Sari la conținut
HiFi Tech

Clasa D vs alte clase


Mlaurentiu

Postări Recomandate

Nu va faceti griji exagerate. Suna placut si clasa D. Uitati inca un amplificator in clasa D, de foarte buna calitate. Cu toate astea clasa AB are atuurile sale in batalia pentru urechile audiofililor.


http://www.stereophile.com/content/nad-masters-series-m22-power-amplifier-measurements#Ok14YywYb01TELCe.97

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca intuiesti ce se intampla pe pasajele dinamice 8-)

Eu am avut ceva in D cu modul Hypex. Prietenul a ascultat maxim un minut si a postulat....distorsioneaza pe inalte, opreste-l !

Omul lucreaza cu sunet si imagine.....mi-a dat un sfat prietenesc si nu avea vreun interes.

 

Bongiorno,


Ce crezi ca se intampla pe pasajele mai dinamice si aglomerate? Pot spune doar ca pot creste volumul fara probleme, ceea ce cu alte amplificari clasa ab cam la acelasi nivel de pret nu se mai putea, deja incepeau sa tipe boxele si sa nu mai fie controlate corespunzator de amplificator-ul ... in clasa AB ...


Or fi si implementari mai slabe, insa tot la fel gasim si la celelalte clase, din motive eco :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dali Zensor 7 sunt niste boxe destul de bune. Pot fi folosite ca fronturi intr-un sistem sorround, pot sustine o mica petrecere cu prieteni acasa, ba chiar au si o tenta usoara audiofila. Cumva impaca mai toate genurile audio. Prietenul nostru a spus ca vrea un amplificator pentru muzica, deci ambele variantele selectate de el pot fi alese fara probleme. Un usor avans ar avea Arcam-ul din cauza clasei de functionare dar si Primarul canta placut, fluent. In general amplificatoarele mai scumpe de 1.000 de euro incep sa nu prea mai aiba slabiciuni majore in sunet. Diferentele tin mai degraba de nuante, mai ales cand nu sunt cuplate cu boxe dificile. Orice ar alege dintre cele doua banuiesc ca o sa fie incantat.


Catalinmetal a mentionat si el o varianta foarte interesanta.. Naim XS2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca intuiesti ce se intampla pe pasajele dinamice 8-)

Eu am avut ceva in D cu modul Hypex. Prietenul a ascultat maxim un minut si a postulat....distorsioneaza pe inalte, opreste-l !

Omul lucreaza cu sunet si imagine.....mi-a dat un sfat prietenesc si nu avea vreun interes.

Primare I22 este o dezvoltare fericita a clasei D , avand la baza tot schema celebra Hypex realizata de Bruno Putzeys ( proiectantul sef de la fostul Philips , in prezent NPX ) ... dar eu as prefera varianta anterioara , Primare I21 ( clasa AB ) din motivele explicate mai sus .

Aici aveti manualul service , pentru o mai buna intelegere a celor explicate de CPT ( DjLeco ) si de RaimondAudio ( Greierasul ) :


http://www.primare.net/assets/_managed/cms/files/i21servicemanual.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, buna miscare, imi cer scuze ca incercind sa explic cit mai detaliat anumite fenomene, am cam deviat spre mult tehnic decit solutie oferita initiatorului topicului, insa ma bucur ca, citiva colegi au inteles unele aspecte interesante si deloc de neglijat in ceea ce constau avantajele si dezavantajele claseiD.

Daca in sonorizari PRO o atenuare de citiva db la peste 10kHz nu deranjeaza, pentru ca orice poate fi corectat de catre DSP sau procesorul de sunet/crossover(e), in audiofilie sau hi-end, orice abatere conteaza.

Cel putin asa vad eu situatia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice variatie de amplitudine a semnalului este direct dependenta de o variatie a fazei semnalului muzical .

Daca o neliniaritate de max + / -4 dB este acceptabila pentru o ureche umana de varsta mijlocie , needucata dpdv muzical , nu acelasi lucru se poate spune despre eroarea de faza .

