Sari la conținut
HiFi Tech

Sfat achizitie Amplificator + boxe , buget 1000-1500 RON


drerd

Postări Recomandate

Daca iti spun cu ce am inceput eu in 1979 nu prea te va ajuta  😄

Amplituner quadro Nordmende + Akai X201 (cred)

Dupa cativa ani am constuit primul amp cu CI (TBA 810 - il am si acum), apoi dupa inca vreo 2 ani am reusit sa cumpar de la cineva care a fost in excursie prin ONT in Polonia niste TDA2020.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact acelasi Pioneer SA-8800 a fost al doilea amplificator al meu   ☺️  in 1980 sau 81.  Si l-am tinut cativa ani buni. 

Dupa f multi ani, prin 2004 m-a apucat nostalgia amintirii sunetului de pe vremuri si am cumparat succesiv doua Pioneer-uri.  Un A-676 si apoi aproape imediat, dezamagit crunt de sunetul primului, un A-757. Dezamagirea a continuat (mai mica insa) si am luat un Yamaha AX-900.  

GLJKuEx.jpg

jaHKQ3c.jpg

De la asta in sus as putea zice ca ar merita inceput, dar chiar si azi este peste bugetul alocat.

Ca observatie semnificativa, la scurt timp dupa AX-900 a urmat un Alesis RA-500 care a sunat si mai bine, la aproximativ aceeasi bani.

Bcnqc6E.jpg

Dupa ce a fost "desfiintat" de un lampas DIY StormGlass si apoi de un DIY in cl A (Hiraga by IM), Alesis-ul a suferit modificari si a mai recuperat din handicap.

8ZtosJX.jpg

Din acel punct eram deja intrat bine pe "drumul pierzaniei" audiofile  si am trecut la cl.A DIY (pt ca nu am avut banii ceruti  si daca am avut nu am vrut sa ii dau  pt vreun amp de fabrica, cl AB, high-end serios).

 

Editat de Shambala
  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shambala

Autorul era o clona. Amicul cu pricina incalca regulamentul si o face cu insistenta. Ar putea sa intre cu numele sau real......De fapt nu ar putea. Face chestia asta de prea mult timp. In ultimile luni a promis pe unde a apucat ca face el un forum. Unul curat, unde clonele pot zburda in voie, totul din banii lui, pentru ca oricum costurile sunt foarte mici. N-a facut nimic. Probabil a aflat ca nu este chiar atat de ieftin, trebuie sa platesti o contabila, hosting, layout forum, etc.

Pana acum o luna costurile acestea au fost suportate de cei 3 dealeri a caror bannere le vedeti afisate. Oamenii acestea au dorit sa sprijine comunitatea HiFi din Romania. Banii acopereau costurile administrative si benzina consumata cu drumurile necesare imprumutarii aparatelor pentru articole. Vreau sa le multumesc pentru acest lucru. In noile conditii totul este suportat din banii mei. Sa vedem cat pot face asta.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shambala, intr-un post anterior am recomandat si eu un Yamaha AX-700, pentru a fi aproape de buget. Sunt mai multe de vanzare pe piata SH. Aparent autorul a sarit peste aceasta recomandare, pare mai interesat de povesti decat de subiectul in sine...

Editat de Netcrusher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, drerd a spus:

Si pretul de 1000 ron e foarte inteeresant 🙂   imi ia tot bugetul  ..

Pretul se negociaza. Poti sa il cumperi la o suma estimata de mine la 600 lei. Nu il cunosc pe vanzator. Este o estimare. Cu restul de 900 lei cumperi boxele Indiana Line recomandate de colegii mei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, dinica a spus:

Pretul se negociaza. Poti sa il cumperi la o suma estimata de mine la 600 lei. Nu il cunosc pe vanzator. Este o estimare. Cu restul de 900 lei cumperi boxele Indiana Line recomandate de colegii mei.

Low-frequency emphasis affects tonal neutrality  .  Asta am citit la review la NAD . Daca e asa , prefer sa ma feresc de el , imi place un sunet deschis, cald , in defavoarea basului .

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok , pe boxe merg pe mana voastra si comand niste Indiana Iine Tesi 261   . Ce  amplificator credeti ca s-ar imperechea bine cu boxele astea ?    Cele recomandate mai sus  ? Din cate am inteles NAD are un sunet specific mai dark , care afecteaza tonalitatea   , as incerca sa evit asta , imi plac sunetele mai calde  , deschise .  

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, drerd a spus:

... Din cate am inteles NAD are un sunet specific mai dark , care afecteaza tonalitatea   , as incerca sa evit asta , imi plac sunetele mai calde  , deschise .  

 

Sunetele mai calde, deschise, nu sunt tot coloraturi ?   😃

"Colorat cald" suna Cambridge Audio, sunt o gramada la sh.   Si oarecum la fel de colorat unele Onkyo mai ieftine.

Daca vrei un sunet deschis, "luminos" dar cvasi-necolorat si corect ar trebui sa asculti un Mimetism 15.2.   A fost primul amplificator pe care am vrut sa il cumpar (sh) ca sa am un etalon (cat de cat) la creatiile DIY.  Din pacate la acel moment (acum vreo 15 ani) nu am avut banii.  Si tot din pacate nici acum nu ai sanse sa il iei mai ieftin de 2500 euro.

Revenind la valori numerice mai realiste, am avut un Sansui AU-517 si il stiu bine,  ar fi putut sa iti fie pe plac, dar acum vad ca sunt oferite la preturi aberante. 

