Sari la conținut
HiFi Tech

Acustica camera noua: materiale si solutii de lucru


Gabone99

Postări Recomandate

Multumesc dar deja am stabilit pentru tencuiala clasica, fara nici o caseta de rigips. Tavanul l-am facut casetat la 20 cm cu un strat de vata de 10 cm in interior. Capcanele de bass sunt si ele gata. M-am hotarat si la mocheta... dar o poza face cat o mie de cuvinte.


L.E. Nu stiu de ce poza se vede rasturnata la preview, daca dati click pe ea se vede cum trebuie.

CAM00281.thumb.jpg.46c0ea884581d69f5b55b2214575c955.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 145
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gabone, daca te ajuta pot posta masuratorile din camera facute azi, mansarda din rigips integral .

Salut Audio. Eu as fi interesat sa vad rezultatele alea. Si eu sunt un pasionat "spargator de baloane". :D Promit sa nu critic in niciun fel ce postezi, daca vrei putem discuta si pe privat.


Iar daca folosesti asa ceva... RESPECT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice informatie despre amenajarea unei camere de auditie este binevenita. Daca face cineva misto de chestia asta primeste avertisment imediat.:idea:

Multumim anticipat celor care contribuie, vor contribui, cu informatii practice din timpul amenajarii camerei de auditie.


PS: Teoretic si eu sunt intr-un asemenea moment. Mansarda in care am instalata sistemul are dimensiunea de 4,2 m pe 10 m. Momentan doar am incercat sa gasesc pozitia ideala a boxelor pentru ca nu am timpul necesar unor lucrari acustice serioase. Boxele sunt situate la 113 cm de peretele lateral si 2 m de peretele din spate. Punctul de referinta folosit la masuratori este tweeter-ul.Urmatoare miscare va fi sa plasez pe peretii laterali in punctele de reflexii primare niste panouri Basotec. Dupa aceea am sa fac niste masuratori sa vad unde ar trebui sa mai lucrez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gabone, cu tot respectul pentru munca depusa si banii investiti , incercati macar acum in ceasul al 12-lea sa rigidizati casetele alea de pe tavan. Vorbiti cu meseriasii dvs si spuneti-le sa fixeze colturile casetelor de tavan, cu tije filetate, cu orice....numai nu le lasati asa!! De la un 20W in sus...vor vibra ca naiba! Ati inceput foarte bine cu tencuiala si ar fi mare pacat sa nu iasa ceva ca lumea!

Banuiesc ca acele placi patrate sunt din rigips si sunt montate prin simpla asezare pe profilele din tabla zincata ce formeaza acele casete , nu? Inclusiv profilele intre ele trebuiesc rigidizate bine!

Bafta si spor la treaba!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grija mare de asemenea si la circuitul electric dedicat prizelor pentru alimentarea aparaturii audio. Mergeti pe 4mm cupru litat si 2,5mm Cu litat impamantare. Fara doze de ramificatie, direct din panou. Alegeti cu grija si prizele ( din seria Schneider sau Legrand) cu atentie deosebita la tipul de contact dintre piciorusele stecherelor si lamelele din interiorul prizelor. Conexiunile in tablou si la prize stranse foarte bine (pana iese untul din ele! :) ). Nu folositi disjunctor pentru acest circuit dedicat ptr ca orice 'zapaceala' intre nulul de lucru si cel de impamantare va da disjunctorul afara! Folositi bipolar clasic , de la Schneider de exemplu din gama C60N.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gabone, mai bine tencuiau tavanul cum si cat se putea, apoi lipeau placile de rigips direct peste tencuiala, cu adeziv special fara sa mai foloseasca profile. Chiar si cu stratul acela de vata minerala sub caseta de rigips, nu cred ca este o solutie tocmai buna. Nu te-ai gandit la vata bazaltica si in strat cat sa umple tot golul de sub rigips??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La conductorul masiv, indeosebi cu sectiuni de 4mm sau mai mari, e foarte dificil sa impingi priza in doza ei fara sa pierzi din contactul firului cu priza. Din experienta, daca desfaci o asemenea priza dupa cativa ani vei constata ca izolatia firului masiv s-a rascopt pe firul de faza tocmai din cauza contactului imperfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audio, ai ceva de muncit. Sunt curios cum ti-ai propus sa rezolvi problemele.

 

In prima faza ma mai documentez, acuma sunt pe o pozitie cu boxele unde basul e mai impresionant, daca le aduc mai in fata cu 10 cm scade foarte mult , le mut acolo si mai fac o masurare, daca vezi am un decay de aprox 37milisec , valori intre 20 si 50 ms sunt considerate bune, deci nu e nimic tragic, arata chiar bine.

