Sari la conținut
HiFi Tech

Clasa D vs alte clase


Mlaurentiu

Postări Recomandate

După cunoștințele mele, Devialet folosesc în amplificatoarele lor procesoare RISC SHARC de la Analog Devices (am aflat asta citind niște materiale Denon - și ei folosesc în unele produse din clasa superioară procesoare SHARC).

Din câte știu eu, AD e firmă americană.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, bongiorno a spus:

Se mai fac cipuri in State ? M-as mira tare. Sa vad eu ca scrie Made in U.S.A.

Firma poate fi americana dar productia e in China. 

Sunt sigur ca e ceva deosebit dar... din hiend trece direct in tomberonend. Ce e prea mult strica. Consumerismul insa va fi recunoscator. Se strica in maxim 10 ani si dupa aia ... aruncam si luam altul.

Poate că da, poate că nu. Din păcate nu cunosc atât de multe aparate încât să pot emite o părere (de auzit, n-am auzit), dar dintre ce știu, unul merge toată ziua și în 3 ani a dus probabil mai mult decât altele în 10-15 ani (să nu zic peste), însă nu știu cât este impactul îmbătrânirii pe cale naturală. Cel mai vechi are vreo 6 ani, merge perfect. Cred că va suferi un upgrade până la final de an, la 250 parcă. Se poate așa ceva și la câțiva ani după apariție.

Ținând cont de temperatură mai ales, înțeleg că e ușor să crezi că bubuie după primul an și totuși se pare că nu. Am fost și eu destul de sceptic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e treaba oamenilor din România și cine îl vinde aici, cu care eu am zero legături. Așa că nu știu. 

Au piese. Mai fac același upgrade apărut acum 4 ani. Sunt totuși 4 ani. Au destul de puține bube de-a lungul anilor, majoritatea legate de un rahat de soft OTA. Acum am un prieten care i-a contactat și s-au apucat să-i facă un custom firmware la Phantom, având nevoie de ceva anume. 

Corect, sunt produse care pun probleme deosebite la reparații. Astea culmea, s-ar putea să nu fie. Schimbul este vreo 30% din prețul inițial. Nu că ar fi ieftin. Clar nu e pentru nimeni care se așteaptă să facă operația altfel decât oficial. 

Merg la temperaturi mari. Poate nu cele mai mari întâlnite de mine, fiind suportabile, dar sunt fierbinți. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 Am vrut sa cumpar anul trecut Devialet, amplificator cu dac in el. L-am tinut doua zile la test. Deci ce sa va spun, eu personal niciodata nu am avut in living altceva mai prost. Nu avea sange deloc in instalatie si asta in timp ce avea peste 100w. Sunetul era moale de tot si complet plat. Asa suna la mine cu boxe Canton Vento 896 DC. Am ramas cu ce am avut, Atoll IN200se, un amplificator muzical si cu putere care impinge bine boxele. Cred ca Devialet e un fel de firma de moda mai degraba. E de bonton sa il ai cand te viziteaza prietenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 33 minute, bongiorno a spus:

Trebuia sa precizezi unde. AVstore vinde si Focal Utopia ?

Daca nu atunci sunt plin de mirare. 

De ce l-am dat exemplu pe Iura ? Pentru ca el pune cu amabilitate sistemul la lucru. Ca e ieftin sau scump. 

La AVstore, ca ai mentionat, nu exista aceeasi interactiune. Acolo se vinde, nu e timp de ascultatori. Asta e senzatia mea si e una neplacuta.

Din punctul meu de vedere, un showroom de audio unde nu canta ceva in surdina, chiar daca e un sistem ieftin, nu e de vizitat. E ostil. Parerea mea.

Mentionez ca de luni de zile nu am mai schimbat o vorba cu Iura. Sa nu fie comentarii. Nu am interese pecuniare.

Robert, nu ai fost clar in exprimare sau nu ai dorit sa mentionezi AVstore. Stiu si eu ca ei vand Devialet dar ...sta in vitrina ca bibelou. Sunt plin de mirare ca l-au scos de acolo. Poate ne spui si noua cand e pus la treaba sa punem si noi urechea si sa scriem de bine, sper!

