Sari la conținut
HiFi Tech

Audio high-end, topologii si alte discutii instructive


pilgrim

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

focus on the sound, asa cum zicea vio, sunetul ca si culorile reale nu sant asa vivace cum sant pe televizoarele moderne, balansul natural al sunetului poate fi atins foarte usor daca nu vanezi puteri mari , o lampa mica, un set de boxe de hartie chiar vintage, o sa fii doar tu cu ele dar o sa fie sunet.


DAC uri si alte bufneli, bani irositi in vant, ca touaregul din poveste, actul de conducere al automobilului se invata in forma sa corecta, nemascata, neintinata, pe o masina clasica fara servomecanisme, acolo unde se simte fiecare piatra in directia(uzata) nu pe gogosi umflate.


desigur odata bucuros financiar, poti accesa alt nivel, insa e foarte important sa o faci in acelasi spirit curat, focus on the sound.


un alt lucru important in audio este ca nu poti sari niste pasi, inevitabil trebuie sa o iei de la capat daca ai facut asta, sa vinzi sicriele si sa asculti muzica din nou, sa apuci calea cea buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma sacaie si "interconect" in loc de cablu.
Pai cabluri sunt toate, si cele de boxe, si cele de alimentare, si cele de antena, si... Desigur, am putea sa scriem "cablu de interconectare pentru semnal analogic de nivel mic" dar ma indoiesc ca cineva s-ar obosi sa faca asta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma sacaie si "interconect" in loc de cablu.
Pai cabluri sunt toate' date=' si cele de boxe, si cele de alimentare, si cele de antena, si... Desigur, am putea sa scriem "cablu de interconectare pentru semnal analogic de nivel mic" dar ma indoiesc ca cineva s-ar obosi sa faca asta.[/quote']

 

In general, prin interconect, lumea se refera la cablul stereo RCA-RCA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am alte pasiuni,scumpe si timpite:masini,ceasuri,toale de firma,single malt,hoteluri de minim 4 stele,trebuie sa cheltuim pe ceva,nu luam banii cu noi in groapa,si asta face parte din viata

 

Aprob ceasurile si single malt (si eu sunt amator).

 

E posibil domnilor sa postati astfel de excese de "burgheji", aici, pe forum, unde noi suntem foarte grijulii fata de modul in care isi cheltuie lumea banii? :lol:

Cum e posibil sa cheltuiti bani pe ceasuri cand puteti vedea cat e ora si pe telefon? Si ce, "ochii lu' Dobrin" nu va mai place? Sa nu-mi spuneti ca "serviti" si malt d'ala afumat, ca-i prea de tot...Pai de banii aia luati o cisterna de metilic, nu-i tot alcool si ala? :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu-mi spuneti ca "serviti" si malt d'ala afumat, ca-i prea de tot...Pai de banii aia luati o cisterna de metilic, nu-i tot alcool si ala? :mrgreen:

 

Eu am baut, de fapt am incercat sa beau odata, la cineva si e naspa rau. Nu mi-a placut. Si cand am aflat cat a dat pe el, ma gandeam ca imi cumparam un cablu de alimentare sau interconet bun de tot pe banii aia. Sau cateva zeci de viniluri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut asta cu cablul de alimentare scump. La ce ajuta ? Utilizatorii acestor cabluri sint constienti ca prin pereti si pana in apartament trec cabluri de duzina ? Cu ce poate ajuta o mica extensie ? E ca si cum ai merge cu un Ferrari pe un drum de 200 km de pamant si apoi 10 metri circuit de Formula 1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut asta cu cablul de alimentare scump. La ce ajuta ? Utilizatorii acestor cabluri sint constienti ca prin pereti si pana in apartament trec cabluri de duzina ? Cu ce poate ajuta o mica extensie ? E ca si cum ai merge cu un Ferrari pe un drum de 200 km de pamant si apoi 10 metri circuit de Formula 1.

 

Incearca sa vezi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista explicatii stiintifice, dar ele depasesc legile lui Ohm si se bazeaza in principal pe distinctia dintre viteza de faza si viteza de grup in conductoarele electrice. Daca doresti iti pot oferi cateva linkuri, dar vezi ca se face vorbire de divergenta rotorului campului electromagnetic.


P.S. Am reusit sa explic diferenta unui grup de audiofili, folosind analogii (corecte) si fara a intra in detalii de teoria campului electromagnetic. Din pacate, mi-a luat cam 15-20 de minute ca sa fac asta, deci nu sunt dispus sa o fac in scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prefer "manufactured" sau "hand craft" decat ..made :)

Ca si lucraturi actuale, mai ales in interior, cu un design retro din anii '70, la preturi civilizate, sunt noile SACD/CD Yamaha CD S ! 24 kg :)

 

Absolut delicios comentariul acesta. Intra unul din greseala pe forum si isi poate inchipui ca exista o legatura intre kg unui aparat si sunet. :lol:

