Sari la conținut
HiFi Tech

mauru007

Postări Recomandate

In primul rand trebuie sa stim, daca vrem sa recomandam ceva, urmatoarele lucruri: ce muzica se asculta cu preponderenta, ce dimensiuni are camera in care se asculta si ce buget este alocat pentru boxe. Sonus Faber, Opera sunt boxe muzicale, de exemplu mie imi plac aceste boxe, insa altora poate nu le plac. Omul are o boxa de podea acum, ce-i drept, nu cu pretentii audiofile, insa depinde si ce muzica asculta si ce urmareste, ce il gadila la ureche mai tare. 

In ceea ce priveste combinatia amplificator-boxe, aici trebuie incercat fizic. Poti avea mari surprize daca te uiti doar la specificatii. De exemplu eu am pus de curand amplificator Musical Fidelity M3si cu Audiovector Qr3 si nu am simtit lipsa de putere pentru muzica pe care o ascult eu, camera mea si nivelul meu de auditie. Posibil fix aceeasi combinatie, in alta camera, pe alta muzica si la alt volum poate ca se schimba treburile. Asadar asteptam raspunsurile:

ce muzica se asculta cu preponderenta, ce dimensiuni are camera in care se asculta si ce buget este alocat pentru boxe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu duce ORICE boxe de 4 ohmi. Sinergia amp-boxa e mult mai complexa decat niste simple specificatii. Eu am boxe de 8 ohmi in 2 cai, Spendor 15/1 prof BBC si abia le misc cu 200w in 8 ohmi. Totul tine de a avea si a proba, hartia nu prea spune mare lucru. In general boxele serioase au nevoie de curent mult, indiferent in cati ohmi sunt. Dar discutia e mult mai complexa. Naim 5i este un amplificator decent, l-am avut si eu. Te poti bucura de el pe multe boxe, ia-l cu tine si probeaza incintele pe care vrei sa le cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi nu am spus ca nu duce nici o boxa de 4 ohm, doar ca ne-am exprimat indoiala ca va duce R3. La categoria lui de pret este foarte bun dar nu o sa duca orice boxa, cred ca noul coleg era constiet de asta cind l-a cumparat, nimeni nu a dat dovada de lipsa de intelegere fata de el, a cerut sfaturi si a primit. Nu inteleg insa attitudinea ta nu a spus nimeni ca l-ai pacalit sau lucruri de acest gen, mai ales ca nu stim cu ce pret l-ai vindut. Ia-o si tu mai usor, nu are nimeni nimic impotriva ta.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am vazut ca exista o a doua pagina a topicului. :)

Sonus Faber Venere sunt alt pitic al meu de pe vremea cand credeam ca Logitech Z5500 sunt maxim-ul ce am nevoie. Nu am ascultat, dar am ramas fermecat de forma lor.

Sufrageria are 5.23 X 3.40, boxele sunt pozitionate pe latul camerei, partea lunga langa o biblioteca. Pozitia reala de ascultare e cam intr-o parte (acolo e coltarul), distanta dintre boxe cam 2m, distanta de ascultare 2.5, 3m,  nu am cum sa stau fix in fata lor decat daca pun un scaun sau fotoliu special, altfel in fata lor e usa camerei.

Ascult rock vechi (Queen, Led Zepp) preponderent sau muzica clasica, sursa laptop, flac si cateva viniluri.

Bongiorno, am avut o comunicare excelenta, m-am simtit chiar prost ca te-am pus pe drumuri si ai venit si cu amplificatorul si cu boxe dupa tine ca sa facem proba, nu am decat cuvinte de multumire si lauda. Mi-am dorit de mult naim si tu ai facut posibil sa imi indeplinesc dorinta, deci totul este perfect. Sper sa iti treaca supararea, fara tine nu aveam acum Naim-ul dorit.

Eu aleg boxele dupa design, nume, review-uri si pitici, (de exmplu am pitici cu Kef, Sonus, Spendor, Martin Logan sau Focal Kanta pt ca sunt galbene ca sa intelegeti cu cine aveti d-ea face. :) ,)evident nu am cum sa le ascult pe toate, de aceea am cerut recomandari, ce s-ar potrivi cu ce am deja, nu intentionez sa mai schimb ceva in viitorul apropiat si sa stiu ce sa caut sa ascult.  Buget maxim 2000 euro, achizitia dupa cateva luni cand mai strang bani.

