Sari la conținut
HiFi Tech

Deck-uri si magnetofoane


andreic

Postări Recomandate

  • 5 months later...

Ca să facem o comparație corectă, nu putem pune pe picior de egalitate niște aparate din game diferite. Nu poți compara Nakamichi RX 202, care nu-i altceva decât un banal Nakamichi BX cu 2 capete "îmbrăcat" diferit și echipat cu autorevers sau un Akai GXC 760 care este proiectat cu o decadă înaintea Revox-ului 215. Ca să nu mai pomenim de Tascam-ul 112 sau combo-ul CD/tape tot Tascam. Poate de la CT-ul 979 ai fi putut să ai așteptări mai mari, dar nici acela nu a fost capul de serie de la Pioneer. Revox-urile într-adevăr sunt în altă ligă față de cele enumerate de tine. Dar asta nu le face best of. E doar umila mea parere. 

Stimă! 

Editat de dinica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cdimoiu, si nunumai tu, nu e cazul sa citezi ultimul post, poti raspunde pur si simplu, citatul trebuie folosit pentru posturi anterioare sau cind vrei sa te referi punctual la o anumita idee dintr-un post, iar daca citezi nu cred ca e cazul sa lasi si o gramada de poze, pe care oricum le-am vazut toti. Asa nu  reusesti decit sa faci topicul mai greu de urmarit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

de mic mi-a placut sculele adevarate.am si eu un sistem alcatuit din CD SONY CDP-590, TUNER SONY ST-S261, EQUALIZER SONY SEQ-411, TUNER TECHNICS ST-500, DECK SONY TC-K520.Sunt multumit de ele. Ce parere aveti?

Mai vreau sa iau un amplificator bun. M-am gandit la TECHNICS care sunt cele mai bune.

Editat de razvan42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Acum 32 minute, Porta a spus:

Niciodată să nu spui niciodată  .....

Așa e, ai dreptate, vrei un premiu?

Cum a dispărut Viobio, cum te-ai activat brusc tu. Pe orice forum trebuie să fie câte un postac de serviciu, ca să îți parafrazez semnătura.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos Andi,.......m-ai intinerit cu ceva ani....recunosc,tin si eu prin casa ceva '"ierburi aromate",ca cele din poze.Cand am timp le mai ''prizez''.Candva, activa pe unele forumuri,la noi si afara ,userul Hiatus.

Personal il consider Alex Nikitin (http://www.ant-audio.co.uk/index.php?cat=post&qry=about) versiunea Ro.Puteai discuta ore in sir cu el  despre mecanisme,topologii,capete,samd...puncte slabe/forte  etc...

Iata ce zicea despre un model de la Sansui

" De la Sansui am un casetofon deck care-mi place foarte mult: D-705. Oricat as incerca sa-i fiu infidel cu alte aparate (Aiwa AD-F810, Dual C839RC sau CC8050, Denon DR-M30HX, Kenwood KX1100G sau KX7030, Pioneer CT959 sau CT656, Sony TC-K670, Teac V1050, etc), ma intorc invariabil la.....Sansui D-705! Pe linga performanta generala inregistrare/redare iata ce-mi place la acest aparat:
-dual cabestan simplu si precis;
-traseu redare (cap hard permalloy): 2sk389 + AO(M5218 schimbat cu NE5532) + compensare de faza + CX20187 + amplif. iesire clasa A + releu tape/source + potentiometru iesire de linie;
-traseu inregistrare (cap hard permalloy): CX20187 + amplificator tranzistorizat + compensare de faza + convertor U/I tranzistorizat + reglaj curent premagnetizare (fara HX-PRO);
-secundare separate pentru alimentare mecanica/indicatoare si pentru audio;
-alimentare audio cu +/- 12V (dinamica zdravana!!!)
-VU-metru splendid;
-panou frontal total atipic, de care te atasezi instantaneu;
-cred ca mai are si alte virtuti, dar nu-mi vine acum ideea ( sorry, D-705!!!)... "

..,analiza la concret,..nu impresii artdecor.Ar fi un real castig pt forum,daca ar mai impartasi si alte impresii despre aceste jucarii..

Editat de tatatodor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tatatodorMai am câteva pe care nu le-am pus, să nu zică lumea că sunt psycho 😄 

Acum m-ai băgat în priză și cu acel Sansui.

Aseară târziu m-am pus să trag un rip vinil cu ultimul album A Perfect Circle pe un BASF crom șaptezecist, azi dimineață m-am sculat cu o oră mai devreme doar ca să pot să îl mai ascult o dată înainte de job.

Cromurile pure BASF sunt cele mai bune casete ever din experiența mea. Dacă nu mă înșel, doar ei și AGFA au avut crom pur.

Zgomot de fond zero pe un deck bun.

 

_1320193.JPG

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, greu, pune banda, stai că scartaie, nu trage egal pe canale, mai scoate cate un zgomot. Depinde mult ce se aude de la banda la banda. E un sport mai costisitor că timp, comparativ cu un deck. Benzile vechi toate suna cam aiurea, sa nu zic prost, trebuiesc reînregistrate.

Un deck bun se poate compara cu un mag? Ce părere aveți?

FB_IMG_1561401015206.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar zilele trecute am citit că cineva pusese aceeași întrebare în revista americană Audio și i-au răspuns că un deck de top poate depăși ușor un mag mediu, datorită îmbunătățirilor continue care s-au făcut în formulele casetelor și datorită capetelor foarte bune în care firmele au investit sume colosale. Dacă, însă, comparația se face cu un mag high-end, perfect pus la punct, e mai greu ca un deck să îl depășească, deoarece magul lucrează la viteză mai mare. Ăsta a fost răspunsul.

Apropos, capetele deckurilor s-au dovedit a fi mult mai bune decât se crezuse anterior. Dacă la început durata lor de viață se dădea în mii de ore, s-a dovedit ulterior că de fapt foarte multe sunt pe viață.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, shutti a spus:

Da-mi voie sa ma indoiesc ca sunt asa mari diferente astfel incat sa justifice pretul sau diferenta de pret, totusi cred ca e doar pentru nostalgici, daca il intrebam pe Dinica ce sursa si-ar lua de 30k sigur nu ar alege deck-ul, si nici pickup :))   

Stai linistit, ca si mie mi se pare exagerat pretul, de asta am si dat linkul.

Oricum, aici intervin deja alte criterii, in special cel legat de raritate, apoi cel de raritate in starea respectiva etc.

Din ce am vazut, sub 15.000 de euro tot nu prea ai de unde sa il iei si e posibil ca exemplarul de la Audioscope sa fie in cea mai buna stare disponibila.

Nu e singura scula Nakamichi care se vinde la preturi astronomice, mai au si altele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.