Sari la conținut
HiFi Tech

Are sau nu are ce cauta cuvantul in muzica ?


oake

Postări Recomandate

Mai este o problema: NET-ul tenteaza orgoliul trufas din tine.

Sa luam un exmplu ipotetic: daca as dori sa epatez cu cultura mea intr-un domeniu sau altul ( artistic de exemplu ), pe un forum sau altul si nu as avea bagajul necesar, dar as fi istet si mi-ar merge degetele pe tastatura m-as da lebada cu sinteze gugalite, cu citate fara ghilimelele de rigoare...etc, adica cu o "cultura" citita ( citata ) si nu cu o cultura solida, asimilata in mod clasic. Vreau sa cred ca nu avem asa ceva la noi pe forum...la urma urmei este vorba de o situatie ipotetica. Oricum impostura are picioare scurte.

Prin natura firii mele am prieteni din zona artistica destul de multi, unii chiar performanti cu care intretin un comert intelectual prolific. Ei bine cu cat e omu' mai performant intr-un domeniu cu atata e mai modest. Uneori, incazit fiind, mai intru pe domeniul lor si mai spun cate o boacana la care ei, cu un fel de jena asumata ma corecteaza cumva in surdina, doar ma carmesc pe drumul cel bun.

Nu stiu ce-i cu mine...cred ca m-am imbolnavit de scenarita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, trancotistu a spus:

Principiul era următorul: o interpretare artistică este unică și irepetabilă iar o înregistrare (oricare format) nu va reda nici o dată realitatea, trăirea nefiind înregistrabilă... În concepția celor doi, toate înregistrările pot fi duse cu roaba la gunoi că oricum nu exprimă realitatea ci un fals!

Nu mai stiu...parca Platon spunea ceva de genu: "O copie infidela a unui arhetip perfect". Ei bine exista totusi o masa critica de realitate intr-o inregistrare buna, redata bine, care sa declanseze in tine ce trebuie. Nu ne putem desfata cu auditia "cruda'" dar putem obtine rezultate si pe una la conserva. Sa fie clar: trairea muzicala nu are grade de comparatie...ca vine mai greu sau deloc in anumite situatii asta e altceva. In orice caz pe Utube, sigur nu vine.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, trancotistu a spus:

Copy-paste ..., ai ?!?!? acolo unde nu sunt sigur spun, ceea ce am afirmat nu vei găsi pe net sau vei găsi, poate în altă formă! eu nu epatez, d-abia găsesc și eu pe cnv să schimb o vorbă. Cu Gaby ce să vorbesc că el e ”blocat cu jaloane” - și nici nu îi place Vangelis, de Bjork ce să mai vorbesc..., Led Zepp, Peter Gabriel, Linkinpark, Ozzică...

Cum de ai reusit sa te regasesti in mica mea sarada. Tu ai impresia ca totul te vizeaza pe tine? Ca sa fie masa completa trebuia sa te bati cu caramida in piept...parca n-ai facut lucrul asta. Doar am atras atentia corifeilor spatiului netcultural ( daca or exista ) ca cel putin pe subiectele initiate de mine nu e sat fara caini.

" N-am gast alta rima "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, dinica a spus:

Sunt constient ca aceasta senzatie isi are radacinile in vechile mele deprinderi si ca un ascultator mai tanar asculta muzica fara sa sufere de aceasta posibila angoasa. 

Iti dai seama ca juniorii n-au nici o sansa decat daca refuleaza de substanta adevarata. Eu, cred ca si tu, am avut niste dascali care ne-au deschis mintea, ei, juniorii nu mai au nimic decat o eventuala determinare atat de puternica incat sa sparga eventual coconul ignorantei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Wolfgarl, genul acesta de elitism nu am reusit sa il inteleg niciodata. Muzica are o desfasoara emotionala ampla, ori a reduce sau chiar a refuza posibilitatile infinite ale muzicii, este ca si cum te-ai inchide singur intre zidurile propriei cetati. Eu ascult o multime de genuri muzicale pentru ca simt ca muzica poate oferi o multime de oportunitati pentru sufletul ascuns in ureche. Uneori sunt incantat si surprins, alteori dezamagit, totusi continui sa sap fara oprire in cautarea muzicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Wolfgarl a spus:

....

