Sari la conținut
HiFi Tech

ANEXA la topicul '' Cablurile in audio/adevar sau sci-fi"


pilgrim

Postări Recomandate

Si intr-adevar, este de foarte mare "catarsis" subiectul asta, care de la inceput a fost postat contrar regulamentului. :lol:

 

Vad ca revii si insisti cu treaba asta


Peste tot vezi doar mizerii, flame, postari sau subiecte contrare regulamentului, etc. A devenit ''defect profesional''?


Ok, e contrar regulamentului? Da-mi avertisment, da-mi ban.. ca incep sa cred ca-ti face placere treaba asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ceea ce e mai ingrijorator este faptul ca multi dintre voi nu considera nimic anormal in bagatul batului prin gard. Mai ales tu Pilgrim, care prin formatie ar fi trebuit sa ai o cu totul atitudine.

Aveti un comportament ca de copii de gradinita, dar vreti sa pozati in intelectuali fini. Lingura de alpaca, chiar daca arata ca argintul la prima vedere, tot gust de cocleala iti lasa-n gura.

 

Si daca tot ai pomenit de bagat batul prin gard, eu cum sa iau afirmatiile acestea ale tale?


Eu mi-am exprimat o opinie, sunt si altii de acord cu mine. Tu nu esti, ai alta parere. Nici o problema, nu ma supar, nu ma deranjeaza. Dar daca vrei o sa o combati, foloseste argumente, si nu te lega de persoana mea, de profesia mea, de pregatirea mea, de familia mea sau mai stiu eu ce.


Am afirmat ca si moderatorii pot incalca regulamentul Asta e un exemplu: atac la persoana si jignire - ca ne credem si postam in intelectuali fini, dar de fapt n-avem minte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pilgrim, si eu am fost etichetat drept mâncător de semințe, grec după nickname, etc. Desi nu criticasem persoane ci vorbisem despre actul de moderare. Dar...așa suntem noi cei care ne pretindem intelectuali fini - mofturoși si cam cocliți, strâmbam din nas când lucrurile devin rudimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi neica Brain , de asta mi-era frica, ca se vor gasi colegi s-o ia prea personal. (uite mai sus)

Ca sa vezi ca e importanta si educatia religioasa, regulamentul forumului (pe care eu unul nu-l contest, incalc, dar il cred perfectibil :D )

are izvorul primar in decalogul poruncilor :D .

Si nu-mi place fluturatul marotei cum ca proprietarul, gazda, cum s-o numi, forumului inchide taraba. Si io sau altul, drepti, saru'mana! Contezi pe reactia asta? :twisted:

N-am ce sa-mi reprosez (poate doar ca azi sunt prea activ :D ).

Cand Netcrusher a deschis mustaria nu stia in ce se baga? :D

De aia are si instrumentele bunei guvernari la indemana, sa le foloseasca si nu sa ne ia jucaria si sa plece :lol


Topic asta trebuia sa se numeasca "loc de refulare" sau "supapa" :D Lasati-l sa curga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa vezi ca e importanta si educatia religioasa, regulamentul forumului (pe care eu unul nu-l contest, incalc, dar il cred perfectibil :D )

are izvorul primar in decalogul poruncilor :D .

 

In Vechiul Testament exista si lapidarea ca pedeapsa pentru cei ce incalcau anumite prorunci. Un fel de banare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avocatul diavolului...

Orice forum din lumea aceasta are un regulament si niste moderatori. Nu va obliga nimeni sa intrati aici, sa postati, etc.

Brain va cere decat sa va respectati interlocutorii si in masura in care se poate amaratul asta de regulament. Va asigur ca nu o sa vi se intample nimic rau daca reusiti toate cele de mai inainte. Din cate cunosc exista pozitii libere de moderator, daca credeti ca se poate face treaba mai buna sariti la moderare. Stergeti pe jos cu Brain, aratatii nenorocitului cum se modereaza un forum. Puterea exemplului sa fie cu voi! :twisted:


PS: Io decat intru in pauza de forum. Poate revin in august cu rezultatele unui test pe care il pun la cale cu cmiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce coincidente bizare:


- Si eu abia m-am intors din concediu.


