Sari la conținut
HiFi Tech

Postări Recomandate

Tocmai ascult ultimul Tool, ascultare care se transformă într-un eveniment fantastic pe măsură ce ascult. 

Ca primă impresie legată de DR, e că nu este chiar rău. Putea fi mai rău. Dynamic Range-ul pare să fie decent, în limite rezonabile. Pe la 10, zic eu. Văd asta pe vu metrul lui WM-D6C cu care înregistrez în timp ce ascult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, după o primă ascultare, încerc să articulez o părere.

După părerea mea, acesta e cel mai bun album Tool de până acum. După Lateralus am spus că nu au cum să scoată ceva mai bun și au scos 10,000 Days. După care mi-am zis că ăsta e punctul lor culminant, nu au cum să scoată ceva peste. Acum au scos Inoculum.

Încerc să nu fiu un fan boy. Încerc să nu mă încadrez în acel target de care vorbeau cei de la New Musical Express când spuneau că dacă acum Keenan se pune în fața unui web cam în poziție șezut, se screme și scoate un ou și spune „Iată, acesta e ultimul album Tool”, toți vor urla „Geniu!”. Încerc să fiu obiectiv și să mă scutur de vraja celorlalte albume Tool care te pot băga, fără probleme, în categoria celor de care pomeneau cei de la NME.

Bineînțeles, acesta este un album Tool. Să te apuci să vorbești despre el după o primă ascultare este deja o crimă. Ok, guilty, sunt un criminal. Dar nu mă pot abține. Da, îl voi mai asculta de zeci, sute de ori. Poate după ce îl ascult de o mie de ori îmi voi schimba părerea. Sau poate voi repeta „Geniu!”.

Hai să încerc totuși să articulez ceva concret. Pasajele heavy au devenit mai heavy, iar pasajele psychedelia au devenit mai psihedelice. 

Pasajele de chitară sunt mult mai percutante, dar în același timp mai psihedelice. Cum drac sună asta? Percutant, dar psihedelic...Nu știu, dar așa este, doar Tool pot face așa ceva.

Keenan își folosește pe cea mai mare parte a albumului vocea de pe ultimul A Perfect Circle (Eat The Elephant - o altă feblețe personală), și acest lucru contribuie la crearea unei atmosfere stranii.

După piesa Descending, am oprit înregistrarea și mi-am zis „Deci nu, trebuie să mai ascult asta încă o dată chiar acum!” Și e o piesă de aproape 14 minute!

Aici nu avem Tool creând vreo revoluție în muzică. Aici avem Tool în plină expansiune. De fapt, asta e deja o revoluție.

Acest album va deveni disponibil oficial pe 30 septembrie. După ce va fi disponibil lumii (am înțeles că deja pre-vânzările au depășit toate predicțiile), cred că toate trupele vor trebui să își reconsidere factorul muzical și aportul adus muzicii universale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu, piesa Descending e ceva...deci e ceva....că nici nu știu cum să-i zic! Monument ! Au meritat cei 13 ani așteptați doar pentru piesa asta. Deși tot albumul e absolut hipnotizant. O atmosferă calmă, dar de o forță fantastică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O alta formatie old school cu un comeback impresionant in 2019: Sacred Reich - Awakening.

Fundamental au ramas in tabara thrash, dar abordarea este mult mai matura, compozitiile foarte lucrate si o usoara tendinta de abandonare a agresivitatii in favoarea melodiei.

Un mare plus este productia aproape impecabila (cu un DR8 intr-o perioada in care metalul e marcat din pacate de DR3-DR6). Sound-ul este chiar de zile mari. De ascultat tare 🙂

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fear Inoculum este nr 1 in Billboard 200. Ma bucur pentru Tool, insa albumul acesta nu este cea mai buna muzica a trupei. Daca il lansau acum 8-10 ani ar fi fost ok. Dupa 13 ani de pauza albumul poate fi considerat doar un album mediocru. Nu sariti pe mine. Sunt fan Tool. Mananc la breakfast muzica lor. Randurile acestea sunt ale unui fan dezamagit.

https://www.revolvermag.com/music/tools-fear-inoculum-debuts-no-1-biggest-week-rock-album-over-1-year?fbclid=IwAR3S-8pUSLBWlCuGDf7ztDj6b_O7DxNrHRck2U9wKryf5q21ORiUjZK30w4

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doua trupe de thrash foarte diferite, dar care s-au remarcat in ultimii ani:

Vektor (AZ): thrash extrem de tehnic si foarte vitezist. Aplecarea spre zona sci-fi aminteste de Nocturnus. Multe elemente progresive si o voce care aproape il reincarneaza (stiu, blasfemie) pe Chuck Schuldiner din perioada Symbolic. 

Power Trip (TX)

Classic thrash cu elemente crossover. Foarte multa energie si excelente prestatii live.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Distribuția noului Tool este absolut deplorabilă. Și nu vorbesc doar de piața noastră, unde până acum niciunul dintre „marii” distribuitori, care de obicei se laudă cu ce relații au ei și cum pot ei aduce orice, nu au reușit încă să îl aducă. Ci la nivel internațional. Practic, ești la mâna mega-samsarilor de ebay (care îl iau de la distribuitor înainte ca acesta să îl bage în magazine), de unde nu ai nicio șansă să îl iei sub cel puțin 100 de euro. El costând oficial în jur de 50 USD.

Să nu-ți vină atunci să îl iei de pe torrente? 😖 Indiferent câtă bunăvoință ai avea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foarte bun ultimul Opeth, In Cauda Venenum.

Sună surprinzător de modern, se pare că Akerfeldt a început să se gândească serios la faptul că poate a adus suficient tribut anilor 70 care l-au influențat atât. Sigur, încă mai sunt accente din psihedelicul anilor 70, dar totul sună cumva mai maiestuos, mai cinematic, pasajele heavy sunt mai heavy, cu schimbări de ritm direct în psihedelic, cu pasaje superbe de chitară clasică.

Asta la o primă ascultare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Andi a spus:

Foarte bun ultimul Opeth, In Cauda Venenum.

Sună surprinzător de modern, se pare că Akerfeldt a început să se gândească serios la faptul că poate a adus suficient tribut anilor 70 care l-au influențat atât. Sigur, încă mai sunt accente din psihedelicul anilor 70, dar totul sună cumva mai maiestuos, mai cinematic, pasajele heavy sunt mai heavy, cu schimbări de ritm direct în psihedelic, cu pasaje superbe de chitară clasică.

Asta la o primă ascultare.

Incepand cu Heritage, orice album Opeth este o productie de top. Coincidenta face ca eu sa ascult de ieri in masina, via Spotify, Sorceress. 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Citeam eu liniștit și oarecum plictisit prin colecția The Absolute Sound (ăștia fiind ăia la care până și Stereophile se uită cu invidie) și ajung la premiile lor pentru albume dintr-un anumit an, dau să trec mai departe, așteptându-mă să văd ceva gen Patricia Barber, când colo era gata să vărs berea pe mine, m-am frecat la ochi, am verificat să văd dacă citesc într-adevăr TAS, și da, nu încape nicio îndoială, TAS au oferit un premiu Golden Ear unui album Nile !!!!! W - T - F ??!!??

 

 

Untitled.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O trupă cult legendară, Virgin Steele, care probabil că ar fi avut un efemeric succes fenomenal în mainstream dacă David „Crazy Dyonisus” DeFeis ar fi sucombat industriei muzicale și nu și-ar fi urmat his own way. Tipul are o voce fantastică.

O piesă superbă de pe un dublu-album creat cu multe chinuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.