Mai este ceva..degeaba ai un talent nativ, ai o traire muzicala inalta sau o stare spirituala nirvanica, daca interpretezi sau canti prost. Arta, in special Muzica, fara stapanirea deplina a tehnicii si multa transpiratie e nulitate. ....

 

Permite-mi sa te contrazic alaturi de marii compozitori pe care ii admiri atat de mult. Ai mai fi avut ce admira daca la inceput nu existau niste artisti populari (tigani cu taraf, menestrei, tarani pe camp, preoti ce cautau sa atraga enoriasi in zorii crestinismului) care nu stapaneau tehnica nici cat un student de conservator in primul an? 

Cum s-ar fi cristalizat curentul baroc pe care il apreciezi atat de mult? 

Daca Liszt, Smetana, Enescu (asta ca sa fim mai aproape de spatiul nostru) gandeau ca tine cand ascultau tarafurile tiganesti?

 

Si ca sa continui, nu e un secret pentru nimeni ca imi place jazz-ul, mai ales hard bop. Jazzul ca fenomen artistic si muzical a fost similar manelelor. Deci sunt  manelist!

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg elitismul.

Si eu, dupa ce ascult un Dark Side of the Moon, un De Mysteriis, nu mai pot asculta nimic si toate mi se par de kindergarten, chiar si DieKunst der Fuge, Clavecinul bine temperat, OfrandaMuzicala, ultimele cvartete ale lui Beethoven si Nocturnele sau Preludiile lui Chopin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inteleg elitismul acesta usor nihilist cand este sustinut de o istorie a desavarsirii solida. (citeste Anii de ucenicie ai lui Wilhelm Meister  de Goethe)

Exemplu: Beethoven scrie pe forum ca nu poate asculta Miles Davis. Explicatia acestui raspuns isi are radacinile intr-un context social-cultural-istoric diferit. Aceasta optiune poate fi interpretata si inteleasa pentru ca diferentele culturale sunt evidente, insa doi oameni care traiesc in prezent ar trebui sa fie ceva mai toleranti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, trancotistu a spus:

Omu* nu s-a contrazis - să nu ănțelegem greșit. Și respectivii ”artiști populari” (nu Dolănescu - ci folclorul autentic) făceau eforturi uriașe pentru a stăpânii instrumentul și forma de expresie!

De acord cu ce spui tu, insa  @Wolfgarl se refera la nulitate absoluta in lipsa stapanirii depline tehnice, ori imi este greu sa cred ca aceeasi "artisti populari" erau desavarsiti dpdv tehnic

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Wolfgarl a spus:

si beam vodka Stolichnaya cu cana sau Krepkaya cu paharelul, ca avea 45 de grade. :)

Aici gresesti: Kerpkaya avea peste 50 de grade ( mai degraba 55 )...era aia cu eticheta cu chenar negru, tare si catifelata. Odata cand am venit in permisie din armata am luat o lada impreuna cu colegii si am terminat-o in weekend. Ce vremuri...

Acum 18 ore, Wolfgarl a spus:

Arta, in special Muzica, fara stapanirea deplina a tehnicii si multa transpiratie e nulitate.

Enuntul e cam transant..eu l-as mai nuanta un pic. Daca luam cele 6+1 arte in mare masura ai dreptate dar ce te faci cu nativii in transmitere de expresie artistica? Bunaoara am fost prieten cu Gil Dobrica. Omu' nu avea treaba cu ultura muzicala, cu partituri, nu facea repetitii zilnice ba din contra. Am fost cu el la mare in mai multe etape...de obicei canta cu negativul sau cu trupe cu care se cunostea. Sincer sa fiu nu e muzica mea dar cand omul asta deschidea gura era, ce numesc eu, expresie muzicala pura ( adica lucra cu tine chiar daca nu erai in zona de confort muzical. ). Exemplele pot continua, nu sunt sigur dar cred ca in toate artele. In muzica nu mai vorbesc.

Acum 7 ore, hellrider77 a spus:

Jazzul ca fenomen artistic si muzical a fost similar manelelor. Deci sunt  manelist!

Nici ca gluma nu e buna. Inteleg ca vrei sa susti un punct de vedere.Nu prea vad similitudinile.

