Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat achizitie Amplificator + boxe , buget 1000-1500 RON


drerd

Postări Recomandate

Bogdan, de acord cu tine in ce priveste ”recap facut recent cu piese de calitate”. Si inteleg si unde bati. Recomandarea pentru acel Kenwood 8004 o facusem strict pentru genul de aparat care se apropie foarte mult de asteptarile lui @drerd. Plus ca e foarte rar la vanzare, ca si fratiorul mai mic Kenwood 6004 dealtfel.

Altceva care se apropie de reperele lui ar mai fi amplifurile de la Sansui,  AU 6500, 7500 dar si astea foarte rare la vanzare.

Poate @drerd se orienteaza incet-incet spre un amplituner, mai stii....Sau chiar un amp + preu.

Editat de danM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danM a spus:

Desi, sincer, cand vad ca sursa va fi laptop....flac, dac, pac....ma cam doare sufletul....dar asta e, fiecare incepe cum crede de cuviinta.

La ce buget are, conteaza mai putin ce sursa foloseste. Important este sa inceapa de undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drerd, ai luat deja boxele?

Ar trebui sa le asculti inainte, atat vreau sa spun. Parerea mea e ca la banii astia cel mai bun raport calitate e fie DIY fie ceva SH.

Pentru DIY sunt o gramada de kit-uri facute de experti la preturi ok.

Uite aici, https://meniscusaudio.com/product-category/speaker-kits/, cauta kit-urile facute de Bagby de exemplu.

Sau aici http://www.zaphaudio.com/

Sau aici, modelul pi4 cred ca e super.. poti cere planurile pe forum https://audioroundtable.com/forum/index.php?t=thread&frm_id=33

http://www.pispeakers.com/Measurements/fourPi.html

 

Pentru amp nu m-as complica acum, as lua ceva SH.

As baga (bugetul- 300ron) in boxe. Si restul intr-un amp SH. Un amp ieftin ieftin ce imi place e seria Pioneer A-109 sau 209, finali mos-fet. 

Sau un NAD cu 2n3055 pe iesire dar atentie, sa fie finalii 2n3055 originali. Acel amp este foarte bun. Cred ca e modelul NAD3020i daca nu gresesc.

 

Ce spatiu de auditie ai?  Conteaza mult si el.. si sa faci compromisurile necesare ca investitia sa merite.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se poate dovedi vreodata ca niste condensatori sunt cumparati de la un furnizor sau altul.

Cumpara un Dorel O DATA condensatori de la Mouser sau Farnell si face o multime de poze la pungute,  apoi recapeaza 20  de aparate cu conzi luati la 1/3 de pret de pe ebay China. Si arata mereu celor curiosi diverse poze cu pungutele cu conzii originali.   Asta asa, ca idee.

Problema este ca si Doreii si clientii lor sunt o apa si un pamant, toti mint cum respira si cauta infinite modalitati de a castiga necinstit si/sau a te tepui. Asa ca eu prefer de 10x un aparat ne-recapat, pt ca STIU cum este treaba facuta de un Dorel.  Sa nu credeti ca "recaparile"  Doreliene au ceva in comun cu reconditionarile prezentate de Brain sau Zal sau Viobio pe acest forum.

In al doilea rand, faceti o socoteala simpla - cat costa la Farnell sau Mouser conzii schimbati,  si scadeti  - fara manopera -  din pretul cerut pe aparat. Daca rezultatul  mai este realist, va ganditi mai departe.

In general o reconditionare facuta profesionist costa 150-250 euro (sau chiar 500 euro), depinde de aparat.  La magnetofoane este mult mai scumpa, se poate adauga si costul unei benzi test sau capuri, etc.  Si te intrebi cum de pretul de vanzare al aparatului este mai mic decat al reconditionarii.

Editat de Shambala
  • Like 3
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu poti verifica cu ajutorul condensatorilor de filtraj. Aceia sunt cei mai scumpi și ar trebui să bată ce este în aparat cu ce este pe listă. Sau aia nu se schimbă fiindcă cei vechi încă mai au zeamă în ei? Eu cel putin asa as face dacă aș recapa cuiva vreun aparat. Ii trimit lista cu piesele cumpărate, îi piesele din aparat cu ocazia probei și punguțele cu custom number pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, drerd a spus:

Spațiul e de 20mp acum. As merge pe boxe deja făcute, cu kiturile diy trebuie sa ai cutii bine calculate sa iasă ok. 

Pai kit-urile alea sunt proiectate de oameni cat de cat priceputi. Au si planuri la cutii etc. Eu zic de raportul pret calitate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, paulral a spus:

 Sau aia nu se schimbă fiindcă cei vechi încă mai au zeamă în ei? 

Exact asa !   Ai retinut perect formula.   La 99,99% din recapari exact asa este  prezentata motivatia.

 

Si cu asta an incheiat si  imi cer scuze de off-topic.  Am considerat important sa ii atrag atentia asupra acestui aspect unui incepator in ale cumpararii SH.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, arcgotic a spus:

drerd, ai luat deja boxele?

Ar trebui sa le asculti inainte, atat vreau sa spun. Parerea mea e ca la banii astia cel mai bun raport calitate e fie DIY fie ceva SH.

Pentru DIY sunt o gramada de kit-uri facute de experti la preturi ok.

