Sari la conținut
HiFi Tech

În căutarea sunetului dorit (reloaded)


Andi

Postări Recomandate

Acum 10 ore, Greierasul a spus:

Andi exista generatoare de semnal online. Iti setezi un anumit volum dupa care incepi sa scazi frecventa in timp ce asculti. Notezi frecventele unde se aude mai incet(null-uri) sau mai tare(mod-uri). De la 100hz in jos cobori frecventa cu cate 1hz.

https://www.szynalski.com/tone-generator/

Mare atentie la volumul auditiei. Pentru frecventele joase ai nevoie de mai multa putere comparativ cu frecventele inalte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu inteleg directia discutiei.  Nu trebuie sa avem boxe care coboara sub 20 hz ca nu auzim sau ca sunt putine inregistrari? Sunt destule marci de boxe foarte cunoscute care au modele chiar coloane ce nu pot reda basul la un nivel realist. Triangle e o marca care indiferent de boxe au un bas prost. Basul are diferite nuante,  este detaliat,  are impact si o energie pe care de multe ori o simti chiar si la nivele normale de auditie.  Si mai sunt destule marci care produc un fel de bubuiala rotunda fara nici o nuanta,  precizie....Am comparat Tad CR1 cu enormele Triangle Grand Concerto , te pufnește rîsul cît de proaste sunt Triangle . La preț sunt aproape la fel dar la sunet sunt diferente enorme. Și la dimensiuni una e boxa de raft si  una e o coloana de 2m .Boxele lui Andi au o constructie speciala care se pare ca reda foarte bine basul pe care se pare ca unii nu il au.  Unde e problema daca unii au boxe mai bune si altii au boxe mai proaste pe bas?  Pina la urma fiecare asculta cum vrea,  mai ales ca noi nu auzim toti la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă nu, dar o ascult în seara asta. Știu doar varianta Rammstein, care îmi plăcea mult, mai ales videoclipul.

 

Later edit: OK, am ascultat-o, dar nu aud ceva joase deosebite acolo. Trebuie să ascult o versiune anume? Am ascultat versiunea hi-res de pe HD Tracks. Pare chiar subțire pe joase.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piese buna de testat nu atat intensitatea basului, dar texturile diverse ale corzilor de violoncel si contrabas.

Precizie, nu "cutremur".

piesa 8 de aici https://www.discogs.com/Various-Accuphase-Special-Sound-Selection-For-Superior-Equipment/release/9613952

aici, in alta interpretare (si bineinteles inregistrare) e umpluta de sange:

 

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, ctzzzz a spus:

Piese buna de testat nu atat intensitatea basului, dar texturile diverse ale corzilor de violoncel si contrabas.

Precizie, nu "cutremur".

piesa 8 de aici https://www.discogs.com/Various-Accuphase-Special-Sound-Selection-For-Superior-Equipment/release/9613952

aici, in alta interpretare (si bineinteles inregistrare) e umpluta de sange:

 

Verdsiunea de pe discul Accuphase este piesa dupa care pozitionez boxele astfel incat sa obtin un echilibru (cat de cat ) intre detaliu si presiunea a basului in camera mea imposibila.  O inregistrare ear-candy. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, hersorin a spus:

Is curios daca o sa iti placa 

L-am ascultat destul de putin, de-abia l-am primit, dar ce am observat imediat e ca extensia pe joase e mult, mult mai buna comparativ cu Primare a30.1. In plus, resursele de putere par mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.10.2019 la 22:44, Bobo a spus:

Da, pai ca majoritatea, mai intai te documentezi si dupa decizi ce sa cumperi. Ma bucur ca esti multumit de achizitie.

Cat despre linia dedicata de curent, te asigur ca este destul de usor de facut. In vreo 2 ore e gata, ce e mai greu este sa maschezi cablul in apartament.

Te documentezi? Adica unde si cum? Din review-urile platite? No way!

Singura documentare care conteaza este sa incerci sa asculti acea componenta, de preferinta in sistemul tau. Restul sunt povesti, caracteristici tehnice “uluitoare” si multa multa vrajeala in ulei de sarpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.10.2019 la 17:54, Andi a spus:

OK, back in business 😍

M-a întrebat unul dacă ampliful a staționat mult înainte să-l preiau în folosință. Am zis că nu știu. A zis că să-i dau jos capacul, că ampliful ăsta lucrează la curenți mari și să mai mișc de piese să văd ce se întâmplă. Am zis că de ce nu. Zis și făcut. Apăsat câteva piese pe acolo, reconectat și holy shit! deja ascult de două ore și nimic, super silențium!

Bănuiesc că e vreo lipitură rece pe acolo, vreun contact imperfect, ceva de genul. Acum mi-e frică să îl și misc, că stă în mijlocul camerei.

Adica cum a stationat? In loc sa se plimbe prin camera, saracul amplif a stat ca o putoare in rack, sa ii fie rusine! Deh, sedentarismul asta slabeste sistemul imunitar al amplifului si il face sensibil la curenti mari, de incep piesele sa se clatine si sa iasa din cablaje!


Aceasta procedura absolut remarcabila ma face sa zambesc si sa ma gandesc la un televizor vechi (si prost) pe lampi, care atunci cand se deteriora imaginea, aplicam o metoda “eleganta” si anume ii trageam cateva palme sau pumni si isi revenea.

Pai ce brand ce se vrea respectabil construieste in halul asta, fara niciun spirit de responsabilitate?

Eu am auzit si am si avut aparate care functioneaza perfect si dupa 30 de ani. Dar deh, erau branduri japoneze, nu kkt-uri europene supraevaluate si mega-laudate. Adica branduri serioase: luxman, marantz, akai, yamaha, etc.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 20.10.2019 la 23:11, hersorin a spus:

Eu pentru bas testez Eagles Hotel california unplugged . Rar gasesc boxe sa poata reda adevarata adincime a basului de la inceputul piesei . Am ascultat melodia si in concert . Tremura asfaltul sub picioare . 

 

Pai cam asa este, albumul Hell Freezes Over e considerat unul din cele mai audiofile albume rock ever. 🙂

Iar percutia este intr-adevar formidabila, la mine se aude spectaculos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.