Dar vreau sa arate si mai bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audio' date=' ai ceva de muncit. Sunt curios cum ti-ai propus sa rezolvi problemele.[/quote']

 

In prima faza ma mai documentez, acuma sunt pe o pozitie cu boxele unde basul e mai impresionant, daca le aduc mai in fata cu 10 cm scade foarte mult , le mut acolo si mai fac o masurare, daca vezi am un decay de aprox 37milisec , valori intre 20 si 50 ms sunt considerate bune, deci nu e nimic tragic, arata chiar bine.

Dar vreau sa arate si mai bine...

 

Scuze, am gresit unitatile ,este vorba despre 0.37 sec si intervale de 0.2 -0.5 sec

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice informatie despre amenajarea unei camere de auditie este binevenita. Daca face cineva misto de chestia asta primeste avertisment imediat.:idea:
dinica, nu-mi place atitudinea ta: un moderator aplica regulamentul, nu il interpreteaza in functie de preferintele si interesele personale! Sau altfel spus, sau nu avem dreptul sa facem misto de nimic sau avem dreptul sa facem misto de orice, iar faptul ca moderatorul nu este deranjat de mistoul pe un subiect dar il doare la pipota de mistoul pe alt subiect este strict treaba pipotei din dotare :)


Sau uite, eu unul cred ca alegerea potrivita a incintelor acustice, in functie de caracteristicile de dispersie si de locul (probabil) in care vor fi amplasate are efecte mult mai bune asupra sunetului decat plasarea de saltele pe pereti: nu-i vorba, sunt si alea bune doar ca la spitalul 9, in sectia de damblagii periculosi. Intr-o casa de om normal arata... ca la nebuni!


P.S. M-am avertizat singur: promit sa nu mai scriu nimic o saptamana... sau poate o luna... sau poate deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum la fel poate sa arate a om nebun sa ai 5-6 aparate pentru simpla reproducere a muzicii, depinde si aici cine priveste si ce-l deranjeaza.Pe aceste considerente estetice, dupa gusturile unora ar trebui sa ai boxe invizibile, ca doara sunt mai intruzive asezate in mijlocu camerei ,sa nu ai loc sa treci de ele, decat niste tratamente aruncate pe pereti care nu deranjeaza cu nimic doar vizual, desi dupa mine poti sa le faci sa arate cool :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are efecte mult mai bune asupra sunetului decat plasarea de saltele pe pereti: nu-i vorba, sunt si alea bune doar ca la spitalul 9, in sectia de damblagii periculosi. Intr-o casa de om normal arata... ca la nebuni!...

 

Pai ti-ai raspuns singur la intrebare, cine da jdemii de euro pe niste chestii de ascultat muzica care se aud la fel ca si combinele Samsung de 350 ron (cu banii aia se schimba covorul, se lua o masina de spalat noua si ramineau si de niste perdele mai frumoase) e nebun, asadar saltelele pe peretii sint perfect justificate :)


Revenind on topic, bass trap-urile mi se par cam ciudate, sint tot din rigips ca in poza asa par ? Si cum o sa fie finisate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice informatie despre amenajarea unei camere de auditie este binevenita. Daca face cineva misto de chestia asta primeste avertisment imediat.:idea:

Avand in vedere ca acest avertisment a fost emis imediat dupa ce am postat eu, ma simt nevoit sa clarific unele lucruri:


Pentru a efectua masuratori ale principalilor parametri acustici ai unui spatiu acustic (gen T60, EDT, C80, C50, D50, LF, IACC, BR, etc...), trebuie masurat ceea ce se numeste "room impulse response", din care, prin calcul, softul iti extrage acei parametri. Acest lucru poate fi facut in doua moduri: fie apeland la o sursa de semnal omnidirectionala (ca dodecaedrul ala din link-ul meu) pe care il exciti cu semnale gen MLS, pseudo-random sau sweep, dar din pacate costul unei astfel de surse depaseste bugetul unui amator, fie folosind o sursa de semnal tip impuls cum ar fi (direct in limba engleza, ca sa fie cautarea pe google mai usoara):


starter pistol

Baloon pop

clapper board

spark generator

Firecracker


Personal folosesc baloane pentru aceste masuratori, de unde si ideea de "spargator de baloane", un termen pe care orice om care a facut masuratori acustice cred ca l-ar intelege, indiferent de metoda aleasa.


