Sari la conținut
HiFi Tech

În căutarea sunetului dorit (reloaded)


Andi

Postări Recomandate

La 23.10.2019 la 8:41, hellrider77 a spus:

Verdsiunea de pe discul Accuphase este piesa dupa care pozitionez boxele astfel incat sa obtin un echilibru (cat de cat ) intre detaliu si presiunea a basului in camera mea imposibila.  O inregistrare ear-candy. 

Confirm si eu, consider ca este o inregistrare absolut remarcabila pe zona de bas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.10.2019 la 16:10, ctzzzz a spus:

Piese buna de testat nu atat intensitatea basului, dar texturile diverse ale corzilor de violoncel si contrabas.

Precizie, nu "cutremur".

piesa 8 de aici https://www.discogs.com/Various-Accuphase-Special-Sound-Selection-For-Superior-Equipment/release/9613952

aici, in alta interpretare (si bineinteles inregistrare) e umpluta de sange:

 

Pentru cei care cauta albumul de provenienta al piesei de pe discul Accuphase, acesta este.

AEE2A68C-DD4D-4DC2-8F38-E879899C88E4.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cosmin a spus:

Adica cum a stationat? In loc sa se plimbe prin camera, saracul amplif a stat ca o putoare in rack, sa ii fie rusine! Deh, sedentarismul asta slabeste sistemul imunitar al amplifului si il face sensibil la curenti mari, de incep piesele sa se clatine si sa iasa din cablaje!


Aceasta procedura absolut remarcabila ma face sa zambesc si sa ma gandesc la un televizor vechi (si prost) pe lampi, care atunci cand se deteriora imaginea, aplicam o metoda “eleganta” si anume ii trageam cateva palme sau pumni si isi revenea.

Pai ce brand ce se vrea respectabil construieste in halul asta, fara niciun spirit de responsabilitate?

Eu am auzit si am si avut aparate care functioneaza perfect si dupa 30 de ani. Dar deh, erau branduri japoneze, nu kkt-uri europene supraevaluate si mega-laudate. Adica branduri serioase: luxman, marantz, akai, yamaha, etc.

Asta e, nu l-am construit eu. Oricum i-am facut vânt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 27.10.2019 la 20:42, Cosmin a spus:

Te documentezi? Adica unde si cum? Din review-urile platite? No way!

Singura documentare care conteaza este sa incerci sa asculti acea componenta, de preferinta in sistemul tau. Restul sunt povesti, caracteristici tehnice “uluitoare” si multa multa vrajeala in ulei de sarpe.

Cosmine, bine punctat. De fapt Aurender A10, cel la care avem articol in revista si pe care il ai acasa, este o sursa mizerabila. Articolul a fost platit iar tu habar nu ai de sunet. 😎

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, dinica a spus:

Cosmine, bine punctat. De fapt Aurender A10, cel la care avem articol in revista si pe care il ai acasa, este o sursa mizerabila. Articolul a fost platit iar tu habar nu ai de sunet. 😎

Dinica, nu te preface ca nu stii despre ce vorbesc, pentru ca stii foarte bine la ce ma refer. Si anume in primul rand la celebrele site-uri de review-uri platite, cu What HiFi cap de lista. Cine vrea sa i se ridice in slavi ORICE aparat, poate apela cu incredere la acesti poluatori platiti pentru a venera ORICE produs atata vreme cat incaseaza bani si/sau aparate pentru asta.

Nu ma refer la ceea ce scrii tu sau alti pasionati cu simt audiofil, din experientele / testele proprii cu diverse aparate. Apropo, eu nu am spus vreodata ca tu nu ai habar de sunet, iar Aurender A10 l-am ales la vremea respectiva dupa criterii "urechiofile", nu dupa altceva.

Si de multe ori nici ascultarea diverselor componente nu este suficienta. Intr-un fel suna la dealer sau la cineva si cel mai probabil altfel va suna la tine acasa, in camera ta. De-asta este esential ca inainte de achizitie, sa faceti in asa fel incat sa fie posibila auditia respectivei componente in propriul sistem.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chill out man! A fost o gluma. Incercam sa iti atrag atentia ca nu este bine sa generalizezi. Atata tot. 

