Sari la conținut
HiFi Tech

Audio Vintage vs Audio Contemporan


Mlaurentiu

Postări Recomandate

In brosura celor de la Triangle Genese se precizeaza in felul urmator:

Trio : Camera 15-30m

Quartet: Camera 30-60m

Lyrr: Camera 30-80m

Brosura o puteti gasi aici: https://www.triangle-fr.com/brochures/genese_fr.pdf

Voi credeti ca acest producator, si nu e singurul, ofera aceste informatii doar ca sa umple paginile?

Eu stiu ca avem o dorinta insetata masiva pentru a ne hrani ego-ul cu aprecieri si like-ri, iar acestea sunt direct proportionale cu dimensiunea obiectelor pe care le detinem. Casa, masina, sistem audio, telefon....toate sa fie mari. Dupa voi, nici nu ar trebui sa mai existe orice alta boxa decat cea mare si completa. 

Parerea mea este ca, la acelasi nivel de pret, in camera de 15-20m, un bookshelf va fi net superior unui standfloor. 

Cine crede ca nu poate avea dinamica, bass, sau un sunet puternic si plin incercati sa ascultati Dynaudio C1. 

 

Loa-Dynaudio-Confidence-C1-Platinum (1).jpg

Editat de silviu2403
  • Sad 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Tudor a spus:

Zău tu ?! Mă gândeam eu că o mai fi și altceva pe la mijloc, dar nu eram sigur... 🙄.

Mulțam fain de instruire. Bașca, menționarea în continuare a postulatului cu legile acusticii chiar m-a dat gata !

Bun. Uite ce propun eu - hai să ne oprim aici. Eu am de gând să întemeiez un partid în care propun ca membri fondatori pe Marian, DanM, Bogdan, Johndoe și la care invit să adere pe toți cei care susțin că multe (nu chiar toate) boxe mari pot suna foarte bine în spații relativ mici (excluse fiind debaralele, cămările, bucătăriile și alte spații similare), ba chiar (paradoxal !) mai bine decât unele (de asemenea - nu chiar toate) boxe mici. Aderările se vor valida doar în urma declarațiilor candidaților - că au ajuns la aceste concluzii exclusiv pe baza unor audiții efective, similare cu cele ale membrilor fondatori. Nu se admit candidații cu cereri argumentate cu recomandările producătorilor sau cu niscaiva legi acustice 😃. Tu și cu Silviu să vă faceți partidul vostru, al celor care susțin (în mod absolut), conform unor criterii stabilite de voi, că boxele mici sună mai bine în spații mici decât boxele mari. Poate vă găsiți și sponsori...😏.

P.S. Și apropo de Grundig - tu chiar n-ai auzit de noțiunea de saturație ?

Nu poate domne' sa-si faca partid! Domnul Lenco e membru de partid si votant PSD! :))

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Tudor a spus:

 

Iar te repezi, fără să citești atent ? Parcă ai recunoscut singur că faci repetat această greșeală...

Ideea de bază (pe care am încercat s-o îmbrac într-o formă mai distractivă) era : ca și la amplificatoare, patefoane, cd-playere, etc. (orice altă sculă audio) singura mărturie elocventă este audierea efectivă. Ce-i așa greu de priceput ? Toți așa-zișii membri ai ipoteticului meu partid și-au declarat aserțiunile pentru boxe mari în spații mici în urma unor audiții efective !!! Mai mult – unii chiar sunt în posesia unor astfel de modele. N-au emis păreri în urma citirii unor prospecte sau a studierii nu știu căror legi. Iar tu și cu Silviu tot încercați să ne băgați pe gât teoriile voastre, de parcă noi am fi avut auzenii sau suntem chiar niște handicapați... Și bineînțeles neinstruiți, chiar mai grav, fără nici o educație muzicală !

Dacă ar fi să se simtă cineva jignit, noi ar trebui să fim aceia, căci ne tratați de sus, repetând ca o placă stricată, amândoi, aceleași argumente, de parcă am fi niscaiva prostovani !

Dacă-i pe-așa, de-acunainte, ca să fii și tu satisfăcut, vă declar amândurora: colega, nu știu ce spui, da’ ai dreptate ! Probabil că așa este cel mai bine...

P.S. Am mai "îndulcit" un anumit "calificativ", ca să nu șochez lumea străină care-o mai citi pe-aici.