Eroarea de faza este perceputa de majoritatea ascultatorilor datorita camerei in care se realizeaza auditia ( reflexii si absorbtii ) dar si a intarzierii de grup in banda audio de interes .

De aia frecventa de esantionare pentru amplificatoarele in clasa D trebuie sa fie cat mai mare , de preferinta peste 330KHz in special daca este o varianta autooscilatoare nesincronizata cu reactie negativa globala prefiltru trece jos .

Aici castiga doar varianta modernizata Hypex NCORE , este probabil singura care poate pacali o ureche umana in comparatie cu o clasa AB chioara ...

Dar finalul discutiei nu e aici , cel putin din vedere urechistic .

De ce ?

Pai aici isi baga coada Psihoacustica .

Ce conteaza ?

Doar perceptia senzatiilor auditive , care trebuie sa fie cat mai asemanatoare cu senzatiile perceptiilor auditive colectate de creierul uman , intr-o experienta LIVE PURE , fara a ne baza pe memoria auditiva , care pe termen lung tinde catre perfectiune ... datorita personalizarii continue a perceptiei audio gestionate cumva fraudulos in mod perfectionist de catre creierul uman .

Pe termen lung , auzim doar ce vrem noi sa auzim conform educatiei audio anterioare auditiei , este o experienta perfectionista din ce in ce mai placuta , datorata insusirilor creierului uman .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul contact cu o clasa D mai scuturata am avut-o acum ceva ani la nenea Vicol, nu mi-a zis ce clasa este, la inceput mi-a cazut falca, era bine de tot, si muzica era aleasa wow. Dupa un sfert de ceas zic hai sa dam mai incet, dupa inca putin timp am dat mai incet, dupa inca o juma de ora am plecat. La plecare mi-a zis ca e clasa D si ca m-a lasat sa vad cum reactionez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai adaug pe lista atributelor clasei D: un sunet steril ... tipic de clasa D ... de unde le scoateti???


Un amplificator care mi-a placut mult, este Unison Research - Unico Secondo, aflat de asemenea in sectiunea de vanzari. Asta ca sa intelegeti ca imi place sunetul unui hibrid si ascult sunet steril de clasa D ... :lol:

 

ok, atunci am inteles ce sunet iti place tie... nu mai continui... ca iar sare ratingul in sus... auditii placute pe ce iti place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-am dat un exemplu de tipologie care suna mai mult decat interesant, o combinatie intre lampa in pre si siliciu in power, folosita in amplificari de top.


Insa revenind la clasa D, din pacate nu am gasit un grafic de raspuns in frecventa vs impedanta pt Primare i22, nici pt modelul meu de amplificare: Jeff Rowland 201, insa am gasit pt modelul mai slabut: Jeff Rowland 102, din ce vad eu are o liniaritate f buna, iar in fisa tehnica este specificata o banda de frecventa intre 5Hz-65kHz la 3dB, iar la modelul 201 merge pana la 70kHz la 3dB. Daca ne uitam in grafic, la 30kHz vb de 1db, iar la 40kHz vb de 2db. O fi bine, n-o fi bine ...


@Adrian - din pacate am ascultat si alte amplificatoare care te rugau sa le lasi mai incet pt ca iti sfredeleau urechile, insa sunt convins ca puteau fi mai multe cauze, la un moment dat tin minte ca doar am schimbat un cablu de curent sau am mutat cablul din priza cea mai indepartata a prelungitorului in cea mai apropiata.

IMG_4010.thumb.PNG.5809cde5cce150a0444b8bbcbdf3bdbd.PNG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul contact cu o clasa D mai scuturata am avut-o acum ceva ani la nenea Vicol, nu mi-a zis ce clasa este, la inceput mi-a cazut falca, era bine de tot, si muzica era aleasa wow. Dupa un sfert de ceas zic hai sa dam mai incet, dupa inca putin timp am dat mai incet, dupa inca o juma de ora am plecat. La plecare mi-a zis ca e clasa D si ca m-a lasat sa vad cum reactionez.

Pe Triangle?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@CPT - legat de raspunsul in frecventa masurat pt exemplele date de tine: acel Classe 2200i are room corection, iar acele abateri se pot corecta f simplu, asa cum bine ai spus si despre amplificarea in clasa D pt zona pro unde exista filtre active samd.


