Sari la conținut
HiFi Tech

Qobuz in Romania


Eduard

Postări Recomandate

Acum 15 minute, Eduard a spus:

Buna ziua! Exista posibilitatea de a putea face un artificiu pentru a creea un abonament la Qobuz in Romania? Momentan detin un abonament Tidal HiFi, insa vreau sa incerc si Qobuz...multumesc.

Da. Cu urmatorii pasi:

- Iti faci VPN cu o tara unde se poate face abonament, de ex. UK;

- cu VPN conectat, iti faci cont pe qobuz si selectezi tipul de abonament dorit. Iti ofera prima luna gratuit.

- deconectezi VPN, te loghezi pe device-ul unde configurezi Qobuz si voila!

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu face UK, fiindca astia au aceleasi sume, gen 299, indiferent ca sunt 299GBP, 299USD, 299EUR.

Verifica, eu cel putin asa am prins si m-am pacalit cu UK.

Daca tot faci vpn, declara-te direct US si plateste cu paypal.

 

Later Edit. la mine am simtit o diferenta colosala intre Qobuz si Tidal, la ambele comparand abonamentele de top.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, ctzzzz a spus:

Nu face UK, fiindca astia au aceleasi sume, gen 299, indiferent ca sunt 299GBP, 299USD, 299EUR.

Verifica, eu cel putin asa am prins si m-am pacalit cu UK.

Daca tot faci vpn, declara-te direct US si plateste cu paypal.

Oricum prima luna e gratuit - e suficient timp sa te lamuresti despre ce e vorba, zic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, Eduard a spus:

Exact! Multumesc...deci varianta e VPN...iar daca continui cu platforma ma pot loga linistit, fara a mai fi nevoie de VPN. Am inteles bine?

da, cel putin mie nu mi-a mai cerut niciodata socoteala, chiar daca am iesit in alte tari (in vacanta, nu pe vpn 😜)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.11.2019 la 12:54, ctzzzz a spus:

Nu face UK, fiindca astia au aceleasi sume, gen 299, indiferent ca sunt 299GBP, 299USD, 299EUR.

Verifica, eu cel putin asa am prins si m-am pacalit cu UK.

Daca tot faci vpn, declara-te direct US si plateste cu paypal.

 

Later Edit. la mine am simtit o diferenta colosala intre Qobuz si Tidal, la ambele comparand abonamentele de top.

Si ce diferenta? In favoarea carei platforme? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spune un om care s-a intalnit cu Mark Waldrep la Capital Audio Fest, USA.

Citat

5. Serviciul de streaming cu cele mai multe label-uri HD sau ultraHD aplicate aiurea unor fisiere "standard definition" este Qobuz (serviciul de streaming care se marketeaza cel mai agresiv, la momentul actual, in State)
6. Certificarea "Hi-Res"se aplica exclusiv hardware-urului, nu si software-ului.Asadar, daca vreun serviciu de streaming va zice ca livreaza "Hi-Res, asta nu inseamna decat ca a platit o taxa de $2400 sa afiseze sigla aia, care nu garanteaza absolut nimic pt fisierele audio (vezi Qobuz)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, dinica a spus:

Ce spune un om care s-a intalnit cu Mark Waldrep la Capital Audio Fest, USA.

 

Nu ma uit niciodata daca e sau nu un fisier hi-res.

Dar nici nu pot sa zic ca Tidal si Qobuz suna la fel, pentru ca la mine, in sistemul meu, diferenta chiar a fost uriasa, sesizabila cu usurinta, cand am comparat 1:1 Tidal vs Qobuz, atat melodii HR cat si CD quality. Am platit imediat abonament pe un an la Qobuz si am incetat de a doua zi subscriptia la Tidal, cam atat de tare m-a impresionat. Uite, cum am participat la blind test PCM vs MQA, daca vreti facem la mine (sau la altcineva) comparatie blind cu Tidal vs Qobuz si chiar si Spotify paid, ca stiu ca esti fan, @robert.

Personal, ce scrie Mark Waldrep (sincer, habar nu am cine e, fara sa dau Google) mi se pare hatereala. Nu zic ca nu o fi adevarat, dar mai important mi se pare felul in care se aude un serviciu sau celalalt.

Parerea mea.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, bogdanozaurus a spus:

Eu am folosit Tidal si Spotify si ultimul mi-a placut mult mai mult. Au niste playlist-uri absolut geniale, pe ani, genuri, etc.

