Sari la conținut
HiFi Tech

Diverse proiecte cu tuburi


vlad1980

Postări Recomandate

M-am saturat sa schimb cablurile in cele doua intrari ale amplifului meu cu lampi si m-am apucat de un preu. Am mai multe surse de semnal si m-am gandit la un preu cu 5 intrari si un preu de doza.


Am adunat si realizat cam tot ce imi trebuie (mai lipseste cablajul e buffer dar este pe drum):

- traf de alimentare realizat la Petra;

- surse de alimentare pentru anodica si filament;

- comutator de surse cu relee. Am zis sa nu mai stau sa trag cabluri de semnal prin carcasa ca nu prea este ok;

- preu de doza cu lampi PCF802. O schema destul de low cost dar cu rezultate foarte bune. Am facut mai multe preuri pe baza acestei scheme si toti cei care il utilizeaza sunt foarte multumiti. Si eu am ajuns la concluzia ca este un preu cu sunte foarte bun si la un cost foarte ok fata de alte scheme gen EAR834;

- buffer cu 8CG7 (este 6CG7 cu 8,4V la filament). Este o lampa care se pare ca se apropie de 12BH7 dar ramane de vazut. Am mai multe lampi si o sa pot face comparatie intre mai multi producatori (RCA, Sylvania, GE). Mai am ca alternativa ECC81 Valvo si poate o testez in viitorul apropiat.


Deocamdata mai am de primit PCB-urile de buffer si apoi trec la asamblare.


Ma mai chinuie cutia si lateralele din lemn. Trebuie multa rabdare la lacuit ca sa arate ok dar eu cred ca le scot o fata decenta pana la urma.


Revin cu detalii pe masura ce avansez.

1.thumb.jpg.8a1a86ffc31ca55e64ce97a8ca223464.jpg

2jpg.thumb.jpg.d7e9d40d5cd4e4d6afed02c1b20cb63c.jpg

8CG7.thumb.jpg.0474e1722484b594420c485c363825ad.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru recomandari. O sa apelez la cineva mai experimentat daca nu reusesc sa le dau un lac frumos lateralelor din lemn.


Legat de componente, deocamdata am hotarat sa nu pun prea mult ulei de sarpe. Pentru moment WIMA si Nichichon Audio isi fac treaba bine raporat la pretul lor. Restul componentelor sunt de calitate buna si tolerante mici cum este si normal intr-un preu.


Sper sa imi ajunga curand cablajele de buffer si sa il finalizez pana vine vara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa ridic de la posta cablajele pentru buffer. A durat o vesnicie sa ajunga dar macar bine ca nu le-au pierdut.

Initial am optat pentru acest buffer cu ECC81 http://www.keith-snook.info/amplifier-buffer-pcb.html

Oscilez intre ECC81, 8CG7 si 5814A. Cred ca in final o sa optez pentru una dintre ultimele doua pentru a nu mai modifica sursa de tensiune anodica. 

Sper sa reusesc in weekend sa il pun cap la cap. 

 

IMG_0557.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare foarte mica distanta dintre tuburi si condensatoarele electrolitice din ultima poza.

Chiar daca nu sunt condensatoare proaste - Samwha RD mi s-a parut o serie ok - tot se vor "coace" foarte repede.

Mai bine montezi in pozitia aia unii cu film iar pe cei electrolitici ii muti ceva mai departe.

Sau poate montezi tuburile pe cealalta parte a cablajului?

 

Editat de catalinc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi trebuit sa imi dau seama ca-n poza este spatele cablajului, n-am fost suficient de atent la detalii.

In afara de alegerea unor componente mi se pare ca ai facut treaba buna.

Wima mi se par excelenti pentru decuplare dar nu-s preferatii mei in calea semnalului.

Si nici electroliticii Lelon nu-s recunoscuti pentru calitate, de ce nu folosesti unii mai buni?

