Sari la conținut
HiFi Tech

Deck-uri si magnetofoane


andreic

Postări Recomandate

Treaba este ca multe dintre aparatele respective nu exista, anunturile nu sunt reale. Am incercat de mai multe ori sa achizitionez de acolo, inclusiv prin ridicare personala, insa vanzatorii nu sunt reali.

De retinut este faptul ca daca pretul este prea bun raportat la valoarea de piata a produsului, 99% este scam si se urmareste fraudarea cumparatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Nivel profesional inseamna posibilitate de a fi sincronizat cu alte aparate similare in privinta comenzilor si iesiri /intrari balansate. Nivelul profesional s-or fi referit la impedante si tensiuni pe iesire/intrare?!

Acesta e doar un casetofon din gama de sus, Extreme Standard la Sony. Este consumer. Pe hartie e una cum suna e alta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, nu știu ce să zic, am văzut că așa și-l prezentau Sony în materialele lor (vezi în imaginea de mai jos).

Apropos de ES: de multe ori m-am legat de cei care spuneau că ES înseamnă Esprit. Dar uitându-mă la acest 700ES, văd că tocmai cei de la Sony îl indicau ca Esprit ! 😯

 

 

Capture.JPG

sony20.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ăsta e WM-D6C, trebuie să caut un cablu pentru el. Pe redare are un sunet foarte fin, cald, parcă e pe lămpi. 

Prețul lui a crescut exponențial în ultimii ani, dacă unul din cea de-a doua generație (care trecuse la capete permalloy mai ieftine) poate fi luat pe la 300 - 400 de euro dacă e în stare foarte bună, pe unul din prima generație, cu capete amorfe foarte scumpe pentru vremea aceea, trebuie să scoți din buzunar minim 1000 de lire sterline (dacă e în stare foarte bună, bineînțeles).

Cel din poza mea e prima generație, funcționează impecabil, a trebuit doar să îi curăț puțin exteriorul.

20190730_201833.jpg

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sa-l stapanesti sanatos!

Quartz pe stabilizatorul de turatie au avut si Grundig chiar pe scule cu cativa ani mai vechi. Au mai fost cativa altii care au avut DD si quartz daca nu ma insel JVC. 

Capetele permalloy au sunat cel mai bine din toate dpmdv insa se uzeaza repede. Deh, nu le poti avea pe toate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.08.2019 la 11:23, hondaru a spus:

Sa-l stapanesti sanatos!

Quartz pe stabilizatorul de turatie au avut si Grundig chiar pe scule cu cativa ani mai vechi. Au mai fost cativa altii care au avut DD si quartz daca nu ma insel JVC. 

Capetele permalloy au sunat cel mai bine din toate dpmdv insa se uzeaza repede. Deh, nu le poti avea pe toate!

Thanks! 

Nu, fii atent care e diferența, că asta am vrut să subliniez: la WM-D6C, quartz lock-ul poate fi activat și dezactivat! Adică îl poți dezactiva și regla viteza. În acel moment era o chestie unică și, din câte știu, a mai apărut doar pe foarte puține deck-uri din categoria high end.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de direct drive și quartz lock, o chestie aproape hilară: de când cu aceste deck-uri DD și QL (în special K700ES), senzația de turație stabilă, parcă prinsă în menghină, e atât de pregnantă, încât atunci când trec la digital parcă am senzația de wow&flutter, pe bune. 😄 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Shibata a spus:

Puțin cam imposibil să ai w&f pe digital. Depinde ce ai fumat înainte...

Nu fumez nimic și tocmai de asta am spus că e hilar și că îmi dau seama că e doar o senzație. Probabil are legătură cu faptul că, într-un anumit fel, creierul meu e obișnuit să audă wow&flutter cu un anumit tip de semnal analogic, se pregătește pentru asta, dar nu îl aude, așa că senzația că lipsește e mult mai pregnantă.

Încerc să explic din punct de vedere pur psiho-acustic.

Sigur, mișto-uri de autobază, cum tocmai ai făcut tu, poate face oricine.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cred ca m-a impresionat simplitatea, de fapt.

Acum vad ca am scris ca nu am mai vazut in niciun aparat, ma refeream la deckuri, bineinteles, sa nu se inteleaga gresit.

K700es e facut in Japonia, normal. Ma refeream la el ca model care a fost pentru piata externa, ca au fost cateva modele mai bune, dar erau exclusiv pt piata japoneza.

K700es era 333esx pe piata japoneza, dar in timp ce k700es era top of the line pe piata din afara, japonezii au avut si 555esx, sau ceva de genul, care evident era peste, insa a fost comercializat doar pe piata lor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.