Uite aici, https://meniscusaudio.com/product-category/speaker-kits/, cauta kit-urile facute de Bagby de exemplu.

Sau aici http://www.zaphaudio.com/

Sau aici, modelul pi4 cred ca e super.. poti cere planurile pe forum https://audioroundtable.com/forum/index.php?t=thread&frm_id=33

http://www.pispeakers.com/Measurements/fourPi.html

 

Pentru amp nu m-as complica acum, as lua ceva SH.

As baga (bugetul- 300ron) in boxe. Si restul intr-un amp SH. Un amp ieftin ieftin ce imi place e seria Pioneer A-109 sau 209, finali mos-fet. 

Sau un NAD cu 2n3055 pe iesire dar atentie, sa fie finalii 2n3055 originali. Acel amp este foarte bun. Cred ca e modelul NAD3020i daca nu gresesc.

 

Ce spatiu de auditie ai?  Conteaza mult si el.. si sa faci compromisurile necesare ca investitia sa merite.

 

Bafta!

Am intrat sa ma uit la kiturile de boxe. Cel mai ieftin costa 160 dolari, sau pe acolo, la care adaugam cutiile si transportul. Sigur suma finala depaseste 300 dolari. Primeste omul kitul acasa se apuca de construit? Fara sa fi construit in viata lui o boxa. Hai pe bune!

Cu mai putin de 300 dolari cumpara o pereche de boxe construite de o firma care cu asta se ocupa. In cazul nostru cele recomandate de colegii mei. Boxele in discutie sunt cunoscute si ascultate de oameni care stiu ce inseamna o boxa buna.

PS: Am ales cel mai ieftin kit. Pentru doua boxe suma finala trece de 300 dolari. Partea interna,fara cutie si transport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de aia unii pe aici isi bat capul si detaliaza la maxim "ascunzisurile" in domeniu, eu unul o fac pe unde pot sa ajut.

Si nu vreau sa intru in detaliile "recaparii".

Esti fricos, necunoscator, ceri parerea pe forum, inveti, google, intelegi, vezi mai multe pareri opinii, iti faci cit de cit o idee.

Unii incearca sa te ajute, doar ca sint subiectivi fara sa vrea, ce le place lor poate tie nu-ti place sau invers.

O iei de buna sau nu, tu stii, sint banii tai si apoi daca nu-ti place ajungi la rubrica vinzari sau asta este, ti-ai luat-o sau ai facut un deal OK, tu decizi pe banii tai.

E greu ce sa alegi intii, amplificatorul sau boxele?

De aia trebuiesc ascultate inainte, si una si alta, de preferat in locatia ta.

La el s-ar putea sa sune bine, la tine sa nu sune bine, depinde de amplificator, de acustica camerei in care se face auditia, de sursa de semnal, de calitatea pieselor audio.

Un necunosccator poate fi usor de pacalit, de cele mai multe ori, voit.

Cind cumperi boxe, e bine sa te duci cu amplificatorul tau sa le asculti, cind cumperi amplificator e bine sa te duci cu boxele tale sa-l asculti.

Unii nu accepta asta.

Intelegi cum stau lucrurile?

De aia e bine sa apleci urechea si la "ciocanari", stiu ei ceva daca tot isi tocesc degetele pe tastatura, mai pun o poza cu scula desfacuta, mai o masuratoare, mai o filmare.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut drerd,

Fostul meu amplificator, un Sony TA-FE900R QS (cu telecomanda originala), pe care il am tras pe dreapta, inca nu am apucat sa il pun la vanzare cu nebunia covidului, dar daca prezinta interes, te rog sa imi spui.

 

Power output: 80 watts per channel into 8Ω (stereo)

Frequency response: 7Hz to 100kHz

Total harmonic distortion: 0.008%

Damping factor: 100

Signal to noise ratio: 94dB (MM), 105dB (line)

Output: 150mV (line)

Speaker load impedance: 4Ω to 16Ω

Dimensions: 430 x 135 x 365mm

Weight: 7.4kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca amp rămân deocamdată la un Marantz pm 4001, îmi place mult cum arata mai ales pe argintiu , rămâne de văzut și dacă iese vreunul la vânzare. 

 

Ms de oferta BGD dar modelul asta de Sony, TA-FE900R QS, nu l-am găsit pe net, nici măcar pe forumuri.. Ceva fara reviewuri as lua doar cu ascultare personala. Știu ca asa ar trebui sa procedez cu toate, dar după cum știm, nu e posibil in perioada asta.. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, drerd a spus:

Ca amp rămân deocamdată la un Marantz pm 4001, îmi place mult cum arata mai ales pe argintiu , rămâne de văzut și dacă iese vreunul la vânzare.

Inteleg ca pana la urma ne-am racit toti gura degeaba, o sa cumperi o pocnitoare de amplificator doar pentru ca iti place designul...

  • Like 1
  • Haha 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 25 minute, Netcrusher a spus:

Inteleg ca pana la urma ne-am racit toti gura degeaba, o sa cumperi o pocnitoare de amplificator doar pentru ca iti place designul...

Asa se intampla in cele mai multe cazuri. Oamenii cauta confirmari, nu neaparat sfaturi. Drerd poate fi scuzat din cauza bugetului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.