- Si eu cunosc si colaborez cu audiofili carora chiar nu am ce sa le reprosez.


- Si tu ai fost invitat in repetate randuri sa incerci niste semnale de test pe propriul sistem si sa confirmi daca auzi diferente si (desigur) ai refuzat.


In ultima instanta se pare ca nu suntem chiar atat de diferiti. :D


Acum: precum am mai spus-o (vezi topicul Audioweb incotro - pe care eu l-am initiat acum ceva vreme), atata timp cat Netcrusher nu se decide care-i drumul de urmat, personal nu dau vreo sansa forumului in actuala configuratie audiofilo-electronista. Admin a lansat un forum de genul "Stiinta si credinta" pe care s-au inscris la gramada atei si credinciosi. Se dezbate problema existentei lui Dumnezeu. Ghici ce se intampla in continuare? Se va ajunge la o concluzie? Va renunta vreuna din parti la convingerile sale? Cu siguranta. Si marmota...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

niste semnale de test pe propriul sistem si sa confirmi daca auzi diferente..

 

Din pacate pt noi audiofilii, muzica e un semnal mult mai complex decat semnalele tale de test. Bineinteles, atata timp cat nu asculti bumtzi-bumtzi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toată zavera asta se reduce la conflictul dintre aşa numiţii audiofili (a nu se confunda cu melomanii) şi electronişti.

Practic, între cele două domenii e aceeaşi diferenţă ca dintre vrăjitorie şi medicină. Una e empirică, cealaltă e o ştiinţă.

Dacă s-ar putea trece peste orgolii şi interesele materiale şi s-ar dialoga real, atunci audiofilii ar avea mai multe de cîştigat.

..................

Astfel de diferenţe se găsesc în toate domeniile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zal, pe mine unul in ce categorie ma bagi, ca sunt "asa numit" audiofil dar si electronist (vrei fotocopie dupa diploma? Dupa care, aia de faculta sau aia de masterat?).

Deci ce-as fi eu, dupa inteleapta ta opinie? Nu de alta dar de interese materiale nu cred ca ma poti acuza: mi-am luat aparatele de la patru dealeri diferiti si (sper ca) urmeaza si al cincilea, realizat de catre un producator autohton (asta, ca sa te lamuresti si cum stau cu snobismul) :lol:


P.S. Iar de orgoliu ma doare drept la basca, nu am nimic de demonstrat nimanui si chiar incerc sa ajut pe toata lumea - in masura posibilitatilor mele, desigur!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toată zavera asta se reduce la conflictul dintre aşa numiţii audiofili (a nu se confunda cu melomanii) şi electronişti.

Practic, între cele două domenii e aceeaşi diferenţă ca dintre vrăjitorie şi medicină. Una e empirică, cealaltă e o ştiinţă.

Dacă s-ar putea trece peste orgolii şi interesele materiale şi s-ar dialoga real, atunci audiofilii ar avea mai multe de cîştigat.

..................

Astfel de diferenţe se găsesc în toate domeniile.

 

Exemplul nu mi se pare elocvent. As face mai degraba comparatia cu mecanic (vs) pilot. Chiar daca un mecanic e excelent, stie perfect cum functioneaza o masina, asta nu il califica in a deveni pilot.


In traducere libera, am intilnit MULTI electronisti excelenti si aproape lafel de multi nu erau prea implicati nici macar in muzica, cu atit mai putin in audiofilie. Nu contest, mai sunt si suprapuneri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul despre cabluri a existat o mica discutie in care a fost pomenit numele meu. Nu am dorit sa provoc o alta interminabila discutie despre nimic pe pe un topic ce avea un subiect destul de serios. Acum ca Pilgrim a venit cu cateva obiectii' date=' am sa punctez doua aspecte.

