Sari la conținut
HiFi Tech

Acustica camera noua: materiale si solutii de lucru


Gabone99

Postări Recomandate

Stiu eu si am rugat deja persoana sa posteze ca sa te previna in a face anumite lucruri pe care el l-ea constatat a fi ineficiente. :)Este chiar persoana care mi-a imprumutat microfonul pentru masuratori...

Daca nu a postat pana acum, e deja tardiv ca de stricat nu-l mai stric. O sa consider ca o aprobare tacita. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu eu si am rugat deja persoana sa posteze ca sa te previna in a face anumite lucruri pe care el l-ea constatat a fi ineficiente. :)Este chiar persoana care mi-a imprumutat microfonul pentru masuratori...

Daca nu a postat pana acum' date=' e deja tardiv ca de stricat nu-l mai stric. O sa consider ca o aprobare tacita. ;)[/quote']

 

Poti si asa ,sau noaptea cand mesterii sunt plecati iei un firiz, si Tai afara partea centrala si lasi doar 2 fasii verticale pe margini pe care poti pune pe de pe o parte pe alta un material mai fonotransparent. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, buna ideea. Sincer sunt cam ingrijorat de transparenta acustica a panoului in conditiile in care am aflat (dupa ce l-am achizitionat) ca au o folie pe spate, pe toata suprafata. Am zis "ei na, se da jos, e pentru protectie" dar de unde, mi-a zis meseriasul ca daca o da jos se dezintegreaza tot panoul. L-am pus sa sufle prin gauri si cica trece aerul, dar evident ca nu asa cum ar fi fost daca nu era deloc. Ramane sa vad ce efect au asa, sa decupez prin fiecare patratel folia respectiva sau, in ultima instanta, ideea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Audio aka ScanSpeak


Acoustic Measurements: Understanding Time and Frequency

http://www.whatsbestforum.com/showthread.php?8203-Acoustic-Measurements-Understanding-Time-and-Frequency


Perceptual Effects of Room Reflections

http://www.madronadigital.com/Library/RoomReflections.html


Daca dupa ce citesti asta mai ai nelamuriri, mai discutam. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, buna ideea. Sincer sunt cam ingrijorat de transparenta acustica a panoului in conditiile in care am aflat (dupa ce l-am achizitionat) ca au o folie pe spate, pe toata suprafata. Am zis "ei na, se da jos, e pentru protectie" dar de unde, mi-a zis meseriasul ca daca o da jos se dezintegreaza tot panoul. L-am pus sa sufle prin gauri si cica trece aerul, dar evident ca nu asa cum ar fi fost daca nu era deloc. Ramane sa vad ce efect au asa, sa decupez prin fiecare patratel folia respectiva sau, in ultima instanta, ideea ta.

 

Stai linistit, trapele vor functiona. E buna pinza aia de protectie. S-ar putea sa dea reflexii pe inalte, dar scopul lor nu e acesta.


Referitor la tavan, s-ar putea sa nu ai probleme cu modlul acesta, din contra, cum ai pus vata minerala posibil sa functioneze ca o mare trapa. Bass-ul ( foarte probabil) nu va "vedea" acele casete, trecind prin ele ...


Foarte probabil ca(,) camera se va comporta ca una f. absorbanta, probabile vei avea nevoie de boxe cu SPL marisor si putere in amplificator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa o saptamana de impas, am facut un nou "progres"

Am instalat Dirac, am facut 9 masuratori in jurul locului de auditie, rezultatele masuratorilor sunt trimise de program pe serverul suedez si se fac calculele pentru filtrul personalizat.

Acest filtru e incarcat apoi in procesorul dirac, care apoi trece orice sunet ce iese din laptop prin acest filtru.Rezultatul final este un sunet liniar la locul de auditie.


Pun niste grafice:primul grafic e cu filtru laplicat, al doilea arata raspunsul a 9 masurari suprapuse fara filtru, iar ultimul este raspunsul fara filtru in sweetspot.

Before.jpg.664719321e42d21627a00017f06bec06.jpg

5acfb1c324733_before9.jpg.a131ecc08861c1c6f171801a89122813.jpg

After.jpg.efe9ce393eb3ddd042dd4735f7a20f27.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aud nimic distructiv, diferenta se aude foarte usor mai ales ca procesorul se poate activa-dezactiva prin apasarea space-bar-ului de pe tastatura.

Sunetul e foarte smooth probabil prin micsorarea diferentelor de SPL intre frecvente.Inaltele sunt mai multe cum se vede si din grafic, dar nu deranjante.

Poate unii se intreaba bun, dar de ce e in panta, pai pentru ca ca e mai apropiat de sunetul rezultat in general in camera, adica cu basul putin amplificat de aceasta si asta e mai pe placul urechilor majoritatii.

Vocile ies mai mult in fata (in scena) plutesc in aer mai aproape de ascultator .

Daca cineva are retineri poate face filtrul doar pe bas pana la 500 hz sau cat vrea el si restul spectrului ramane neatins.