Inca un aspect important. Un 'scriitor' de articole hifi nu este Dumnezeu. 1.Audiofilia este o chestiune subiectiva. 2.Ce imi place mie, tie nu iti place. 3. Matching. Nu exista redactor audio pe lumea asta sa detina atatea aparate acasa, incat sa gaseasca sistemul potrivit pentru orice componenta sau orice tip de boxe. 4. Misiunea unui redactor HiFi este cautarea apectelor la care componenta/boxa exceleaza, dar in acelasi timp sa gaseasca si punctele slabe. 5. Un articol HiFi nu iti vinde ceva. Il citesti si te informezi. Atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, dinica a spus:

Chill out man! A fost o gluma. Incercam sa iti atrag atentia ca nu este bine sa generalizezi. Atata tot. 

Inca un aspect important. Un 'scriitor' de articole hifi nu este Dumnezeu. 1.Audiofilia este o chestiune subiectiva. 2.Ce imi place mie, tie nu iti place. 3. Matching. Nu exista redactor audio pe lumea asta sa detina atatea aparate acasa, incat sa gaseasca sistemul potrivit pentru orice componenta sau orice tip de boxe. 4. Misiunea unui redactor HiFi este cautarea apectelor la care componenta/boxa exceleaza, dar in acelasi timp sa gaseasca si punctele slabe. 5. Un articol HiFi nu iti vinde ceva. Il citesti si te informezi. Atat.

Nu m-am enervat, n-am de ce. Am sa incerc sa raspund punctual.

1. Da si nu 2. Iti garantez ca in cazul unui sistem high-end bine pus la punct, ce imi place mie sa zicem, place oricui. 3. Matching: hmm, este un aspect care tine de potrivire din punct de vedere al parametrilor tehnici, inclusiv cei de interconectare. Potriveala dpdv sonic nu prea isi are sensul - uite un mic exemplu: un amplificator high end Accuphase, avand double-down si damping factor mare, sunt convins ca face matching cu ORICE boxe performante, eu, de ex, pe toate boxele pe care am ascultat amplifuri accuphase a sunat foarte bine. 4. Aici sunt de acord. 5. Ba iti vinde si inca foarte bine. Multi gusteri saliveaza in urma unui articol bine conceput si au deja in vedere o potentiala achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul tau este in sinea lui o opinie subiectiva. N-am sa intru in detalii pentru ca nu vad rostul. Iti atrag atentia asupra unui singur fapt. In lumea aceasta exista mii de combinatii intre electronice si boxe.

PS:

Vad ca ne intoarcem la povestea Accuphase si nu inteleg de ce. 😉

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca exista mii de combinatii intre electronice si boxe. Insa eu nu cred ca exista notiunea de potrivire dpdv sonic. Doar, cum am mai spus, din punct de vedere al caracteristicilor si parametrilor tehnici.

Absolut orice diferenta sau nuanta din punct de vedere al sunetului are intotdeauna o cauza matematica, fizica care o genereaza. Observ ca, din nefericire, multi impatimiti in domeniu atribuie uneori explicatii non-matematice, uneori aproape mistice, pentru un anumit “tip de” sunet sau timbru aka coloratie - etc. Cea mai funny expunere este de acest gen: “ampliful cutare face un matching ideal cu boxele cutare, sunetul rezultat este deosebit”. Dar ei nu explica de ce si nici nu cauta vreo explicatie tehnica, ci aproape cred ca potrivirea este mistica. Despre ce potrivire dpdv sonic vorbim aici? Nu exista asa ceva. Sunetul apare de-abia in urma vibratiei difuzoarelor la trecerea curentului electric prin bobinele acestora, pana in acel punct vorbim doar de curent electric. Putem discuta doar de o potrivire dpdv al parametrilor tehnici. De ex, boxele respective pot sa aiba 3 cai, multe filtre si sa mai si coboare impedanta de la 8 nominal sa zicem la 2 ohm. In termeni tehnici, asta se traduce astfel: au nevoie de un amplificator capabil sa furnizeze curenti mari, sa aiba double-down pentru a compensa scaderile bruste si mari ale impedantei si este de preferat si un damping factor cat mai mare pentru a controla mai eficient difuzoarele. Aproape orice amplificator care intr-adevar respecta aceste cerinte si care este elaborat profesionist si cu simt de raspundere, ar trebui sa fie potrivit pentru aceste boxe.

