Sari la conținut
HiFi Tech

Diverse proiecte cu tuburi


vlad1980

Postări Recomandate

Multumesc pentru disponibilitate, este interesant de vazut pe un aparat de masura profi dar sa vad cu timpul cum stau in perioada urmatoare. 

Este adevarat ca placa de sunet are un THD al ei si in ce masori se regaseste si acest THD. Este o varianta low cost de a masura dar cu dezavantajele descrise mai sus.  Un analizor de spectru profi sare usor de 1000 USD si deocamdata nu se justifica o astfel de investitie pentru mine.

Avand in vedere rezultatele obtinute eu sunt foarte multumit de acest buffer si de preu in general. Este o varianta cu un raport calitate/cost excelent.  

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Cateva mici modificari la preamplificator:

 - am facut o sursa separata buffer si preu phono. Ideea de baza este sa alimentez preul de phono doar cand trebuie, nu sa fie tot timpul alimentat daca nu il folosesc;

 - butoanele au ajuns si arata binisor, se poate si mai bine dar sunt multumit deocamdata;

 - C-urile din preul de phono au fost inlocuite cu Miflrex pentru audio. 

 

 

 

 

 

 

IMG_0873.jpg

IMG_0875.jpg

IMG_0876.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Ma chinui de ceva timp sa ma apuc de un proiect si am reusit sa adun cele necesare. 

Este intr-o carcasa similara cu cea a preului de mai sus .....mai am un pic si imi fac linie audio:)

Este vorba de un DAC extern cu:

 - TDA1541A-R1, non-oversampling si intrare cu DIR9001. Este un cablaj testat si utilizat in peste 5 DAC-uri construite de mine pana acum si foarte apreciate de cei care le utilizeaza. Este un cablaj din China foarte reusit as putea spune.

 - surse alimentare DAC Salas Shunt. Am folosit schemele de la Andrea Ciuffoli cu cablaje proiectate de mine si facute in China

 - iesire pe tuburi. Oscilez intre iesirea cu E182CC/E82CC a lui Ciuffoli si clasicul lampizator cu 6N2P-EV

 -  trafuri separate pentru iesirea cu tuburi si alimentare DAC

 - componenete de calitate. Nichicon for audio, WIMA si altele intr-o zona acceptabila de pret.  

Sper sa il termin in cateva saptamani. Revin cu noutati pe masura ce avansez. 

 

 

 

IMG_1153.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Merge greu dar sigur...zic eu. 

Am asamblat si testat sursele Salas Shunt. Mai am de gaurit ("iubesc" partea asta) si apoi cablat. 

Sunt curios cum o sa se auda. Pe PCB-ul de DAC am construit peste 10 bucati pana acum si sunt foarte apreciate de cei ce le folosesc. Cu sursele Salas Shunt si cu iesire Ciuffoli sper sa obtin ceva peste poiectul standard pe PCB-ul made in China (cu iesire pe tuburi). 

 

 

IMG_1231.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Declar DAC-ul cu TDA1541 finalizat si proiectul inchis. Am facut pe iesire un SRPP cu tuburi 5814 black plates si se aude absolut superb. 

A meritat efortul si investitia.

Transportul CDM9 de la Philips suna foarte bine. Am reusit sa mai fac cateva modificari la Philips-ul CD930 si acum este un transport foarte bun. Plastic mult dar la cat a costat nu am cum sa ridic pretentii. 

 

 

IMG_1411.jpg

IMG_1413.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc mult pentru propunere, imi face placere sa impartasesc detalii despre acest proiect. Ne auzim cand ai timp (am lasat datele de contact in mesaj). 

La ceas de seara am reusit sa pun DACul la locul lui si acum urmeaza sa ma gandesc la urmatorul proiect.

Am facut cateva teste cu TDA1387 si pot spune ca mi-a placut. Lume spune ca este aproape ca sunet de TDA1541.

Ma tot gandesc la un DAC cu 8XTDA1387 in paralel, DIR9001 pe intrare, no-oversampling si iesire cu tuburi. Poate de sarbatori reusesc sa proiectez cablajul si prin Ian sau Feb sa fie in teste. 

 

 

 

IMG_1419.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa o lunga asteptare (2 luni) au sosit si DAC-urile TDA1387. 

Urmatorul proiect o sa fie un DAC cu:

 - 8XTAD1387 in paralel, no-oversampling;

 - intrare cu DIR9001;

 - alimentare Salas Shunt pentru DAC;

 - iesire cu tuburi. 

Astept si alte idei legate de acest nou proiect. 

