Sari la conținut
HiFi Tech

În căutarea sunetului dorit (reloaded)


Andi

Postări Recomandate

Din păcate am cam luat țeapă cu amplificatorul Primare. Nu e legat de sunet, sună absolut superb, e vorba de o problemă, și anume un zgomot static într-unul dintre canale, după încălzire, la volum mai mare.

Bănuiesc că cel de la care l-am luat știa de această problemă și de asta l-a și vândut. Bineînțeles, nu mi-a spus nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, back in business 😍

M-a întrebat unul dacă ampliful a staționat mult înainte să-l preiau în folosință. Am zis că nu știu. A zis că să-i dau jos capacul, că ampliful ăsta lucrează la curenți mari și să mai mișc de piese să văd ce se întâmplă. Am zis că de ce nu. Zis și făcut. Apăsat câteva piese pe acolo, reconectat și holy shit! deja ascult de două ore și nimic, super silențium!

Bănuiesc că e vreo lipitură rece pe acolo, vreun contact imperfect, ceva de genul. Acum mi-e frică să îl și misc, că stă în mijlocul camerei.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Bobo a spus:

Nu te mai panica asa din orice, ieri am vazut ca ai pus amp-ul la vanzare.

Ai dreptate, am tendința să fac lucruri stupide la nervi și sub impulsul momentului. Acum îmi vine să îmi dau pumni în cap doar pentru că am vrut să fac o așa tâmpenie fără să încerc să văd care naiba era problema.

 

În altă ordine de idei, intenționez să îmi iau și o sursă tot de la Primare, mă uitam la CD15 și CD35, deoarece sunt surse complete, inclusiv cu DSD.

Teoretic, CD35 ar fi varianta de ales, pare să aibă o electronică și alimentare mai avansate, însă îmi inspiră mult mai multă încredere transportul CD din CD15....

20170922_PRIMARE_Packshots_15270.jpg

20170922_PRIMARE_Packshots_15341-e1526818015180.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai are cineva cd-ul prima versiune a albumului Zooropa - U2? Voi ați observat cât de bine e înregistrat și ce joase are acest album/CD? Eu îl ascult doar la volum mic, că la volum mai mare încep să se cutremure pereții, canapeaua, toate, și nu vreau să creadă vecinii că e cutremur. Sunt joase din acelea seismice, literalmente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.10.2019 la 19:19, dinica a spus:

PS: 3 piese mai tarziu. Basul coboara mult. Ai dreptate. Senzatia de la tine probabil are legatura si cu raspunsul camerei. Posibil sa ai o 'cocoasa' pe bas.

LC 0407 si la mine.

 

Posibil, nu zic nu. Deși am testat și cu Achtung Baby și pe unele piese, cred că vreo trei, e aceeași senzație de seismicitate. Cred că are legătură cu masterizarea.

Chiar am scos Kube-ul din sistem, adică am eliminat orice corecție corespunzătoare camerei și acele joase seismice au persistat. Pe Zooropa pe întreg albumul, pe Achtung Baby la câteva piese. 

Sunt atât de impresionat de masterizarea lui Zooropa, încât de acum îl voi folosi ca album de test.

Apropos, din ce văd, cam toate versiunile Zooropa sunt cât de poate de rezonabile

http://dr.loudness-war.info/album/list?artist=U2&album=zooropa

20191019_223447.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Andi a spus:

Chiar am scos Kube-ul din sistem, adică am eliminat orice corecție corespunzătoare camerei și acele joase seismice au persistat.

Cand ai un mod de bas, o "cocoasa", poti sa faci orice, daca pozitia de ascultare si cea a boxelor nu se schimba, modul/cocoasa ramane la fel. De aceea cei care incearca in zadar cu EQuri sa creasca sau sa scada anumite frecvente din butoane, nu le iese. Cine vrea sa faca un mic experiment, sa ia playeze pink noise de frecventa joasa, gen 25 sau 35 de Hz (dar constant) si apoi sa se plimbe prin camera. Asa se pot sesiza foarte clar unde sunt moduri si nuluri. Nuluri si moduri pe care fiecare camera le are, doar ca dispunerea difera in functie de dimensiunile ei. Recomand, e un experiment chiar distractiv, pentru cine incearca prima oara.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aș avea bas umflat, s-ar auzi pe toate înregistrările. Ori eu am vorbit aici doar de un album (Zooropa) și de câteva piese de pe un altul (Achtung), despre care am spus (admirativ) că au un bas foarte profund. Am dat chiar link în care se vede că Zooropa chiar are un dynamic range foarte bun.

Nu știu de ce săriți așa repede la concluzii aiurea. Dacă voi nu aveți bas profund pe acele piese, poate aveți voi o problemă în sistem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Andi a spus:

Dacă aș avea bas umflat, s-ar auzi pe toate înregistrările. Ori eu am vorbit aici doar de un album (Zooropa) și de câteva piese de pe un altul (Achtung), despre care am spus (admirativ) că au un bas foarte profund. Am dat chiar link în care se vede că Zooropa chiar are un dynamic range foarte bun.

Nu știu de ce săriți așa repede la concluzii aiurea. Dacă voi nu aveți bas profund pe acele piese, poate aveți voi o problemă în sistem.

Stai cuminte ca mai sunt persoane care au cutremur la acea piesa . Oricum boxele tale au o constructie mai interesanta pe bas . 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, Andi a spus:

Dacă aș avea bas umflat, s-ar auzi pe toate înregistrările. Ori eu am vorbit aici doar de un album (Zooropa) și de câteva piese de pe un altul (Achtung), despre care am spus (admirativ) că au un bas foarte profund. Am dat chiar link în care se vede că Zooropa chiar are un dynamic range foarte bun.