Apropo de noile CD/SACD/DAC de la Yamaha, ai putea sa ne spui cum suna raportat la greutatea lor? Se poate face referire si la schema si componente fara sa ne suparam. ;)

http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/cd-players/cd-s2100_g/?mode=model

http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/cd-players/cd-s3000_g/?mode=model

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici de ce conteaza. Am gasit intimplator opinia acestui client pe net si cred ca e foarte interesanta mai ales pentru cei care sint la inceput de drum. Omul nu e prea audiofil si nici prea priceput si uite ca s-a lovit cu capul de pragul de sus (a se citii cabluri) Desigur sint si cabluri la care nu vei avea nici un cistig, sau la care nu vei sesiza diferente dupa cum sint si persoane care nu vor sa auda acele diferente. Si conteaza si sistemul, putin probabil sa simti ceva daca ai un amplificator si boxe vechi de 20 - 25 de ani si care nu au fost reconditionate


Am cumparat de la ei un set de boxe pentru a le imperechea cu un amplificator (2500 lei) pe care il aveam. Am mers la ei in showroom, au mi-au pus la dispozitie un amplificator identic plus setul de boxe pe care il doream. A sunat minunat, fac comanda, 2100 lei, se livreaza in cateva zile.

Conectez totul acasa si surpriza, ce se auzea nu avea legatura cu muzica, sunete ascutite, bass aproape inexistent, nu-mi venea sa cred.

Sun la ei a doua zi sa le spun ca sunt nemultumit, cer sfaturi/pareri si aflu ca boxele sunt noi, ca au nevoie de rodaj, ca poate muzica mea e de calitate proasta, si ca poate am cabluri proaste. Stiam ca muzica e ok (cd-uri originale cumparate de-a lungul anilor) , cabluri cupru OFC 2*2. 5 mm, deci concluzionez ca rodajul este de vina. Le-am lasat inca o sapt, le-am ascultat la volum mic, ca la carte si... surpriza, nimic. M-am intors la ei in magazin, ascult iar, la ei se auzea minunat, concluzie noua, am nevoie de un CD player de calitate. 2000 de lei mai tarziu si aveam si cd player-ul "necesar". Conectez totul si nimic, acelasi rezultat. Fantastic, peste 6000 ron cheltuiti si se auzea mai prost decat un minisistem de 100 eur pe care il aveam mai de demult. Erau deja peste 3 saptamani de cand cautam o rezolvare. M-am intors la ei, cu gandul de a schimba boxele dar ei trag o noua concluzie, cablurile sunt de vina, sunt "de treaba" si imi imprumuta un interconnect si doua fire pt boxe de cate 2 metri lungime, despre care ei ziceau ca au un pret foarte ok si sunt bune. Conectez totul acasa si minune! !! !! !! Suna chiar bine! Sun a doua zi la ei si le spun ca vreau sa le comand, doar ca am nevoie de 5 metri. Perfect, zic ei, calculam si va spunem cat costa. Telefon inapoi cu rezultatele, interconnect-ul costa aprox 300 RON si cablul de boxe, 2. 5 metri 700 RON! !! !! !! !! !! !! Calcul rapid 1700+ lei, 5 metri cablu boxe si 30 de cm cablu interconnect! !! !! ! Am zis stop, nu mai am nevoie de asa ceva, vreau retur, refuz sa mai platesc 1 leu in plus, si le spun ca vreau sa returnez boxele. Ajung la ei in magazin, atitudine schimbata, erau vadit nervosi si deranjati de un client care se plange de 3 saptamini caruia i-au gasit solutii numai in a cumpara inca ceva. Imi spun ca retur nu se poate, poate buy-back, doar ca sunt boxe sh (? ?? ?? ?) si ca o sa pierd multi bani si ca ei nu fac nici buy back decat in anumite cazuri (probabil clienti mai importanti decat mine) , dar poate rezolva, si ca ma suna ei. Nicio veste de la ei timp de 3 zile, sun tot eu inapoi si imi spun ca nici buy-back nu o sa imi faca pt ca modelul meu de boxe va intra in promotie de black friday in curand si ca "ce or sa mai faca si cu ale mele".

In toate vizitele pe care le-am facut la ei am constatat ca folosesc cabluri mult mai scumpe decat anumite componente hifi si sisteme speciale de filtraj al curentului electric, conditii pe care in niciun caz nu le veti putea replica in propria casa cu usurinta. Concluziile le trageti singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prefer "manufactured" sau "hand craft" decat ..made :)

Ca si lucraturi actuale' date=' mai ales in interior, cu un design retro din anii '70, la preturi civilizate, sunt noile SACD/CD Yamaha CD S ! 24 kg :)[/quote']

 

Absolut delicios comentariul acesta. Intra unul din greseala pe forum si isi poate inchipui ca exista o legatura intre kg unui aparat si sunet. :lol:

Apropo de noile CD/SACD/DAC de la Yamaha, ai putea sa ne spui cum suna raportat la greutatea lor? Se poate face referire si la schema si componente fara sa ne suparam. ;)

http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/cd-players/cd-s2100_g/?mode=model

http://europe.yamaha.com/en/products/audio-visual/hifi-components/cd-players/cd-s3000_g/?mode=model