Daca e vorba de motor de cautare/sugestii, Spotify este de departe cel mai bun.Tidal si mai ales Qobuz (acesta chiar nu are un mod "radio" pentru sugestii) nu au nicio treaba in fata Spotify pentru playlisturi si recomandari. Eu m-am declarat fan Qobuz dpdv al calitatii audio, atat.

Din fericire, pe de alta parte, exista platforme ca Soundiiz, unde poti introduce playlisturile create sau generate de Spotify ca sa iti importe acele playlisturi in Tidal sau Qobuz. Si ai best of both worlds, cu o mica marja de eroare, in sensul ca nu intotdeauna cataloagele cuprind aceleasi trupe/albume si e posibil ca din 100 de cantece gasite de Spotify sa nu poti asculta in Qobuz decat 85-90, depinde de cat de speciale sunt acele titluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 28 minute, Eduard a spus:

Bun, acum sunt lamurit. Aplicatia pe Android banuiesc...sa mi iau gandul... 🙂 

Nu stiu despre ce e vorba, vad ca exista pe Google Play

Acum, daca e vorba de ascultat pe telefon, oricat de bune ar fi castile, diferentele sunt intr-adevar foarte mici intre Tidal si Qobuz, ce sa zic. Eu ma insufletisem 🤠 asa tare in disputa asta luand in calcul ca asculti frumos intr-un sistem cu streamer, dac, etc 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e, renuntam la idee...oricum am testat 1/1, iar in majoritatea cazurilor Qobuz a iesit in fata. Tidal pe de alta parte parca e normalizat... totusi au fost cateva piese ce mi-au placut mai mult cum suna pe Tidal... Banuiesc faptul ca fiecare serviciu are avantajele/dezavantajele lui in fct de rezolutia redata. Tidal sa stea mai bine pe 24Hires, iar Qobuz pe 16CDQ... e doar o parere dupa o seara de testat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Eduard a spus:

Asta e, renuntam la idee...oricum am testat 1/1, iar in majoritatea cazurilor Qobuz a iesit in fata. Tidal pe de alta parte parca e normalizat... totusi au fost cateva piese ce mi-au placut mai mult cum suna pe Tidal... Banuiesc faptul ca fiecare serviciu are avantajele/dezavantajele lui in fct de rezolutia redata. Tidal sa stea mai bine pe 24Hires, iar Qobuz pe 16CDQ... e doar o parere dupa o seara de testat...

Aș dori, dacă nu e prea mult, prezentarea detaliată a probelor și concluziile tale la obiect. Mulțumesc anticipat. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Trancotistul a spus:

Aș dori, dacă nu e prea mult, prezentarea detaliată a probelor și concluziile tale la obiect. Mulțumesc anticipat. 

Cu placere, cum sa nu! Dar am nevoie de mai mult timp. Am avut timp de test doar aseara, cam o ora... insa o sa incerc sa trec in caiet pe un esantion de 10 piese, pro/contra si ce anume. Insa rabdare! 🙂 am un pitic de 4 ani, ce nu-mi da voie sa ascult mereu muzica dpdv analitic. 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Eduard a spus:

Asta e, renuntam la idee...oricum am testat 1/1, iar in majoritatea cazurilor Qobuz a iesit in fata. Tidal pe de alta parte parca e normalizat... totusi au fost cateva piese ce mi-au placut mai mult cum suna pe Tidal... Banuiesc faptul ca fiecare serviciu are avantajele/dezavantajele lui in fct de rezolutia redata. Tidal sa stea mai bine pe 24Hires, iar Qobuz pe 16CDQ... e doar o parere dupa o seara de testat...

 

Acum 2 ore, Eduard a spus:

Asta e, renuntam la idee...oricum am testat 1/1, iar in majoritatea cazurilor Qobuz a iesit in fata. Tidal pe de alta parte parca e normalizat... totusi au fost cateva piese ce mi-au placut mai mult cum suna pe Tidal... Banuiesc faptul ca fiecare serviciu are avantajele/dezavantajele lui in fct de rezolutia redata. Tidal sa stea mai bine pe 24Hires, iar Qobuz pe 16CDQ... e doar o parere dupa o seara de testat...

Hai sa facem un blind test. Oricum sunten singurii din lume (Sic!) care indraznesc asta. Il executam la mine, apoi facem un articol. Numele participantilor ramane anonim.

Editat de dinica
  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.