Singurul lucru ce e putin inconvenient e pretul, versiunea full costa 1300 lei, iar cea free functioneaza 15 zile ,dupa care trebuie sa cauti prin buzunar.

Versiunea actuala suporta 192/24.

Daca merita ?Cred ca da , depinde ce te doare,daca te doare sa ai sunet bun da, dar decat sa bagi bani in acustica camerei fara cap mai bine Dirac.

De ce spun asta?Pai dupa masuratorile cu REW, am constat ca de exemplu basstrapurile prea putin isi fac treaba la mine in camera, la ureche se aude ,dar mai mult lucra pe medii inalte decat pe bas, si pe masuratori se vede prea putin pe bas ,aproape inexistent.

Pentru mine decat sa bag 10 mil in bureti fara sa stiu ce sa fac ,adica fara ajutor, mai bine iau un soft si stiu de o treaba. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare foarte spectaculos efectul pe grafice, la urechiuse insa cum se simte ?

 

Asta voiam sa intreb si eu....OK, ai obtinut o superliniaritate, dar ce se intimpla cu restul sunetului? Avind in vedere inalta procesare digitala, pot sa speculez cel putin o crestere enorma de jitter cu tabloul aferent.


Dupa cum am mai spus de multe ori, nu sunt adeptul liniaritatii absolute, cu atit mai putin cu orice pret. Iar in cazul acesta, sunt aproape sigur ca aceasta liniaritate are un "pret" si banuiesc (,) ca mare, in alte caracteristici, mai ales dinamice ( micro si macro dinamica, faza, timing, etc.) . Nu zic ca nu e posibil sa ma insel........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt eu uber-urechea care poate sa dea aici un verdict, chiar e interesant ca pe ariile dinamice mi se pare ca se imbunatatesc lucrurile si muzica devine mai cu viata.

Incerc sa raman retinut in afirmatii, deoarece am auzit unele lucruri, care inainte nu le credeam, nu ma refer aici legat de acest soft si filtrul aplicat, dar cand am legat laptopul meu de cativa ani de DAC prin USB s-a auzit net inferior unui alt laptop Dell model recent, si streamerului meu.O fi ceva cu implementarea USB la laptop , nu stiu.

Pana una alta e un experiment, inca nu am dat nici un leu pe nimic, si daca ar fi sa dau 300e ar fi putin in comparatie cu miile pe care le-am dat pana acum, si macar place urechii... :D , nu ca restul banilor unde s-au dus nu ar place, dar sunt prea mici efectele comparabil cu pretul platit fata de aceasta solutie fie ea buna ,ori mai putin buna.


Se pot gasi si parerile subiective ale altora pe aceasta tema si pe stereophile si aici:


http://www.ultrahighendreview.com/dirac-live-room-correction-software-review/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JRiver are un digital room correction - din nefericire acesta introducea distorsiuni audibile pentru urechea mea. Teoretic, orice program ce aduce corectii digitale ar trebui sa creasca distorsiunile. Oricum interesanta si abordarea aceasta. Am sa testez si eu softul cand primeste cmiu noul microfon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JRiver are un digital room correction - din nefericire acesta introducea distorsiuni audibile pentru urechea mea. Teoretic, orice program ce aduce corectii digitale ar trebui sa creasca distorsiunile. Oricum interesanta si abordarea aceasta. Am sa testez si eu softul cand primeste cmiu noul microfon.

 

Incerc sa gandesc la rece si sa corectez diferente de +-5db pe plaje de sute de Hz,si sa risc ceva distorsiuni mai ridicate ca si ada se gasesc in domenii extrem de mici 0.002 si peste.

Altfel intreband daca auzi distorsiuni asa mici diferentele de 5 db de ce nu le auzi sau de ce nu te-ar preocupa?

Adica de ce sa ne ocupam de cele mai mici probleme daca sunt altele cat casa?Te inteleg ca tii la distorsiuni ,si eu tin

si poate metoda asta nu e sanatoasa ,astept sa testati si voi si mai vorbim :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea care este:


Urechea se adpteaza unor neliniaritati moderate , cu atit mai mult in zona bass-ului, unde e mai putin sensibila, pe cind e greu sa te adaptezi unor probleme de faza de exemplu, sau chiar distorsiuni ( mai ales anumite tipuri ).

Cred ca ai dreptate in ce spui, insa asta nu ar trebui sa insemne ca daca ne putem adapta la neliniaritati, ar trebui sa le si ignoram , si sa spunem e bine asa ca m- am obisnuit, tehnic ne fiind corect sunetul...


Eu cred ca incet incet industria audio se va indrepta in directia asta si vor integra in sistemele hi-fi metode de corectie a camerei, acum cativa ani era de neinchipuit un sistem audiofil bazat pe PC, iata azi isi gaseste tot mai mult locul in casele noastre in diferite forme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja exista implementate astfel de sisteme, Bang & Olufsen stiu ca a scos de vreo zece ani asa ceva, integrat in niste boxe active (de ex. BeoLab 5).