 

Oricum o dam, greutatea lor este de 15 kg si respectiv 19 kg. Pana la 24 kg, probabil e paletul, ambalajul si telecomanda. :lol: Asa se umfla gogoasa. :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici de ce conteaza. Am gasit intimplator opinia acestui client pe net si cred ca e foarte interesanta mai ales pentru cei care sint la inceput de drum. Omul nu e prea audiofil si nici prea priceput si uite ca s-a lovit cu capul de pragul de sus (a se citii cabluri) Desigur sint si cabluri la care nu vei avea nici un cistig, sau la care nu vei sesiza diferente dupa cum sint si persoane care nu vor sa auda acele diferente. Si conteaza si sistemul, putin probabil sa simti ceva daca ai un amplificator si boxe vechi de 20 - 25 de ani si care nu au fost reconditionate


Am cumparat de la ei un set de boxe pentru a le imperechea cu un amplificator (2500 lei) pe care il aveam. Am mers la ei in showroom, au mi-au pus la dispozitie un amplificator identic plus setul de boxe pe care il doream. A sunat minunat, fac comanda, 2100 lei, se livreaza in cateva zile.

Conectez totul acasa si surpriza, ce se auzea nu avea legatura cu muzica, sunete ascutite, bass aproape inexistent, nu-mi venea sa cred.

Sun la ei a doua zi sa le spun ca sunt nemultumit, cer sfaturi/pareri si aflu ca boxele sunt noi, ca au nevoie de rodaj, ca poate muzica mea e de calitate proasta, si ca poate am cabluri proaste. Stiam ca muzica e ok (cd-uri originale cumparate de-a lungul anilor) , cabluri cupru OFC 2*2. 5 mm, deci concluzionez ca rodajul este de vina. Le-am lasat inca o sapt, le-am ascultat la volum mic, ca la carte si... surpriza, nimic. M-am intors la ei in magazin, ascult iar, la ei se auzea minunat, concluzie noua, am nevoie de un CD player de calitate. 2000 de lei mai tarziu si aveam si cd player-ul "necesar". Conectez totul si nimic, acelasi rezultat. Fantastic, peste 6000 ron cheltuiti si se auzea mai prost decat un minisistem de 100 eur pe care il aveam mai de demult. Erau deja peste 3 saptamani de cand cautam o rezolvare. M-am intors la ei, cu gandul de a schimba boxele dar ei trag o noua concluzie, cablurile sunt de vina, sunt "de treaba" si imi imprumuta un interconnect si doua fire pt boxe de cate 2 metri lungime, despre care ei ziceau ca au un pret foarte ok si sunt bune. Conectez totul acasa si minune! !! !! !! Suna chiar bine! Sun a doua zi la ei si le spun ca vreau sa le comand, doar ca am nevoie de 5 metri. Perfect, zic ei, calculam si va spunem cat costa. Telefon inapoi cu rezultatele, interconnect-ul costa aprox 300 RON si cablul de boxe, 2. 5 metri 700 RON! !! !! !! !! !! !! Calcul rapid 1700+ lei, 5 metri cablu boxe si 30 de cm cablu interconnect! !! !! ! Am zis stop, nu mai am nevoie de asa ceva, vreau retur, refuz sa mai platesc 1 leu in plus, si le spun ca vreau sa returnez boxele. Ajung la ei in magazin, atitudine schimbata, erau vadit nervosi si deranjati de un client care se plange de 3 saptamini caruia i-au gasit solutii numai in a cumpara inca ceva. Imi spun ca retur nu se poate, poate buy-back, doar ca sunt boxe sh (? ?? ?? ?) si ca o sa pierd multi bani si ca ei nu fac nici buy back decat in anumite cazuri (probabil clienti mai importanti decat mine) , dar poate rezolva, si ca ma suna ei. Nicio veste de la ei timp de 3 zile, sun tot eu inapoi si imi spun ca nici buy-back nu o sa imi faca pt ca modelul meu de boxe va intra in promotie de black friday in curand si ca "ce or sa mai faca si cu ale mele".

In toate vizitele pe care le-am facut la ei am constatat ca folosesc cabluri mult mai scumpe decat anumite componente hifi si sisteme speciale de filtraj al curentului electric, conditii pe care in niciun caz nu le veti putea replica in propria casa cu usurinta. Concluziile le trageti singuri.

 

Esti constient ca asta nu reprezinta un argument in sine ? Parerea subiectiva a unui client, care poate exista sau se poata sa fie inventat, odata cu povestea lui ?

 

Si ce castigi folosind un asemenea cablu ?

 

Inca o data: incearca! Discutii au fost si vor fi. Si chiar dispute. Unii sunt pro' date=' altii contra. Discutiile sunt sterile si nu conving pe nimeni. Testele, incercarile, auditiile, experienta conteaza.[/quote']

 

Cum au ajuns cei care fabrica aceste cabluri la ideea de a le fabrica ? Au facut un cablu la intamplare su apoi l-au incercat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.