Sari la conținut
HiFi Tech

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...

Ceea ce este, în opinia criticilor avizați, prima interpretare de thrash metal din istoria rockului, cu aproape 10 ani înainte ca termenul să fi fost inventat. (https://en.wikipedia.org/wiki/Stone_Cold_Crazy)

Ce e amuzant, eu știu tot concertul, însă nu apare în acest scurt clip, e că înainte de piesă Freddie spune „This comes from the devil himself...They don't believe me....Look, they just don't believe me!" ? 

 

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O piesă demențială, cu un videoclip pe măsură, regizat de marele David Fincher (Fight Club, Seven, The Game etc).

Sunt câteva secvențe foarte tari în clip, de exemplu când basista Paz își strânge părul între două acorduri etc.

Culorile, nuanțele și tonalitatea clipului sunt specifice lui Fincher

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Relativ recent a apărut o variantă remasterizată în hi-res pentru versiunea aniversară a albumului Gamma Ray - Land of the Free, un album care mi-a făcut existența mai suportabilă prin 1995 când, student fiind, supraviețuiam în căminele studențești insalubre și suprapopulate (eram 9 într-o cameră de 6) din Cluj. Îmi aduc aminte și acum ziua în care l-am cumpărat pe casetă, a fost senzație pentru mine, zici că era ieri.

Reascultat acum, după mulți, mulți ani în care uitasem complet de el, îmi dau seama că albumul mustește de calitate, Kai Hansen fiind unul dintre muzicienii care transformă în aur ceea ce atinge.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
La 10.07.2018 la 20:41, Andi a spus:

Marduk.

 

Impresii? 😄 Ăsta mi se pare cel mai tare feedback pe care l-am primit până acum, sincer. Sincer.

Eventual în threadul de muzică

Ideea este că nu pot să ascult la modul serios, dar am descoperit că black metalul mă binedispune și mă înveselește. Mai ales când ma uit la clipuri. Iar atmosfera de la concert mi s-a părut foarte... "nostalgică". M-am simțit ca la Costinești in 94-95. Nici nu credeam că mai există roacheri in colanți si cu ghete albe, în genul Romica sau cum se numeau alea bulgărești. :)))

Totuși am putut din nou să văd cum un inginer de sunet sau sunetist poate sa ridice sau sa distrugă un concert. Au fost două trupe in deschidere la care sunetul a fost groaznic, un huruit continuu. Când a intrat Marduk s-a schimbat radical. Au sunat impecabil din punctul ăsta de vedere.

Despre muzică nu prea știu ce sa spun...Au avut pauze destul de mari intre piese, iar omul de la tobe mi s-a părut un mare atlet. Nu cred că-i simplu sa ții ritmul ăla și cu două tobe mari.

In concluzie, cred ca mă mai duc si la altele din aceeași sferă. :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Acum 8 ore, hellrider77 a spus:

Inca nu sunt sigur daca compozitia de mai jos se incadreaza la metal, este mai degraba baroc/clasic - romantic.

Ha?! E metal toată ziua. Păcat că înregistrarea este extrem de procesată, așa cum e în trend acum.

Dar de metal e metal și pare interesant, deși nu e ceva care să te prindă din prima, zic eu. E de ascultat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O curiozitate: ieri ascultam eu liniștit Tool - Lateralus. Nu l-am mai ascultat de mult timp și uitasem cât de mișto e. Ultima piesă Faaip de Oiad (Voice of God), mi s-a părut mai creepy ca de obicei, cu apelul telefonic de la tipul acela isteric.

M-am gândit să văd ce e cu piesa. Este înregistrarea unui apel telefonic primit de un show radio din Nevada pe 11 septembrie (rețineți: 11 septembrie) 1997 de la un tip care zicea că a lucrat în cadrul Area 51 și era disperat că se pregătesc niște grozăvii și nu știe cui să spună. Tipul nu apucă să își înșire prea mult isteria că showul se întrerupe brusc. De fapt, postul de radio dispare de pe undele radio pur și simplu! Timp de o jumătate de oră.

Peste vreo două săptămâni, tipul sună din nou și spune că a glumit.

Peste câțiva ani, tot pe 11 septembrie, se întâmpla World Trade Center.

Nici până în ziua de azi nu au putut fi explicate apelul tipului și scoaterea efectivă de pe undele radio a postului respectiv pe 11 septembrie 97.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Un album suprinzător de greu de găsit pe CD, deși la vremea lui părea să fie destul de renumit în comunitatea metal. Sau cel puțin așa credeam atunci... Fields of the Nephilim s-au transformat la un moment dat în Nefilim și au scos Zoon. Destul de greu de clasificat, un fel de combinație industrial-gothic-death-psychedelic.

Între 2:17 și 2:37 se întâmplă unul dintre cele mai de efect efecte vocale din metal pe care le-am auzit eu vreodată. Cred că îl depășește și pe „Do you want to die?” din Postmortem-ul celor de la Slayer. Bineînțeles, fiind metal extrem, este vorba despre „die” 😄 

 

 

 

20190811_151802.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cateva articole ale unor oameni care au avut ocazia sa asculte noul album Tool. Toti spun ca Mahound & Gabriel au coborat pe pamant sa framante din lut noua muzica. 😈

Slipknot au si ei un album foarte bine primit, cu vanzari foarte bune. Imagini din superbul The Boys

 

 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.