Sari la conținut
HiFi Tech

Caracteristicile unui sistem audio - ce ne place / ce cautam


Andi

Postări Recomandate

Tu intelegi ceva si hersorin, altceva. Ce e asa greu de inteles? Si tu crezi ca doar tu ai dreptate...

 

Ideea e sa inteleaga toata lumea ce trebuie, nu ce vrea! Andi crede ca are dreptate pentru ca, intamplator, chiar are oricat de deranjant este pentru unii. Nu inteleg de ce conceptul de echilibru asociat rezolutiei este asa greu de patruns cand vine vorba de un sistem audio!


P.S. Andi, am trecut recent prin Oradea. Aveti un oras fabulos iar piata aia din centru, in constructie asa cum este ea, e fabuloasa!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


P.S. Andi, am trecut recent prin Oradea. Aveti un oras fabulos iar piata aia din centru, in constructie asa cum este ea, e fabuloasa!

 

Da, este un oraş fabulos. În prezent locuiesc în Bucureşti, dar am rămas orădean în inimă, şi încerc să ajung cât mai des în el. Am locuit etape din viaţă în diverse oraşe din ţară, Cluj, Tmişoara, Braşov, oraşe frumoase, dar pentru mine Oradea este cel mai frumos din ţară. Şi cel mai curat. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de sistem rezolut . Sura Audioaéro La Source , amplificare Spectral , boxe TAD si fire Absolue Créations .

Eu sunt sigur ca vorbim despre lucruri diferite . Mai bine ne oprim si fiecare cu gustul lui .

Am vazut pe pielea mea chestia cu gusturile , de ex. la mine un coleg de forum zice ca sistemul e prea rezolut , detaliat iar cumnatul meu zice ca e prea sters .

Deci conteaza cum imi place mie .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de sistem rezolut. Sura Audioaéro La Source, amplificare Spectral, boxe TAD si fire Absolue Créations.

Eu sunt sigur ca vorbim despre lucruri diferite. Mai bine ne oprim si fiecare cu gustul lui.

Am vazut pe pielea mea chestia cu gusturile, de ex. la mine un coleg de forum zice ca sistemul e prea rezolut, detaliat iar cumnatul meu zice ca e prea sters.

Deci conteaza cum imi place mie.

 

Nu totul e subiectiv in audiofilie. Exista niste linii trasate in raport cu care se pot face niste comparatii sau niste afirmatii obiective! Chiar exista sisteme bune si sisteme proaste -> nu totul se raporteaza la gusturi!

In principiu raportarea ar trebui facuta la experientele reale: concerte, festivaluri, muzica de camera, opere si operete, amplificate si neamplificate, samd. In felul asta se formeaza o engrama vis-a-vis de cum ar trebui sa sune un sistem, ce asteptari ar trebui sa avem de la el, etc. Apoi, daca ne educam urechea, in sensul audierii cat mai multor sisteme (relevante, nu Lojitecuri) diferentele, avantajele, dezavantajele apar mult mai clar. Cu siguranta lucrurile sunt mai complicate si ascultatorul trebuie sa aiba si niste calitati in acest sens. Un afon surd si narcoleptic nu ar face diferenta dintre o musca si un tren, chiar daca cel din urma ar da peste el...


P.S. Exemplul tau este relevant pentru tine, nu si pentru mine, pentru Andi sau Costin. Si, indiferent de cat de puternica e 'personalitatea' acestui sistem, sa nu uitam dimensiunile camerei, tratamentul acustic al acesteia, curentul, pozitionarea incintelor, samd. Eu unul prin sistem inteleg mult mai multe decat altii!

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu intelegi ceva si hersorin' date=' altceva...[/quote']

 

te înşeli, înţelegem amândoi acelaşi lucru diferenţa e că el crede că un sistem super rezolut nu poate fi muzical.

 

Eu sunt sigur ca vorbim despre lucruri diferite . Mai bine ne oprim si fiecare cu gustul lui .

Am vazut pe pielea mea chestia cu gusturile , de ex. la mine un coleg de forum zice ca sistemul e prea rezolut , detaliat iar cumnatul meu zice ca e prea sters .

Deci conteaza cum imi place mie .

 

:crazy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Pai seriile mai scumpe conteaza' date=' nu? Ca doar nu vorbim de Comete ES/EX sau Antal! [/quote']


Alea nu sunt tot boxe? Nu scrie tot Triangle pe ele? De ce nu suni la firma sa le spui ca alea sunt niste gunoaie si ca-si strica renumele si reputatia?