Observ ca partidul are ceva complexe, multi membri se simt pusi la zid, cu asa zisele teorii despre sunet si acustica. Eu doar imi exprim parerea, nu am spus ca e cineva prostovan. Cei care se simt tratati de sus, cred ca au ceva complexe de inferioritate. Din puntul meu de vedere aici toti suntem egali, indiferent de ce sistem avem acasa. Tudor si cu Marian, eu nu contest experienta voastra si nici voi nu ar trebui sa o contestati pe a mea. Aducem argumente pro si contra fara sa ne simtim inferiori sau superiori. 

Eu argumentez ce afirm prin diverse materiale independente de mine, adica vreau sa sustin ca sunt si altii, unii chiar mari producatori de boxe care imi sustin teoriile prin recomandarile lor.

Daca voi nu vreti sa luati asta in considerare si punct, fara argumente, este problema voastra. Nu ne certam pe ceva din care oricum nu castigam nimic.

Un lucru este cat se poate de evident in toata aceasta incursiune a mea in materie de audio, cei cu experienta efectiva nu isi bat capu pe aici, iar cei care cred ca dobandesc aceasta experienta prin achizitia unor scule mari si scumpe, tipa in gura mare ca nu accepta nici o alta viziune, ba chiar se simt lezati, daca cineva isi permite sa afiseze asa ceva. Tipic.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor...hai s-o lasam mai moale mai ales cu idei de infiintare de partide....

Caldura mare mon cher...da parca nu cadreaza cu firea noastra.

Fiecare are dreptul la opinie insa nu sunt de acord cu formarea de noi bisericute...

Chiar nu vreau sa pierdem din nou membri ai forumului. Haideti sa invatam fiecare din experienta celuilalt.

Cu bune si cu rele. Si fiecare sa traga concluziile care ii pot folosi pe viitor.

Suntem o mica familie unde fiecare crede si vede lucrurile intr-un anumit fel. Si le si aude diferit.

Ce naiba, iar o dam de gard?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trancotistule, perfect de acord cu tine! Sa stii ca si eu am aceeasi problema cu accesul spre dealeri.....Asta e provincia, n-am ce face.

Insa asta nu-mi da permisiunea sa arunc cu galene (ca e vintage si lu bunica ii placea) in capul celor care prefera sculele scumpe.

Haideti sa ne linistim si sa invatam ce-i de invatat.

Parol....parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa-l implori sa-ti împărtășească din străfundurile cunoașterii. Nu beneficiază de asta decât inițiații.

Sau, mult mai relevant, să sacrifici 44 de euro și să descoperi Nirvana. Cred ca poti să negociezi la 35, aceste diamante ascunse după care aleargă hoardele de audiofili. :)))

https://www.ebay.de/itm/Grundig-Box-RB500-3-Wege-HIFI-Lautsprecher-Boxen-Paar-75-Watt-Vintage/254246614142?hash=item3b3247747e:g:sg0AAOSw3mVc7XRo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, igor1234 a spus:

Sau, mult mai relevant, să sacrifici 44 de euro și să descoperi Nirvana. Cred ca poti să negociezi la 35, aceste diamante ascunse după care aleargă hoardele de audiofili. :)))

https://www.ebay.de/itm/Grundig-Box-RB500-3-Wege-HIFI-Lautsprecher-Boxen-Paar-75-Watt-Vintage/254246614142?hash=item3b3247747e:g:sg0AAOSw3mVc7XRo

Prețul face scula, este? Te-am nimerit? 😉 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 minute, Andi a spus:

Prețul face scula, este? Te-am nimerit?

Bineînțeles, recunosc, sunt un snob. Motiv pentru care nu știu să apreciez niste boxe de 44 euro, mâncate de vreme. Și... blasfemie: nici măcar nu le-am ascultat, dar le comentez. :)))

Le iei tu pentru un riviu, le iau eu sa le fac de ocară sau lăsăm misterul să persiste, sa fie o Fata Morgana a audițiilor de calitate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, trancotistu a spus:

Rezoluția induce ipoteza că și standfloor-uri mai ieftine ar fi superioare unor bookshelf bune...

