Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat achizitie Amplificator + boxe , buget 1000-1500 RON


drerd

Postări Recomandate

Salut ,  sunt incepator in ale HI-Fi-ului  ,   as dori sa achizitionez un amplificator Sh   si niste boxe ( sh sau noi ) in limita a 1000-1500 Ron .

Nu am pretentii foarte mari la acest buget,   stiu ca sculele cu adevarat bune sunt mult mai scumpe ,  dar  decat sa dau 1000 Ron pe un edifier , parca as risca un pic pe un amp mai vechi de calitate si niste boxe Bookshelf.

Ma intereseaza un sunet cald  , cu medii definite , bass percusiv . Ascult mai toate genurile de muzica  , in special rock ,hip-hop.

Sursa va fi laptopul  , pentru care voi lua   o placa audio externa , gen Xsonar ,  sau voi construi un mic server cu Raspberry Pi , daca gasesc componentele necesare in Ro ,bugetul pentru ele e  separat.

Inainte ma uitam dupa un Edifier 2730DB cu bluetooth ,  dar intre timp am zis sa trec la ceva mai serios , mai ales ca au crescut preturile si nu as da 1200 Ron pe o chinezarie  .

 

Nu stiu nimic despre amplificatoarele vechi ,  ce modele sunt mai fiabile in timp  , se preteaza la ce vreau eu  ?

Cu  boxele , as vrea ceva cu woofer de minim 6 inch .

Totodata , ca alternativa mai apropiata de hi-fi  mai erau Audioengine A5+  ,  ce parere aveti de ele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre boxe SH cu raport pret calitate foarte bun, as recomanda Heco sau Canton, nemtesti, personal am Superior 700 si Superior 830, gasesti pina in 800-1000 lei. Sa verifici sa nu fie "minarite" de aia ce spun "le-a avut bunicu' in pod", au stat cu pungi pe ele in debara sau chestii de gen. Ia un cunoscator cu tine cind mergi sa cumperi, eventual arata-i banii ca vrei sa cumperi 100% dar cere-i sa-ti permita sa desfaci boxa sa vezi filtre, fire leonice la woofer, etc. Amplificator, de restul de bani, un minim 2x50W, full tranzistorizat in etajul final.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, cum naiba sfatuiesti un incepator sa se uite inauntrul boxelor. Confunzi pasiunea pentru hifi si sunet de calitate cu cunostintele tehnice de specialitate. 

Drerd, niste boxe bune pana in 1000 lei cu greu o sa gasesti. Incearca la unul din dealerii parteneri HiFi Tech ceva nou. Niste boxe de raft. Membrii HiFi Tech primesc reducere daca cumpara de la partenerii nostri. Dupa ce gasesti boxele, intra pe Audioweb si cauta un NAD, Cambridge Audio, chiar un Yamaha model vechi, care sa se incadreze in cei 500 lei ramasi.

PS: partenerii Hifitech au bannere afisate la noi. Click pe banner si intri pe site-ul lor direct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

La amplificatoare sh am văzut ogramada pe olx in jur de 500 RON, acum trebuie sa fac un research ce serii au fost mai reușite. 

De niște boxe noi bookshelf de părere aveți? 

Pana în 800-900 lei am văzut câteva modele gen monitor audio monitor 100,heco victa price 302, magnat 202, whaferdale diamond 225. 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am decis sa iau niste boxe  noi  datorita faptului ca virgula cauciucul imbatraneste in timp ,  pe langa alte potentiale probleme pe care le-ar putea avea ...Mai ales ca nu ne putem deplasa sa le testam cum trebuie .

Editat de drerd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, drerd a spus:

M-am decis sa iau niste boxe  noi  datorita faptului ca virgula cauciucul imbatraneste in timp ,  pe langa alte potentiale probleme pe care le-ar putea avea ...Mai ales ca nu ne putem deplasa sa le testam cum trebuie .

Bine faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, djleco a spus:

 Ia un cunoscator cu tine cind mergi sa cumperi, eventual arata-i banii ca vrei sa cumperi 100% dar cere-i sa-ti permita sa desfaci boxa sa vezi filtre, fire leonice la woofer, etc. 