Editat de catalinc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de componente, am ales sa il fac cu ce aveam prin casa iar in faza a doua o sa schimb cel putin C-urile prin care trece semnalul sa fiu sigur ca este totul super ok. 

Lelon nu sunt chiar rai dar evident ca se poate si mai bine. Pentru prima etapa ii consider ok iar apoi trecem la chestii mai rafinate pentru audio. 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, vlad1980 a spus:

Au sosit si tuburile E82CC (ce scrie pe cutie). Nu am auzit sau vazut pe undeva brandul asta Algra.   

Sunt de fapt 5814A de la GE si Sylvania rebranded. Sunt curios sa vad cum se aud pentru ca nu am mai avut pe mana acest tub. 

 

 

IMG_0570.jpg

 

IMG_0570.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa lupte seculare am resuit sa il alimentez si sa trec semnalul audio prin el:)

Am reusit performanta sa nu am deloc brum (eram cam panicat ca  am traful in cutie) si nu am zgomote ciudate in difuzoare cand comut sursele. 

Trebuie sa ma ocup de finisaje la carcasa dar mai intai sa imi vina pot-ul ALPS si butonul de on/off (sunt si astea ratacite pe la posta). 

Sunt foarte multumit de ce a iesit si chiar a meritat efortul. Am scapat de schimbat cabluri in amplif si am buffer (pana acum nu am folosit). 

IMG_0626.thumb.jpg.f7dac852330eca8a636ceeaef67db267.jpg

 

 

 

Editat de vlad1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate cu praful dar fara ventilatie s-ar transforma in cuptor :)

Este aproape gata. Mai am de cautat niste butoane care sa arata bine ....cam greu de gasit. 

Buton de on/off nu cred ca ii mai pun ca am deja unul general pe DC trap-ul prin care alimentez toate aparatele. 

 

 

IMG_06361.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am mai realizat un preu de doza MM la cererea unui amic care a ascultat preul de mai sus la mine si a ramas foarte placut surpins de cum se aude acest preu de doza. Este un preu care se poate scoate intr-un buget mic comparat cu performantele ce le oferta. 

Iata ce a iesit:

 

IMG_0652.jpg

IMG_0653.jpg

IMG_0393.jpg

Editat de vlad1980
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am comparat preul de mai sus cu un Musical Fidelity V90-LPS (preu cotat destul de bine). Amplificator AccuPhase, boxe Triangle, pick-up Pro-Ject si doza  Ortofon 2M Black. 

Realitatea a aratat ca lampile au un sunet cu totul special si unic. Nu ma mai indoiam de asta dar prin comparetie iti dai seama clar de diferenta.

Preul pe lampi s-a dovedit peste cel cu operationale iar sunetul este evident mai bun decat preul cu operationale care suna cam sec. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din fericire acest preu nu are un nivel al distorsiunilor ce se poate auzi. Sunetul este impecabil, curat si detaliat. Distorsiunile calculate teoretic sunt sub 0.1% dar sper sa reusesc curand sa si masor nivelul real al distorsiunilor (lucrez la asta si mi-am procurat ce imi trebuie sa fac niste masuratori corecte)  

Orice montaj cu tuburi are distorisiuni mai mari decat cele cu operationale dar este important cum se aude in final si daca sunetul este pe placul celui care asculta muzica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Ca tot s-a amintit de distrosiuni mai sus, am facut cateva masuratori sa vad cum se comporta buffer-ul cu 8CG7. 

Am achizitionat o placa M-audio Audiophile 192 (veche dar buna) si m-am jucat un pic cu Arta Software (soft pentru masuratori). Placa de sunet este ok si se pot face masuratori cu un nivel de acuratete suficient de bun. 

Rezultatul masuratorii cu butonul de volum la maxim si intrare 500mV.  TDH-ul masurat cuprinde si distorsiunile placii de sunet, practic distorsiunile buffer-ului sunt mai mici. 

 

Buffer 8CG7.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.