Sari la conținut
HiFi Tech

bogdanozaurus

Postări Recomandate

:) eu observ ca de fiecare data cand ti se cere ceva concret, abati discutia spre alte probleme. Te-am intrebat clar: de unde stii ca banda ar fi suportul ideal pt stocare? Cand eu stiu ca e chiar invers. Ai un raspuns?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Andi, pierzi vremea. Am pus aceeasi intrebare fara sa primesc un raspuns coerent.

Inregistrarile pe banda magnetica sunt cu pierderi. Asa functioneaza tehnologia. Adaugam SNR limitat dinamic, demagnetizare, etc.

Banda magnetica nu are cum sa fie cel mai bun mediu de stocare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai scrisesem pe mobil un raspuns lung si stufos, pe care desigur ca l-am pierdut prin atingerea butonului de refresh in loc de send. :D Deci incerc sa refac de la zero:


In primul rand constat ca se amesteca mediul fizic de stocare (optic / magnetic / etc...) cu metoda de stocare (analogic sau digital). Exista de ex. DAT-ul care este (era) folosit ca mediu profesional de arhivare pe banda magnetica dar in format digital.

De asemenea vad ca unii nu doresc sa inteleaga ca, datorita mecanismelor inerente unei stocari digitale (algoritmi de detectie si corectie a erorilor), un fisier de date poate fi copiat la infinit intre ce medii de stocare dorim noi (magnetic / optic / etc...) fara absolut nicio pierdere de date, adica toate copiile pot fi comparate bit cu bit si sunt identice. Paranteza: a NU se confunda cu interpolarea pe care o fac CD-playerele atunci cand nu pot citi datele de pe un CD distrus!!!

Acestea fiind spuse nu inteleg nici ideile unora ca vor pierde datele de pe cd-ul x peste 50 de ani. Poti trage f. bine aceleasi date pe mai multe cd-uri si poti sa le transferi (copii perfecte!) pe alte medii, peste cativa ani, pe masura ce apar noi tehnologii si noi medii de stocare. Cu alte cuvinte faci refresh la arhiva.

Intr-adevar e destul de dumb sa tii pe raft numai CD-uri audio originale (care da, e posibil sa se degradeze peste N ani), fara sa arhivezi si copii ripate ale lor. Nu tipati cu copyrightul ca sunteti offtopic. Se poate discuta separat.

Revenind la "arhivarea analogica". La ce??? Spun unii ca o banda de magnetofon "tine 50 de ani". Tine ce? Tine de cald? O inregistrare analogica pe suport magnetic sufera o degradare continua in timp, suportul se degradeaza, se demagnetizeaza, etc... Daca cineva afirma ca o banda veche de 10 ani se aude identic si la fel ca acum zece ani, inainte de a-i aduce argumentele tehnice (cu demagnetizarea si restul...), eu l-as intreba cum poate el sa garanteze ca aude aude exact ce a auzit acum zece ani? Hai sa fim seriosi, eu cred ca nici versurile nu si le mai aduce aminte. :D:D:D Dar e cool sa afirmi: eu am banda asta de 10 ani si se aude exact ca la inceput. Credeti-ma pe cuvant, eu sunt Lumina.


PS: nu sunt ferm convins ca cei care fac apologia stocarii analogice... stiu ce inseamna cu adevarat semnal analogic si semnal digital...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca intrebarile si contrele voastre se doresc a fi constructive monodirectional. Intrebarea cu care m-ati fi facut PRAF e continuta in insasi postarile mele: Daca pentru tine, care ridici in slavi ANALOGICUL, de ce faci salvarea, arhivarea in DIGITAL? Voi ce credeti? Raspunsul voi insiva l-ati dat si... aveti dreptate, domnilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe... Uite o intrebare frumoasa, la care va las pe voi sa raspundeti: daca scrii un text cu pixul pe o hartie, informatia e stocata analogic sau digital? Dar daca pe aceeasi hartie pictezi in acuarela un tablou, cum e stocata informatia? Argumentati raspunsul. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare pentru cei care si-au pus aceasta problema, posibil cei care fac dj pe vinil. 4g apasare pe placa, asa cere doza, strica placa in mod barbar?


Am 3 pick-ri momentan, 2 au doze relativ bune nagaoka mp 150 si ortofon 2m red. Mai am insa inca unul cu doza ortofon dj care apasa cu 4g, conform spec doza. Imi place sunetul cu aceasta doza, e mai autoritar si ferm. Nu pacane caraie fasie pe discuri ca celelalte 2. Se pare ca in acelasi timp nu e asa pretentioasa la ondulatii, tine brazda cu fermitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.