Bai baieti! Bai dragii mei! Rezolutie, inseamna ca boxa are un sunet curat, cu distorsiuni putine. Rezolutia nu are legatura cu dimensiunea boxei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am recomandat intotdeauna un bookshelf sau (atentie) un standmount in favoarea unui standfloor din gama inferioara pentru ca ele au de obicei acelasi pret insa rafinamentul si superioritatea primelor o consider mai importanta decat extensia si suflul celor din urma. Insa intre standfloor-ul si bookshelf-ul (standmount-ul) din aceeasi serie, recomand standfloor-ul fara sa ezit. Consider integrarea mai buna la standfloor-uri - sunt mai eficiente si coboara mai jos la volume mai mici avand in acelasi timp un sunet mai amplu. Boxele bookshelf sunt de multe ori mai ineficiente - trebuie sa cresti volumul pentru suficient bas si in felul asta interactioneaza mai devreme cu camera. Apoi, tonal vorbind, ele nu pot avea corpul si basul standfloor-urilor deci suna o idee mai subtire si poate mai uscat ca acestea din urma. Cred insa ca intelegerea recomandarii mele tine de experienta cititorului... Si repet experienta mea: un power conditioner, niste cabluri bune, un rack performant pot imbunatati interactiunea boxelor cu camera oricat de ciudata pare afirmatia. Pot demonstra oricand si in orice sistem asta chiar si unei babe surde (cum pare-se ca avem printre noi)... 

@trancotistu Nu exista boxe standfloor high-end la 2000-3000 de eur! Punct. Ca asa scriu 'bajetii' bisnitari in anunturile lor la toate troacele carora le umfla pretul si performantele... aia e alta treaba. Daca te-ai lua dupa anunturile de pe la noi... ai zice ca traim in tara hi-end-urilor. Suntem cum nu se poate mai departe de asa ceva...

Tot respectul pentru Tudor, MarianS, Igor... Atatea pagini scrise, din pacate, degeaba - gasesc deosebit efortul vostru pentru a schimba niste prejudecati insa cred ca e cazul sa va opriti. Pierdeti din timpul unor auditii de calitate... Aplicati principiul 'let's agree to disagree' si bucurati-va in tihna de ce aveti!

Editat de johndoe21ro
  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 48 minute, johndoe21ro a spus:

Eu am recomandat intotdeauna un bookshelf sau (atentie) un standmount in favoarea unui standfloor din gama inferioara pentru ca ele au de obicei acelasi pret insa rafinamentul si superioritatea primelor o consider mai importanta decat extensia si suflul celor din urma. Insa intre standfloor-ul si bookshelf-ul (standmount-ul) din aceeasi serie, recomand standfloor-ul fara sa ezit. Consider integrarea mai buna la standfloor-uri - sunt mai eficiente si coboara mai jos la volume mai mici avand in acelasi timp un sunet mai amplu. Boxele bookshelf sunt de multe ori mai ineficiente - trebuie sa cresti volumul pentru suficient bas si in felul asta interactioneaza mai devreme cu camera. Apoi, tonal vorbind, ele nu pot avea corpul si basul standfloor-urilor deci suna o idee mai subtire si poate mai uscat ca acestea din urma. Cred insa ca intelegerea recomandarii mele tine de experienta cititorului... Si repet experienta mea: un power conditioner, niste cabluri bune, un rack performant pot imbunatati interactiunea boxelor cu camera oricat de ciudata pare afirmatia. Pot demonstra oricand si in orice sistem asta chiar si unei babe surde (cum pare-se ca avem printre noi)... 

@trancotistu Nu exista boxe standfloor high-end la 2000-3000 de eur! Punct. Ca asa scriu 'bajetii' bisnitari in anunturile lor la toate troacele carora le umfla pretul si performantele... aia e alta treaba. Daca te-ai lua dupa anunturile de pe la noi... ai zice ca traim in tara hi-end-urilor. Suntem cum nu se poate mai departe de asa ceva...

Tot respectul pentru Tudor, MarianS, Igor... Atatea pagini scrise, din pacate, degeaba - gasesc deosebit efortul vostru pentru a schimba niste prejudecati insa cred ca e cazul sa va opriti. Pierdeti din timpul unor auditii de calitate... Aplicati principiul 'let's agree to disagree' si bucurati-va in tihna de ce aveti!

Bun, deci pana la urma daca am un buget de 3000e si o camera de 20mp ce aleg pentru un sunet cat mai audiofil? Un bookshelf sau un standfloor? 

Eu nu i-as baga pe toti in aceeasi oala, Igor e mistocaru de servici, marian nu vrea sa argumenteze cu nimic decat cu experienta proprie, care e din pacate putin inconsecventa, el avand boxe mari in camera mare, dar sustine ca invers ar fi nirvana, deci mai bine ar baga boxele intr-o camera mica. Tudor e singurul care mai aduce cate un argument, usor ironic insa uneori. Deci prejudecatile cum le schimbam? Cu alte prejudecati? 

Nu mi-a exemplificat nimeni printr-un articol, studiu sau altceva ca producatorul e un dobitoc cand  produce de exemplu si Duetto si Cello, ca noi putem folosi cello in 20mp pe acelasi amplificator ca pe Duetto si pff sa vezi sunet, sa vezi aer.....