 

Pai eu nu am spus ca sunt gunoaie sau ca-si strica renumele sau reputatia... Mi se pun afirmatii in gura.... N-as sta insa sa descriu calitatile unei boxe entry-level prea multe minute asa cum nici un posesor de Golf nu si-ar inscrie masina la un concurs de design auto. Cred ca se pot vedea si diferentele mici, nu numai cele grosiere. Cred ca e rezonabil sa presupun ca se poate opera si cu nuante de gri, nu numai cu alb si negru. Thread-ul asta se cam vrea audiofil...

 

Sincer johndoe21ro chiar nu ma intereseaza parerea ta despre sistemul meu si nici a celorlalti enumerati de tine . Cind o sa iti cer parerea poti sa dezvolti mai mult . Multumesc .

 

Afirmatia ta are un iz puternic de flame! Nu e nevoie de aciditate din partea ta. Nu cred ca incerca nimeni sa te treaca strada, de data asta... Nu stiam ca este sistemul tau si nici macar nu ma interesa. La fel cum nu ma interesa nici ce spune cumnatul tau despre sistemul din dotare. Nu cred ca ti-am dat vreun motiv sa te simti jignit asa incat atitudinea ta ofensiva imi e total surprinzatoare. :)


P.S. Eu nici nu vad sa-mi fi exprimat parerea despre sistemul tau insa tu trebuie sa stii mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jadis-urile din seriile de inceput nu sunt nici dinamice, nici rezolute si nici transparente, dar nici prost nu suna (ca sa nu se inteleaga ca o dau in extrema cealalta). Cu lampile stock oricum nu impresioneaza deloc.

:crazy:


Nu mai inteleg nimic... Cum dracu sa sune bine un amplif care n-are nici dinamica, nici rezolutie, nici transparenta? Nu exista asa ceva.


Pana acum ne explicai ce inseamna rezolutia si transparenta, ca astea sunt ABSOLUT necesare, ca trebuie sa fie cat mai multa si abia atunci sunetul e muzical. Deci, daca Jadis nu are asa ceva, cum sa nu sune prost? Ca asta ai spus: nu suna prost. Pai... daca nu suna prost, inseamna ca suna bine? Dar mai departe spui ca NU IMPRESIONEAZA DELOC.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jadis-urile din seriile de inceput nu sunt nici dinamice' date=' nici rezolute si nici transparente, dar nici prost nu suna (ca sa nu se inteleaga ca o dau in extrema cealalta). Cu lampile stock oricum nu impresioneaza deloc.[/quote']

:crazy:


Nu mai inteleg nimic... Cum dracu sa sune bine un amplif care n-are nici dinamica, nici rezolutie, nici transparenta? Nu exista asa ceva.


Pana acum ne explicai ce inseamna rezolutia si transparenta, ca astea sunt ABSOLUT necesare, ca trebuie sa fie cat mai multa si abia atunci sunetul e muzical. Deci, daca Jadis nu are asa ceva, cum sa nu sune prost? Ca asta ai spus: nu suna prost. Pai... daca nu suna prost, inseamna ca suna bine? Dar mai departe spui ca NU IMPRESIONEAZA DELOC.

 

Nu cred ca am spus nicaieri ce scrii tu mai sus si asta poate sa ti-o spuna oricare membru al forumului. Rezolutie si transparenta absolut necesare? Cat mai mult si apoi sunetul e muzical? E ciudat cum cineva poate raspunde la postari pe care nu le citeste sau intelege. Am spus ca daca nu ai bogatie timbrala si echilibru tonal, atunci rezolutia in exces strica. Altfel e chiar de dorit! Transparenta are alta semnificatie si asta nu pentru ca o spun eu sau pentru ca vrea Andi sau altcineva ci pentru ca asa s-a stabilit in domeniu (Stereophile, The Absolute Sound, HiFi Plus, Dagogo, etc.) iar termenul ales este foarte descriptiv pentru ce presupune ea.


Daca un Golf nu e masina sport (Ferrari, Lamborghini, Porsche - se pare ca trebuie sa dau exemple ca sa se inteleaga ceva) si nici masina de lux (Bentley, Rolls Royce, Lincoln, Lexus, Acura, Infiniti) nu inseamna ca e o masina proasta, ca nu are un raport pret/performanta excelent sau ca nu ofera si un strop de sport si de lux la un pret bun, in clasa compacta! Asta nu inseamna ca compar Jadis cu Golf ci era doar un exemplu. Repet: intre negru si alb exista un infinit de nuante de gri. Inclusiv negrul si albul au mai multe nuante/gradatii. Nu e nevoie sa gandim intr-un sistem binar.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Nu cred ca am spus nicaieri ce scrii tu mai sus si asta poate sa ti-o spuna oricare membru al forumului. Rezolutie si transparenta absolut necesare?

