Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare DAC


visadi

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am auzit pe unii care scot, nu pun ferite pe cabluri. Astfel, in vizita la un amic care avea ferite pe cablul de alimentare, le-am scos pt a vedea daca este intr-adevar un efect. Spre surprinderea mea si numai, fara ferita, sunetul a devenit mai dinamic, confirmand teoria de care auzisem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feritele se pot pune la toate cablurile, atat cele cu semnal digital cat si la cele cu semnal analogic. Problema este ca treaba asta se face tintit, prin calcule. Treaba seamana cu gatitul mancarii. Sarea poate fi buna sau rea, functie de cum o foloseste bucatarul. Feritele au anumite proprietati care se pot folosi in favoarea noastra daca sunt alese corect. Feritele regasite pe cablurile USB au o influenta oarecum de spectru larg si nu prea pronuntata, tocmai pentru a nu face rau in principal, dar nici nu scot maximul posibil.


Practic ar trebui investigat dpdv tehnic sistemul in cauza, aooi facute calcule pentru ca rejectia si integritatea semnalului sa fie maxime. Feritele pe langa rezistenta dinamica au si o inductanta care modifica impedanta cablului la capete. Trebuiesc facute calcule si vazut pana unde se poate intinde coarda. De fapt aceeasi tehnica se pune in aplicare si pe cablajele DACurilor, unde se fac trasee cu impedanta determinata.


In fine, la nivel de amator n-ai acces la astfel de tehnologii, deci raman de folosit cu rezultate bunicele a cablurilor USB de uz general, cu ferite la capete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Feritele lucreaza in zona megahertzilor. Pot fi de ajutor in cazul in care in zona exista interferente. Cum un cablu poate deveni usor antena, feritele ar putea fi de folos. Sunt folosite ferite si in interiorul unor surse (dac/cdplayer), asa ca nu vad de ce aceste ferite atasate pe un cablu usb ar strica sunetul. Rolul acestora este sa curete eventualul zgomot venit pe cablu de la sursa pc ului, de la campul electric generat de conexiune, surse electromagnetice, etc.

Exista dac uri in a caror tehnologie este inclusa rejectarea zgomotului, Sabre 32. Poate ne spune Nucu cat de reala este aceasta tehnologie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun ... eu afirm ca am testat un cablu de curent la 230V si 50Hz cu si fara ferite, concluzia fiind ca ferita are un efect negativ, in sensul scaderii dinamicii, iar apoi urmeaza o intreaga discutie teoretica, din care am inteles ca ferite actiuneaza de la 1kHz, mult peste cei 50Hz, insa practic influenteaza si aceasta frecventa.


Afirmatia mea este una empirica, nu am fost singurul care a sesizat diferentele cand am realizat testul, am dat exemple de cabluri usb testate, preturi, insa sunt contrazis prin explicatii generale. Ce folos? Era mai util daca veneati si voi cu exemple concrete.


O sa continui cu cateva detalii despre cablurile usb testate, daca aveti explicatii concrete care sa ajute un audiofil sa ia o decizie in alegerea unui cablu, bine, altfel, este de prisos. Asadar, am sesizat urmatoarele caracteristici ale cablurilor usb testate:

- Wireworld Starlight - 400 lei - am avut un cablu de 1m si unul de 0,5m. L-am preferat pe cel de 1m, sunetul era putin mai aerisit. In general, acest model de cablu aduce un sunet detaliat, precis, insa cam lipseste muzicalitatea, scena este cam toata in acelasi plan.

- Luxman - 150€ - un cablu echilibrat, aduce cate putin din toate caracteristicile cablurilor mai performante, il recomand.

- Total DAC - 350€ - pe langa cele aduse de Luxman, acum deja incepe sa se simta atmosfera din muzica, microdetalii, scena mai bine definita, pozitionare instrumente mai precisa, insa o idee prea deschis.

- Telurium Q Black - 350€ - cu cel putin o clasa peste Total DAC, fiind mai echilibrat, sunetul incepe sa aiba o anumita fluiditate, spre analog.

- Audioquest Sky - 500€ - peste Telurium, castiga la toate capitolele si vine cu un plus in ceea ce priveste transparenta, insa fara a fi ceva obositor (cablu de argint).


Cablurile de mai sus au avut intre 0,5 si 1,5 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, era vb de cablul USB Audioquest Diamond.


@ Marian - dintre cablurile usb mentionate, as fi vrut sa cumpar Audioquest-ul, insa mi-a bagat cineva "mortu'-n casa", cum ca ar putea fi contrafacute, asa incat mi-am construit un cablu similar folosind fire de argint. Sunt f multumit de rezultate si intentionez cat de curand sa-mi fac si un interconect balansat tot cu argint.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, era vb de cablul USB Audioquest Diamond.


@ Marian - dintre cablurile usb mentionate, as fi vrut sa cumpar Audioquest-ul, insa mi-a bagat cineva "mortu'-n casa", cum ca ar putea fi contrafacute, asa incat mi-am construit un cablu similar folosind fire de argint. Sunt f multumit de rezultate si intentionez cat de curand sa-mi fac si un interconect balansat tot cu argint.