  @dinica:    Esenta postarii mele.

 

Catre initiatorul topicului:

Cauciucul negru, cum au boxele Heco sau Canton ori boxele Electronica Industriala (romanesti) si altele, NU imbatrineste, EVER!!!

Imbatrinesc porcariile din spuma poliuretanica, gen boxele Unitra si alte saracii de gen.

Ma refer la rila de suspensie a membranei.

 

O sa revin cind am timp cu Heco Superior 830, auditie si niste poze.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca pentru un incepator este greu sa discearna intre cauciuc si spuma aceea care se faramiteaza in timp, daca nu cunosti textura si reflexiile specifice nu stii care cum e.... stiu, pt noi pare trivial, pentru un incepator nu e chiar asa. 

Un amplificator SH la 500 de lei, fie el si un model reusit, are nevoie de recap (inlocuire condensatori) in 90% din cazuri, alea nemtesti, toate. Probleme mari sunt la HK, Kenwood si Marantz, desi foarte bune, nu le-as recomanda second fara a aloca buget de revizie.  Technics exclus. 

As merge pe recomandarea lui @dinica referitoare la Yamaha si Nad, as mai adauga Pioneer cat mai nou (acum o sa-mi sara lumea in cap), Sony si Audiolab. 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, suspensia din cauciuc (aia buna care tine forever) este mereu de culoarea negru, material cum era camera de la masinaI sau bicicleta, pe vremuri.

Este inconfundabila, nu trebuie scoala pentru asa ceva...

Orice alta culoare reprezinta un compozit din diverse, deci prezinta posibilitatea degradarii in timp, cum este la toate incintele Unitra Tonsil, multe Sharp, unele Sony, etc. 

Suspensia buna arata asa:

 

https://www.audioweb.ro/boxe-vintage-heco-te-808-exclusiv-serie/#

2.jpg

1.jpg

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, dinica a spus:

Scumpe. Sunt mai ieftine in magazin. 🙂

Am avut Monitor Audio. Nu m-as intoarce niciodata la acest brand. 

@dinica poți sa spui și de ce te rog? 

 

Acum 5 ore, Rotcev a spus:

Am mai citit de Indiana line 260x,  dar nu prea sunt multe informații pe net/reviewuri. 

Acel Marantz pare ok, doar ca anunțul e din 2018, o sa îl contactez oricum. 

 

 

E greu când ești începător în domeniu și nu știi ce sa cauți, mai ales în perioada asta când nu poți sa ieși și sa le auzi.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat la Jack Diva 550 pe amplificatorul lor Puro 800 si a fost o incintare, as fi putut trai foarte bine cu acel sistem, sursa era un CD player Moon dar nu mai stiu care. Nu erau rodate si de abia dupa o ora au inceput sa cinte dar cind au cintat nu-mi venea sa cred ca se poate un asemenea sunet la bani atit de putini. Eram in camera din spate care mie mi se pare ca era cea mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monitor Audio, seriile inferioare, comprima in draci sunetul. Suna bine pentru o ureche neantrenata. 

Aceasta este opinia mea. Asa trebuie inteleasa. 

Pe Indiana Line as merge si eu. Tine cont ca la suma de pe site, mai primesti o reducere pentru ca esti membru HiFi Tech. Asta daca vorbim de unul din partenerii HiFi Tech. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, bogdanozaurus a spus:

Am ascultat la Jack Diva 550 pe amplificatorul lor Puro 800 si a fost o incintare, as fi putut trai foarte bine cu acel sistem, sursa era un CD player Moon dar nu mai stiu care. Nu erau rodate si de abia dupa o ora au inceput sa cinte dar cind au cintat nu-mi venea sa cred ca se poate un asemenea sunet la bani atit de putini. Eram in camera din spate care mie mi se pare ca era cea mai buna.

Exact asta spuneam si eu... Puro 800 e departe de acel Marantz. Indiana Line sunt extraordinare pentru cat costa, dar cu amplificatoare care din pacate nu se incadreaza in buget.

