Sari la conținut
HiFi Tech

Recomandare DAC


visadi

Postări Recomandate

au aparut deja modele de dac-uri cu volum care au si intrare analogica, adica poti conecta si un pick-up.

Poti sa ne spui cateva modele, pare interesant...

 

Asa cum spune Bongiorno, In zona entry ar fi Audiolab, ceva mai sus este Mytek Brookly la 2000€ (se poate conecta si doza MM sau MC), iar in zona de top ar fi Mytek Manhattan la 6000€ care are o placa optionala pe post de pre de phono. Mai stiu de un model de la Luxman, parca da200 la 2000€ cu 2 intrari de linie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

au aparut deja modele de dac-uri cu volum care au si intrare analogica, adica poti conecta si un pick-up.

 

Conectezi pickupul la preamplificator și preamplificatorul la dac, nu poți conecta pickupul direct la dac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu va recomand sa luati un pre de calitate si sa puneti intre orice dac si putere. Pe langa asta sunt foarte importante si impedantele de iesire si intrare. Nu merge orice cu orice...

 

Multe DAC -uri au iesirea variabila terminata cu un buffer astfel incat impedanta de iesire sa fie la fel de mica precum cea a unui preu dedicat. Diferentele din acest punct de vedere se atenueaza pana la disparitie. Avantajul preului ramane ca poate comuta intre mai multe intrari dar in general oamenii au o singura sursa digitala buna precum e DAC-ul si un pick-up. Sunt putini care au 5 surse si stau zilnic sa le frece intre ele. Daca schimbi sursa odata la o saptamana nu-i bai sa o faci din cabluri, mai ales ca DAC-urile sunt relativ mici ca dimensiune si pot fi manipulate mai usor.


Solutia cu DAC-ul pe post de volum este privita acum ca pentru "saracii" cu pretentii mari din punct de vedere al sunetului, dar eu cred ca se va impune repede, mai ales in randul tinerilor care-si doresc sisteme compacte dar care nu vor sa renunte la calitatea audio. Practic "baga sub pat" ampficatorul final de putere de care uita ca exista, iar pe birou ramane o cutiuta mica, eleganta, desteapta, cu telecomanda iar sunetul...wow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice alt cablu in plus, aparat in calea semnalului nu face decat sa afecteze sunetul. Asa cum spunea si RaimondAudio, dac-urile cu volum au o inpedanta de iesire comparabila cu a unui pre dedicat: de ex Jeff Rowland Capri 2 are 80 Ohmi la iesire, dac-ul Mytek Brooklyn are 75 Ohmi, iar amplificatorul are 40 KOhmi, rezulta un raport de peste 500 intre cele 2 impedante, un raport f bun.


Am doua exemple in care varianta cu pre intercalat intre dac cu volum si power nu a fost cea castigatoare:

- Pre Jeff Rowland Capri 2 impreuna cu aplificarea pentru care a fost gandint Jeff Rowland 201: sunetul a pierdut din rezolutie, transparenta si dinamica. Cu toate acestea a castigat la echilibru si a adus o oarecare caldura in sunet, insa de banii acelui pre pot achizitiona un dac cu volum dintr-o alta categorie.

- Pre Accuphase cu monobloace Goldmund, un sunet prea relaxat, cu minus-uri la capitolul tranparenta si dinamica. Ulterior am conectat player-ul Ayon cu iesire cu volum balansata, ei bine, cu totul alta viata. Cand am folosit in acelasi sistem un pre de la Vitus, intr-adevar a fost ok, insa acel pre costa de 3x cat Accuphase, iar pre-ul Accuphase costa oricum cat tot sistemul meu :sick: .


Parerea mea este ca un sistem in zona 10000-20000€ poate performa mai bine cu o astfel de solutie de dac cu volum care sa aiba si o intrare de linie. Ceea ce ma framanta este daca aceea intrare de linie este tranformata in semnal digital si apoi in analog sau se pastreaza analogica?


