Sari la conținut
HiFi Tech

Acustica camera noua: materiale si solutii de lucru


Gabone99

Postări Recomandate

Va salut dragilor!


Se da o camera de 6m/4m intr-un bloc nou unde urmeaza sa ma mut. Toti peretii sunt din caramida porotherm. Dilema mea este> Zugraveala: cu rigips sau cu tencuiala?

Din cate am mai citit si eu ar fi benefic rigipsul cu un spatiu tampon de aer pentru absorbtia frecventelor medii si chiar a bassului. Imi e tare frica de vibratii la anumite frecvente mai ales in conditi de presiune acustica.

Mai am in plan sa fac niste basstraps din rigips perforat umplut cu vata bazaltica pe toate muchiile laturei scurte, unde am tras si priza separata cu cablu Y de 4. Luni trebuie sa dau solutia la dirigintele de santier si m-ar ajuta foarte mult daca v-ati expune ideile avizate.


Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca stai si la bloc, camera e golasha, mai pui si rigips, termopane, poti avea si boxe de 30.000 de euro si monoblocuri acoperite cu aur si jad, ca tot prost se va auzi ! :cry:


Tratament acustic ? Pai te va costa mii de euro..La conditiile prezentate, mergi la sigur cu o pereche de casti Sennheiser HD 600 (AVstore) si un headamplif Creek 21 SE, Made in UK (Second H la Audioconcept) si totul va fi in regula, iesi si ieftin..

 

Multumesc de recomandari dar nu ma intereseaza subiectul casti. Pur si simplu e ca si cum compari mere cu pere ca tot fructe sunt si nici cu generalizările nu sunt de acord. Am intalnit si camere de bloc cel putin decente.

 

TENCUIALA :idea:

Rigipsul omoara basul, aduce o multime de probleme si pe medii. La subiectul din link gasesti si alte comentarii.

http://www.avclub.ro/viewtopic.php?f=3&t=479&start=20

 

Am citit topicul respectiv si chiar ma gandeam sa postez acolod ar nu am vrut sa risc in a deranja pe cineva ca am facut hijack.

Am inteles ce probleme sunt cu rigipsul dar ma gandeam ca sunt valabile doar pentru peretii goi (formati exclusiv din acest material). Daca avem un perete solid in spate, adaugarea unui strat de vata minerala dupa care vin cu rigipsul ar fi mai bine? Nu sunt fixat pe rigips dar doresc sa discutam putin, pentru ca in cazul de fata ma costa mai mult o tencuiala decat daca pun vata si rigips pe toti peretii. Nu ca asta ar fi cea mai importanta problema doar vreau sa gasesc cea mai buna solutie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabone99, eu am pereti din caramida -> vata minerala -> rigips prins pe montanti din metal (distanta intre ei de 30cm parca) si este "dificil" sa ai sunetul sub control. Din fericire peretele din spatele boxelor este imbracat in totalitate cu niste placi lemnoase si mai salveaza cat de cat situatia. Deci si eu as spune sa mergi pe varianta cu tencuiala.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa imi spui exact cum este construit peretele din spatele boxelor la tine?

 

Este acoperit cu rigips, dar rigipsul la randul lui este placat de sus pana jos cu niste placi de mdf. Asa era designul mobilei, nu a fost gandit din punct de vedere acustic, dar oricum este mai bine decat rigips gol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabone, nu stiu ce sistem ai, insa daca vrei sa scoti maximul din el NU TREBUIE sa te gandesti la rigips. Costa mai mult tencuiala insa rezultatul acustic poate fi unul exceptional daca dupa aceea incerci cel putin sa te ocupi de reflexiile primare. Daca ma uit la desenul tau, nu cred ca va fi foarte greu. Unde ai fereasta agati o draperie groasa, in partea opusa cumperi un raft / biblioteca de carti si le asezi in pozitia gasita cu oglinda. Pe jos intinzi un covor gros si incerci pe cat se poate ca boxele sa fie cat mai indepartate de pereti si daca ai noroc cu iubita / sotia incearca sa asezi canapeaua / fotoliul de auditie ceva mai departe de peretele din spate. Succes!


PS: Foloseste pagina de web a lui Cardas pentru calculat pozitionarea boxelor.

http://www.cardas.com/room_setup_main.php

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi, exact asta aveam in cap cu exceptia peretelui din dreapta unde ma gandeam la niste tablouri umplute cu HDFoam din considerente de spatiu.

