Sari la conținut
HiFi Tech

Diverse proiecte cu tuburi


vlad1980

Postări Recomandate

Am inteles. 

Poti deschide un topic pe tema acestui termen ,high end, aici vorbim de lucruri mai reale,practice. Daca se intervine in subiect cu termeni inventati, necatalogati, nemasurati, ne... , ne..., etc, nu se ajunge nicaieri. Electronica nu e filosofie, se preda la Politehnica, nu in alta parte.

Have a nice day, chiar si noaptea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Daca tot stau pe acasa, am reusit sa termin si sa testez un preu phono destul de cunoscut. 

Este vorba de preamplificatorul Anzai ce include un preu phono si un buffer. Practic o sa ii mai pun un selector de surse si volum pentru a deveni preamplificatorul meu de zi cu zi.  

Pot sa spun ca la prima proba sunt incantat de cum suna. Este un proiect ce merita incercat daca aveti lampile in dotare (2xECC83, 2XECC81 si 2XECC82). 

 

 

IMG_3401.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

O sa fac un preu complet cu Anzai (cel de mai sus) pentru ca tot stau in casa si am mai mult timp pentru hobbyul meu. 

Preamplificatorul o sa fie dotat cu:

 - comutator de surse cu relee (6 intrari) si volum cu PGA2310 sau potentiometru motorizat;

 - modul de comanda cu afisor LCD si telcomanda surse+volum;

 - preamplificator Phono si buffer ECC82 (modulul Anzai de mai sus);

 - pe viitor un DAC cu TDA1541 si iesire pe lampi. 

Totul o sa fie bagat intr-o frumoasa carcasa de tuner Revox H6 ce il voi sacrifica pe altarul pasiunii. 

 

 

IMG_3410.jpg

IMG_3409.jpg

tuner-revox-h6-19953.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot uitat la tunerul Revox si nu prea ma indur sa il stric cu toate ca am doua. Este un tuner ce se aude excelent si in interior este o bijuterie. 

Am o alta carcasa ce o pot folosi daca ii fac alta fata. Ma gandesc la o fata din plexiglas fumuriu fara butoane. 

Are cineva o idee unde pot taia o bucata de plexiglas fumuriu ca sa fac fata de preu? 

Multumesc

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.