Sari la conținut
HiFi Tech

Boxe pentru naim NAIT 5si...


linkwitzriley

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 168
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

este dificil de dat sfaturi, deoarece trebuie luati in calcul mai multi factori:

1. nivelul amplificatorului - Nait 5is este modelul de baza al integratelor Naim.

2. nivelul boxelor ar trebui cumva sa fie apropiat de nivelul amplificatorului: eu de exemplu am avut o perioada de timp Nait 3 cu Linn Kan (una din combinatiile cele mai uzitate de catre fanii Naim; printre altele se mai numara Royd, Neat, Dynaudio, Naim, s.a.), dar urcand in gama si trecand la combinatii pre + power + PSU, am schimbat boxele cu PE Leon, care puteau fi ascultate la adevaratul potential in aceasta combinatie.

3. camera in care asculti, si nu in ultimul rand

4. gustul propriu in materie de prezentare sonora.

Parerea mea ar fii sa incerci combinatiile posibile in camera proprie, ascultand genurile/trupele preferate si in felul acesta te-ai putea decide ce-ti place mai mult.

P.S. In general sunetul Naim cu boxele proprii este cel generator de placerea de a asculta muzica si nu neaparat de a diseca materialul sonor, cel putin eu asa l-am cunoscut inca de cand am achizitionat primul Naim in 1995.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binevenita interventia lui Constantin. La el ma refeream cand am amintit de boxele PE Leon.


Iata, deci, alte variante de boxe pentru Naim: Linn, Neat, Dynaudio si mai ales, boxele Naim.

 

Din cele enumerate as fi foarte curios de ceva de la Neat dar nu le mai aduce nimeni la noi...


DYNAUDIO e un brand pe care de asemenea il respect foarte mult insa nu cred ca s-ar potrivi cu naim. Sunt niste boxe foarte neutre si oarecum reci dupa mine. Orice de genul asta cred ca poate deveni obositor cu naim. Amplificatoarele la naim sunt foarte "vii", un sunet "vivid" dupa cum spunea cineva... Boxa perfecta pentru mine ar fi un bookshelf de marime medie (bas de 16-17cm + tw) cu raspuns destul de generos in jos (40-45Hz), foarte echilibrata tonal, un compromis intre "up-front" si "eufonic", bas nebubuit si foarte articulat chiar si la volum mic, si neaparat un pic de "flavor" pe medii-inalte ca sa indulceasca/incalzeasca un pic naim-ul. As face un compromis si cu un mic standfloor dar sa fie prietenos cu camera...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Boxa perfecta pentru mine ar fi un bookshelf de marime medie (bas de 16-17cm + tw) cu raspuns destul de generos in jos (40-45Hz), foarte echilibrata tonal, un compromis intre "up-front" si "eufonic", bas nebubuit si foarte articulat chiar si la volum mic, si neaparat un pic de "flavor" pe medii-inalte ca sa indulceasca/incalzeasca un pic naim-ul.

 

Asa ceva nu exista... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As face un compromis si cu un mic standfloor dar sa fie prietenos cu camera...

 

Daca vorbim de o boxa pe doua cai, cu doua difuri, eu oricand prefer un standfloor pentru simplu motiv ca un bookshelf presupune o alta bataie de cap si alta cheltuiala: stand-urile.


In plus, avem doua avantaje majore - din punctul meu de vedere:


1. arata mult mai bine in camera


2. datorita volumui cutiei va avea un bas mai generos si chiar un spl mai mare - ma refer la aceleasi difuzoare puse in cutie mare. Sunt mai multe firme care au aceeasi boxa in doua variante: de raft si de podea. Aceeasi Marie cu alta palarie.


Vorba lui Joe Cocker ''you can leave your hat on''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binevenita interventia lui Constantin. La el ma refeream cand am amintit de boxele PE Leon.


Iata' date=' deci, alte variante de boxe pentru Naim: Linn, Neat, Dynaudio si mai ales, boxele Naim.[/quote']

 

Din cele enumerate as fi foarte curios de ceva de la Neat dar nu le mai aduce nimeni la noi...


DYNAUDIO e un brand pe care de asemenea il respect foarte mult insa nu cred ca s-ar potrivi cu naim. Sunt niste boxe foarte neutre si oarecum reci dupa mine. Orice de genul asta cred ca poate deveni obositor cu naim. Amplificatoarele la naim sunt foarte "vii", un sunet "vivid" dupa cum spunea cineva... Boxa perfecta pentru mine ar fi un bookshelf de marime medie (bas de 16-17cm + tw) cu raspuns destul de generos in jos (40-45Hz), foarte echilibrata tonal, un compromis intre "up-front" si "eufonic", bas nebubuit si foarte articulat chiar si la volum mic, si neaparat un pic de "flavor" pe medii-inalte ca sa indulceasca/incalzeasca un pic naim-ul. As face un compromis si cu un mic standfloor dar sa fie prietenos cu camera...

 

Un bookshelf cu parametrii indicati e greu de gasit si mai mult ca probabil f.scump, care nu ar fi pus in valoare cu un Nait 5; poate ar fi mai potrivit standfloor de dimensiuni mai mici si sunt destule modele in aceasta categorie.