In alta ordine de idei, treaba cu elitismul o vad ca pe o cochetarie de fatada. Nu poti sa stergi peste noapte, cu buretele muzica care te-a definit ani si ani doar ca ai ajuns la o forma superioara de muzica. Ca o asculti mai rar, ca nu ai aceleasi trairi intense e posibil...dar a fost prietena sufletului tau atatia ani.

Treaba cu manelele este interesanta. Defapt ce sunt manelele: o forma vulgara ( superminimalista, cum ar zice colegu "trancotistu") de muzica. Este reperul (jalonul ) cel mai de jos la care ne putem raporta antitetic,  in cautarea, trairii, savurarii, sublimului muzical. Pana la urma cred ca suntem niste manelisti refulati dar nu stim asta inca. Doar parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, MarianS a spus:

Ma astept sa transmita ceva, sa recunosti o linie melodica, virtuozitate, sensibilitate, sa rezoneze ceva in interior meu.

Cu Bjork, asta a voastra, nu pot. Pentru mine, ce am incercat sa ascult, nu se numeste muzica. Un amalgam rece de sunete fara noima.

Bjork  , in opinia mea nu este muzica mare. Atata doar ca, ce se numeste acuma muzica moderna a atins nivelul maxim al dementei muzicale ( probabil ca o sa inventeze astia ceva si mai si )iar ea s-a desprins din mainstream si a dat o tenta progres muzici ei electronice dealtfel. Pentru cine consuma asa ceva este laudabil, pentru mine nu e suficient, dupa cum am mai spus in acest topic. Probabil ca nu esti la curent cu ce se intampla acu cu muzica "moderna"...de ex celebrul "UNTOLD". Un prieten junior pe care nu reusesc sa-l dezleg de narav, inca frecventeaza asa ceva. Am inteles ca se intampla in Cluj intr-o zona imprejmuita ( tre sa platesti bilet ) unde printre altele este si o scena unde se "reproduc " niste asazisi DJ-i. Adica ce fac: au niste "semple" de sunet pe care le combina si in felul asta are loc actul creatiei muzicale....bineinteles la decibeli foarte multi. Treaba dureaza 3 zile parca. Am ascultat putin pe Utube ce se intampla si mi-a ajuns. Contextual privind, Bjork chiar are ceva de spus. Dar nu o compar cu "progresul"  superb al anilor '70 in special. Dupa, s-a mai rarit.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 51 minute, trancotistu a spus:

La BJORK faceți gravă confuzie , am mai dat nume de alți artiști și formații care aparțin acestui curent. Mai ales la acești artiști există o profunzime excepțională a mesajului ... Sting, David Bowie, Peter Gabriel, Florence and The Machine, London Grammar, Elbow, Kraftwerk, Mumford & Sons, JMJarre,  Kate Bush ultima pe care am menționat-o în alt topic. Până și Robert Plant în ultimele albume preia elemente de minimalism....

Ce spui tu aici e un sofism. Daca ii scoti pe Kate Bush, Peter Gabriel, David Bowie, Sting ,Robert Plant din ecuatie cadem la pace. Ceilalti nu-mi spun prea mult...deh am cultura limitata.

Se pare ca minimalism e un " false friend " dupa cum spun englezii. E binevenita corectia. Pe viitor o sa fiu alert. Retrag cuvantul " superminimalista " restul ramane pe loc.

Acum 51 minute, trancotistu a spus:

Dacă doriți vă decriptez videoclipul lui Bjork pe care l-am prezentat anterior - așa cum este construită forma de expresie nu numai că este extrem de complexă ci și extrem de eficace . ... aspectul exterior este minimalist! atât!

Cu scuzele de rigoare prefer sa-mi fac singur gandirea, decriptarea daca e cazul (atata cat ma duce mintea). Banui ca forma de expresie se refera la " forma de expresie muzicala " ( daca tot ai adoptat sintagma mea foloseste-o complet ca sa inteleg ce spui ). Ea, expresia muzicala, poate fi extrem de complexa in mintea, sufletul emitentului dar eficace?...insa doamne sa ne ierti ! Este eficace atata timp cat lucreaza cu receptorul, consumatorul etc...daca nu, nu!