In exemplul dat de mine, respectiv un amplificator clasa D, fara EQ sau room corection, liniaritatea este f buna.


@Igor - culmea este ca am avut Triangle cu clasa D, sa faci sa cante boxe dintr-o anumita zona de pret, calitate, nu este asa usor indiferent de clasa de amplificare folosita. Am adus acel sistem la un nivel f bun, insa pt scurt timp, folosind conectica scumpa prin intermediul unor amici pasionati, insa am decis sa nu merg in aceasta directie din motive financiare, insa se poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primul contact cu o clasa D mai scuturata am avut-o acum ceva ani la nenea Vicol' date=' nu mi-a zis ce clasa este, la inceput mi-a cazut falca, era bine de tot, si muzica era aleasa wow. Dupa un sfert de ceas zic hai sa dam mai incet, dupa inca putin timp am dat mai incet, dupa inca o juma de ora am plecat. La plecare mi-a zis ca e clasa D si ca m-a lasat sa vad cum reactionez.[/quote']

Pe Triangle?

Acasa parca Triangle avea nenea Tibi si apoi la Adi (parca prin Vatra Luminoasa)) Vienna A.

De ce intrebi, stii combinatia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am momentan printre amplificarile mele Primare i22. Am avut tot felul de amplificatoare integrate, cyrua 8a+psxr, pioneer a 07, roksan kandy, luxman a373, yamaha 1070 si a1000 si multe alte trancote. Am ascultat in sistemul meu si naim si moon si arcam. Va pot spune ce urmaresc eu in momentul de fata la sunet, NEUTRALITATE, sa sune ce se canta pe master. Curatenie, in fata, in spate stanga si dreapta, daca sunt 7 planuri, vreau sa le simt pe toate. Timbrele sunt diferite de la inregistrare la inregistrare dar claritatea, focusul, precizia trebuie sa se pastreze. Acest primare asta a adus in sistemul meu, cel cu Piega P4L. Un control foarte bun in zona midd bass si scena pe mai multe planuri. Practic vezi cu urechile ce si unde se canta. Am intelea greu acest sunet, ascultand sisteme scumpe in general. Nu-mi mai place sunetul mereu cald, dulce...daca asa e muzica asa suna altfel nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la poza de mai sus, ma abtin sa intru in detalii picante, dar intreb:

Cit costa acel aparat si cum se numeste?

 

Poza este de la JR 102, am gasit ca a fost produs intre 2007-2012, iar pretul a fost de 1800€ pe negru si 2100€ pe argintiu. Este un power dual mono de 2x100w in 8 ohm sau 2x200w in 4 ohm.


La ce picanterii te referi? Ma faci curios :twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma refeream ca fara carcasa, mai mult de 200-300 euro nu costa acel aparat.

Iar calculam valoarea unui aparat dupa componentele din el? Pe care nici macar nu le cunosti in totalitate? In poza nici macar nu apare intreg ampliful, doar jumatate din el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tehnica a evoluat mult, posibil acum sa poată producă aparate foarte bune cu piese relativ ieftine. Prețul de raft e dat de lanțul comercial actual, cercetare, producție, depozitare, marketing, rețea de distribuție etc. Nu e ca si cum iei piese de pe Maica Domnului si te apuci de meșterit. Se cer preturi cât de mari poate suporta piața si produsul în piața. Cine are plătește cine nu mai caută sau așteaptă sau se uită și visează.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca, constructor de amplificatoare, am aproximat ce am vazut la interior. Logic ca acolo este doar 1/2, nu este decit o singura bobina de iesire la clasa d si cum amplificatorul este stereo nu monobloc, mai trebuie un etaj final.

Nu a fost un comentariu rautacios ci doar o aproximare a valorii componentelor.

Sincer, mie nu-mi place lucratura, bobinele EMI filter, trebuiau ecranate cu tabla silicioasa, altfel radiaza 50Hz in vecinatatea lor.

Conectica lasa de dorit.

Dar nu e treaba mea sa scot neajunsuri in evidenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.