Hai sa spunem ca asta este opinia ta legata de echipa AVstore. Dupa parerea mea echipa de acolo este formata din profesionisti. 

Nu am pomenit numele lor pentru ca nu am ascultat la ei. D'aia... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno, cred ca te gandesti la alt dealer, faci confuzii. Ai fost vreodata acolo? AvStore sunt niste oameni super ok, care fac auditii, dau aparate de test acasa si sunt profesionisti. Sunt destui forumisti care pot confirma, fara sa fie neaparat si clienti.

Referitor la Devialet, se putea asculta si la vechiul dealer, chiar pe incinte Wilson. Doar sa vrei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confirm si eu ca cei de la AVStore sint super OK din toate punctele de vedere . Au facut doua evenimente cu Devialet si nenumarate altele cu alte branduri sau dedicate castilor. Ca te duci sa cumperi sau doar sa asculi ceva ca esti curios, intotdeauna esti bine primit. Nu inteleg de ce ii denigrezi absolut gratuit :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Devialet-ul este o solutie foarte interesanta insa fara o configurare atenta a setarilor va suna ca porcu'. Prefer clasa D de la Jeff Rowland ca solutie de echilibru sau Primare (gamele de sus pentru un sunet 'buget'). Cat despre Speaker Active Matching de la Devialet, nu da intotdeauna cele mai bune roade oricat de mult s-ar lauda inginerii lor.  

Mi-e greu sa cred ca exista persoane care sa se planga de profesionalismul celor de la AVStore si spun asta fara sa fiu client.

P.S. Legat de clasa D, as fi curios de o solutie Mola Mola insa greu de ascultat asa ceva pe la noi... Consider ca Bruno Putzeys este un inginer vizionar!

Editat de johndoe21ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SAM e bun, doar că ține cont de ce poate boxa ideal, nu de cum influențează camera sunetul mai departe. Vestea bună este că n-au pus funcția și gata. Sistemul este configurabil, SAM este configurabil on site.

Asta e, nu e pentru toată lumea poate. Aici Devialet a fost ales nepotrivit ca exemplu negativ. Ăștia chiar au făcut un produs bun. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sistemul nu este un DSP adaptiv, ci unul gândit să arate ce pot boxele de fapt. Dacă au unde. Dacă n-au... Mai repede arată că ai pus boxele nepotrivite sau că sunt bube acolo. Oferă o flexibilitate totuși. Ar mai trebui adăugat aici faptul că unele modele nu pot mai mult decât a reușit producătorul să scoată din ele. Și aia e. Chiar Devialet arată asta, nu aberează că fac orice boxă wow. Repet, este un exemplu complet nepotrivit pentru a fi negativ. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maestre, puțină cumpătare nu strică. Nu te exprima la plural, pentru că ești singur. Nu-i obligatoriu să răspunzi la orice și oricui. Ca sa fiu delicat, in general esti pe lângă subiect, indiferent care este subiectul. Bați câmpii cu atâta ostentație și insistență, de parcă chiar te-ai pricepe.

Referitor la clasa D, nu cred că mă înșel, dar experiența ta se limitează la Jeff-urile unui coleg de forum si la celebra auditie de 15 secunde a unui Primare, al altui coleg de forum. Nu-i așa? M-aș bucura să mă contrazici.

Să vorbești aiurea despre un echipament vazut in poze si despre un dealer pe care l-ai confundat cu altul, nu înseamnă împărtășirea experiențelor personale. În terminologia modernă a internetului, inseamnă "trolling".

Nu știu de unde te inspiri, dar textele tale referitoare la clasa D parca sunt de acum 15 ani, de pe hi-fi.ro.

Parcă la fel de negativ și categoric vorbeai si despre Naim, până in ziua în care ai găsit unul la preț de pomană și brusc ți-ai schimbat optica. De asta ziceam, puțină cumpătare, nu se știe când o să-ți permiți un Devialet. :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce vad exista multa ură împotriva acestei clase D!

Urmăresc video-urilor lui Paul de la Ps Audio, pare f profi si cred că știe despre ce vorbește!