Cine are dac cu volum si un amp integrat la care se poate face bypass la pre, sa incerce, nu are ce pierde, insa este f posibil sa fie placut impresionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, ma raportez la lucruri concrete, ti-am dat exemple lumesti, in nici un caz entry level sau trancote ... dar nici nu imi place sa discut despre combinatia de scule pe care le-am ascultat la dealer-ul xyz, combinatie care depaseste lejer 150-200k€ si pe care nu o voi avea niciodata in camera mea, asa cum banuiesc ca este cazul a 99% dintre cei de pe forum.


Hai sa nu o dam in teoria relativitatii, stii cum se spune: fizicienii studiaza teoria relativitatii, folozofii studiaza relativitatea teoriei :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia ideala poate nu este, dar aproape ideala, da. Daca DAC-ul are bine realizata functia de volum (multe o au), sunetul este peste aceeasi varianta de amplificator, versiunea integrata. Nu mai zic de castigul la buzunar.

 

În aceste dac-uri cu volum pe ieșire, nu este practic un preamplificator integrat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Solutia ideala poate nu este' date=' dar aproape ideala, da. Daca DAC-ul are bine realizata functia de volum (multe o au), sunetul este peste aceeasi varianta de amplificator, versiunea integrata. Nu mai zic de castigul la buzunar.[/quote']

 

În aceste dac-uri cu volum pe ieșire, nu este practic un preamplificator integrat?

 

Ba da ! Exact asta este. Mai departe depinde cat de inteligent sau la ce costuri este restrans proiectantul.


Din pacate tampenia asta cum ca un preamplificator este mai greu de facut ca un amplificator final vad ca se perpetueaza de la Momolo incoace. El a statuat minciuna asta. Nici gand asa ceva. Bagati bine la cap, cel mai greu se lucreaza cu semnalele de putere. Ba mai rau, un amplificator de putere lucreaza cu ambele semnale, slabe si tari,iar grija este infinit mai mare de a nu se amesteca intre ele. Trebuie sa prezervi integritatea unui cantec de greiere in vecinatatea unui picamer care sparge asfaltul. Tocmai din acest motiv amplificatoarele au si cel mai mare zgomot si cele mai mari distorsiuni dintre aparatele electronice. Preamplificatoarele sunt cel mai usor de facut. Nu se compara nici nu amplificatoarele si nici cu DAC-urile. Pai ce sa mai zicem de un DAC in care ai alaturat semnal digital de semnal analogic...iar mixajul dintre ele te paste la fiecare mm de cablaj...


Preurile chiar se pot integra usor in DAC-uri si chiar este pacat sa nu se intample asa. Este un avantaj al producatorilor de DAC-uri care trebuie exploatat mai ales ca este in beneficiul tuturor, inclusiv al clientilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se fac dintr-un motiv foarte simplu: nu se cauta. Arunci o gramada de bani pe carcasa si multe mufe, butoane,alimentare, etc si apoi stai cu el pe stoc pentru ca un preu bine facut dintr-un DAC suna la fel de bine si nu costa nimic. In plus preul din DAC nici nu ocupa spatiu. Bagi mufe cu carutza si unele de calitate cat de cat buna costa cam 10 euro bucata iar apoi clientul nu le foloseste niciodata pentru ca are eventual doar o sursa de top.


Daca te uiti la orice producator observi ca are o paleta larga de amplificatoare, chiar si de dac-uri, dar preuri abia daca au o bucata. Este aparatul cel mai inutil si greu vandabil intr-o gama audio si toti evita sa-l produca. Nu are nimic mistic,magic in el, doar daca vrei sa manaresti sunetul din cabluri. Da, intr-adevar, ofera posibilitatea sa te joci cu cabluri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu cred ca nu se cauta pentru că in ultima vreme de propovaduieste beneficiul adus de un traseu cât mai scurt al semnalului. Astfel un diy-er pune un atenuator după selectorul de surse si gata.