Sistemul este in reconstructie, urmand a fi definitivat dupa ce termin cu toate cheltuielile vis a vis de mutare. Sistemul va fi construit in jurul amplificatorului Luxman L-507u care momentan conduce o pereche de Focal Aria 906. Ideea e ca aceasta camera sa acomodeze niste floorstandere pe masura amplificatorului fara a neglija nici sursa prea mult care momentan nu exista dpdvd audiofil. Dar sa nu deviem de la subiect. Apreciez opiniile voastre si va multumesc inca odata. Rigips o sa pun totusi pe tavan cu multa vata minerala ca nu vreau sa am probleme cu singurul vecin cu care am perete comun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabone,


Daca nu vrei sa pui audiofilia ( cu boxe ) in cui, iti recomand f.f. serios sa nu pui nici macar un perete cu rigips, adica nici tavanul. Ai f0ost la noi, in camera din spate a fost tavan de rigips, pina NU L-AM desfiintat n-a fost chip sa asculti. Nu era strop de bass, nici macar cu SF Amati. Punind niste vata minerala poti sa mai atenuezi din problemele gips cartonului, dar nimeni nu-ti garanteaza acest lucru. Asumind ca ai o inaltime de 2,5-2,8m, cu 4 latime si cu 6 lungime, inseamna ca ai o camera excelenta ca proportii. Punind in ea chiar si o simpla caseta de rigips se cheama ca iti vei bate joc de ea crunt.


Nu stiu cine spunea pe aici ca(,) camerele de bloc nu sunt bune pentru auditii. Nimic mai fals, daca nu se disproportioneaza echipamentul fata de camera ( de exemplu sa pui Stella Utopia in 20mp ) , mai toate living-urile de bloc au un comportament excelent dpdv acustic. Ma refer la unele cu proportii gen 2,5/4 /6, cu mici variatii, exceptind cazurile de camere patrate ( 4/4 sau 5/5 de exemplu) si, bineinteles, fara vrenovari cu rigips. Cazuri neplacute pot fi si cind o dimensiune e multiplu intreg a alteia ( de exemplu 2,5/5/6).


Problema rigipsului e faptul ca e total imprevizibil, nimeni nu poate sa faca un grafic anticipat chiar daca stie exact dimensiunil;e camerei. Nu zic ca ( printr-un "noroc chior" ) nu se poate sa ai un sunet bun intr-o camera cu rigips, dar e hazard.


Mai exista o solutie de a-ti creste sansele de a obtine ceva in camera cu rigips, sa folosesti electrostatice ( mai precis Martin Logan, ce am experimentat eu ), dar cel mai bun lucru e sa eviti montajele cu gips carton. Cel acustic se refera la o mai buna izolare fonica fata de vecini pe medii, adica poti sa dai un pirt mai in voie ca n-o sa bata vecinu' in perete, dar pe bass sau la modul general ca tratament acustic e 0 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara rigips! Dupa cum spune si Jack, e un fel de loterie (sau mai curand o ruleta ruseasca).

Eu unul as folosi tencuiala peste tot, mai putin pe peretele din spatele boxelor unde as lasa caramida aparenta... desigur, depinde si de cum arata si daca poti s-o iei la slaif ca sa arate mai bine. Acum, mai conteaza si termoizolatia, daca zidul "cu scule" este un perete exterior s-ar putea sa nu te coafeze solutia.


Atentie: eu unul sunt anti-saltele si "bureti pe pereti", dar asta insemna o mobilare facuta cu simt de raspundere si alegerea/pozitionarea corecta a boxelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.


F a r a r i g i p s. Stiam ca e rau dar nici chiar asa. Va multumesc ca m-ati oprit la timp :)


Totusi trebuie sa existe o solutie prin care sa reduc nivelul de decibeli care ajunge la vecinul de sus. Chiar daca nu ascult foarte tare (cu mici exceptii) nu mai vreau sa am discutii cu nimeni, motiv pentru care am ales strategic apartamentul, implicit camera (nici un perete comun cu alt vecin).


Avand in vedere acest considerent, ce parere aveti despre lambriuri umpute cu vata? Doar tavanul.


P.S.

De ce este considerat dezavantaj ca peretele exterior sa fie cel cu sculele? Logica dicteaza ca fiind exterior este cel mai masiv, si stim cu totii ca masa este foarte importanta in tratamentul acustic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce este considerat dezavantaj ca peretele exterior sa fie cel cu sculele? Logica dicteaza ca fiind exterior este cel mai masiv, si stim cu totii ca masa este foarte importanta in tratamentul acustic.
N-am spus ca este un dezavantaj in sine ci doar ca, daca adopti varianta de a-l lasa "dezgolit" (avantajoasa din punct de vedere acustic) s-ar putea sa nu-ti convina lipsa termoizolatiei.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.


F a r a r i g i p s. Stiam ca e rau dar nici chiar asa. Va multumesc ca m-ati oprit la timp :)


Totusi trebuie sa existe o solutie prin care sa reduc nivelul de decibeli care ajunge la vecinul de sus. Chiar daca nu ascult foarte tare (cu mici exceptii) nu mai vreau sa am discutii cu nimeni, motiv pentru care am ales strategic apartamentul, implicit camera (nici un perete comun cu alt vecin).