El susține că au progresat din anii 2000 și că poți face scule ok cu această tehnologie!

 

Am ascultat un amp class D de la ei! Nu a sunat rău vs al meu Elex-r, cu același dac și boxe! De multe ori mai bine!

M-a surprins cat de liniște era în background, cat de mare era imaginea stereo, neutru parcă prea neutru! Dar ceva nu mi-a plăcut!  Lipsea acel edge și byte care poate fi specific Elex-r și eram eu obișnuit! Dar pe de altă parte un instrument live suna atât soft cât și cu textura in același timp! 

Posibil sa fie din transport, nu am putut testa prea mult! Cumva îmi pare rău că nu l-am cumpărat!

Era made in USA, btw

 

Editat de bmf
Corecții
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, bongiorno a spus:

Bmf ai pus punctul pe I.

Lipsea acel edge si byte ! Asta la minus.

Da, așa am găsit și eu pe moment! Dar dacă acel edge ii dat de rf noise sau alte perturbații din rețeaua electrică și de fapt ii doar zgomot peste muzică?!

NU a sunat digital, deloc!

Era rapid, f rapid! Fără colorație!

Daca putem face comparația la mine acasă mă lămuream repede!

Editat de bmf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hellooo, mai dar ce agitatie, mi-a luat foc mailul :).

Eu vreau sa va spun asa, cei mai MARI si mai TARI constructori de boxe sunt americani. Ce am ascultat la Munchen acum 2 ani Made in USA a fost the best, si ce sa vezi, majoritatea integreaza in boxele lor amplificatoare clasa D pentru partea de basssss. Eu zic ca e cea mai misto treaba care se poate face in domeniul audio. Se stie clar ca partea de bass din spectrul audio omoara amplificarea. Se mai stie ca mare finete nu e nevoie pentru acest segment, deci un amplificator clasa D pentru difuzorul/difuzoarele de bass este perfect.

Cea mai buna combinatie digitala a mea a fost Primare I22 cu boxele Piega P4L. Amplificatorul furniza 160w in 4 ohmi, boxele erau hranite si controlate foarte bine. Fata de Cyrus 8a+Psxr, a fost clar mai bine la capitolul scena, adancime, claritate in pozitionare. Da, recunosc, timbrele nu sunt cele mai reusite pe clasa D, INSA performanta audio iti taie rasuflarea. Acum totul tine de cum le imperechezi, in audio TOTUL este MATCHING. Degeaba cumperi scump, daca o faci aiurea.

Devialet am ascult la un amic 2 x Devialet 200 puse mono pe boxe Piega 50.2....pfff, nebunie audiofiala din punct de vedere al performantei. Era ca o masina de curse totul, o holograma nebuna de sunet si lumina, chiar daca era lumina stinsa. Era totul prea perfect redat, pozitionat, curat.....INSA sunetul tinde sa fie prea perfect, e delicat rau cu astfel de sunet si sistem. Nu stiu pe termen lung cum e, dar multi asculta 1-2 ore din lipsa de timp si atunci poate e perfect...Am ascultat dupa devialet 200 simplu si nu a mai fost acelasi lucru...

Mie unu imi par mult prea scumpe astfel de aparate, dar na, sunt mici, fine, frumoase, se pun pe perete, nu sunt chiar pentru puristi audiofili....

Acum sa va mai spun cate ceva din vasta mea experienta in domeniul audio audiofil :).. Am acum niste aparate chiar foarte tari, poate cele mai tari aparate ale mele: Marantz PM11 S1 + SA 11 S1 si boxe Spendor 3/1 R2.... Pffff, eu astfel de sunet nu am avut never ever, este sunetul ala mare, puternic, super controlat, usor de ascultat, la volume mari si f mari nu tremura nimic, basul e ciocan scurt si plin si vocea mare si clara..E o mare placere sa asculti. Cu acest sistem mi-am dat seama de multe lucruri. Primul ar fi matching de aparate, amplificator si cd produse de acelasi producator, aceeasi serie. Boxele puse pe alt sistem mai ieftin nu iti spun mare lucru, insa pe acest sistem se transforma, prind aripi. La fel si sistemul, daca ii pun alte boxe mai ieftine, nu mai performeaza la fel, deci aici important ar fi echilibrul sistemului, bun cu bun se face..., iar aparatele scumpe, unele nu sunt scumpe degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bongiorno, vad ca tot insiști să afli părerea mea despre Devialet, deși nu vad ce legătură are cu afirmațiile tale. Am ascultat Devialet cu Wilson Audio Sabrina si Audio Physic, nu mai stiu ce model. Mi-a plăcut in ambele cazuri. In rest, nu-mi aduc aminte să-ți fiu dator cu vreo compunere.