 

Editat de mauru007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naim merg foarte bine cu Sonus Faber. Vorbesc din experienta. Am avut Naim cu Sonus Faber Auditor M si apoi cu Cremona.

Spendor au un stil de sunet usor dark, Naim-ul cam la fel. Eu nu as imperechea Naim cu Spendor. Electronicele Naim au nevoie de boxe luminoase, muzicale, electrice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Am gasit o oferta f buna la Kef R3 si am zis sa fac o incercare. Proprietarul a fost deosebit de amabil, le-a adus la mine (standuri incluse), le-a pozitionat si probat etc. Suna f bine boxele, scena este mult imbunatatita si vocile suna cumva mai natural, nu stiu cum sa descriu. Animalele mele par ca apreciaza ce ascult. 🙂

Cablurile de boxe din dotare se pare ca sunt mediocre spre proaste, fostul proprietar al kef-urilor mi-a promis ca o sa imi aduca cadou unele mai bune.

56416901_1956446601127914_5755170272999112704_n.jpg

56536251_734587663609785_2614284247329931264_n.jpg

56749080_819004478456983_3736155788381519872_n.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre deosebire de colegii de forum de mai sus, eu nu cred că Naim-ul ar avea probleme să controleze Kef-urile, bineînțeles, atâta timp cât nu intenționezi să faci chef cu ele.

În mod clar, aș lucra la cablurile de boxe, dacă zici că ale tale sunt mediocre, și mai mult ca sigur, aș încerca un alt DAC.

Oricum, din tot ce ai acolo, eu zic că boxele merită păstrate 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, mauru007 a spus:

Abia am achizionat recent Chord Mojo si chiar imi place. 

A, scuze, uitasem, credeam că încă ai Dragonfly, mă uitasem în primele postări ale tale și în semnătură. Clar, păstrează Mojo! 

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, Netcrusher are dreptate, Naim-ul își disipează căldura prin carcasă, nici măcar nu are radiator.

Eu zic că măsuța Ikea e foarte ok pentru scule (mai ales pt pick-up, din ce am citit), dar supraetajarea sculelor nu e niciodată ok, indiferent de aerisire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"According to the owners' manual, the following amps can be used with any speaker cable:

Supernait, Nait XS, Nait 5i, 

The following amplifiers must be used with NACA5 (Naim cable):

NAP500, NAP300, NAP250, NAPV145, NAP200, NAP155XS, NAPV175"

.Asta am citit dupa ce am primit sfaturi si am studiat problema. Cablurile NAIM sunt destul de scumpe pentru bugetul meu. Mergand pe ideea ca Nait 5i e mai putin afectat de cabluri si tinand cont de inductanta si capacitate ma uitam la Kimble Kable 4PR si QED XT25 cu o lungime suficienta pentru a ajunge la inductanta mentionata pe alte forumuri audio.

Rack-ul e clar ca nu e audiofil, o sa vad ce alte optiuni (pe lemn) am. Oricum pick-ul care ar fi cel mai afectat de vibratii rezonante etc e folosit rar spre deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai mult decat ok, dar nu se potriveste cu mobila din camera. :) De fapt cu portofelul.

Am comandat o masuta Ikea mai potrivita cu mobila :) si bugetul. 

Am luat cabluri QED momentan,  o pereche de 6 m (0.66 uH/m) cu banane airloc QED  si un interconect tot QED mai bun decat noname-ul din dotare. Pe viitor o sa urmaresc sa testez si alte cabluri sa vad daca urechile mele sesizeaza o diferenta si o sa iau si un rack calitativ de lemn, decuplat etc.

0593769_PE675370_S5.JPG

Editat de mauru007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata si “rack-ul” haudio. Cainele si pisica par interesati. Restul animalelor nu au bagat de seama schimbatea de mobilier si nu au stat la poza.  M-am plictisit cat am montant la masuta, am montat dulapuri, corpuri cu sertare toata mobila din casa de altfel si nu a fost asa neplacut ca la masuta asta. 

Ma gandeam sa pun sub amplificator o bucata de granit negru, sa adauge mai multa greutate masutei, e o idee buna? Ce parere aveti? 

F8473F0A-D0A6-4DB6-8710-74BF67B32C0C.jpeg

040A7BE0-E397-436F-BAEE-D53EE982BAE3.jpeg

15C1D8EE-C4B8-4B46-8F85-B95AA7128AC0.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.