Avand in vedere acest considerent, ce parere aveti despre lambriuri umpute cu vata? Doar tavanul.


P.S.

De ce este considerat dezavantaj ca peretele exterior sa fie cel cu sculele? Logica dicteaza ca fiind exterior este cel mai masiv, si stim cu totii ca masa este foarte importanta in tratamentul acustic.

 

As incerca sa evit si acest lucru . Se creeaza niste cutii de rezonanta, care, cum le spune numele, rezoneaza. Aceste rezonante pot fi la anumite frecvente ( sau mai bine zis orice frecvente) => coloratie, timpi de reverberatie mariti, atenuari, amplificari, etc. Rigipsul nu "pacatuieste" prin compozitia lui, ci prin structura care se formeaza, adica o cutie de rezonanta. Similar e si daca folosesti lemn, pal sau altele,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles acum la ce te referi. Din pacate nu ma pricep la constructii insa din ce se vede din poza nu vad o solutie sa las nici macar un perete fara tencuiala :))


In coltul din dreapta se vede o teava, ei spun ca mi-o imbraca in rigips ump[lut cu vata, eu ma gandesc sa fac direct basstrap din rigips perforat, bineinteles umplut cu vata, la fel si in partea cealalta ca sa pastrez si simetria. Exista o solutie mai buna, avand in vedere ca altfel imi va face ceva dreptunghiular care va arata ca o grinda verticala?


Scuze de calitatea pozei, era foarte slaba lumina si oricum nu am avut decat telefonul la dispozitie.

111.thumb.jpg.b808034c0b1b92c1a5c8b4a676fbdaf9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles acum la ce te referi. Din pacate nu ma pricep la constructii insa din ce se vede din poza nu vad o solutie sa las nici macar un perete fara tencuiala :))


In coltul din dreapta se vede o teava, ei spun ca mi-o imbraca in rigips ump[lut cu vata, eu ma gandesc sa fac direct basstrap din rigips perforat, bineinteles umplut cu vata, la fel si in partea cealalta ca sa pastrez si simetria. Exista o solutie mai buna, avand in vedere ca altfel imi va face ceva dreptunghiular care va arata ca o grinda verticala?


Scuze de calitatea pozei, era foarte slaba lumina si oricum nu am avut decat telefonul la dispozitie.

 

Ideea e f. buna sa faci bass-trap din rigips perforat si in spate, bineinteles, vata minerala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles.


F a r a r i g i p s. Stiam ca e rau dar nici chiar asa. Va multumesc ca m-ati oprit la timp :)


Totusi trebuie sa existe o solutie prin care sa reduc nivelul de decibeli care ajunge la vecinul de sus. Chiar daca nu ascult foarte tare (cu mici exceptii) nu mai vreau sa am discutii cu nimeni, motiv pentru care am ales strategic apartamentul, implicit camera (nici un perete comun cu alt vecin).


Avand in vedere acest considerent, ce parere aveti despre lambriuri umpute cu vata? Doar tavanul.


P.S.

De ce este considerat dezavantaj ca peretele exterior sa fie cel cu sculele? Logica dicteaza ca fiind exterior este cel mai masiv, si stim cu totii ca masa este foarte importanta in tratamentul acustic.

 

Avind in vedere ca sunetul se propaga prin vibratii mecanice prin pereti, si nu direct, nu prea ai ce sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce tevi sunt acelea (adica, daca sunt mai mult goale sau mai mult pline). Oricum din punct de vedere estetic este clar ca nu poti ramane cu ele la vedere, deci solutia oferita de Jack este, ca sa spun asa, necesara si suficienta.

Eu unul sunt de parere ca nu ar trebui sa "cante" nimic in camera, in afara membranelor difuzoarelor. Din pacate am si eu probleme cu caloriferul: are 60x180cm iar vara, cand coloana este golita, "canta" impreuna cu Scorpions.

Stiu ca majoritatea audiofililor incearca sa elimine reflexiile, ecourile si altele asemenea. Eu unul cred ca solutia de baza este eliminarea surselor secundare de vibratie: daca nimic nu "canta" impreuna cu boxele, restul se poate rezolva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush nici eu ce e cu teava aia, am uitat sa intreb si mereu cand vorbesc cu dirigintele de santier o uit. (probabil si pentru ca nu am cum sa o fac sa dispara)

 

Avind in vedere ca sunetul se propaga prin vibratii mecanice prin pereti, si nu direct, nu prea ai ce sa faci.

 

Da din punctul de vedere al basului stiu ca nu am ce sa fac in afara de un sistem de camera in camera. Insa macar cand ascult ceva fara bas puternic sa nu asculte si el odata cu mine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce tevi sunt acelea (adica, daca sunt mai mult goale sau mai mult pline). Oricum din punct de vedere estetic este clar ca nu poti ramane cu ele la vedere, deci solutia oferita de Jack este, ca sa spun asa, necesara si suficienta.