Orice timbru specific anumitor aparate, orice amprenta “sonica” a casei este de fapt rezultatul unei scheme ingineresti complexe si absolut toate se regasesc in ecuatii matematice precise si legi ale fizicii. Nu exista nimic ezoteric aici, prieteni. Emotia pe care reusesc sa o transmita anumite aparate foarte bune nu este altceva decat matematica, fizica si priceperea unor ingineri. Chiar si atunci cand nu gasim o cauza logica si rationala, ea exista cu siguranta.

Din nefericire, coloratiile, sunetul rotund, etc specific anumitor aparate sau scheme, nu sunt corecte din punct de vedere al acuratetii sunetului redat. Un sistem high end adevarat este brutal de neiertator si transparent, nu adauga absolut nimic in sunet, nu are vreo amprenta sonica specifica sa spunem. Cu un sistem high end corect, nu asculti aparate, asculti inregistrarea asa cum este livrata ea de studio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Cosmin a spus:

Cea mai funny expunere este de acest gen: “ampliful cutare face un matching ideal cu boxele cutare, sunetul rezultat este deosebit”. Dar ei nu explica de ce si nici nu cauta vreo explicatie tehnica, ci aproape cred ca potrivirea este mistica.

Lasa ca nu crede nimeni in vrajitoare si vircolaci, ce vrei acuma sa inceapa cu amplificatorul X suna foarte bine cu boxele Y si sa continue cu doua caiete de scheme si ecuatii? Nu toti sint matematicieni, fizicieni sau electronisti si chiar cei care se pricep foarte bine la partea tehnica ar avea nevoie de schemele aparatelor (care de regula nu sint publice) ca sa explice de ce sunetul casei  A este diferit de sunetul casei B.

Si referitor la ultima afirmatie: " Cu un sistem high end corect, nu asculti aparate, asculti inregistrarea asa cum este livrata ea de studio" tu ce parere ai,  daca compari doua sisteme high end in aceiasi zona de pret, complet diferite, vor suna exact la fel ?

 

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca sunetul final ar putea fi redus exclusiv la 'termeni tehnici', atunci orice trancota ar suna la fel ca Luxman-urile tale scumpe. Plus ca teoria asta contrazice afirmatia ta legata de DAC urile chinezesti. Acolo spui ca nu masuratorile conteaza. Prin masuratori intelegem caractistici tehnice, asta masuram in fapt. Serios, putina consecventa n-ar strica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, dinica a spus:

Daca sunetul final ar putea fi redus exclusiv la 'termeni tehnici', atunci orice trancota ar suna la fel ca Luxman-urile tale scumpe. Plus ca teoria asta contrazice afirmatia ta legata de DAC urile chinezesti. Acolo spui ca nu masuratorile conteaza. Prin masuratori intelegem caractistici tehnice, asta masuram in fapt. Serios, putina consecventa n-ar strica. 

Eu nu m-am referit la masuratori. Ci la caracteristici tehnice. De exemplu, daca ne-am lua dupa masuratori, n-am cumpara niciodata vinil, ca, deh, nu da bine deloc in masuratori, wtf!

E atat de greu de inteles ca sunetul care iti place tie este de fapt rezultatul unor scheme ingineresti foarte bine puse la punct si ca nu e loc de ulei de sarpe aici?

Pe bune, prieteni, cand aud chestii de-astea mai ca imi vine sa fac matanii si incantatii in fata rack-ului, cine stie poate suna mai bine dupa!

Repet, discutam aici de tehnologie, adica stiinte exacte, adica matematica si fizica. Restul sunt povesti siropoase.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu spune ca este vorba de voodoo. Revin, sunt o multime de trancote care isi dubleaza puterea la scaderea in impedanta. De ce crezi tu ca Luxman ul tau este mai bun decat acestea? Conform afirmatiilor tale, daca au caracteristici tehnice apropiate suna la fel. 

Ma intorc si la DAC urile chinezesti pe care le blamezi fara sa le cunosti. Acestea au caracteristici tehnice similare cu cele occidentale. Pastrand concluzia ta, acestea suna la fel. Afirmartiile de aici se bat cap in cap cu cele in care spui 'DAC urile chinezesti sunt proaste'. 

Sunt curios si de raspunsul la intrebarea lui Bogdan, pe care il consider pertinent si la subiect.

PS: Cosmin, apreciez foarte mult interventiile tale si ma bucur ca exista. Dialogul acesta ne ajuta pe toti sa clarificam unele chestiuni. Din pacate forumul este mai mult citit si mai putin folosit. Adevarat, aici nu este ca pe Facebook, pui o poza si gata. Insa aici sunt cativa oameni cu experienta solida in audio si este pacat ca cititorii aflati pe margine nu intervin in discutii. Ar putea invata mult de la acesti oameni.