1. Jack multam de interventie!

2. Brain, vezi fraza subliniata. [b']Te rog sa confirmi si faptul ca nu m-am invrednicit nici macar sa raportez mesajul lui Victor.[/b]

 

Dap! Exact de aceea a fost total nepotrivita interventia lui Jack. Am observat eleganta cu care ai tratat subiectul. Si am tratat discutia ca pur si simplu o tachinare intre voi.

 

Domnule moderator, maria ta, interventia mea nu era ca "avocat" al lui Dinica ( desi recunosc, fiind u-mi prieten bun, am cam vazut negru la cum a fost jignit ) ci contraziceam exemplul matale de VERTICALITATE, dind exemplu un post in care avea loc un atac grosolan la persoana. SI apoi se spune ca doar se "tachinau" :mrgreen: .


Acelasi Victor care este dat exemplu de verticalitate, cu citeva posturi in urma ma ataca pe mine ( si pe altcineva) ; la rugamintea mea de a clarifica situatia tace ca ..... verticala de 47 grade. Noroc (,) ca posturile au fost sterse


Sa mai aduc in discutie?:

1. Suspendare direct pentru 2 saptamini ( fara avertisment, motivele......f. intemeiate pt. dinsul, probabil), nu respecta promisiunile initiale

2. Imi pune o multime de intrebari, care mai de care mai insinuatoare, atacuri, toate acestea in lipsa posibilitatii mele de a da vreun raspuns, "suspendat" fiind

3. Jigneste prin niste afirmatii intreaga comunitate audiofila ( nu ma mai obisesc sa le caut )

4. etc.


Din cauza acestor exemple de prea-verticalitate pentru mine domnul actual moderator e un mare vertical pe perpendiculara de pe linia directoare si "pe cale de consecinta " are din partea mea un mare IGNORE. Doar ca fapt divers, ultima lamurire pe care ti-o dau, voiam mult ca topingul respectiv ( care facea irespirabil aerul de pe tot forumul, cum mai toti au sesizat) sa fie inchis, chiar cu pretul suspendarii mele. Asta daca tot m-ai intrebat (mai mult sau mai putin retoric) "Arde ceva?!" . Da, arde forumul, ultimul ramas, iar matale stai si te uiti cu miinile-n sin. Mai mult chiar, ai si dat deoparte pe cineva cu o galeata cu apa in mina! In locul acesteia ai mai pus niste paie....


Acestea fiind zise, nu inseamna ca nu voi respecta ( pe cit posibil, avind in vedere ce se intimpla pe aici, functionind uneori "Kill or be killed") regulamentul, din respect pentru Netcrusher care a incercat sa ne puna la dispozitie o "jucarie" de calitate, dar pe care multi s-au gindit ca ar fi mai bine sa faca ceva pe ea. Baieti ( ca fete nu cred ca sunt), e un loc de joaca, trebuie sa aduca o placere, chiar ludica. Locul unde se arata muschii e sala de forta iar locul unde se compara organele sexuale......nu stiu sa existe in lumea civilizata, iar daca este, cu siguranta nu e acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zal, pe mine unul in ce categorie ma bagi, ca sunt "asa numit" audiofil dar si electronist (vrei fotocopie dupa diploma? Dupa care, aia de faculta sau aia de masterat?).

Deci ce-as fi eu, dupa inteleapta ta opinie? Nu de alta dar de interese materiale nu cred ca ma poti acuza: mi-am luat aparatele de la patru dealeri diferiti si (sper ca) urmeaza si al cincilea, realizat de catre un producator autohton (asta, ca sa te lamuresti si cum stau cu snobismul) :lol:


P.S. Iar de orgoliu ma doare drept la basca, nu am nimic de demonstrat nimanui si chiar incerc sa ajut pe toata lumea - in masura posibilitatilor mele, desigur!!

