Sari la conținut
HiFi Tech

Qobuz in Romania


Eduard

Postări Recomandate

Acum 7 minute, dinica a spus:

Scrii de parca faci parte din proiectul 'Enigma'. What is wrong with you?

https://en.wikipedia.org/wiki/Enigma_machine

 

Chiar am zambit. Multumesc. Asa este. Totul ok, dinica, poate ca e sambata si sunt mai emotional..., E vb de incinte sensibile ca ale tale, care nu au potrivire cu acel streamer niciodata. Eu am facut testul. cu HUGO TT2

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Eduard a spus:

Chiar am zambit. Multumesc. Asa este. Totul ok, dinica, poate ca e sambata si sunt mai emotional..., E vb de incinte sensibile ca ale tale, care nu au potrivire cu acel streamer niciodata. Eu am facut testul. cu HUGO TT2

Eduard, intrebare serioasa, fara bascalie, intelegi limba romana? Pare ca te exprimi greoi. Sincer, nu inteleg ce spui. Crezi ca poti sa imi scrii cu subiect si predicat, ca la prosti, in cazul asta eu sunt unul din ei, despre ce vorbesti. Incepe te rog de la prima mea atentionare in care te citam.

Multumesc!

PS: Incinte sensibile ca ale mele? Au 3 difuzoare dedicate basului de 7 inch, coboara in impedanta spre 3 ohmi, si tu spui ca sunt usor de strunit de un amplificator. Sa judeci o pereche de boxe dupa specificatii este o greseala de incepator. Din putina informatie primita de la tine am inteles ca nu esti.

PS1: Comentariul tau despre tratamentul acustic de la mine de acasa este identic cu cel despre boxele mele. Nu cunosti situatia de la mine, nu ai ascultat sistemul meu, nu cunosti raspunsul acustic al camerei mele, dar ai opinii pertinente. Put your lights on! 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Eduard Aleator sau nu (apropo de basstraps) sistemul lui Robert @dinicachiar suna foarte, foarte bine, mai ales ca, desi departe de a fi accesibil oricui, nu e totusi un sistem exorbitant de scump. Parerea mea.

Am apreciat interesul tau pentru comparatia dintre Qobuz si Tidal si mi-a facut placere sa discutam.

Tonul tau de la ultimele postari, insa, e un pic cam nepotrivit. O iei prea personal si in loc sa discutam prieteneste la o intalnire sau doua, preferi sa sari direct la gatul omului pe o pagina de net. Ce scrii insa ramane si face ca aerul sa fie iar greu de respirat, dupa ce in ultima saptamana parea ca ne mai calmasem.

 

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Eduard a spus:

Mai facem  testul? Am uitat sa spun ca sub incinte am avut Townshend platforme anti-seism no3

Cu platformele, am avut si eu unele imprumutate pe care le-am folosit sub amplificatoare si functionau excelent si acolo. Iti dau perfecta dreptate ca sunt eficiente, dar o poti spune si mai putin razboinic 😉 Chiar iti spun asta cu prietenie.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 10.11.2019 la 1:30, dinica a spus:

Eduard, intrebare serioasa, fara bascalie, intelegi limba romana? Pare ca te exprimi greoi. Sincer, nu inteleg ce spui. Crezi ca poti sa imi scrii cu subiect si predicat, ca la prosti, in cazul asta eu sunt unul din ei, despre ce vorbesti. Incepe te rog de la prima mea atentionare in care te citam.

Multumesc!

PS: Incinte sensibile ca ale mele? Au 3 difuzoare dedicate basului de 7 inch, coboara in impedanta spre 3 ohmi, si tu spui ca sunt usor de strunit de un amplificator. Sa judeci o pereche de boxe dupa specificatii este o greseala de incepator. Din putina informatie primita de la tine am inteles ca nu esti.

