Sari la conținut
HiFi Tech

Qobuz in Romania


Eduard

Postări Recomandate

Acum 41 minute, dinica a spus:

 

Hai sa facem un blind test. Oricum sunten singurii din lume (Sic!) care indraznesc asta. Il executam la mine, apoi facem un articol. Numele participantilor ramane anonim.

Știu că este aproape imposibil dar poate există o șansă...  Ar trebui comparat și cu surse analogice. Vinil și bandă. Și ca lucrurile să fie chiar imposibile...și cu matriță dat...timp ar fi - de căutat, întrebat... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ctzzzz a spus:

Ai pastrat Aurenderul? Ar fi excelent sa avem un streamer de calibru.

Nu. Ne descurcam si fara. Sau imprumutam unul de la cineva.

Orice dealer doreste sa ne ajute cu un streamer pentru acest test este binevenit.

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Trancotistul a spus:

Știu că este aproape imposibil dar poate există o șansă...  Ar trebui comparat și cu surse analogice. Vinil și bandă. Și ca lucrurile să fie chiar imposibile...și cu matriță dat...timp ar fi - de căutat, întrebat... 

Nu vad motivul. Noi discutam de streaming aici, nu de surse digitale vs analogice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 21 ore, dinica a spus:

Nu. Ne descurcam si fara. Sau imprumutam unul de la cineva.

Orice dealer doreste sa ne ajute cu un streamer pentru acest test este binevenit.

Cred ca pot veni eu cu un Bryston BDP2, sa iau legatura cu un prieten. In ce consta restul sistemului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Eduard a spus:

Un Qutest

Eduard, daca ai fi avut rabdare sa citesti link -ul meu, ai fi observat ca un Qutest este mult sub ce am folosit in test. Noi cautam o varianta de streamer + DAC (in aceeasi cutie) care sa ne ajute cu adevarat sa auzim diferentele intre Spotify, Tidal, Quobuz. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, dinica a spus:

Eduard, daca ai fi avut rabdare sa citesti link -ul meu, ai fi observat ca un Qutest este mult sub ce am folosit in test. Noi cautam o varianta de streamer + DAC (in aceeasi cutie) care sa ne ajute cu adevarat sa auzim diferentele intre Spotify, Tidal, Quobuz. 

Ok, atunci asta ar fi fost varianta cu Bryston...hai sa vedem ce altceva se iveste 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, dinica a spus:

Daca nu apare un streamer vom face testul folosind un PC legat via USB la CDS3000. O sa anunt evenimentul pentru sfarsitul lunii. 

Pai Brystonul propus de @Eduard eu zic ca era o optiune cel putin decenta, nu? In echipa cu Yamaha ar fi o combinatie concludenta, cred.

Daca nu, stiu ca cineva ar fi dispus sa aduca un streaming DAC de la Moon. E mai bine asa? Varianta cu PCul mie mi se mare modesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, ctzzzz a spus:

Pai Brystonul propus de @Eduard eu zic ca era o optiune cel putin decenta, nu? In echipa cu Yamaha ar fi o combinatie concludenta, cred.

Daca nu, stiu ca cineva ar fi dispus sa aduca un streaming DAC de la Moon. E mai bine asa? Varianta cu PCul mie mi se mare modesta.

@ctzzzzCu siguranta o optiune de luat in calcul fata de PC. Nu incape indoiala. Iar Brystonul cu Qutest fac un matching bun.

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu va cunosc, dar avem si noi o mica "gasca", si am tot testat unele, altele...mai scumpe, mai ieftine...avem cat de cat habar despre sunet... Eu unul, m-am edificat cu Qobuz, iar indiferent cat am simtit un pas inainte, nu consider ca justifica pretul de 10 ori mai mare/luna. 100ron vs 10 ron Tidal. Cel putin pentru ureche mea. Prefer ca din restul economisit sa mai adaug cate un vinil la cutie...

Cat despre streaming vs analog, comparam mere cu cartofi. Pana si pe umilul meu RPM1 carbon cu Ortofon 2mRED in combinatie cu phono diy lampa, suna complet diferit (in sensul pozitiv, placut, cald, bogat). Si asta pe integrat, pe Sphinx Project 10 de la Siltech.

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, bogdanozaurus a spus:

Nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca Tidal costa doar 10 ron, este 12 euro daca nu ma insel foarte tare.

Ai dreptate, imi cer scuze ca am omis sa precizez. Am facut un abonament family, iar restul de 5 sloturi le-am impartit altora. Acesta din urma costa 60 ron/luna. Noi, fiind 6 in total, rezulta...

Qobuz nu are family plan.

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.