Sari la conținut
HiFi Tech

Deck-uri si magnetofoane


andreic

Postări Recomandate

Este vorba de BIAS, curentul de premagnetizare la integistrare si cap de stergere cu intrefier mare unicate, pentru a putea utiliza casetele Type IV Metal.

Nicio caseta metal nu poate fi inregistrata si nici stearsa pe un casetofon care nu are cele de mai sus.

Egalizarea (Eq) este tot la 70uSec, identica ca si la casetele cromdioxid, Cr-O2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr mine doar vu-metrele m-ar interesa din casetofonul ăsta că-s frumoase şi am ratat unele la 25 de lei în tîrg, în rest... 600 lei mi se pare exagerat. Mecanică înclinată a folosit şi Technics, a fost o modă scurtă.

Dacă era SD8020, 9020 sau şi mai bine SD9000 era altă poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sînt foarte multe scule vechi frumoase şi unele din ele îmbină utilul cu plăcutul, adică mai au şi calităţi deosebite ptr acele timpuri. Fiecare firmă a avut scule mai reuşite în vîrful gamei din acea perioadă sau mai slabe, populare... nu trebuie să cumpărăm firma, sau reclama, sau renumele ci calitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Salut! sper ca mai este cineva pe aici ! Am 27 de ani , si inca de mic am crescut ascultand muzica redata pe un kastan 1! Am vazut in comentariile d-voastra , nume de magnetofoane des intalnite pe forumuri , rostov , tesla , pioneer( asta da scula , numai ca bugetul nu mi se aloca ) :D:lol: ! Crescand , la magul meu am ascultat doar ajutandu-ma de statie, cunoscatorii stiu la iesirile laterale pentru cablu de inregistrare de ex, i-am pus o mufa jack si am tot ascultat! Nu stiu ce s-a intamplat , dar acum imi scoate un vajait , un sunet pe care il scot transformatoarele cand au tolele slabite , sau cand se lipeste electrodul atunci cand vrei sa sudezi ! sunetul ala !

Acum , nu ma mai intereseaza sa meraga decat pentru statie cu urmatoarele aspecte:

-cum si unde as putea sa il restaurez!( precizez nu am umblat in el niciodata , decat sa il sterg de praf)

- nu am probleme cu ambreiajul , sau cu alte parti componente ce tin de mecanica

-potentiometrul de volum trebuie schimbat

Nu vreau sa renunt la el , pentru nici un model deja pus la punct, ma leaga amintiri !

Va rog frumos , daca aveti timpul necesar de la fiecare cate un sfat! Poate nu e un magnetofon wow , dar eu pe asta vreau sa il fac sa merga deoarece am un amplificator vintage Kenwood KA-907!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu prea pot sa-mi imaginez nici in scenariu in care sa include si un magnetofon. Pe vremuri era alta poveste, imprumutai in disc, te intilneai cu unu, doi prieteni si tragea fiecare de la altul, dar acum? Ce sa inregistrez ? De pe CD, de pe vinyl ? Se pot ripui daca vreau neaparat, dar mai bine le cumpar, sa procuri muzica nu mai e de mult o problema. Benzile vechi nu prea mai sint in stare buna, iar cele noi, copii foarte bine inregistrate dupa matrite de studio sint foarte scumpe iar titlurile extreme de putine. Dar astept punctul de vedere al lui Alex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu e doar obisnuinta. In clasa a II a a intrat primul mag in casa (b3), intr-a VIIa (1976) l-am avut pe al meu personal (B70) Si tot asa. Daca caut prin cutii cu siguranta gasesc benzi din anii '70.

Nu e ca si cum ai pastra chilotii de atunci (clar caz de patologie) , cum stiu cazuri de oameni care inca au colectia de servetele sau cutii de chibrituri...asa si cu magnetofonul, e parte din tine, din ale tale. Care vrea, la gunoi treaba lui. Insa e placut sa desfaci o banda (fiecare tip are si un miros specific) sa o pui la treaba si sa lenevesti un pic. Fara sa-ti bati prea mult capul cu raport s-z.