Acum, daca cineva considera ca spartul baloanelor e o frectie la picior de lemn, va informez ca metoda este foarte bine documentata si des folosita, facand chiar obiectul unor studii stiintifice (de ex. ASTA).


Imi mai permit sa exprim o parere: daca vreodata ati fost pacaliti (pe bani grei) ca cineva v-a facut masuratori acustice folosind ca sursa de semnal o boxa dedicata auditiilor obisnuite (indiferent de pretul acesteia), tocmai ati luat teapa.


Desigur, acesta este inca un post de-al meu, lipsit de substanta. Ma scuzati deci daca iau o scurta vacanta (a se citi "imi iau jucariile si plec intr-un mic concediu de suparat ce sunt").

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca acele placi patrate sunt din rigips si sunt montate prin simpla asezare pe profilele din tabla zincata ce formeaza acele casete , nu? Inclusiv profilele intre ele trebuiesc rigidizate bine!

 

Sunt placi din fibre minerale cu microperforatii si intradevar sunt doar asezate pe profilele respective. Eu am mers pe solutia asta dintr-un considerent practic: le-am vazut la Bibi (din acelasi material doar fara microperforatii) doar asezate pe profilele respective (daca nu esti atent poti sa intri cu capul printre profile mai spre margine :lol: si chiar nu vibreaza deloc) Daca la mine vor sta altfel lucrurile (fiind vorba de un spatiu mult mai mic si implicit alta presiune acustica) o sa ma gandesc la o solutie pentru fixarea lor).

 

gabone, mai bine tencuiau tavanul cum si cat se putea, apoi lipeau placile de rigips direct peste tencuiala, cu adeziv special fara sa mai foloseasca profile. Chiar si cu stratul acela de vata minerala sub caseta de rigips, nu cred ca este o solutie tocmai buna. Nu te-ai gandit la vata bazaltica si in strat cat sa umple tot golul de sub rigips??

 

Am inteles ca era bataie de cap cu tencuiala si nu i-am mai stresat pe bietii muncitori (deja la cate modificari am facut ma simteam ca un mic dictator) apoi am ales solutia asta si datorita avantajelor unui strat de vata (nu stiu cat de mult izoleaza fonic sau cat de benefica e in spatiul respectiv). Apoi am vrut un spatiu intre vata si placi ca sa le pot scoate afara daca doresc, daca mai puneam inca 10 cm de vata aveam tavanul si mai jos de 2.50m, ceea ce nu ma facea sa ma simt tocmai in regula.

 

Revenind on topic, bass trap-urile mi se par cam ciudate, sint tot din rigips ca in poza asa par ? Si cum o sa fie finisate ?

 

Trapurile de bas sunt din gipscarton cu perforatii de 10mm la exterior, de latimea a 90cm. colturile sunt umplute cu vata bazaltica cu un spatiu de 4-5 cm intre rigips si vata. Sper sa fie si eficiente. Ca si finisare, se vor nivela cu glet muchiile si suruburile cu care sunt prinse de profile apoi vopsite cu lavabila odata cu peretii.


P.s. Cine cauta asa ceva sa imi dea un MP (le-am cautat peste tot si abia le-am gasit la o firma care are niste stocuri mai vechi)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice informatie despre amenajarea unei camere de auditie este binevenita. Daca face cineva misto de chestia asta primeste avertisment imediat.:idea:

Avand in vedere ca acest avertisment a fost emis imediat dupa ce am postat eu' date=' ma simt nevoit sa clarific unele lucruri...... Ma scuzati deci daca iau o scurta vacanta (a se citi "imi iau jucariile si plec intr-un mic concediu de suparat ce sunt".[/quote']

 

Inclin sa cred ca dinica avea in vedere comanr-ismele cind a pus acel avertisment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca greutatea placilor este ceva mai mare decat a celor din rigips este si mai bine. Insa doua table (profilurile zincate) petrecute simplu una peste alta vor zornai la volume mari. La asta ma refeream cand spuneam de vibratii. Orice imbinare mecanica intre ele este binevenita! (holzsurub, aft de sudura, surub , etc...)

Dl. Iosip daca vrea sa scape de zornaiala radiatoarelor goale ar putea incerca sa adauge pe suportii care sustin radiatoarele mici tuburi din cauciuc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Trapurile de bas sunt din gipscarton cu perforatii de 10mm la exterior, de latimea a 90cm. colturile sunt umplute cu vata bazaltica cu un spatiu de 4-5 cm intre rigips si vata. Sper sa fie si eficiente. Ca si finisare, se vor nivela cu glet muchiile si suruburile cu care sunt prinse de profile apoi vopsite cu lavabila odata cu peretii...