 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, dinica a spus:

Daca sunetul final ar putea fi redus exclusiv la 'termeni tehnici', atunci orice trancota ar suna la fel ...... 

Asta este motivul pentru care un producator de top, nu iti va spune niciodata ce anume trebuie masurat inafara de masuratorile clasice folosite ca standard in diverse industrii. 

Producatorii vechi au avantajul zecilor de ani in care au testat diverse scheme (mai mult sau mai putin de succes) si au putu sa isi construiasca o baza de date de diversi parametri de referinta, care sunt aceia, probabil nu vom afla niciodata.

Un hint in sensul asta il gasiti in interviul cu Nucu Jitariu in care atinge marginal faptul ca inclusiv layout-ul pe PCB influenteaza sunetul, influente ce nu se regasesc in masuratorile de jitter, THD etc decat intr-o foarte mica masura "inaudibila" daca e sa ne luam dupa abordarea audiosciencereview

  • Like 1
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, bogdanozaurus a spus:

Lasa ca nu crede nimeni in vrajitoare si vircolaci, ce vrei acuma sa inceapa cu amplificatorul X suna foarte bine cu boxele Y si sa continue cu doua caiete de scheme si ecuatii? Nu toti sint matematicieni, fizicieni sau electronisti si chiar cei care se pricep foarte bine la partea tehnica ar avea nevoie de schemele aparatelor (care de regula nu sint publice) ca sa explice de ce sunetul casei  A este diferit de sunetul casei B.

Si referitor la ultima afirmatie: " Cu un sistem high end corect, nu asculti aparate, asculti inregistrarea asa cum este livrata ea de studio" tu ce parere ai,  daca compari doua sisteme high end in aceiasi zona de pret, complet diferite, vor suna exact la fel ?

 

Eu nu am spus ca noi ascultatorii trebuie sa cunoastem matematic fenomenul, ci doar sa fim constienti ca in spatele a tot ce auzim totul are o explicatie logica, stiintifica.

Evident ca nu vor suna la fel, pentru ca schemele nu sunt identice si nivelul de compromis difera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica, luxmanurile mele sunt mai bune decat acelea - ca sa mergem pe acest exemplu - pentru ca indelungata experienta in materie isi spune cuvantul. Luxman este o companie fondata in 1925 si este posesoarea a numeroase patente si brevete in audio, ceea ce spune foarte mult despre cat investesc ei in research &development. 
Si ca o opinie subiectiva daca vrei, eu am un respect deosebit pentru japonezi, ii consider niste oameni seriosi, devotati si pasionati si niste adevarati profesionisti. Si toate astea se reflecta in rezultatul muncii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, dinica a spus:

Sunt de acord cu tine. Luxman este o firma serioasa, iar ce ai tu acasa intra in categoria state of the art. Insa si in cazul lor este vorba de 'caracteristici tehnice'. Nu ai cum sa reduci sunetul final doar la asta.;)

Pai nu reduc sunetul final la asta. Ceea ce eu spun este faptul ca orice atribut al sunetului final are o explicatie in zona de tehnologie a componentelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Luxman. Toata lumea stie ca sunt dintotdeauna fan Accuphase. Insa la un moment dat s-a intamplat ceva: am ascultat Luxman L-590AX Mark II la Iura, in camera mica, pe o pereche de Ascendo mici. Am ramas socat de cum se auzea. Drept pentru care am decis sa il iau, iar urmatorul an de auditii la mine acasa m-a convins ca ascultam cel mai bun integrat pe tranzistori din toate cele care le stiam.

Am crezut ca nu se poate ceva cu mult mai bine de atat, pana am luat combo-ul varf de gama C-900u si M-900u. Impactul a fost devastator, similar cu cel de acum mai bine de 10 ani cand am ascultat doua monoblocuri Accuphase M-6200 pe Magellan Grand Concerto. Acest combo Luxman reprezinta cele mai bune separate ascultate de mine ever, cu exceptia monoblocurilor de la Accuphase si poate, repet - POATE, a monoblocurilor mari de la Vitus. Tinand cont de diferenta mare de pret fata de C-3850 si 2 x M6200, am ramas cu separatele Luxman.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.