 

 

IMG_1496.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si bine v-am regasit, am si eu un of care nu ar merita deschiderea unui topic separat; avand o oarece legatura cu acest topic, am ales sa postez aici. Marturisesc ca, din pacate, cunostintele mele in acest domeniu sunt practic zero, pana in acest moment singura mea tangenta cu aparatura cu tuburi fiind televizorul "Dacia" pe care familia mea l-a avut in sufragerie intre anii '60 - '80, toate aparatele audio pe care le detin sau le-am detinut de-a lungul timpului fiind solid state (inclusiv amplificatoarele vintage din anii '60.). Am decis recent ca ar fi musai sa am spre auditie si un mic lampas in casa (pe care intr-o prima etapa intentionez sa-l imperechez cu o pereche de difuzoare antice dual concentrice Tannoy Monitor Gold de 10 toli). Am intrat in posesia unui amplificator belgian vechi cu tuburi (1965), micut (2 x 13w cu 2 x ECL86 pe canal), nepretentios dar foarte dragut si bine conservat. Din punct de vedere estetic este practic impecabil, dar, cu toate ca l-am preluat ca "revizuit" si testat ca fiind perfect functional, la o prima punere sub tensiune am costatat ca functiona foarte bine doar un singur canal, celalalt fiind mut. La o a doua punere in functiune, a inceput sa dispara, cu distorsiunile aferente, si semnalul canalului functional. Prin urmare, "proiectul cu tuburi" pe care il am in vedere ar fi o restaurare profesionala a acestui amplificator, restaurare pe care, din pacate, eu nu am cum sa o fac. Prin urmare, pe aceasta cale, doresc sa apelez la comunitatea avclub.ro cu speranta ca voi gasi persoana interesata sa preia acest "proiect", care ar consta, in principiu, in verificare, recapare - cel putin electroliticii (am citit pe diverse forumuri de profil ca s-ar putea pastra condensatorii "mustard" originali Mullard), refacere parte de alimentare (cel putin inlocuirea puntilor redresoare vechi si a condensatorilot de filtraj), testare / eventual inlocuire tuburi. Schema pare destul de simpla, foloseste componente "banale" des intalnite in aparatele de larg consum (aparate radio, pick-up-uri cu amplificare) din acea vreme (ECC82, ECC83, ECL86) si dispunerea componentelor e destul de ordonata (o combinatie intre lipiturile "in aer" si baretele de textolit prevazute atat cu cose, cat si cu trasee placate). Atasez cateva imagini, aparatul se numeste "Frank Pram 40", schema pdf se gaseste pe hifiengine / elektrotanya, nu o am in format imagine sa o pot posta aici. Bugetul ar fi deocamdata, din pacate, relativ limitat - undeva pe la 300 Euro.
Multumesc!

IMG_20190128_172836.jpg

IMG_20190128_150845.jpg

IMG_20190128_150947.jpg

IMG_20190128_151103.jpg

IMG_20190128_151204.jpg

IMG_20190128_151216.jpg

IMG_20190128_151236.jpg

IMG_20190128_172050.jpg

IMG_20190128_151030.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

In sfarsit am pus in functiune DAC-ul cu 8XTAD1387 in paralel, no-oversampling.

Intrare este cu DIR9001 si urmeaza alimentare Salas Shunt.

Am in vedere si o iesire cu tuburi. Momentan este cu iesire balansata si cu C-uri MUSE pe iesire. 

Pot sa spun ca ma asteptam sa sune foarte bine si chiar suna excelent. Se mai pot face imbunatatiri si cred ca o sa fie un DAC performant. 

Astept sa vina si un USB to IIS sa testez cum suna pentru ca nu am mai incercat pana acum. Momentan utilizez iesirea SPDIF de pe placa de sunet. 

 

 

 

IMG_1652.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

DAC-ul de mai sus a fost pus in cutie si l-am prezentat in alt topic de pe acest forum. 

M-am hotarat sa fac un preu phono MM cu tuburi pentru ca aveam o carcasa identica . Este vorba de preul prezentat in acest topic, cel cu lampa PCF802. Acesta lampa are doua mari avantaje:

 - este ieftina si se poate face un preu cu un cost relativ scazut comparat cu alte preuri pe lampi de pe piata; 

 - suna foarte bine. Lampile ECF802 si ECF82 (din aceiasi familie) sunt folosite in audio de catre Dynaco si McIntosh. 

Este un preamplificator simplu si cu un raport calitate/cost foarte bun. 

Cateva poze cu preul si DAC-ul pereche. 

 

 

 

IMG_2437.jpg

IMG_2436.jpg

IMG_2434.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Traful de alimentare banuiesc ca e un Petra. In schimb OT-urile alea arata a naibii de bine. Poti da cateva detalii ? Am inteles ca ar avea si banda redata ceva mai extinsa fata de clasicele E+I. Unele voci sustin ca trebuie grija mare la balancing si zero componenta DC !

Felicitari pentru realizare si asteptam si impresii despre sunet !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trafurile de iesire sunt de la Toroidy. Pot sa garantez ca sunt super ok si au un raport calitate pret foarte bun. Suna excelent iar foaia de catalog arata foarte bine https://www.tme.eu/Document/69d94262960810c81e18ff5d485761ad/ENG_EL84_PP.pdf

Am folosit trafuri Toroidy si in SE iar rezultatele sunt peste asteptari. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.