Sari la conținut
HiFi Tech

Acustica camera noua: materiale si solutii de lucru


Gabone99

Postări Recomandate

Nu stiu toate cotele. Camera are 5.85m/4.10m. Usa 90cm, dressingul vreo 3 m, fereastra nu am masurat-o ( a fost o camera 4.10m/ 4m) pe care am unit-o cu bucataria, rezultand dimensiunile finale. Bucataria am mutat-o in alta camera. Am avut avantajul (si rabdarea) sa il cumpar de la fundatie.

 

Mai trebuie sa stii un lucru, usa nu are prea mare importanta daca nu ajunge la 40% din suprafata peretelui, ceea ce nu cred ca e cazul. Iti recomand o usa normala, din lemn, nu-ti bate capul cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dupa cum se vede din schita o sa am usi pe tot peretele din spate :x ...

 

Uși de mobilier, probabil ca o sa fie si o adâncime de vreo 60 cm.

Pe de alta parte din "9??" inteleg ca urmeaza upgrade, deci inteleg ca poți sa înlocuiești si Focal Aria 9?? cu Martin Logan ??? si poate mai rezolvi unele aspecte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ascultat ML (electrostatice) pe amplificatorul meu, dar oricum sunt foarte multumit ce am auzit in combinatie cu Focal Aria 926 / 948. Adancimea dressingului este 80cm. Imi imaginez ca prezinta o problema usile lui, sper sa nu vibreze ca un difuzor urias... Daca mi-as permite as sari direct la Piega Classic 40.2 sau Electra 1028 dar aici intervine si dezavantajul ca nu o sa imi mai permit un sistem multicanal..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dusumeaua..preludiul unei aventuri :P


IosiP, ai dreptate, mi-am interviat tatal (tot, arhitect) plecat mai demult in lumea de dincolo - dusumelele isi au locul doar in conacuri boieresti, o cula valaha si resedinte princiare de la tara..

 

Gabywo, dușumeaua se monteaza longitudinal, nu transversal, despre asta cred ca vorbea IosiP. In rest si eu sunt de părere ca dușumeaua e mai frumoasa decât parchetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ascultat ML (electrostatice) pe amplificatorul meu, dar oricum sunt foarte multumit ce am auzit in combinatie cu Focal Aria 926 / 948. Adancimea dressingului este 80cm. Imi imaginez ca prezinta o problema usile lui, sper sa nu vibreze ca un difuzor urias... Daca mi-as permite as sari direct la Piega Classic 40.2 sau Electra 1028 dar aici intervine si dezavantajul ca nu o sa imi mai permit un sistem multicanal..

 

Niste difusere 2d sau alte elemente de "spargere" pot face minuni pe usile dresingului. Doar ca e foarte multa munca sa le integrezi in tematica livingului.

5acfb1c0df652_download(2).jpg.678734215424324a10e5b12172f642f2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de rigips , cu ceva ani in urma am renovat casa parinteasca a sotiei - pe scurt a socrilor - , ziduri clasice de caramida, tencuila f.proasta data jos. Pentru a tencui la loc aveam nevoie de foarte mult material pentru incarcare si destul de mult pentru finisare iar cum meseriasii nostrii dupa ce consuma ceva numai drept nu pot sa traga tencuiala si glet , am hotarat sa dea o mana de tencuiala grosiera peste caramida (lapte de ciment sau nu mai stiu cum au zis ca se chiama) apoi am venit cu placile de rigips direct pe zid lipite cu adeziv nu cu montanti . Dupa ceva timp am dus acolo niste aparate si incinte mai vechi pe care nu le mai foloseam in apartament , rezultatul ...... mult peste asteptari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce tevi sunt acelea (adica, daca sunt mai mult goale sau mai mult pline). Oricum din punct de vedere estetic este clar ca nu poti ramane cu ele la vedere, deci solutia oferita de Jack este, ca sa spun asa, necesara si suficienta.

Eu unul sunt de parere ca nu ar trebui sa "cante" nimic in camera, in afara membranelor difuzoarelor. Din pacate am si eu probleme cu caloriferul: are 60x180cm iar vara, cand coloana este golita, "canta" impreuna cu Scorpions.

