Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe pentru naim NAIT 5si...


linkwitzriley

Postări Recomandate

[Dynaudio actuale n-am ascultat' date= nu stiu daca/cat sunt de ''catifelate'', dar sunt boxe mai greu de pilotat.[/quote]Seria Focus este usor de pilotat, este raspunsul Dynaudio la criticile privind necesitatile de curent ale seriilor superioare.

Desigur, pentru asta au trebuit sa renunte la una din caracteristicile de baza ale mid/wooferelor Dynaudio clasice: bobina de diametru mare, cu magnet in interior.

 

Probabil te referi la seria Excite... Sunt singurele fara bobina mare. Exceptie ar mai fi modelul mic din seria DM..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu as miza totusi pe Dynaudio. Dyn-urile actuale mi se par unele din cele mai catifelate boxe disponibile pe piata. Daca nici ele nu reusesc sa mai inmoaie sunetul Nait-ului cred ca trebuie cautat alt amplificator.


Incearca niste Excite X14/X34 sau Focus 160/260 functie de buget.

 

Nu e vorba de "inmuiat" ci de echilibru. Daca o luam asa, noile Focal 700 sunt mai "soft" decat orice, chiar si pe naim...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferente: sunet mai deschis, frecventele inalte mai bine redate pe aceleasi boxe. Per ansambu mai multa lejeritate in a conduce boxele datorita plusului de putere. Chiar si redarea frecventele de bass a castigat calitativ. Surse CD 5i-2, SACD Pioneer, DAC Musical Fidelity M1DAC. Ai intrebat de Klipsch - am discutat la telefon despre ele. Cu acest amplificator 5si cred ca ar fi un sunet un pic cam obositor - datorita extensiei mai bune a inaltelor. Se cunoaste faptul ca boxele Klispch sunt destul de deschise ca sunet si cred ca s-ar imperechea cu un amplificator mai dark (poate modelul anterior 5i). Nu le-am ascultat pe 5si inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Bun ziua,detin deja boxe focal chorus 714v intr-un sistem multicanal,as vrea sa-mi cumpar un amplificator stereo second si din cate am citit pe forumuri uni zic ca focal se potriveste cu naim alti ca nu,eu m-am gandit la urmatoarele doua modele si anume,5i si primare a20,sursa momentan am sa folosesc pioneer lx71,cabluri am deja de la chord,alimentare,interconect si de boxe,care credeti ca ar fi cea mai buna alegere dintre cele doua amplificatoare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Eu am YAMAHA A-S1000 cu Monitor Audio RX8 intr-o camera de doar 18mp. Din pacate nu sunt multumit de sunet, cu atat mai putin de bass-ul rezultat....este o bubuiala in toata regula. Daca are cineva RX8 imperecheate cu un alt amplificator il rog sa ma ajute. Acum nu stiu ce sa zic.....poate fi la fel de problema si camera avand doar 18mp sau amplif-ul pt ca eu le-am ascultat cand le-am cumparat pe NAD si suna cu totul altfel insa si camera unde am facut auditia era mult mai bine antifonata insa la fel de mica, din ce am mai citit pe site-uri multi recomanda NAIM sau NAD cu Monitor Audio. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basul bubuit este clar din incinte.Corectiile te ton la amplificator le folosesti? Incearca o repozitionare a incintelor,cat mai departe de peretele din spate si de cei laterali,cat permite camera.....

Cred ca ti-ar trebui o pereche de standfloor cu un singur driver de bas per incinta,iar daca si asa ai bas prea mult,o pereche de bookshelf va rezolva sigur problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Basul bubuit nu e de la incinte.

 

.....poate fi la fel de problema si camera avand doar 18mp sau amplif-ul pt ca eu le-am ascultat cand le-am cumparat pe NAD si suna cu totul altfel insa si camera unde am facut auditia era mult mai bine antifonata insa la fel de mica, din ce am mai citit pe site-uri multi recomanda NAIM sau NAD cu Monitor Audio. Multumesc