Gasesti Audioquest la dealer in Bucuresti.

Am cabluri cumpărate de la ei si nu am avut vreun moment senzatia ca ar fi contrafăcute.Nu acelasi lucru pot spune despre niste jumperi luati cu ani in urma de pe futureshop.uk via ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DAC-ul din Hegel este destul de bun, nu esti fortat sa faci upgrade. Evident ca sunt aparate dedicate si mai bune dar este foarte greu de zis ca "se merita". Doar tu iti vei da seama daca aceasta cheluiala se justifica. Depinde mult de nivelul de calitate pe care il tintesti. Camera este bine tratata acustic incat sa poti sesiza diferentele ? La ce DAC te-ai gandit ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Camera nu este tratata acustic in mod special, si nici nu cred ca as putea realiza asa ceva atata timp cat din punct de vedere estetic nu este ok, altfel, pentru urechea mea neformata, nu detectez vibratii, ecouri suparatoare. Pereti din beton cu tencuiala, draperii si perdele, covor pe jos, ceva mobila cu carti...

Daca diferentele cu un alt DAC sunt la nivelul de subtilitati, care probabil nici nu le-as sesiza, atunci nici eu nu vad nevoia.

Ca si DAC-uri, ma uitam la Matrix X-Sabre Pro, Audiolab M-DAC+, Chord Qute. Nu ma intereseaza sa aiba amplificator de casti, functii de streamer, etc, doar sa fie bune pe USB...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chord fac dac-uri excelente. Ar putea fi o solutie buna.

Eu m-as uita la ceva cu chip dac AKM. Sabre-urile sunt considerate clinice in timp ce AKM par a fi mai calde in prezentare. Chestiune valabila mai mult in zona entry level. Nucu parca construia convertoare cu AKM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dac cu sabre si cine l-a mai ascultat zice ca e cam caĺd. Deci nu e o regulă, implementarea chipului este mult mai importantă.

Oricum trebuie ascultata orice scula, obligatoriu pe parcursul a mai multor zile. Câteva ore in showroom o singura data nu sunt suficiente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de chipset AKM. Am de cateva zile la test un dac romanesc de la Audiobyte, un BlackDragon. Foarte bun aparatul, stie sa faca muzica. Ca functii pe mine cel mai tare ma incanta ca are volum incorporat, ceea ce face inutil un preu in conditiile in care eu folosesc exclusiv amplificatoare finale de putere. Combinatia DAC cu volum + amplificator de putere este castigatoare pentu urechile mele cand vine vorba de calitate audio, plus ca nici pretul nu sare in sus din cauza eliminarii din ecuatie a preamplificatorului.


Am vazut din ce in ce mai uzitata solutia asta si cred ca va domina piata audio in anii care vin. Deci parerea mea este ca volumul la un DAC trebuie sa fie un "must have". Din fericire producatorii de DAC-uri implementeaza solutia cu volumul inclus plus telecomanda din ce in ce mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta mea, pot spune ca solutia dac cu volum integrat care sa comande direct un power este cea mai buna, sunetul este mai transparent, plus ca elimini din schema o pereche de interconecturi si un cablu de alimentare pt un preamplificator. Pana acum cei care au abordat aceasta solutie au fost in special cei care au folosit digitalul, insa au aparut si inplementari de dac cu volum care vin cu implementari f bune de volum in zona digitala, unele chiar folosesc volum analogic. Acest trend se va dezvolta, mai ales ca au aparut deja modele de dac-uri cu volum care au si intrare analogica, adica poti conecta si un pick-up.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mmm,foarte interesant daca apar DAC-uri cu intrare analogica. Eu la Naim DAC V1 am volumul analogic, cu rezistente de precizie, dar care practic nu este pasiv,dupa el urmand un buffer in clasa A cu rolul de a pastra impedanta de iesire foarte mica si constanta. Am ramas surprins de aceasta solutie foarte performanta introdusa. Initial credeam ca pretul lui este un pic exagerat din cauza brandului dar cand m-am uitat sub capota surpriza, sub blana de oaie se ascunde ditamai lupul. Ma uitam ca altii cu un transformator si condensatori asemanatori alimenteaza un amplificator pentru boxe :)


Oricum, am impresia ca DAC-urile raman si in 2017 componenta cu gradul cel mai mare de evolutie tehnologica reala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am dac cu sabre si cine l-a mai ascultat zice ca e cam caĺd. Deci nu e o regulă, implementarea chipului este mult mai importantă.

Oricum trebuie ascultata orice scula, obligatoriu pe parcursul a mai multor zile. Câteva ore in showroom o singura data nu sunt suficiente

 

Am specificat ca sound-ul Sabre - analitic este specific convertoarelor entry. CEC-ul tau este in alta liga.

Despre importanta implementarii au fost nenumarate discutii in trecut si cu totii am agreat ca implementarea face sunetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.