Sari la conținut
HiFi Tech

Acustica camera noua: materiale si solutii de lucru


Gabone99

Postări Recomandate

Sau poate faptul ca basul este mai putin directional, deci este implicit expus la influenta camerei. Sa nu mai vorbim de faptul ca lungimea de unda este mare comparata cu diferentele de distanta dintre unda primara si reflexii (daca nu locuiesti la Peles) deci diferentele de faza sunt relativ minore. Cred ca ML sunt o solutie de luat in calcul pentru toti cei cu camere dificile dar, pe de alta parte, cred ca pozitionarea este mai critica decat in cazul unor boxe electrodinamice.


Gabone, nu ne-ai spus cu ce finisezi pardoseala - conteaza de la foarte mult in sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai, pardoseala va fi din parchet. O sa vad cat ma costa unul mai gros (mai mult ca sigur ei imi pun unul subtire (in limita la 25lei/mp). M-am, gandit initial la gresie doar dintr-un singur considerent si anume decuplarea boxei de podea se face mult mai bine, dar luand in calcul si restul dezavantajelor usor de intuit am zis sa fie parchet, bineinteles cu un covor 2/3 decent ca grosime.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara gresie, ai interesul sa elimini reflexiile pe pardoseala. Eu unul daca nu eram casatorit (sau daca divortam la timp, acum este tardiv) puneam mocheta groasa si covoare pe deasupra. Bine, eu am un fix cu covoarele persane si mi-am adus trei Tabriz-uri lucrate manual din Liban.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Domnisoara Marinela Popescu, doriti sa-l luati drept sot pe domnul Gabone99, sa-i suportati modificarile aduse domiciliului conjugal si sa nu-l intrebati cati bani a dat pe cabluri?"

Raspuns: "DA!"

"Statul apara familia si audiofilia. Ambii soti au drepturi egale, mai putin in alegerea boxelor."


Si altele asemenea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, de aia am si profitat. Se prefigureaza o regula de aur in audiofilie> toate lucrurile sa fie facute la timpul lor :D

 

"Domnisoara Marinela Popescu, doriti sa-l luati drept sot pe domnul Gabone99, sa-i suportati modificarile aduse domiciliului conjugal si sa nu-l intrebati cati bani a dat pe cabluri?"

Raspuns: "DA!"

"Statul apara familia si audiofilia. Ambii soti au drepturi egale, mai putin in alegerea boxelor."


Si altele asemenea...

 

Superb! pur si simplu superb :) Abia m-am oprit ras.


Poate chiar o s-o caut pe respectiva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cristi, este interesant ceea ce scrii despre camera mea, multi "telectuali" au declarat-o cauza pierduta. Oricum, recomandarea mea pentru Gabone este sa-si faca o schita cu camera mobilata si sa-si aleaga boxele in functie de posibilitatile de amplasare. Am scris odata un comentariu pe aici (ramas fara ecou) privind faptul ca fiecare producator de boxe le "gandeste" pentru o anumita pozitionare - ale mele Raidho au ajuns in locuri in care fostele Dynaudio ar fi sunat de porc!

 

Am ratat postul asta si ca atare pot spune ca pe peretele cu boxele (latura scurta) va fi un mobilier minimalist, pe partea opusa (cea cu usa) un dressing (camera arata dreptunghiulara in urma finalizarii acestuia (am niste dubii aici cu privire la ce sistem de usi sa folosesc avand in vedere ca va fi pe o suprafata de 3 metri lungime si 85cm adancime) si o canapea la un metru in fata lui. In spatele boxelor si implicit in fata mobilierului va fi o draperie groasa care poate fi trasa complet sau stransa in fata bras trapurilor.

ideea este ca pe viitor un ecran de proiectie din tavan va cobori in spatele acesteia si prin fata mobilei. In stanga clar draperie in dreapta niste tablouri umplute cu material fonoabsorbant amplasate strategic pe reflexia primara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau poate faptul ca basul este mai putin directional, deci este implicit expus la influenta camerei. Sa nu mai vorbim de faptul ca lungimea de unda este mare comparata cu diferentele de distanta dintre unda primara si reflexii (daca nu locuiesti la Peles) deci diferentele de faza sunt relativ minore. Cred ca ML sunt o solutie de luat in calcul pentru toti cei cu camere dificile dar, pe de alta parte, cred ca pozitionarea este mai critica decat in cazul unor boxe electrodinamice.