In alta ordine de idei, sunt curios ce microfoane de masura aveti si daca exista cineva care sa-l fi si calibrat (gen Crossspectrum Labs / Isemcon / etc...).


PS: Bine, asta daca OZN-urile alea de la B&O pot fi numite boxe. :D:D:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja exista implementate astfel de sisteme, Bang & Olufsen stiu ca a scos de vreo zece ani asa ceva, integrat in niste boxe active (de ex. BeoLab 5).


In alta ordine de idei, sunt curios ce microfoane de masura aveti si daca exista cineva care sa-l fi si calibrat (gen Crossspectrum Labs / Isemcon / etc...).


PS: Bine, asta daca OZN-urile alea de la B&O pot fi numite boxe. :D:D:D

 


Ai pus punctul pe "i". Exista riscul ( sau sansa, dupa caz ) sa transformam niste Focal din seria Utopia (de exemplu) in B&O.


Dupa cum spuneam, consider o eroare goana dupa liniaritate absoluta si pierderea din vedere a altor calitati ( care vine la pachet cu artificiile care se fac pentru liniaritate ) care ar putea sa ne aduca "mai multa muzica" .


Bineinteles , totate considerentele mele se refera la uz domestic, nu studio, monitorizare, etc. Dar daca cineva crede ca intr-un studio se asculta muzica.....probabil se insala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja exista implementate astfel de sisteme, Bang & Olufsen stiu ca a scos de vreo zece ani asa ceva, integrat in niste boxe active (de ex. BeoLab 5).


In alta ordine de idei, sunt curios ce microfoane de masura aveti si daca exista cineva care sa-l fi si calibrat (gen Crossspectrum Labs / Isemcon / etc...).


PS: Bine, asta daca OZN-urile alea de la B&O pot fi numite boxe. :D:D:D

 


Parca am spus ca e un umik-1, calibrat de producator, si daca nu ma insel persoana cine mi l-a imprumutat a comandat altul care e calibrat de alta entitate independenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja exista implementate astfel de sisteme' date=' Bang & Olufsen stiu ca a scos de vreo zece ani asa ceva, integrat in niste boxe active (de ex. BeoLab 5).


In alta ordine de idei, sunt curios ce microfoane de masura aveti si daca exista cineva care sa-l fi si calibrat (gen Crossspectrum Labs / Isemcon / etc...).


PS:[b'] Bine, asta daca OZN-urile alea de la B&O pot fi numite boxe.[/b] :D:D:D

 


Ai pus punctul pe "i". Exista riscul ( sau sansa, dupa caz ) sa transformam niste Focal din seria Utopia (de exemplu) in B&O.


Dupa cum spuneam, consider o eroare goana dupa liniaritate absoluta si pierderea din vedere a altor calitati ( care vine la pachet cu artificiile care se fac pentru liniaritate ) care ar putea sa ne aduca "mai multa muzica" .


Bineinteles , totate considerentele mele se refera la uz domestic, nu studio, monitorizare, etc. Dar daca cineva crede ca intr-un studio se asculta muzica.....probabil se insala.

 


Da trebuie delimitat strict domeniul pro(de ex studiouri) de cele domestice.In cele mai multe cazuri diferenta ce am observat nu in sunet ci in abordare e urmatoarea:

in domeniul pro treaba trebuie facuta repede si bine, aici totul se baseaza pe teorie, si cunostinte in acustica si scoli in acest sens.

La domeniul domestic baza e asemanatoare doar ca mai sunt multe lucruri pe langa ca sa zic asa.

Bineinteles nu vreau sa jignesc pe nimeni.Eu caut un sunet care imi place nu liniaritatea absoluta,sunt multumit si cu dsp si fara, a fost doar un test.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, nu pot sa citesc chiar tot ce se scrie aici, am sarit peste partea cu umik-ul. :) Habar n-aveam de dirac-ul ala, eu stiam numai de ASTA. E drept, e si o mica diferenta de pret, vreo +40dB as spune... :D:D:D


DIn cate am citit pe net despre umik-uri cat si despre Daytoanele EMM-6, calibrarea aia "din fabrica" e o poezie de marketing. Cumparase cineva 10 astfel de microfoane, toate cu serial diferit, a primit fix acelasi fisier de calibrare (de la ei de pe site) pentru toate. :D Noi sa fim sanatosi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, nu pot sa citesc chiar tot ce se scrie aici, am sarit peste partea cu umik-ul. :) Habar n-aveam de dirac-ul ala, eu stiam numai de ASTA. E drept, e si o mica diferenta de pret, vreo +40dB as spune... :D:D:D


DIn cate am citit pe net despre umik-uri cat si despre Daytoanele EMM-6, calibrarea aia "din fabrica" e o poezie de marketing. Cumparase cineva 10 astfel de microfoane, toate cu serial diferit, a primit fix acelasi fisier de calibrare (de la ei de pe site) pentru toate. :D Noi sa fim sanatosi...

Daca te uiti si la ASTA pe site e vorba despre DIRAC :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.