Daca va cumpara Indiana Line cu un amplificator slabut acum, va putea face in viitor upgrade pentru a utiliza boxele la adevaratul lor potential.

Editat de Netcrusher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu compara acel Marantz cu modelele mai vechi si din clase mai mari. Cel in cauza este o jucarie, un amplificator din categoria consumer, de la un brand care nu mai produce scule de luat in seama decat daca sunt modele de top.

Indiana Line nu vor canta la adevarata valoare decat cu amplificatoare mult mai scumpe decat categoria de pret din care fac ele insasi parte, spun asta din experienta proprie. Puterea nu e relevanta, ceea ce zic eu e ca boxele alea merita mai mult decat un amplificator de 500 de lei.

Ca sa fie clar, e parerea mea personala si oricine e liber sa ma contrazica. Eu personal le-as amplifica cu Naim, Rega, eventual un Creek mai vechi...

Editat de Netcrusher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este dureros de greu sa iti incepi experienta hi-fi cu partea de documentare, mai ales daca dai de oameni cu experienta care iti arata cam care este realitatea, cum difera ea de imaginea creata de reclame si prospecte.

Este dureros pt ca iti dai seama ca nu ai bani destui, este dureros pt ca iti dai seama ca nu ai sa ajungi [prea curand] sa asculti  trairea  muzicala de care altii au parte  zilnic. 

Dar este de o mie de ori mai bine decat sa fii mintit sau si mai rau - sa te minti singur, ca sculele tale sunt cine stie ce si "te duc in rand cu lumea", si te fac sa te simti bine (ca orgoliu).

La un buget mic eu as recomanda ca si Leco niste boxe sh cat mai bune.  Si apropo, Leco a precizat ca orice incepator sa ia cu el un cunoscut mult mai avansat care sa il ajute, atunci cand e sa cumpere boxe.  (E valabil si pt amplificator).  

Si zic boxe sh bune din doua motive.  in primul rand pt ca ele dau in cea mai mare masura limita calitatii auditiei.  In al doilea rand pt ca un amplif sh se re-vinde mult mai usor decat niste boxe.  In general la o pereche de boxe bine alese si nimerite bune, se schimba in cativa ani mai multe amplificatoare. 

Mai ales cand acestea reprezinta 25-30% din pretul boxelor. Adica se incepe cu unul mai ieftin si incet, incet, se urca spre modele mai bune si implicit mai scumpe. Cand se ajunge ca ampul sa coste cat boxele sau chiar peste, e clar timpul de upgrade la boxe  😍

Pe urma, niste boxe si un amp sh isi pierd mult mai putin din valoare in cativa ani, fata de niste scule noi.  Cand ai bani putini si perspectivele sunt clare ca nu vor veni bani multi repede, e bine sa te gandesti de doua ori la asta.

Pe de alta aprte depinde si cat esti de norocos. Daca esti un ghinionist notoriu, problema devine brusc complicata  😁

Daca nu ai vreun cunoscut priceput [bine] in ale sculelor, mai bine incepi prin a investi timp si eforturi in a-ti face un astfel de prieten.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rotcev, nici Naim sau Rega nu gasesti cu 500 de lei. Am si eu o intrebare, ai detinut branduri referite de mine sau povestesti din poze cu interiorul?

Categoria de consumatori catre care se adreseaza nu e determinata de modul de constructie. Ca si sunet nu exista comparatie intre un entry precizat de mine si respectivul Marantz. Nu se compara nici cu modelele vechi la care faceai anterior referire.

Cine are urechi sa auda... aude, nu are nevoie de laude si review-uri. Cu atat mai putin de disectii electronice.

Inchei si eu, mi-am expus experienta si parerea, daca e cineva interesat sa ia acestea in considerare bine, daca nu... iar bine.

Sarbatori fericite tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil ambii colegi au dreptate. Diferența o fac criteriile de evaluare care nu sunt diferite ci unul precede pe altul. Cel mai bun lucru (cred eu) este să ceri opinia unui electronist cu experiență în zona sunetului de calitate și a unui audiofil care a trecut prin furcile caudine. Măcar ai o idee...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.