Acum 51 minute, trancotistu a spus:

Ceea ce se întâmplă la Untold într-adevăr e o fracțiune a minimalismului (vă dați seama după citirea lincului muzică minimalistă - e edificator)

Daca ce se intampla la UNTOLD  are legatura, chiar si firava, cu minimalismul atuncea incep sa am mari semne de intrebare vis a vis de aceasta miscare, curent, whatever.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, trancotistu a spus:

Minimalismul este un curent artistic care definește și perspectiva din care privim o lucrare de artă!!!

https://ro.wikipedia.org/wiki/Muzică_minimalistă

Tu ai citit ce scrie acolo?...ai inteles tot?...poate imi explici si mie macar 10% din ce spun baietii.

Pentru mine e un fel de " coco si polili nanagugu "

Chiar nu am timp de asa ceva. Vorba lui MarianS, "Timpul nu trebuie risipit! "

Ma duc sa pun niste Brahms.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, bogdanozaurus a spus:

Deci hiphop-ul e minimalist (yo, yeah, cool), bun, in sfirsit am inteles. Doar ca acolo conteaza mai mult cuvintele ca muzica e toata cam la fel.

Hai ca m-am lamurit cat de cat. In mare minimalismul in muzica se bazeaza pe ostinato-uri si stasis-uri. In loc sa ascult muzica intru in teoria muzicala. Beethoven nu prea avea timp de stasis-uri...el avea multe de spus, timpul muzical pentru el curgea altfel.

Deci Bogdane hiphop-ul pare a fi minimalist: suportul muzical e repetitiv iar dezvoltarea muzicala e minima sau lipseste cu desavarsire.

Din ce am reusit sa descifrez din primul link dat de "trancotistu", asta pana mi s-au innodat neuronii si m-am lasat pagubas, treaba e mult mai complexa: tine de frazare muzicala, de structura...etc. In orice caz multi termeni de specialitate.

Nu stiu cum sunteti voi dar eu sunt un simplu consumator de muzica buna ( in acceptiunea mea ), chiar daca am ratat cateva cursuri de teorie muzicala la Conservator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Wolfgarl a spus:

Dar ce Brahms ai pus, Oake ? :)

Am reascultat concertul numarul 2 pentru pian pe CD, dupa, am trecut pe vinil.

 

Acum 2 ore, Wolfgarl a spus:

Egzemple unde graiul a facut legea au fost la muzica lui Bob Dylan, Jim Morrison si Joan Baez. La noi, Mircea Vintila si Mircea Baniciu. De multe ori, versuri frumoase, dar muzica cu o valoare indoielnica.

Sa nu-i uitam pe Cohen, Hammill. De Baez nu stiu dar ceilalti le aveau cu scrisul. La noi sa nu-i uitam pe Mircea Florian, Nicu Vladimir; " Parafraza-i trista si amara/ Mama nu pluteste, tata nu mai zboara/ Vezi tu fiul meu astea-s alte cuvinte/ Visul noptii le va-ntruchipa. ( din ce-mi aduc aminte ).

Se pare ca nu le poti avea pe amandoua simultan. Poate asa si trebuie.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.05.2018 la 21:11, trancotistu a spus:

Nu mai fac efortul cu Bjork (am înțeles!) dar poate de curiozitate asculți (doar așa, informativ) formația PARTIZAN - album BUCUREȘTI. E cea mai reprezentativă formație de la noi și cel mai ilustrativ album! merită măcar să avem idee dar nu înainte de a înțelege care sunt trăsăturile minimalismului (vezi linkul!)

Imi plac baietii, lafel cum imi place Ada Milea, Zdob si Zdub, Stratan, asa ca sa numesc ce imi vine acuma in minte. In zona satirica il prefer pe Zappa. Daca minimalismul, nu adjectivul ( cum credeam la inceput ) ci curentul muzical s-ar opri aici, la Partizan adica, ar mai fi ceva, dar am inteles ca intra puternic si in tehno, whatever. Ei bine aici ma pierd in ceata.

Ca sa inteleg mai bine ce se intimpla am pus: Glass cu Satyagraha, Bjork cu Where Is The Line si O secventa luata la intamplare ( dupa ce am trecut prin mai multe ) din Untold 2017, in aceleasi conditii de auditie. Philip Glass este considerat unul dintre greii curentului minimalist desi el neaga apartenenta la acest curent ( o sti el ceva ).