Probabil unii vor zice ca e ca si cum as manca pate de Scandia de 3 lei cutia pe cand ei mananca de gasca din Franta cu 100 euro bucatura...Eu sunt fericit, ei doar multumiti pe moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu e doar obisnuinta. In clasa a II a a intrat primul mag in casa (b3), intr-a VIIa (1976) l-am avut pe al meu personal (B70) Si tot asa. Daca caut prin cutii cu siguranta gasesc benzi din anii '70.

Nu e ca si cum ai pastra chilotii de atunci (clar caz de patologie) , cum stiu cazuri de oameni care inca au colectia de servetele sau cutii de chibrituri...asa si cu magnetofonul, e parte din tine, din ale tale. Care vrea, la gunoi treaba lui. Insa e placut sa desfaci o banda (fiecare tip are si un miros specific) sa o pui la treaba si sa lenevesti un pic. Fara sa-ti bati prea mult capul cu raport s-z.

Probabil unii vor zice ca e ca si cum as manca pate de Scandia de 3 lei cutia pe cand ei mananca de gasca din Franta cu 100 euro bucatura...Eu sunt fericit, ei doar multumiti pe moment.

 

Imi place ce ai scris! :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Sa ma iertati, dar acesta este un forum de deck-uri si magnetofoane si m-i se pare ne la locul lui cand vin cativa iubitori de mp3 si incep sa povesteasca dece nu l-e plac magnetofoanele si ca ce sa faca cu ele. Consider ca este mai avantajos pt toti sa ne spuna cei care au magnetofoane si deck-uri, dece l-e plac aceste aparate minunate, in acest caz cei ce nu au cunostiinta in materie, mai pot invata cate ceva si cei care au cunostiinte in aceasta materie pot da sfaturi pretioase celor care au nevoie de asa ceva.

:clap::thumbup:

N-am inteles de ce ai parasit Vintage Audio ? Care a fost treaba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capetele GX suna bine, dar cum sa ma exprim, putin mai rece, iar capetele mai moi cum au Revox si Studer suna cald si natural.

Parerea mea coincide cu a lui Eugen. Cu amendamentul ca sunt capete "tari" care pot suna cald si natural. Am tc 765 care are capete tari si suna ok, la fel Philips n4520, nu stiu cum se pot toci capetele si suna ok. Ma oftica Teac x10r caruia i-am pus capete noi (si moi ! ) si care suna prost :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nakamichi RX-202... singurul deck pe care regret ca l-am dat. Nu pot sa uit fata amicilor care-l vedeau facand "autoreverse"... :lol: Mi se pare mai fiabil ca RX-505.

Ca deck de "tras" pe el, raman credincios tot unui Naka, CR-4. Parerea mea, ca fiabilitate, bate CR-7.


Tascam 112MKII - am servisat unul pe partea de sursa si mecha. Impresionant, dar conceput putin ciudat.


Akai GXC-760 - suntem "prieteni buni" as putea spune, am trei servisate "full" pana acum. Construite pentru eternitate, ca un tanc sovietic. Felicitari pentru posesie! Un clasic care merita pastrat!


Revox B-215 - servisare pe sursa si mecanica. Nice!


Despre restul, ma abtin, nu mi-au trecut prin mana, nu vorbesc. Oricum, felicitari pentru colectie! Si pentru "corazon" (asa ii spunea un coleg pasiunii pentru un lucru bine facut). Ma bucur sincer cand vad oameni pasionati. Felicitari inca o data si sa le stapanesti sanatos! Ca de ascultat cu placere, sunt sigur ca nu-i nevoie de urare... :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nakamichi RX-202... singurul deck pe care regret ca l-am dat. Nu pot sa uit fata amicilor care-l vedeau facand "autoreverse"... :lol: Mi se pare mai fiabil ca RX-505.

Cu același autoreverse a impresionat-o Mickey Rourke pe Kim Basinger în 9 1/2 Weeks. :D Sau probabil era RX505, dar oricum autoreverse-ul e același.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.