Un matching f.bun cu Naim il reprezinta PE Leon, din acest motiv le-am si ales. Am ascultat la cineva si combinatia Nait 5i cu Neat Elite SE pe care o consider reusita (nu stiam ca nu se mai aduc in Romania).

Am mai ascultat cu Naim si Dynaudio Contour 1.3 MkII (un model mai vechi) si de asemenea era in regula, singura conditie fiind doar un spatiu mai generos in camera fata de peretele din spatele boxelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bookshelf mi s-a parut intotdeauna mai coerent si mai usor de integrat in camera. Cred ca la acelasi pret e aproape imposibil sa fie mai bun un floorstander decat un bookshelf iar MICA extensie de bas nu vine fara dezavantajele de rigoare - bubuiala si viteza mai mica. Standurile de calitate exista deja...


PS: De ce imi tot spuneti de PE Leon astea, le-a adus vre-o data cineva pe la noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bookshelf mi s-a parut intotdeauna mai coerent si mai usor de integrat in camera. Cred ca la acelasi pret e aproape imposibil sa fie mai bun un floorstander decat un bookshelf iar MICA extensie de bas nu vine fara dezavantajele de rigoare - bubuiala si viteza mai mica.i

 

Boxele se aleg in functie de camera.


Eu nu m-am referit la pret nici o clipa. Si nici tu n-ai spus in ce suma te incadrezi. ConstantinS ti-a atras atentia ca acest amplif nu merita niste boxe foarte scumpe.

O boxa de podea, chiar daca are aceleasi difuri, va fi mai scumpa decat o boxa de raft.


Bubuiala intalnesti la boxe proaste sau la boxe bune intr-o camera nepotrivita.


Extensia de bas poate sa fie foarte mare. Depinde ce sunet vrei, cat bas vrei. Sunetul mare vine dintr-o boxa mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bookshelf mi s-a parut intotdeauna mai coerent si mai usor de integrat in camera. Cred ca la acelasi pret e aproape imposibil sa fie mai bun un floorstander decat un bookshelf iar MICA extensie de bas nu vine fara dezavantajele de rigoare - bubuiala si viteza mai mica. Standurile de calitate exista deja...


PS: De ce imi tot spuneti de PE Leon astea, le-a adus vre-o data cineva pe la noi?

 

In privinta consideratiilor asupra diferentelor sonore intre bookshelf si floorstander, cred ca ar trebui mai intai sa asculti mai multe modele si marci si sa discerni in privinta variantei optime pt tine.

Eu am luat boxele PE Leon in 2004 din afara, dar in urma cu cativa ani au inceput sa fie aduse si in Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un bookshelf mi s-a parut intotdeauna mai coerent si mai usor de integrat in camera. Cred ca la acelasi pret e aproape imposibil sa fie mai bun un floorstander decat un bookshelf iar MICA extensie de bas nu vine fara dezavantajele de rigoare - bubuiala si viteza mai mica. Standurile de calitate exista deja...


PS: De ce imi tot spuneti de PE Leon astea' date=' le-a adus vre-o data cineva pe la noi?[/quote']

 

In privinta consideratiilor asupra diferentelor sonore intre bookshelf si floorstander, cred ca ar trebui mai intai sa asculti mai multe modele si marci si sa discerni in privinta variantei optime pt tine.

Eu am luat boxele PE Leon in 2004 din afara, dar in urma cu cativa ani au inceput sa fie aduse si in Romania.

 

Imi poti spune la modul concret cine aduce PE Leon in Romania? Exista un site ceva?


Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as miza totusi pe Dynaudio. Dyn-urile actuale mi se par unele din cele mai catifelate boxe disponibile pe piata. Daca nici ele nu reusesc sa mai inmoaie sunetul Nait-ului cred ca trebuie cautat alt amplificator.

 

Dynaudio actuale n-am ascultat, nu stiu daca/cat sunt de ''catifelate'', dar sunt boxe mai greu de pilotat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A ascultat cineva noile Sonus Faber Venere 1.5 ?

Merita incercate, ca nu sunt o sarcina dificila.


VENERE 1.5

2iadjmg.jpg2iadjmg.jpg"><a href=http://i43.tinypic.com/2iadjmg.jpg' alt='URL>'>


 

Dynaudio actuale n-am ascultat, nu stiu daca/cat sunt de ''catifelate'', dar sunt boxe mai greu de pilotat.

Posibil ca Nait-ul sa gafaie nitel pe seria Focus ca sunt pe 4 Ohm in zona basului, dar seria Excite a fost special conceputa pentru amplificatoare mai modeste.


r24935.jpgr24935.jpg"><a href=http://i42.tinypic.com/r24935.jpg' alt='URL>'>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[Dynaudio actuale n-am ascultat, nu stiu daca/cat sunt de ''catifelate'', dar sunt boxe mai greu de pilotat.
Seria Focus este usor de pilotat, este raspunsul Dynaudio la criticile privind necesitatile de curent ale seriilor superioare.

Desigur, pentru asta au trebuit sa renunte la una din caracteristicile de baza ale mid/wooferelor Dynaudio clasice: bobina de diametru mare, cu magnet in interior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.