Eu unul sunt de parere ca nu ar trebui sa "cante" nimic in camera, in afara membranelor difuzoarelor. Din pacate am si eu probleme cu caloriferul: are 60x180cm iar vara, cand coloana este golita, "canta" impreuna cu Scorpions.

Stiu ca majoritatea audiofililor incearca sa elimine reflexiile, ecourile si altele asemenea. Eu unul cred ca solutia de baza este eliminarea surselor secundare de vibratie: daca nimic nu "canta" impreuna cu boxele, restul se poate rezolva!

 

IosiP , tu ai niste dimensiuni, rapoarte favorabile care iti permit sa spui acestea. Dar, crede-ma, axista "cauze pierdute" datorita dimensiunilor si proportiilor cind nu mai poti rezolva fara tratamente intempestive si invazive, poate nici asa. De aceea ii ziceam lui Gabone sa nu isi "bata joc" de camera, cind are niste conditii native extrem de favorabile, basca mai are si pretextul perfect sa-si faca niste trape de bass integrate . Oricum, recomandarea mea ar fi sa ai un minim de 80cm latime a trapelor, pentru a fi de bass si nu doar pentru media joasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am masurat la fata locului si am constatat ca nu pot taia coltul ca sa acopere ce e acolo cu mai putin de 80cm de rigips, deci probabil voi pune un metru ca sa aiba loc si un strat de vata de 10 cm...


Eu ma consider foarte multumit de feedback-ul vostru motiv pentru care va multumesc inca odata.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, este interesant ceea ce scrii despre camera mea, multi "telectuali" au declarat-o cauza pierduta. Oricum, recomandarea mea pentru Gabone este sa-si faca o schita cu camera mobilata si sa-si aleaga boxele in functie de posibilitatile de amplasare. Am scris odata un comentariu pe aici (ramas fara ecou) privind faptul ca fiecare producator de boxe le "gandeste" pentru o anumita pozitionare - ale mele Raidho au ajuns in locuri in care fostele Dynaudio ar fi sunat de porc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush nici eu ce e cu teava aia, am uitat sa intreb si mereu cand vorbesc cu dirigintele de santier o uit. (probabil si pentru ca nu am cum sa o fac sa dispara)

 

Avind in vedere ca sunetul se propaga prin vibratii mecanice prin pereti, si nu direct, nu prea ai ce sa faci.

 

Da din punctul de vedere al basului stiu ca nu am ce sa fac in afara de un sistem de camera in camera. Insa macar cand ascult ceva fara bas puternic sa nu asculte si el odata cu mine..

 

Un compromis ar fi sa decuplezi boxele in momentele cind vrei sa ajunga cit mai putin la vecini, cu tampoane elastice samd. Partea proasta e ca vei avea penalizari serioase in calitate , dar parte abuna e ca e reversibil. Adica scoti sistemul de sub boxe si nu mai ai probleme. In mod normal; boxele nu sse decupleaza ( cu rare exceptii) elastic. De exemplu faci o platforma de piatra, lemn sau altceva pusa pe niste tampoane elastice de cauciuc. In felul acesta ajung la podea/pereti mai putine vibratii si implicit mai putin la vecini. Cind conditiilen iti permit, scoti dispozitivul de sub boxa si asculti la calitate maxima. Bineinteles ca si spike-urile ajuta ceva, dar pentru izolare cea mai eficienta e decuplarea elastica. Tot pe acelasi principiu se bazeaza si "camra in camera" , in afara de izolarea cu vata minerala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, este interesant ceea ce scrii despre camera mea, multi "telectuali" au declarat-o cauza pierduta. Oricum, recomandarea mea pentru Gabone este sa-si faca o schita cu camera mobilata si sa-si aleaga boxele in functie de posibilitatile de amplasare. Am scris odata un comentariu pe aici (ramas fara ecou) privind faptul ca fiecare producator de boxe le "gandeste" pentru o anumita pozitionare - ale mele Raidho au ajuns in locuri in care fostele Dynaudio ar fi sunat de porc!

 


In acelasi context, desi multe au bass conventional ( electrodinamic) , nu stiu de ce Martin Logan au cu totul alt comportament decit majoritatea boxelor conventionale si reusesc sa se descurce in medii unde celelalte doar ar scanci. Posibil si datorita amplasarii cutiei de rezonanta a bass-ului jos, dimensiunile reduse ale acesteia, dimensiunile relativ mari ale difuzoarelor de bass....who knows. Sunt multi factori care contribuioe la integrarea boxelor in camera si nu exista o reteta universala de calcul, eventual niste puncte de plecare, restul la ureche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.