Poate Marantz-urile deja recomandate...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ma uit mulțumesc. Poate nu m-am exprimat corect în legatura cu sunetul pe care îl doresc. Acum cativa ani am vrut să-mi iau un amplificator și boxe și am făcut o audiție la București, nu mai știu firma. 

La momentul respectiv eram hotărât pe boxe de podea și am testat magnat 802 parca, ceva de la heco și încă 2 pe care nu mi le mai aduc aminte. 

 

Magnatul m-a lăsat rece, prin tonul bassos dacă pot zice asa care murdarea mediile, nu vreau asa ceva. Un sunet echilibrat, ușor spre cald e ceea ce îmi doresc, cu un bas bine conturat și  precis. 

 

Celelalte mai mult sau mai puțin se auzeau ok,  puse pe un yamaha. Am testat și pe un receiver onkyo, și am auzit diferența, basul era mult mai bine controlat de amplificator, timing ul era mult superior comparativ cu receiver ul. 

La momentul respectiv voiam să-mi fac un sistem 5.1 de aceea ma orientasem catre un receiver, dar băieții mi-au arătat calea, nu se poate și stereo bun și filme 5.1 cu același receiver. 

Acum am zis sa fiu mai practic, oricum nu ma mai uit la multe filme și pun accentul pe muzica. 

 

Oricum, la acea audiție am auzit și eu cum suna o muzica de calitate,  mi-a dat peste cap toate concepțiile cu 2.1,5.1 etc din gama mainstream de bubuiala. 

 

Later edit :m-am uitat la ax-700 și găsesc doar unul la un user cam shady după spusele cuiva de pe acest topic..

Pioneer sa-8800 e de vreo 4 ori peste bugetul meu 🙂

Caut și celelalte modele menționate. 

Editat de drerd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pioneer-urile respective (mentionate de mine) ar fi mai bine de evitat. Bas si inalte accentuate, "detaliate" cica - de fapt stridente ca naiba. Sansui-ul suna mai echilibrat dar asa cum am spus, modelele mai bune sunt muult supracotate ca pret.

Nu te grabi, de obicei ia cateva luni sa prinzi o scula buna la un pret normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha AX700 este un amplificator bun, ca si AX730, 2 perechi de finali per ramura, o singura problema am de spus (personal modificat unul si descris de proprietar defectul in ceea ce urmeaza).

 

"Cinta la 15-25W aproximativ, pe boxe de 4 ohmi, la un moment dat muzica a tacut brusc si a iesit fum din wooferele boxei din dreapta. Pina cind am oprit deja o boxa era terminata, doar mediile si inaltele se mai auzeau pe boxa respectiva, testata apoi pe un amplificator Sony Mos-Fet".

Problema a fost releul de doar 5A pe contacte la 30Vdc, releu comun pentru ambele canale, pentru cuplarea/decuplarea incintelor.

Etaj final cedat, culmea la putere mica, pina la intreruperea rezistentelor din emitoarele finalilor pe ramura negativa, arc electric pe contacte releu si boxa terminata.

Alimentarea etajului final este de circa +/- 63Vcc in gol.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, deci acel releu ar trebui sa decupleze boxele atunci când se întâmplă ceva, practic e releu de protecție. Fiind subdimensionat/vechi s-au sudat contactele și a rămas cuplat. Soluția consta în schimbarea releului cu unul de amperaj mai mare și atât? 

 

Asta n-ar fi problema, sunt în domeniu și as putea sa le fac revizie completa, recap, curățare potențiometri, eventual după ce fac research un pic, sa mai descopăr unele secrete specifice. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au picat ochii pe kenwood-ul acesta:

https://www.olx.ro/oferta/amplificator-vintage-kenwood-ka-8004-tuner-kt-8005-IDd5duD.html#4e66dec6e5

Stiu ca iti acopera tot bugetul plus ca n-ai mentionat daca esti interesat si de un tuner....insa 8004-ul asta se apropie de reperele tale. 

Si merita fiecare banut....

Just my 2 cents...

Mai astepti un pic pentru boxe sau poate reusesti un schimb tuner - boxe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, drerd a spus:

Ok, deci acel releu ar trebui sa decupleze boxele atunci când se întâmplă ceva, practic e releu de protecție. Fiind subdimensionat/vechi s-au sudat contactele și a rămas cuplat. Soluția consta în schimbarea releului cu unul de amperaj mai mare și atât? 

 

Asta n-ar fi problema, sunt în domeniu și as putea sa le fac revizie completa, recap, curățare potențiometri, eventual după ce fac research un pic, sa mai descopăr unele secrete specifice. 

Nu, solutia este ca tensiunea continua, in special in mediul inductiv (bobina woofer+bobina filtru bass) sa se faca prin intreruperea ei intre 2 puncte, 2 seturi de contacte inseriate, deci per fiecare iesire un releudublu  cu 2 serii de contacte inseriate, sau se mai poate folosi si un PTC pe contactele releului care sa inhibe formarea arcului electric. Problema este ca daca din fiece motiv releul a decuplat-recuplat si apoi ar decupla din nou in caz de DC sau orice alt motiv, PTC-ul nu mai are rol pina cind nu ajunge la temperatura de 25 grade celsius, deci un fel de "one time only acting".

PTC este termistor cu coeficient pozitiv.

Cel mai safe ar fi cu triac crowbarr, solutie aleasa de mine la modificarea ampului din discutie dupa reparatie.

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.