Parerea mea este ca un preu ieftin, strica.

Ce m-a atras la Osiris este exact lipsa pre-ului. Selector de surse volum si gata. Impedanta la intrare 22k deci nu e problemă de matching cu mai nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marian, eu am inceput cu preamplificari . Cele mai cautate sunt boxele, apoi dac-urile, amplificatoarele si undeva departe preurile. Mai degraba cele de phono. Revenind la DAC-uri, mie mi se pare ilogic ca preurile sa nu fie incluse in DAC-uri cata vreme e facil tehnic si se evita costurile mari ale carcaselor si alimentarilor. Este mult mai greu sa bagi un preu in amplificator. Ai probleme de interferente mari care se rezolva cu bani mai multi si materiale exotice. Ce era logic ieri azi devine de evitat. Ideal ar fi fost ca amplificatoarele in clasa D sa domine si sa fie integrate in DAC dar deocamdata mai au inca 10 ani de asteptat, cel putin, pentru a putea depasi in calitate clasele A, B, AB...Va veni si momentul asta odata, dar in 2017 inca nu e cazul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic...acceptabilul asta poate varia sub toate formele. Ma gandesc doar la boxele Dynaudio, boxe exceptionale de altfel dar care foarte usor baleiaza de la agonie la extaz, functie de amplificator. Alt exemplu de boxe poate chiar mai bune ca Dynaudio, MartinLogan, daca le dai amplificatorul nepotrivit chiar ti-l poate arde. Recunosc ca nu.mi-am pus problema niciodata de ce oamenii cumpara cel mai mult boxe, poate ca ele aduc plusul cel mai mare de calitate intr-un sistem audio.


Revenind la DAC-uri, remarc faptul ca raman vedetele tehnologiei si in 2017. Au cel mai consistent progres si inca este loc de mai bine.Chiar si modelele de pret mediu au inceput sa ofere calitate solida. Este anul cel mai bun de a le achizitiona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La dac-uri e cea mai dinamică piață, pentru că tot timpul apare ceva nou. E cam ca la televizoare. Nici nu s-a impus încă dsd-ul și deja apare mqa-ul. Practic bagi o grămadă de bani într-un dac și peste un an afli că e depășit pt că nu ai ultima chestie la el.

Încă nu am reușit să ascult un dac cu decodare mqa, sunt foarte curios cum sună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si diversificarea permanenta a dac-urilor, playerelor si formatelor digitale e o strategie bine gandita, pentru ca nimereste doi iepuri (consumatori) dintr-o lovitura. Exista si o categorie care-si satisface doar pasiunea pentru IT, fara prea multa legatura cu muzica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si ce recomandari ati avea voi in materie de DAC-uri pana in maxim 1500-2000 EUR, si bineinteles intrebarea daca considerati oportun un alt DAC intr-un sistem format din:

Intel NUC -> iFi Audio Micro iUSB 3.0 -> Hegel H80 -> Elac BS403 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi depinde cât de bun e dacul integrat în H80. Să nu te trezești că faci downgrade. În locul tău nu aș lua nimic înainte să îl pot compara cu dacul din H80. Văd că în review-uri a fost comparat cu dacul standalone HD20 și diferențele au fost nesemnificative spre inexistente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, si ce recomandari ati avea voi in materie de DAC-uri pana in maxim 1500-2000 EUR, si bineinteles intrebarea daca considerati oportun un alt DAC intr-un sistem format din:

Intel NUC -> iFi Audio Micro iUSB 3.0 -> Hegel H80 -> Elac BS403 ?

 

Eu as vorbi cu cei de la AVStore. Ei distribuie Hegel. :idea:

De astazi ma joc cu un DAC Aune A6. Primele impresii pozitive. Daca am timp revin cu detalii.

http://www.avmall.ro/detalii/convertor-digital-analog-dac-aune-s6.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.