Din aceasii serie, de ex Magellan: Duetto, Cello, Concerto si Grand Concerto. Cu cat cresti marimea boxei, cu atat ai nevoie de alta amplificare si alta camera. Daca gresesc va rog sa imi exemplificati cu un studiu, articol, declaratie a unora care produc boxe cum ca putem pastra camera in care ascultam Duetto si bagam concerto sau Grand Concerto fara probleme si eu imi cumpar o pereche de Concerto si le bag in biroul meu de 16mp pentru auditie audiofila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 ore, silviu2403 a spus:

Un lucru este cat se poate de evident in toata aceasta incursiune a mea in materie de audio, cei cu experienta efectiva nu isi bat capu pe aici, iar cei care cred ca dobandesc aceasta experienta prin achizitia unor scule mari si scumpe, tipa in gura mare ca nu accepta nici o alta viziune, ba chiar se simt lezati, daca cineva isi permite sa afiseze asa ceva. Tipic.

Scule mari si scumpe ... asa de mult le blamezi, insa ne arati poze cu boxe bookshelf conduse de amplificatoare care livreaza pana la 800W in 2 ohmi si au 45 kg 😂 ...

Te contrazici singur ... eu iti doresc doar atat ... sa ajungi sa-ti cumperi un asemenea sistem ca cel din poza ... si apoi sa pui si niste stand floor-uri ... ai destul control ... si apoi te astept cu impresii ...

Daca nu ajungi la asa sistem dupa ce ne tot inebunesti cu sculele mari si cum ca unii au complexe ... parerea mea este ca ...  strugurii sunt acri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bongiorno a spus:

Sunt satul de mistouri ieftine. 

Păi, cine a început cu miștourile? Doar nu-ți închipui că la ceea ce expui, ți se poate răspunde serios. Relaxează-te. Ai doar certitudini și fixații. Ai făcut o fixație de moment cu Grundig, la fel cum aveai cu Naim, când l-ai găsit "pleașcă". De conjunctură. Vrei să te considere lumea parte a "ceva". Acum ești în perioada Grundig, simți că faci parte dintr-un grup de "inițiați" și încerci să-ți marchezi teritoriul în mod agresiv. De fapt, vrei doar să-ți valideze cineva alegerea făcuta, nici nu contează despre ce e vorba.

Bongiorno, ai ascultat vreun amplificator fabricat de cel pe care ți l-ai ales ca nume de utilizator, ca semnătură și ți l-ai pus in frunte cu etichetă, ca să știe lumea unde să te încadreze? Relaxează-te, nu trebuie să răspunzi, este evident. :)))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, silviu2403 a spus:

. Daca gresesc va rog sa imi exemplificati cu un studiu, articol, declaratie a unora care produc boxe cum ca putem pastra camera in care ascultam Duetto si bagam concerto sau Grand Concerto fara probleme si eu imi cumpar o pereche de Concerto si le bag in biroul meu de 16mp pentru auditie audiofila. 

Care este relevanța unui exemplu extremist? De ce nu spui Duetto și Cello?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, bongiorno a spus:

Asa pentru cultura ta haudiofila, camera de auditie din Rosetti de la Yura mi se pare foarte placuta, generoasa in dimensiuni si minunata pentru a asculta sisteme medii si mari. Mai treci si tu pe acolo si vezi cum suna si cum sunt asezate boxele. Daca vei fi obiectiv cu tine, vei recunoaste de ce imi bat eu tastatura de la telefon pentru a scrie niste concluzii. In camera lui Yura am inteles lucruri importante. La Jack camera e mai mica si se comporta ca atare. Desi se apropie de dimensiunile unui living clasic, este foarte tratata si  asta se simte la centimetru as spune. Te invit sa auzi diferentele.

Nu am inteles care este legatura, dar e ok. Ai dreptate. :)))  

Multumesc pentru sfaturi. Nu stiu cine sunt cei despre care spui si ce camere au, dar ma interesez. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rareori am avut ocazia sa intalnesc atatea certitudini. 

Acum cativa ani locuiam la bloc. Camera in care se afla sistemul avea 15 m2. In aceasta camera am folosit cu succes o pereche de boxe mari Sonus Faber Cremona. In aceeasi camera am avut si boxe mai mici cum ar fi Sonus Faber Cremona M sau ProAC Response D2.  Sincer sa fiu, m-am inteles foarte bine cu toate aceste boxe. 