Nu poti sa aduci acasa acel Nad cu care le-ai ascultat cand le-ai cumparat? Daca problema cu basul persista, atunci e de la camera. Camera de auditii e cea mai importanta componenta si necesita anumite tratamente acustice pentru a obtine cel mai bun sunet de la un sistem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de parerile voastre de pana acum...se mai spune ca boxele trebuiesc si ele rodate si ca dupa ce isi fac niste ore de functionare sunetul s-ar mai schimba...mentionez ca deocamdata nu au mai mult de 20 ore de auditie (o fi sau nu asa?) detin boxele de 2 sapt. Momentan nu am de unde lua un NAD ca la asta ma gandeam si eu si nici sa le mut intr-o alta camera insa problema cu camera as putea sa o rezolv in zilele ce vor urma. Daca as fi gasit un NAD cu siguranta scoteam din calcul problema amplificatorului. Poate cine stie voi gasi vreun user pe aici care a intampinat aceiasi problema si care a si rezolvat-o in vreun fel. Tin sa mentionez ca doar acel bass bubuit ma deranjeaza in rest sunt multumit de aceste boxe si cu siguranta ceva nu e la locul lui...sursa de audtie este un cd player cd-s300 si un DAC Burson DA-160 la mijloc (cel putin momentan urmand sa le schimb de curand) am spus si sursa de auditie pt ca cineva invoca si asta. Multumesc inca odata de ajutor...numai bine tuturor pasionatilor HI-FI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de parerile voastre de pana acum...se mai spune ca boxele trebuiesc si ele rodate si ca dupa ce isi fac niste ore de functionare sunetul s-ar mai schimba...mentionez ca deocamdata nu au mai mult de 20 ore de auditie (o fi sau nu asa?) detin boxele de 2 sapt. Momentan nu am de unde lua un NAD ca la asta ma gandeam si eu si nici sa le mut intr-o alta camera insa problema cu camera as putea sa o rezolv in zilele ce vor urma. Daca as fi gasit un NAD cu siguranta scoteam din calcul problema amplificatorului. Poate cine stie voi gasi vreun user pe aici care a intampinat aceiasi problema si care a si rezolvat-o in vreun fel. Tin sa mentionez ca doar acel bass bubuit ma deranjeaza in rest sunt multumit de aceste boxe si cu siguranta ceva nu e la locul lui...sursa de audtie este un cd player cd-s300 si un DAC Burson DA-160 la mijloc (cel putin momentan urmand sa le schimb de curand) am spus si sursa de auditie pt ca cineva invoca si asta. Multumesc inca odata de ajutor...numai bine tuturor pasionatilor HI-FI.

Salut

Am avut aceasta problema, cand am shimbat incintele acustice cu unele mai puternice si cu gama de frecvente ce coboara pana la limita unui woofer voinic.Bass imens,bubuit necontrolat,toata camera intra in rezonanta.Cum nu intra in discutie schimbatul camerei de auditie,am testat diferite cabluri de boxe pana am gasit ce trebuia,insa problema s-a rezolvat deplin abia dupa ce am introdus sub boxe cate o placa degranit de 5 cm grosime si am departat ceva mai mult boxele de perete.Podeaua a fost cea care transmitea basul prin toata casa,daca scot placile de granit de sub boxe,fenomenul reapare instant.Vad ca ai un amp destul de bine cotat,chiar peste multe NAD-uri,eu nu as cauta problema la el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Podeaua camerei este din parchet de stejar natural. Inaintea lui RX8 am avut Canton GLE 470.2 (desigur mai inferioare) cam din toate punctele de vedere si am avut cam aceiasi problema cu bass-ul asta fiind si cauza trecerii pe alte incinte crezand ca voi rezolva ceva. Oricum zilele viitoare voi schimba camera sa vad ce se inampla intr-un living de 40mp cu ele pt ca masurand acum cu exactitate camera are fix 16,5mp nici macar 18mp nu are....foarte putin parerea mea pt RX8. Sunt sigur ca va fi cu totul altceva la 30-40mp. Revin cu detalii oricum, poate mai intereseaza pe cineva:) de ce va urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ai gasit o explicatie singur.In orice caz uite in clipurile de jos cum suna Monitor Audio mx6 decuplate acustic fata de podea si nedecuplate.Nu par a fi aceleasi boxe.

">http://www.youtube.com/watch?v=c01H3qlf7PY&list=UUOuL1nuCA6QQwkY-R5Lmqjg

">http://www.youtube.com/watch?v=F2j2NdHfqP0&list=UUOuL1nuCA6QQwkY-R5Lmqjg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate boxe sunt ''decuplate'' de podea prin spikuri, nu?

Capcana.Stii bine ca nu .Sunt o multime de solutii,de la spikuri,la paduri de lemn sau cauciuc dur,platforme de decuplare de toate felurile.Boxele mele stau pe paduri de cauciuc dur,apoi pe placi de granit.

A incercat cineva spikurile cu bile ,sub box,e sa vada ce randament dau fata de cele clasice cu varf ascutit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.