Stimate iosiP, nu te cunosc ca să apreciez competenţele în vre-un domeniu, m-am exprimat la modul general, dacă cineva înţelege asta ca un atac, e păcat. Să încercăm totuşi să facem o distincţie între audiofili şi melomani. Nu e greu, deşi ambele categorii ascultă aceeaşi muzică şi eventual pe aceleaşi scule, dar nu obligatoriu. Diferenţele se află în alte detalii.

Personal mă consider meloman, iar ca electronist ajut pe oricine e dispus să asculte. La fel, nu am interese materiale, nu fabric şi nu vînd nimic, nu fac reclamă şi nu caut să atrag muşterii. Cînd analizez o sculă audio, o fac doar tehnic, nu mă impresionează firma, preţul sau designul.

................

Şi ca să ne distrăm un pic, nu văd ce relevanţă au diplomele, îmi aduce aminte de doi care se certau pe un loc de parcare şi au ajuns să se insulte cu cîte facultăţi are fiecare, sau de babele care se certau pe un loc liber în troleibuz, argumentul suprem fiind numărul de operaţii. :lol:

 

Cauta un exemplu mai bun, personal decit sa ma duc la un spital din ro mai bine iau leacuri babesti, cel putin asa nu ma pricopsec cu cine stie ce stafilococ auriu de nu mai scap decit in groapa.

Am încercat mai multe variante pînă la asta cu medicina, tocmai ca să nu se inflameze careva, una din ele era cu comparaţia dintre astrologie şi astronomie, dar era riscul ca cineva să se gîndească imediat la ghicitul în stele, cafea sau în palme. Cum să fac să împac pe toţi? Exista şi soluţia de a nu posta nimic, toţi erau fericiţi, fiecare cu echipa lui.

Să încercăm să analizăm la rece şi cu o privire de ansamblu. Dacă cineva e atent la ce şi cum postez, va observa că pledez ptr colaborare, nu ptr anihilare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul despre cabluri a existat o mica discutie in care a fost pomenit numele meu. Nu am dorit sa provoc o alta interminabila discutie despre nimic pe pe un topic ce avea un subiect destul de serios. Acum ca Pilgrim a venit cu cateva obiectii' date=' am sa punctez doua aspecte.

1. Jack multam de interventie!

2. Brain, vezi fraza subliniata. [b']Te rog sa confirmi si faptul ca nu m-am invrednicit nici macar sa raportez mesajul lui Victor.[/b]

 

Dap! Exact de aceea a fost total nepotrivita interventia lui Jack. Am observat eleganta cu care ai tratat subiectul. Si am tratat discutia ca pur si simplu o tachinare intre voi.

 

Domnule moderator, maria ta, interventia mea nu era ca "avocat" al lui Dinica ( desi recunosc, fiind u-mi prieten bun, am cam vazut negru la cum a fost jignit ) ci contraziceam exemplul matale de VERTICALITATE, dind exemplu un post in care avea loc un atac grosolan la persoana. SI apoi se spune ca doar se "tachinau" :mrgreen: .


Acelasi Victor care este dat exemplu de verticalitate, cu citeva posturi in urma ma ataca pe mine ( si pe altcineva) ; la rugamintea mea de a clarifica situatia tace ca ..... verticala de 47 grade. Noroc (,) ca posturile au fost sterse


Sa mai aduc in discutie?:

1. Suspendare direct pentru 2 saptamini ( fara avertisment, motivele......f. intemeiate pt. dinsul, probabil), nu respecta promisiunile initiale

2. Imi pune o multime de intrebari, care mai de care mai insinuatoare, atacuri, toate acestea in lipsa posibilitatii mele de a da vreun raspuns, "suspendat" fiind

3. Jigneste prin niste afirmatii intreaga comunitate audiofila ( nu ma mai obisesc sa le caut )

4. etc.