Pe de alta parte vreau sa remarc urmatorul fapt ce poate fi verificat in orice tratat de acustica. O boxa mare este mai greu de integrat intr-o camera mica. Regula este valabila si viceversa.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am primit nici un material, articol sau parere a unui producator care sa ateste cele relatate. 

Laurentiu, pai de ce crezi tu ca omul nu a pus standfloor, pentru ca vrea sunet in camera aia. Dar na, poate nu aude bine.

Eu nu imi mai bat capul, oricum vad ca singurii care au mai ramas pe aici sunt cei care isi apara cu inversunare investitia in scule, cautand argumente pentru dulapii cu difuzoare din colectia proprie. Daca voua asa va PLACE, foarte bine. Imi dau seama ca pasiunea asta e departe de voi, altfel nu ati fi asa inversunati sa va sustineti atat de tare ideile. Aveti imediat tentatia sa jigniti si sa-i puneti la zid pe cei care comenteaza, dar nu au struguri dulci in odaie. Cand aveam scule scumpe, puteam sa vorbesc, acum nu mai pot ca de, nu mai am. Daca nu va plac articolele mele, puteti sa nu le mai cititi, si asa voi nu cititi pe net nimic, ca sunt multi prosti care scriu aiurea. Daca vreti sa ne aratati cum se face treaba, puteti sa scrieti si voi 1-2 articole, pentru putina plus valoare adusa societatii. Igor, Laurentiu sunteti primii invitati. Sa vedem ce valori audiofile urmariti cand ascultati un sistem.

Vad ca nu a raspuns nimeni la intrebarile mele despre book vs stand la 3000e, 5000 sau 10.000 in 20m.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Silviu, tu esti suparat pe restul pentru ca sunt intr-un total dezacord cu tine? Asa pare din afara...Sfatul meu, incearca sa fii mai coerent, nu schimba principiile de la o fraza la alta si accepta ca nu esti singurul care are dreptate. Multe din criticile pe care le-ai primit nu au legatura cu valoarea sistemului. Sunt observatii bazate pe o experienta empirica, pe o filosofie de sunet asumata de acesti oameni. Dialogul asumat intre mai multi interlocutori inseamna argument si contraargument. Exista o doza de adevar in ce sustii, insa modul in care o faci, produce un raspuns pe masura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, silviu2403 a spus:

Igor, Laurentiu sunteti primii invitati

In ce calitate faci invitatia?  Pe de alta parte, poate nu toata lumea vrea sa arate "ceva". Daca te-ai apucat de scris, felicitari, dar trebuie sa fii constient de faptul ca nu toata lumea este de acord cu ce-ai scris. Iar simplul fapt ca ai scris un text, nu inseamna automat "plus valoare", ci poate chiar "minus valoare". 😉 Deocamdata, toate comentariile au fost "intre noi", pe forum. Nu a comentat nimeni la articol. 

Pe de alta parte, eu nu am "dulapi", nu am scris niciodata nimic despre sistemul meu, nu este facut pe criterii "forumistico-audiofile" si in general nu prea ma intereseaza daca X de pe forum crede ca sistemul meu este "de valoare" sau de rahat.

Ca idee, sunt de acord ca este greu sa faci sa cante o boxa mare intr-o camera mica, dar asta nu insemna ca sustin exemple extremiste si aberante, cu comparatii intre boxe cu marimi de la capetele opuse ale gamei sau bookshelfuri de top comparate cu pocnitori standfloor. Ce raspuns astepti, daca e mai ok sa ai un bookshelf de 3000 sau un standfloor de 3000?  Pai logic ca sunt mari sanse ca bookshelful sa fie mai de calitate, dar la ce foloseste comparatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, Tudor a spus:

 

Lăsând gluma de o parte, pune și tu un link (chiar și mai multe, nu mă supăr) cu paginile tratatului/tratatelor de acustică în care se specifică în mod clar că o boxă mare este mai greu de integrat într-o cameră mică. Îți solicit aceasta fără intenții polemice, din două motive:

- m-am cam săturat de afirmații de genul: se cunoaște...toată lumea știe... n-aveți decât să verificați în literatura de specialitate...etc. - toate astea fără niciun reper clar. Repet - nu o lua ca pe un atac polemic ..

 

Nu e nevoie de nici un link, my friend... Ci doar de manualul de fizica, partea de acustica. Lungimea de unda pentru un bass de 50 de hertzi este de aproape 7 metri. Do the math... Si apoi imagineaza-ti ce se intampla cu sunetul care se intoarce din peretele opus , mai ales in punctul de intalnire. Si daca sunetul este emis de un difuzor de 30 de centimetri..

Acum 32 minute, Tudor a spus:

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.