Stiu ca majoritatea audiofililor incearca sa elimine reflexiile, ecourile si altele asemenea. Eu unul cred ca solutia de baza este eliminarea surselor secundare de vibratie: daca nimic nu "canta" impreuna cu boxele, restul se poate rezolva!

 

nu stiu ce model da calorifer este dar cred ca unul din acelea vechi si grele din fonta ar mai atenua din efectul nedorit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce model da calorifer este dar cred ca unul din acelea vechi si grele din fonta ar mai atenua din efectul nedorit.
Din pacate este unul nou, din tabla, lat de vreo 60cm (sase elementi) si inalt de 180cm.

L-as schimba bucuros cu unul de fonta dar nu cred ca reusesc sa gasesc asa ceva la dimensiunile dorite (sau macar pe-aproape). De altfel am cautat ceva de schimb si chiar am gasit un model care suna inert la "ciocanire", numai ca pretul m-a lasat si pe mine ciocanit si inert :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu la un calorifer de fonta model vechi elementii se pot dezasanbla sau asambla in functie de lungimea dorita a caloriferului . Cred deci ca cineva care vinde cateva calorifere mai scurte dar acelas model ti-ar putea fi de ajutor cu conditia sa gasesti si un instalator priceput care sa imbine caloriferele scurte intr-unul mai lung.


http://olx.ro/oferta/6-calorifere-fonta-stare-foarte-buna-ID1OBZh.html#81240501a2


cauta pe OLX gasesti ce nici nu gandesti :P

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cablurile de curent sunt din cupru de 2.5mm. Din pacate mi-am adus aminte mai tarziu de circuitul separat si cu chiu cu vai au tras un canal pentru o priza dedicata cu cablu de cupru 4mm chiar pe peretele cu sculele. Probabil o sa folosesc amplificatorul acolo. E buna si aia, avand in vedere ca mai e una libera langa ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de rigips , cu ceva ani in urma am renovat casa parinteasca a sotiei - pe scurt a socrilor - , ziduri clasice de caramida, tencuila f.proasta data jos. Pentru a tencui la loc aveam nevoie de foarte mult material pentru incarcare si destul de mult pentru finisare iar cum meseriasii nostrii dupa ce consuma ceva numai drept nu pot sa traga tencuiala si glet , am hotarat sa dea o mana de tencuiala grosiera peste caramida (lapte de ciment sau nu mai stiu cum au zis ca se chiama) apoi am venit cu placile de rigips direct pe zid lipite cu adeziv nu cu montanti . Dupa ceva timp am dus acolo niste aparate si incinte mai vechi pe care nu le mai foloseam in apartament , rezultatul ...... mult peste asteptari.

 

Daca citeai ce am scris citeva posturi inainte, ai fi inteles de ce. DUpa cum am spus, fenomenele acustice nu sunt de suprafata, rigipsul nu are o probl;ema prin compozitie ci prin structura care o formeaza ( casete, montanti, etc => cutii de rezonanta). Ceea ce ai facut tu nu are nicio legatura cu fenomenulde care se vorbeste. Solutia aplicarii rigipsului direct pe perete e f. buna, ca si cum ar fi o tencuiala mai groasa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit la treaba asta dar mi-au spus diversi ca nu e o idee buna - ramane agentul ala jegos in stagnare luni bune si se depun mizerii. O varianta ar fi sa-l las sa se goleasca, sa inchid returul si apoi sa-l umplu cu nisip audiofil pe la tur :lol:


Sau chiar sa scot caloriferul in intervalul cand n-are sange-n instalatie :?:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revenind la subiectul topicului, avand in vedere ca nu s-a putut trage tencuiala pe tavan (datorita nivelului de incarcare - sunt si fire electrice prin tevi de-a lungul lui) am optat pentru tavan casetat din fibre minerale umplut cu un strat 10 cm de vata bazaltica altfel trebuia rigips. Acum Dumnezeu cu mila. Daca la Bibi a mers, sper sa mearga si la mine :lol:. Restul peretilor au ramas cu tencuiala clasica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.