Din cauza acestor exemple de prea-verticalitate pentru mine domnul actual moderator e un mare vertical pe perpendiculara de pe linia directoare si "pe cale de consecinta " are din partea mea un mare IGNORE. Doar ca fapt divers, ultima lamurire pe care ti-o dau, voiam mult ca topingul respectiv ( care facea irespirabil aerul de pe tot forumul, cum mai toti au sesizat) sa fie inchis, chiar cu pretul suspendarii mele. Asta daca tot m-ai intrebat (mai mult sau mai putin retoric) "Arde ceva?!" . Da, arde forumul, ultimul ramas, iar matale stai si te uiti cu miinile-n sin. Mai mult chiar, ai si dat deoparte pe cineva cu o galeata cu apa in mina! In locul acesteia ai mai pus niste paie....


Acestea fiind zise, nu inseamna ca nu voi respecta ( pe cit posibil, avind in vedere ce se intimpla pe aici, functionind uneori "Kill or be killed") regulamentul, din respect pentru Netcrusher care a incercat sa ne puna la dispozitie o "jucarie" de calitate, dar pe care multi s-au gindit ca ar fi mai bine sa faca ceva pe ea. Baieti ( ca fete nu cred ca sunt), e un loc de joaca, trebuie sa aduca o placere, chiar ludica. Locul unde se arata muschii e sala de forta iar locul unde se compara organele sexuale......nu stiu sa existe in lumea civilizata, iar daca este, cu siguranta nu e acest forum.

 

Constat ca nu s-a inteles nimic din tot ce s-a intamplat. Vad ca se confunda in continuare termenul folosit de mine "verticala" cu "verticalitate".

Nu mai dezvolt altceva, doar te rog sa cauti afirmatiile prin care eu jignesc intreaga comunitate audiofila. Ma rog, prin care tu consideri asta.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd analizez o sculă audio, o fac doar tehnic, nu mă impresionează firma, preţul sau designul.

 

Permitem sa nu te cred... Chiar nu te intereseaza cum suna?

O scula audio, tocmai pentru ca e una AUDIO, trebuie analizata IN PRIMUL RAND din punct de vedere al sunetului. Mai intai o ascultam si apoi o analizam tehnic. Mai intai vedem cum suna si apoi cum este construita.

Intrebare: o scula audio poate sa fie construita de nota 10, dar sa sune de nota 6? Sau sa fie construita de nota 6 dar sa sune de nota 10?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cînd analizez o sculă audio' date=' o fac doar tehnic, nu mă impresionează firma, preţul sau designul. [/quote']

 

Permitem sa nu te cred... Chiar nu te intereseaza cum suna?

O scula audio, tocmai pentru ca e una AUDIO, trebuie analizata IN PRIMUL RAND din punct de vedere al sunetului. Mai intai o ascultam si apoi o analizam tehnic. Mai intai vedem cum suna si apoi cum este construita.

Intrebare: o scula audio poate sa fie construita de nota 10, dar sa sune de nota 6? Sau sa fie construita de nota 6 dar sa sune de nota 10?

 

Pilgrim, iti bati gura de pomana....Chestia cu electronistii ( care sunt cei mai tari, pentru ca ei stiu ce se afla in "burta" unei scule) vs audiofili ma duce cu ginful la mecanicii care apreciaza o masina in functie de cit de usor se repara, cit de usor ai acces la anumite piese. Tu vii cu o masina care iti place mult cum merge, el zice: "O porcarie, dom'le! " Tu, consternat: " Da de ce?! Mie imi place mult. Fuge bine, e stabila, ai confort, etc. " El: "Pai nu vezi dom'le ca daca vreau sa schimb electromotorul ( de exemplu -n.a.) tre' sa dau jos intii alternatorul ( de exemplu-n.a. )?!" Tu : "?!?!?! WTF?!"