Gabone, nu ne-ai spus cu ce finisezi pardoseala - conteaza de la foarte mult in sus!

 

Tocmai problemele de faza sunt cele mai dificile. Ele determina de cele mai multe ori lipsa bass-ului in unele incaperi, sio, paradoxal, se trateaza cu trape de bass.


Intr-un fel e mai dificila pozitionarea Martin Logan-urilor, dar, pe de-o parte, mai bine ma chinui umpic si am o sansa sa ascult decent, iar pe de alta parte rodul "chinuielii la pozitionare" e rasplatit din plin cind reuseste . Unul din beneficii e efectul dipolului, dar nu numai. "incarcarea" CAMEREI, SA-I ZICEM "DAMPING" necesar e mult mai mic decit in cazul difuzoarelor conventionale, cu sursa punctiforma de emisie. Adio reflexii din tavan, adio reflexii din podea , nu mai am nevoie de covorul mitos, peretele din spatele boxelor e perfect daca e gol si plat , chiar sticla. Imi trebuie o incarcare minima pe peretii laterali in zonele de rfelexie primara si in spate lafel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dusumeaua transversala (mult mai scumpa) sau parchet din lemn gros de stejar sau din fag, nu aiureli laminate !

O camera va avea nevoie si de draperii peste perdele si covoare de lana (sau mocheta haudiofila) si ceva mobila de nuc.. ;) Succesuri !

1. Dusumeaua transversala nu prea se foloseste din motive vizuale (mi-as intreba nevasta arhitect dar doarme la ora asta).

2. Interesant, n-am nici perdele si nici draperii iar mobila este din ratan si bambus. Poate nu stiu ce pierd?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu toate cotele. Camera are 5.85m/4.10m. Usa 90cm, dressingul vreo 3 m, fereastra nu am masurat-o ( a fost o camera 4.10m/ 4m) pe care am unit-o cu bucataria, rezultand dimensiunile finale. Bucataria am mutat-o in alta camera. Am avut avantajul (si rabdarea) sa il cumpar de la fundatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pereti si tavane "audiofile" sunt doar cei din caramida arsa acoperite cu tencuiala, tavan cu rabitz +trestie +tencuiala. Betonul si rigipsul e ucigasul sunetului si muzicii. Dusumeaua transversala (mult mai scumpa) sau parchet din lemn gros de stejar sau din fag, nu aiureli laminate !

O camera va avea nevoie si de draperii peste perdele si covoare de lana (sau mocheta haudiofila) si ceva mobila de nuc.. ;) Succesuri !

 

Cu rigipsul sunt de acord, si tocmai am explicat de ce. Dar betonul? Fenomenele acustice nu sunt superficiale ( nici la propriu nici la nfigurat ) O incapere cu pereti de beton destul de grosi e f. buna, pentru ca e rigida si are masa. Nu se va comporta diferit de un perete de caramida , sa zicem. Bineinteles ca presupunind ca avem o tencuiala care ia din "stralucirea" reflexiei betonului la frecvente inalte ( comportindu-se oarecum ca sticla la nivel superficial, iar la acest nivel sunt afectate doar inaltele, dar care totodata sunt si cel mjai usor de tratat ( chiar si cu o cirpa ordinara ).


Lafel si cu pardoseala, important e sa fie rigida si deabia dupa aceea ca e lemn, ciment sau altceva. Daca pui un covor, mocheta, nu mai are importanta materialul de sub aceasta. Laminatele intr-adevar pot "pacatui" prin lipsa rigiditatii, dar nu crucial, avind in vedere ca nu se creaza cutie de rezonanta su el. Un tip de podea/pardoseala pacatoasa e cea pe grinzi si "dulapi" prin lipsa ei de rigiditate. Dar asta se intimpla la casele vechi, daca ai planseu de beton e perfect. Lafel e bine ca si tavanul sa fie planseu de beton, unul din trestie si tencuiala se poate comporta oarecum ca un rigips.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.