 

A.., deci nu sunt absolut necesare? Deci putem avea sunet bun si muzicaliate si fara rezolutie si transparenta.


Pe toata lumea acuzi de flame. Dar tu cand zici ca nu citesc si nu inteleg... cum s-o iau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte am ascultat Jadis in diferite sisteme, cu diferite boxe. Si nu eram singur. Si parerea si concluzia a fost comuna. Si e departe de ce afirmi tu... Probabil suntem surzi sau afoni.

 

Daca nu reusim sa ne intelegem nu vad ideea continuitatii discutiei. Eu am ascultat sisteme in care power-uri si pre-uri Jadis au sunat dumnezeieste. Tind sa cred insa ca te referi la Orchestra Reference pe care il ai in posesie. Caz in care, trebuie sa spui ca este asa cum spui tu in raport cu altceva. Altfel este irelevant. Inca o data, nu operez doar cu 1 si 0. Albastru e mai inchis ca alb insa albastru nu e mai inchis ca negru. Intelegi unde bat sau iti place sa iei lumea la misto?


P.S. Eu am evitat sa fac referiri mai concrete la Jadis pentru a nu leza cumva posesorul, adica pe tine, desi nu am nimic deosebit de obiectat la adresa lui. Doar ca fiind pretentios si perfectionist, am tendinta de a face comparatii nedrepte! Repet: oricum nu l-am ascultat cu alte lampi care sa-l fi pus intr-o lumina si mai buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Nu cred ca am spus nicaieri ce scrii tu mai sus si asta poate sa ti-o spuna oricare membru al forumului. Rezolutie si transparenta absolut necesare?

 

A..' date=' deci nu sunt absolut necesare? Deci putem avea sunet bun si muzicaliate si fara rezolutie si transparenta.


Pe toata lumea acuzi de flame. Dar tu cand zici ca nu citesc si nu inteleg... cum s-o iau?[/quote']

 

Nu mi-ai citit postarea si nu ai inteles-o! Eu nu am afirmat ce scrii tu aici! Vorbesc limba romana de cateva decenii!

Daca vrei sa-ti raspund la o intrebare, trebuie sa citesti si sa intelegi ce scriu. Altfel eu vorbesc de pere si tu ma intrebi de portocale!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca am spus nicaieri ce scrii tu mai sus si asta poate sa ti-o spuna oricare membru al forumului. Rezolutie si transparenta absolut necesare? Cat mai mult si apoi sunetul e muzical?

 

Dar in alta parte spuneai:

 

Insa rezolutia nu dauneaza niciodata, indiferent de cat de multa ofera sistemul...

 

Erai de acord cu Andi si spuneai:

 

Andi crede ca are dreptate pentru ca, intamplator, chiar are oricat de deranjant este pentru unii.

 

Iar daca ai uitat sau n-ai citit sau n-ai inteles ce spune Andi, il citez:

 

Transparenta si rezolutia nu strica niciodata. Cu cat mai multa, cu atat mai bine, parerea mea.

 

Are dreptate sau nu? Ca daca are dreptate, inseamna ca tu te contrazici.


Si iata ce spuneam si eu, dar cu siguranta n-ai citit:

 

Sunetul bun/muzica nu inseamna numai transparenta si rezolutie.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-ai citit postarea si nu ai inteles-o! Eu nu am afirmat ce scrii tu aici! Vorbesc limba romana de cateva decenii!

Daca vrei sa-ti raspund la o intrebare, trebuie sa citesti si sa intelegi ce scriu. Altfel eu vorbesc de pere si tu ma intrebi de portocale!

 

Iti place sa iei lumea la misto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Insa rezolutia nu dauneaza niciodata, indiferent de cat de multa ofera sistemul, atata timp cat le ai si pe celelalte." Prin celelalte scriam in postarea respectiva ca inteleg bogatie timbrala si echilibru tonal -> muzicalitate. Pentru ca pui puncte de suspensie de dragul de a modifica intelesul frazelor mele, deci incerci sa-ti bati joc de postarile mele... inchei discutia aici! Poti intelege ce vrei sau ce-ti convine din afirmatiile mele. Pana la urma asta e ideea pe care ai urmarit-o de la inceput!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de sistem rezolut . Sura Audioaéro La Source , amplificare Spectral , boxe TAD si fire Absolue Créations .