Nu știu de ce săriți așa repede la concluzii aiurea. Dacă voi nu aveți bas profund pe acele piese, poate aveți voi o problemă în sistem.

Scuze, nu am sarit cu nicio concluzie.

Ceea ce am vrut eu sa spun e ca fiecare camera are problemele ei, si daca te nimeresti, pentru o frecventa, pe modul respectiv, e normal sa ti se para "cutremur" pe frecventa aceea. Fiecare in camera lui, are frecvente pe care le aude mai tare sau mai incet, chiar daca schimba boxe, amplificatoare, patternul ramane acelasi. Toti ne imaginam ca suntem intr-o mare liniaritate, in camerele noastre, dar de fapt chiar in studiourile tratate masiv sunt variatii de 10-15dB intre frecvente, de aceea fiecare incapere are amprenta ei.

Pace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ctzzzz a spus:

Scuze, nu am sarit cu nicio concluzie.

Ceea ce am vrut eu sa spun e ca fiecare camera are problemele ei, si daca te nimeresti, pentru o frecventa, pe modul respectiv, e normal sa ti se para "cutremur" pe frecventa aceea. Fiecare in camera lui, are frecvente pe care le aude mai tare sau mai incet, chiar daca schimba boxe, amplificatoare, patternul ramane acelasi. Toti ne imaginam ca suntem intr-o mare liniaritate, in camerele noastre, dar de fapt chiar in studiourile tratate masiv sunt variatii de 10-15dB intre frecvente, de aceea fiecare incapere are amprenta ei.

Pace.

Ca sa merg in siajul celor de mai sus as adauga ca treaba asta schimba inclusiv perceptia asupra restului bezii audio, ceea ce duce la modificarea timbrului muzicii. Nu de putine ori camera ne face sa judecam gresit aparatura audio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ctzzzz a spus:

Ceea ce am vrut eu sa spun e ca fiecare camera are problemele ei, si daca te nimeresti, pentru o frecventa, pe modul respectiv, e normal sa ti se para "cutremur" pe frecventa aceea

Eu cred că e normal ca acele frecvențe foarte joase să fie resimtite ca un cutremur. Nu văd cum ai putea evita chestia asta într-o cameră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Andi a spus:

Dacă aș avea bas umflat, s-ar auzi pe toate înregistrările. Ori eu am vorbit aici doar de un album (Zooropa) și de câteva piese de pe un altul (Achtung), despre care am spus (admirativ) că au un bas foarte profund. Am dat chiar link în care se vede că Zooropa chiar are un dynamic range foarte bun.

Nu știu de ce săriți așa repede la concluzii aiurea. Dacă voi nu aveți bas profund pe acele piese, poate aveți voi o problemă în sistem.

Basul exista. La mine se aude ca o vibratie. Asa se simte basul sub 50 hz. Peste aceasta valoare senzatia este diferita, devine perceptibil pentru ureche si este tradus de creier ca sunet complet. La mine pentru ca boxele sunt la peste doi metri de peretele din spate nu se produce o amplificare a frecventelor joase. Asta ar fi prima varianta. Cealalta posibilitate ar fi ca am o groapa in zona aceea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Andi a spus:

Eu cred că e normal ca acele frecvențe foarte joase să fie resimtite ca un cutremur. Nu văd cum ai putea evita chestia asta într-o cameră.

Cum a zis si @dinica mai sus, e posibil ca tu sa ai pe frecventa aia, in pozitia de ascultare un "mode", adica o insumare a undei directe cu o reflexie din perete, iar la @dinica, datorita lungimii diferite a camerei, unda sa se intalneasca cu antifaza sa, rezultand o scadere a basului, in pozitia de ascultare. Pentru fiecare dintre cele trei dimensiuni ale camerei exista niste frecvente problematice, pe care se genereaza mode-uri sau null-uri (dip-uri), in functie de cum se imparte lungimea camerei la lungimea de unda a frecventei respective.

Daca vrei sa studiezi, ca sa iti fie mai usor sa intelegi, uite aici: https://amcoustics.com/tools/amroc?l=730&w=1000&h=320&r60=0.6

iti alegi dimensiunile camerei tale si iti arata automat frecventele problematice, indiferent ca sunt null sau mode (fiindca sunt oricum si din unele, si din altele, dar depinde matematic de dimensiuni).

sau daca chiar vrei sa intri in detalii https://www.gearslutz.com/board/studio-building-acoustics/, unde discuta oameni atat incepatori cat si foarte avansati, despre acustica studiourilor si a camerelor de auditie. Enjoy!

Revenind la subiect, in zona de 40Hz camerele mari (cum am vazut ca are Robert sau cum am si eu) prezinta nulluri in zona aceasta, iar camerele mici, de apartament, au mode-uri pe acelasi palier. In plus, cine are camera tratata sau cu peretii ocupati are de obicei timpi de reverberatie mici (ceea ce aduce senzatia de bas scurt, precis), iar camerele mai goale sunt predispuse la timpi de reverberatie mari, care se observa mai accentuat in zona frecventelor joase, care se absorb exponential mai greu. "Cutremurul" de care vorbesti, chiar daca poate parea impresionant, e posibil (nu am de unde sa stiu, recunosc) sa fie amplificat de camera.

Asta e tot ce vrem noi, astialalti, sa spunem. Nu te ataca nimeni, dar nici nu are rost sa presupui automat ca avem noi sisteme cu probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.