Totuși nu înțeleg cu ce ar schimba povestea mea faptul ca:

1. Deși nu ai văzut decât poze, ai spus ca este o chinezarie care se strică repede si nu se poate repara. Cunoști ce este in aparat, cum este construit și toate detaliile tehnice care să-ți susțină afirmațiile categorice? Despre sunet...sunt unii care ar putea să presupună pe baza schemei. Cu siguranță nu ești unul dintre ei. Deci, ai vreun argument concret, exemple,   in sprijinul afirmațiilor tale?

2. Deși pare că faci confuzie între firme, totuși ai denigrat un dealer, nu doar o dată, ci ai insistat preț de câteva posturi. Ai vreo experiență concretă, care te-a condus la această agresivitate? Ai fost măcar acolo vreodată?

Nu aștept raspunsuri. Dacă vrei putem continua discutia la evenimentul de lansare de la dealerul brandului Viotubeamp. :)))

Totuși nu am înțeles de ce vorbești la plural. Menționează te rog userii in numele carora vorbești. Altfel o sa cred ca-i vorba despre personalități multiple. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, trancotistu a spus:

Pe ce vă certați...?!? 

Bună întrebare! Nici eu nu prea am înțeles....Cearta pare să fie între câțiva care au ascultat Devialet și spun că sună bine și unul care nu a ascultat Devialet și spune că nu sună bine. xD 

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei bine, pur și simplu aprecierile astea te păcălesc. Repet, Devialet este exemplu nefericit de judecat. Poate exemplu perfect ca să nu judeci ce vezi sau ce ți se pare că este. 

Majoritatea celor pe care îi știu eu, după ce au ascultat serios, au luat și încă îl au după ani, în sisteme serioase. Și nici ăștia care l-au făcut nu și-au bătut joc. Până și PHONO e foarte bun. Culmea și folosit și apreciat de iubitorii de vinil, deși mută sunetul în digital, o face transparent. Însă așa de pe scaun n-ai crede veci. Nu pare posibil. 

Forma și construcția nu-s alese pur estetic deloc. Nici "oul" nu este făcut așa din considerente estetice.

Iar cei care au urmat același drum, după încercări, au înțeles că ăia este soluția optimă. 

 

Hai că am făcut eu un efort să aflu, deși informația are ceva vechime de la persoana care s-a dus. S-a putut asculta de la Devialet gama și alte amplificatoare, cu boxe multiple până la 10k€, nu știu dacă are vreo importanță de fapt. Trebuie sunat și vorbit. Părerea unanimă a fost că Devialet a oferit cel mai muzical și dinamic sunet. Îmi pare rău că nu știu cine a fost de la AV Store, având aceeași impresie. 

În ultimele luni am trecut pe la câțiva oameni și am observat că se tot caută lucruri numai în locurile greșite. Dar nu asta ar fi problema, ci verdictele date după și propagarea unor convingeri. Și când pleci cu o convingere... 

Esențial la Devialet este poate faptul că oameni variați, fără implicații care să-i facă suspecți de ceva nepotrivit, au apreciat sunetul venit dintr-o conservă. Și aici și alții. Sigur nu poate fi rezolvarea la orice cu orice. Nu o susțin nici producătorii, nici vânzătorii, nici posesorii, nimeni de fapt. E un produs atipic care nu merge tratat cu prejudecăți.

Ca fapt divers, acolo lucrează și români. 

Poate discuția asta va fi o lecție despre cum sunt judecate lucrurile în general. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.