Ce te mai intereseaza , ba, cum suna. Daca e pese putine sau se repara ( sau modifica greu ) nu bune, dom'le. Toti aia care face scule e niste prosti, dom'le, nu au habar, si in plus te si pacaleste, iti ia banu' din buzunar. Doar ei detine adevarul suprem, n-ai ascultat o scula facuta de Dorel...( evident ca nu, pentru ca nu exista vreuna, sau daca exista nu e terminata... ). Nu vreau sa generalizez, exista si cunosc cazuri care nu fac parte din aceasta categorie, dar multi sunt asa.


Si daca tot dam exemple din medicina, fiziologie, as putea sa mai dau unul: un ortoped extraordinar, care cunoaste perfect aparatul locomotor si in plus cunostinte vaste de medicina generala, conform logicii voastre ar trebui sa fie cel mai bun sportiv. Dar nu prea e asa. Un bun sportiv ma indoiesc ca ar avea cunostiinte temeinice de ortopedie, medicina. Aaaaa, asta e partea a doua ca impreuna fac o echipa buna, dar asta e altceva, e colaborare, lucru cam greu de inteles pe plaiurile mioritice......La noi competitia consta in a ne masura "balls"-urile si alte cele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: o scula audio poate sa fie construita de nota 10, dar sa sune de nota 6? Sau sa fie construita de nota 6 dar sa sune de nota 10?
Aveam eu o vorba de semi-audiofil semi- electronist:

Daca o scula masoara bine are sanse sa sune bine, in schimb o scula care masoara prost va suna in mod sigur prost.

Cu completarea:

Beleaua este ca habar n-avem ce trebuie sa masuram si cum se leaga de ceea ce auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti măsura emoția, vibratia si atmosfera pe care reușește sa o reproducă un sistem muncit, rodul unor nopți nedormite cu repozitionari de incinte, recablari, sute de ore de audiție?!

Satisfactia vine atunci când alti impatimiti asculta muzica pe acel sistem si rămân încântați fiindu-le greu sa se ridice din scaun si sa plece.

Poti sa-l jignesti pe impatimitul care a lucrat la acel sistem spunandu-i ca nu conteaza cablurile, alimentarea, pozitionarea, machingul si alte ,,amanunte"?!

Eu zic ca nu ai acest drept, macar din bunacuviinta daca nu din respect si din intelegerea valorilor celuilalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti măsura emoția, vibratia si atmosfera pe care reușește sa o reproducă un sistem muncit, rodul unor nopți nedormite cu repozitionari de incinte, recablari, sute de ore de audiție?!

Satisfactia vine atunci când alti impatimiti asculta muzica pe acel sistem si rămân încântați fiindu-le greu sa se ridice din scaun si sa plece.

Poti sa-l jignesti pe impatimitul care a lucrat la acel sistem spunandu-i ca nu conteaza cablurile, alimentarea, pozitionarea, machingul si alte ,,amanunte"?!

 

:thumbup::clap:


BIG LIKE! Doar cineva care a trecut prin aşa ceva poate să scrie astfel, la fel cum doar cineva care a trecut prin asta poate să înţeleagă. Ştiu, şi cum încă, ce înseamnă aşa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti măsura emoția, vibratia si atmosfera pe care reușește sa o reproducă un sistem muncit, rodul unor nopți nedormite cu repozitionari de incinte, recablari, sute de ore de audiție?!

Satisfactia vine atunci când alti impatimiti asculta muzica pe acel sistem si rămân încântați fiindu-le greu sa se ridice din scaun si sa plece.

Poti sa-l jignesti pe impatimitul care a lucrat la acel sistem spunandu-i ca nu conteaza cablurile, alimentarea, pozitionarea, machingul si alte ,,amanunte"?!

Eu zic ca nu ai acest drept, macar din bunacuviinta daca nu din respect si din intelegerea valorilor celuilalt.

Big like 2!

Sunt in pauza de forum insa randurile lui Kostas merita o derogare. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.