Eventuala apartenenta la un curent nu implica si valoare.

Esti sigur ca vrei sa "zidesti" o punte spirituala intre Glass si Untold ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Wolfgarl a spus:

Beethoven era surd si nu facea parte din Stasi..:)

M-am gandit si eu la asta. Cred ca daca mai traia putin il puneau nemtii din est la ascultat telefoane.

Editat de oake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, trancotistu a spus:

Nu ai citit cel de-al doilea link despre minimalism . Nu e greu, dai click pe el ... și te luminezi, într-adevăr nu mai este nevoie de nici o explicație (repet!!! nu ești obligat). 

Esti ferm convins de ce afirmi?

La 17.05.2018 la 11:21, oake a spus:

Hai ca m-am lamurit cat de cat. In mare minimalismul in muzica se bazeaza pe ostinato-uri si stasis-uri. In loc sa ascult muzica intru in teoria muzicala. Beethoven nu prea avea timp de stasis-uri...el avea multe de spus, timpul muzical pentru el curgea altfel.

 

Acum 13 ore, trancotistu a spus:

Sunt o grămadă de artiști care își refuzau apartenența la un curent din diverse motive dar sunt mulți prea mulți artiști și compozitori ”grei” ai minimalismului care pot fi considerați ceva mai grei decât Glass (omu* cam are limite... dar asta e altă discuție și NU intru în ea - fi sigur că am argumentele la mine! !!!)

Nu sunt fan Glass, atata ca unele lucruri imi plac. Omu' face muzica...sa fim seriosi. Or fi altii mai buni. Or fi, eu pe ăsta îl știu.

Acum 13 ore, trancotistu a spus:
La 18.05.2018 la 11:14, oake a spus:

Eventuala apartenenta la un curent nu implica si valoare.

Desigur că nu te contrazic în ceea ce ai spus dar sună a reproș de aceea : menționează UN artist din selecția mea care NU face muzică de calitate. 

Daca insisti: Kraftwerk...pe restul nu-i stiu ( in afara de cei pe care iti sugerasem sa-i scoti de pe lista, care fac muzica de calitate ). Si nu e " reproș " e parere.

 

Acum 14 ore, trancotistu a spus:

”Cică” : ”o dai la pace cu mine” și ”construiesc citadele” - eu nu sunt într-un război cu tine... și cu nimeni. Probabil asta e maniera ta de a dialoga și nu sunt eu ”prea adaptat” (repet: nu sunt vorbitor nativ de lb română și este posibil să nu înțeleg anumite lucruri și nuanțe sau să mi să pară chestii care nu sunt reale). 

Citatele tale, chiar scoase din context fiind si tot nu au conotatie belicoasa. Pur si simplu am afirmat prin " cadem la pace " ca omuletii mentionati de mine chiar fac muzica, si nu-i putem pune linga fenomenul muzical actual ( cum il denumesti )chiar daca apartin aceluiasi curent. Si da!...asta e maniera mea de a dialoga, adica civilizat cu argumente, fara ironii gratuite. O pun pe saema faptului ca poate nu stapanesti toate nuantele, nefiind vorbitor nativ.

Treaba cu construitul citadelei in jurul unui compozitor se referea la faptul ca insistai prea mult pe el ( ca spirit al dialogului ). Cand am aflat, tot de la tine ca se ocupa cu muzica electronica si ca e pe sufletul tau ( am presupus ), treburile s-au lamurit.

Acum 14 ore, trancotistu a spus:

Îmi tot pui în cârcă lucruri pe care nu cred că le-am făcut (nu le-am avut în intenție). Dacă citeai și al doilea link te dumireai despre ce e vorba... Încă nu ai înțeles - legătura o făceai singur, nu aveai nevoie de cineva să-ți explice.