 

Bun, şi la sistemul ăsta îţi vine să-l opreşti imediat ce pui muzică, îţi sângerează urechile etc.? (PS Nu stau să analizez componentele, întreb din curiozitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am evitat sa fac referiri mai concrete la Jadis pentru a nu leza cumva posesorul, adica pe tine, desi nu am nimic deosebit de obiectat la adresa lui.

 

NU????????? :shock:


Pai sa vedem:

Jadis-urile din seriile de inceput nu sunt nici dinamice, nici rezolute si nici transparente, dar nici prost nu suna (ca sa nu se inteleaga ca o dau in extrema cealalta). Cu lampile stock oricum nu impresioneaza deloc.

 

Si iar te contrazici... Las-o balta! Probabil e tarziu si esti obosit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exemplu de sistem rezolut . Sura Audioaéro La Source ' date=' amplificare Spectral , boxe TAD si fire Absolue Créations .

[/quote']

 

Bun, şi la sistemul ăsta îţi vine să-l opreşti imediat ce pui muzică, îţi sângerează urechile etc.? (PS Nu stau să analizez componentele, întreb din curiozitate)

 

Atit eu cit si colegul meu dupa jumatate de melodie am scrisnit din dinti si vinzatorul rizind a oprit muzica si a schimbat boxele cu Isophon berlina rc7 . Alta viata .

Tad sunt boxele mele preferate dar in acel caz nu le luam nici pe degeaba . Camera era tratata deoarece se fac prezentari de sisteme .

Singura problema a fost combinatia fatala, toate erau extrem de rezolute/transparente fara pic de muzicalitate , sunetul era rece si nimeni nu cred ca era multumit cu asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am spus ca daca nu ai bogatie timbrala si echilibru tonal, atunci rezolutia in exces strica.

 

Echilibrul si rezolutia e ceva antagonic? Se exclud? Sau echilibrul tonal e ceva ce inglobeaza si rezolutia? Sau cum poti sa ai bogatie timbrala fara rezolutie????? Nu cumva datorita rezolutiei ai si bogatie timbrala? Daca lipseste rezolutia, mai poti vorbi de echilibru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iata ce am scriu eu, chiar de la inceput:

 

Sunetul bun/muzica nu inseamna numai transparenta si rezolutie. Ce e prea mult strica- vorba aia...

 

Si iata ce ai spus tu:

 

Am spus ca daca nu ai bogatie timbrala si echilibru tonal, atunci rezolutia in exces strica.

 

Nu e acelasi lucru?


Si iata ce spune Andi:

 

Transparenta si rezolutia nu strica niciodata. Cu cat mai multa, cu atat mai bine, parerea mea.

 

Iar tu spui ca el are dreptate si eu nu, desi eu am afirmat ceea ce ai afirmat si tu. De fapt e invers, ca tu ai scris dupa mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Pilgrim ai rastalmacit cuvintele lui JD atat de mult incat ai facut varza acest topic. Sa fim seriosi, JD nu a spus ca Jadis Orchestra este un amplificator prost, doar ca are limitele lui, altfel perfect normale pentru un amplificator de pana in 3000 euro. Pai daca Jadis Orchestra ar fi miezul audiofil de la Jadis, nu ar mai fi nimeni prost sa cumpere superbele lor amplificatoare de putere din seria JA 500, PA 100 sau 845 NEC in clasa A. Avea Jack in showroom la um moment niste monobloace Jadis cu care a facut un sistem de statea matza in coada de placere. ;)

2. JD, ma bucur ca ai renuntat la amplificarea in clasa D. Din punctul meu de vedere (ingust ca un punct :angel: ) asta inseamna progres si o spun cu tot respectul cuvenit unui asemenea moment. :clap:

3. Revin cu parerea ca unii confunda rezolutia cu sunetul harsh, digital, manarit sa sune intr-o anumita directie, de fapt asa numitul sunet ANALITIC. :shh:


PS: Mie imi place sunetul amplificatoarelor in clasa A. Stiu ca nu au putere mare, sau daca au, sunt niste monstri gurmanzi care sug rauri de kilowati pe ora, insa au cel mai frumos / armonios / delicat sunet pe medii, iar linistea aceea pe care se construieste muzica are grandoare unui munte.

PS1: Pilgrim & JD, daca continuati sa discutati despre nimic topicul intra intr-o pauza prelungita. :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.