PS1: Comentariul tau despre tratamentul acustic de la mine de acasa este identic cu cel despre boxele mele. Nu cunosti situatia de la mine, nu ai ascultat sistemul meu, nu cunosti raspunsul acustic al camerei mele, dar ai opinii pertinente. Put your lights on! 😉

Despre tratament acustic, simetrie. Aici am avut ceva de argumentat. Vad atatea tratamente acustice...in atatea set up uri...ca nu mai stiu care o face de dragul design ului sau care are habar si masoara. Pana la un anumit nivel cred ca poate fi joaca...doar de dragul de a "avea" si asa ceva. Insa un siffuser si un trap pus aiurea poate distruge un sistem foarte scump spre lowend imediat. Eu te conving altfel. Cu ampul meu. Nicidecum nu vreau sa deranjez pe cineva, insa am dreptul sa filtrez niste opinii si sa imi asum parerile dupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2019 la 9:52, ctzzzz a spus:

Cu platformele, am avut si eu unele imprumutate pe care le-am folosit sub amplificatoare si functionau excelent si acolo. Iti dau perfecta dreptate ca sunt eficiente, dar o poti spune si mai putin razboinic 😉 Chiar iti spun asta cu prietenie.

La mine au ridicat RAAL urile peste difuserele(verticale) si bass mult mai controlat. Scena+ adancime+

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2019 la 9:51, ctzzzz a spus:

@Eduard Aleator sau nu (apropo de basstraps) sistemul lui Robert @dinicachiar suna foarte, foarte bine, mai ales ca, desi departe de a fi accesibil oricui, nu e totusi un sistem exorbitant de scump. Parerea mea.

Am apreciat interesul tau pentru comparatia dintre Qobuz si Tidal si mi-a facut placere sa discutam.

Tonul tau de la ultimele postari, insa, e un pic cam nepotrivit. O iei prea personal si in loc sa discutam prieteneste la o intalnire sau doua, preferi sa sari direct la gatul omului pe o pagina de net. Ce scrii insa ramane si face ca aerul sa fie iar greu de respirat, dupa ce in ultima saptamana parea ca ne mai calmasem.

 

Ai dreptate, devenisem acid. Pentru ca iar am avut senzatia unui "grup inchis" peste care am dat. Parerile trebuie sa curga cu opinii si de la cei mai mici. Nu doar @dinica ai dreptate.....suna a noi nu stim, dar daca o spune Robert, asa trebuie sa fie! Sfantul Graal!

Asa ceva nu exista in audio.

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar testul asta e concludent decat pentru noi. Nicidecum la nivel mondial. Si nicidecum primii. Au facut o atatia! Nimeni nu se edifica aici! Doar tragem niste concluzii personale. Pe sistemul lui Dinica. Poate pe altul avem alt rezultat etc. Deci realizati cat este de subiectiv apoi, intr-un final, imposibil?

Editat de Eduard
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 10.11.2019 la 1:30, dinica a spus:

Eduard, intrebare serioasa, fara bascalie, intelegi limba romana? Pare ca te exprimi greoi. Sincer, nu inteleg ce spui. Crezi ca poti sa imi scrii cu subiect si predicat, ca la prosti, in cazul asta eu sunt unul din ei, despre ce vorbesti. Incepe te rog de la prima mea atentionare in care te citam.

Multumesc!

PS: Incinte sensibile ca ale mele? Au 3 difuzoare dedicate basului de 7 inch, coboara in impedanta spre 3 ohmi, si tu spui ca sunt usor de strunit de un amplificator. Sa judeci o pereche de boxe dupa specificatii este o greseala de incepator. Din putina informatie primita de la tine am inteles ca nu esti.

PS1: Comentariul tau despre tratamentul acustic de la mine de acasa este identic cu cel despre boxele mele. Nu cunosti situatia de la mine, nu ai ascultat sistemul meu, nu cunosti raspunsul acustic al camerei mele, dar ai opinii pertinente. Put your lights on! 😉

3 ohm. Eu am ajuns pe acolo cu diy si am reusit abia dupa ce am "fofilat" niste celebritati sa ma indragostesc de actuala. Si nu o sa moara. Pentru ca cu greu refuz sa o inlocuiesc. Dar poate si 3! Si inca bine! Are full recap cu Supreme EVO. Poate deaia. Dar prefer sa o readuc la viata o data la 10 ani! Multumesc @dinica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, Eduard a spus:

La mine au ridicat RAAL urile peste difuserele(verticale) si bass mult mai controlat. Scena+ adancime+

Aici am gresit. Ma refeream la acei mici buretei pe care i furnizeaza RAAL pt difuzie verticala astfel incat sa nu fi nevoit sa inalti scaunul sau sa il cobori. Ca noi nu avem full range. Si e o pacoste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.