Nu-ti pun in carca nimic. Nu se pune problema de a pune in carca ceva cuiva. Am facut si eu niste legaturi : Bjork face muzica mare care se inscrie in valul modern ( contemporan ) de muzica lafel de mare al carui univers este nelimit, lafel ca si in cazul muzicii clasice ( ca sa te citez din memorie ), tot ea, Bjork, face parte  ( chiar si ca aspect exterior, whatever it means ) din curentul minimalist lafel ca si ...urmeaza o lista de artisti care au "profunzime excepțională a mesajului". Daca nici asta nu e sofism ( macar ca tehnica daca nu si ca rezultat final ) imi dau neuronii la remaiat. Nu stiu daca ai dreptate sau nu, dupa parerea mea nu ai. Ce am vrut sa spun este faptul ca nu asa se sustine un punct de vedere, chiar daca doresti sa " tractezi " ascultatorii de mizica clasica catre modern. Din nou....doar parerea mea.

Acuma nu te da dupa cireș...te-am rugat sa-mi explici primul link, care era plin de termeni tehnici care tin de o anumita pregatire. Nu sunt convins ca reuseai, dealt-fel nici nu ai facut-o si nici macar nu era necesar.

Acum 4 ore, trancotistu a spus:

Scuze oake...am exagerat! 

Exagerarea nu anuleaza intentia, atitudinea doar le face mai virulente. Pe mine ma intereseaza atitudinea, mai putin cuvintele.

Nu sunt necesare scuzele, eu raman in orice situatie interlocutorul argumentului, experimentarii, exemplelor etc.... Daca cineva depaseste masura, raspunsurile mele maxime sunt ironia, umorul. Peste nu ma intereseaza si nici nu ma prea pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Wolfgarl a spus:

Minimalismul, asta, nu a aparut asa deodata. :) Muzica secventiala si descriptiva cu O. Respighi ; Olivier Eugene Prosper Charles Messiaen si Max Reger. Serialismul lui Berio, Nono, Pierre Boulez.

Au Utube-it antemergatorii minimalismului in muzica, activitate cu care nu sunt de acord ( Utube-itul ), dar banuiesti ca asa ceva nu am in casa. Decat nimic mai buna o strepezeala auditiva si asta doar de dragul dialogului. Respighi suna baroc...esti sigur ca are legatura cu initierea minimalismului? Max Roger era contemporan cu Rachmaninoff ( ok Rachmanininoff era romantic, unii zic intarziat) putem sa-i punem unul langa altul?

Subiectul este  prea vast si nu se poate rezolva in cateva propozitii. Pentru mine, la prima '" vedere " e muzica experimentala. Nu e in zona mea.

Nu fac judecati de valoare, ata doar ca ascult ce intra, ce nu...nu! Inca nu am terminat cu ce intra si mai am destul, muzica sa fie (daca se poate pe vinil ).

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Wolfgarl a spus:

Respighi are lucrari mai scurte cu tematici diferite. Daca ai spus baroc te-ai refarit la lucrari precum Antiche arie a danze per liuto I, II, III si Trittico botticelliano. Respighi are mai multe opusuri de acest gen. Mie nu imi este clar ce inseamna minimalismul si ce reprezinta. Daca asculti piese pentru pian cu P. Glass, atunci gandesti ca si Chopin, Liszt si Eric Satie sunt compozitori minimalisti. :)

Nu mai stiu ce am pus, am Utube-it, am dat pe Respighi, am pus 3 sau 4 lucrari si cam asta a fost intalnirea mea cu Respighi. Daca aveam albumele discutam altfel.  Lucrarile nu le-am ascultat complet ( ma streseaza cum suna ), probabil ca le-am pus pe alea care erau mai barocizate, oricum de sunat suna baroc... si cam asta a fost intalnirea mea nu Respighi. Daca aveam albumele discutam altfel. Asta e si motivul pentru care nu sunt de acord cu Utube-iala in lucruri serioase. Ca prim contact, nu suna rau, ma intereseaza. Daca ma impiedic de niste albume cu el nu o sa ezit sa le cumpăr. Nu-mi place totul cu Glass, in unele zone bate campii, in altele ma entuziasmeaza.

Treaba cu minimalismul tine de teoria muzicala ( sau cum s-o numi ) si trebuie sa fi de specialitate. Vezi primul link al lui "trancotistu". Al doilea link postat de acelasi autor este foarte general si poate crea confuzii. Doar ca la primul link iti trebuie un " sobor " de academicieni ca sa-ti explice ce se intampla acolo. Cel putin asta e cazul meu. Oricum eu am alta agenda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.