 

Cam asa mi s-a parut si mie, nu ma pricep dar ma gindeam ca la vopsire gaurile alea se vor obtura partial si oricum suparfata perforatiilor e destul de mica comparativ cu panoul, plus ca sint din rigips...hmmm. E o solutie testata sau experimentul tau ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@IosiP - acum pe bune, cate avertismente aiurea m-ai vazut ca am dat? :P Exista topicuri intregi in care se scrie pe langa subiect, sau se abereaza la misto asa dintr-un spirit de competitie mioritica. Lipsit de tact, recunosc, incercam sa opresc un posibil derapaj si pe acest topic. Nu de alta, dar poate mai intra careva pe forum si gaseste macar un topic fara miros de balci. ;)

@Shibata - mesajul nu iti era adresat; asa voi masura si eu raspunsul camerei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca greutatea placilor este ceva mai mare decat a celor din rigips este si mai bine. Insa doua table (profilurile zincate) petrecute simplu una peste alta vor zornai la volume mari. La asta ma refeream cand spuneam de vibratii. Orice imbinare mecanica intre ele este binevenita! (holzsurub, aft de sudura, surub , etc...)

Dl. Iosip daca vrea sa scape de zornaiala radiatoarelor goale ar putea incerca sa adauge pe suportii care sustin radiatoarele mici tuburi din cauciuc!

 

Placile sunt mai usoare decat cele de rigips. Poate chiar asta e cheia de nu se aude nimic la Bibi, vibreaza imperceptibil avand masa foarte mica. Acum le las asa ca au intarziat deja cu lucrarile si daca ii mai zapacesc mult ma mut la vara :lol:

Este logic ce ce spui, dar dupa proba practica, la nevoie, se poate face si asta fare prea mare deranj...

 

...Trapurile de bas sunt din gipscarton cu perforatii de 10mm la exterior' date=' de latimea a 90cm. colturile sunt umplute cu vata bazaltica cu un spatiu de 4-5 cm intre rigips si vata. Sper sa fie si eficiente. Ca si finisare, se vor nivela cu glet muchiile si suruburile cu care sunt prinse de profile apoi vopsite cu lavabila odata cu peretii...[/quote']

 

Cam asa mi s-a parut si mie, nu ma pricep dar ma gindeam ca la vopsire gaurile alea se vor obtura partial si oricum suparfata perforatiilor e destul de mica comparativ cu panoul, plus ca sint din rigips...hmmm. E o solutie testata sau experimentul tau ?

 

Poate nu ai fost pe faza cand am spus ca gaurile au 10mm patrati (aka 1cm) deci nu sunt chiar mici, cu atat mai putine sunt sansele sa fie astupate de lavabila..

Aa, si da, e un experiment pentru mine. Imi amintesc ca parca mai facut cineva asa ceva dar nu mai stiu cine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shibata, inteleg ca exista metode mult mai bune de masurat, pana la urma astea eu le-am facut si nu m-a costat nimic.Vad ca interesul este cam mic la acest subiect, nimeni nu vine cu nimic concret , sau vre-o recomandare, asa sa enumar si eu ceva , pot ,mai ales ca e plin pe net cu tehnici, daca ar veni cineva si ar spune ca a masurat cu metodele mentionate de tine sigur ar veni al 3-lea care ar spune ca nu e de ajuns trebuie alt tip de boxa pt sursa si alt tip de microfon, dar nimic practic.


Bun ce inseamna pentru tine bani grei pentru o astfel de masurare, are cineva o sursa care ai mentionat-o tu in tara macar?


Pana la urma eu asta am obtinut , si chiar daca nu e adevarul absolut, daca fac mai multe masuratori si modific prin camera diferente vor aparea si ma pot orienta dupa ele.

PS: sa nu crezi ca sunt suparat, dar astept mai mult ajutor decat pur enumerare de metode, de ex ai putea sa analizezi graficele si sa explici ce se vede si care poate fi cauza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Poate nu ai fost pe faza cand am spus ca gaurile au 10mm patrati (aka 1cm) deci nu sunt chiar mici, cu atat mai putine sunt sansele sa fie astupate de lavabila..

Aa, si da, e un experiment pentru mine. Imi amintesc ca parca mai facut cineva asa ceva dar nu mai stiu cine..

 

Stiu eu si am rugat deja persoana sa posteze ca sa te previna in a face anumite lucruri pe care el l-ea constatat a fi ineficiente. :)Este chiar persoana care mi-a imprumutat microfonul pentru masuratori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.