Sari la conținut
HiFi Tech

Deck-uri si magnetofoane


andreic

Postări Recomandate

Daca prin matrita intelegi banda master sursa, am mari dubii ca ai vazut asa ceva la vanzare pe ebay.

Daca intelegi o copie a benzii master, copie care a fost folosita la masterizarea unor anumite editii, atunci e posibil, dar probabil ca pretul e enorm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu sh-urile astea...neamtu' le-a coborat in beci sau garaj acum 20-30 ani, s-a lovit de ele ieri si le vinde. Romanu' le-a tinut in sufragerie, hai, de gura muierii in camara, la bloc. Eu am aruncat banda dupa role luate ebay si le-am umplut apoi cu banda luata de aci si inadita pana la 26cm.

un exemplu, nu o regula, buninteles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Am gasit de curand un deck Akai CS-02, aducandu mi aminte de prima dragoste Akai CS-01 din anii 90 nu am mai stat pe ganduri si l am luat mai ales ca era nou in cutie...functioneaza ireprosabil doar ca ii lipseste accea dinamica pe care o stiam eu,credeti ca o recapare iar aduce imbunatatiri de dinamica pe iesire? probabil ca sant cele mai slabe modele de la akai,as dori sa stiu si alte pareri legate de el...multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

adrianlucian ce maguri ai și de ce folosești DBX-ul? Înregistrările de pe benzi cum le-ai obținut...

DBX-ul trebuie sa intre sub Tascam (ca este tot Tascam DX-4D modificat la 6D ). Benzi mai trag cand vine amocu' dupa ceva LP-uri. Nu-mi place DBX-ul implementat stock in mag, asta amintit mai sus e profesional si sper sa ma razgandesc. Mai multe despre cum sta treaba cu DBX stie Eugen (horex)...

mag.jpg.638ef5daf28f38fe1570dac40ff2e110.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Cum cobori la metrou pta Unirii 1 pe acolo pe unde era inainte Banca Religiilor. Cobori si e unul dintre primele chioscuri.

Deoarece nu am mai vazut casete la vanzare de vreo 10 ani, nu imi dau seama daca preturile sunt mari sau nu. Am observat multe albume cu Queen, Deep Purple, Beatles etc, pretul fiind de 50 ron pe album.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Linkurile pe care le-ai pus sunt total irelevante. În primul rând sunt selleri pe Internet.

Apoi majoritatea sunt licitații, deci nu știi prețul final. Apoi sunt second hand. Singura care e la preț fix de 7 euro e o casetă pirat. Care e tot second hand. Deci comparativ, prețul de nici 11 euro pt o casetă originală sigilată, în magazin, e mai mult decât rezonabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Ce înseamnă ”o casetă pirat” - cred că trebuie nuanțat !

https://www.discogs.com/label/64698-Star

 

Pai scrie chiar in linkul tau ca erau lansari neoficiale, care au aparut pana in momentul introducerii legii drepturilor de autor, deci artistii vedeau zero profit din ele. Pe scurt, pirat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.