Sari la conținut
HiFi Tech

Audio high-end, topologii si alte discutii instructive


pilgrim

Postări Recomandate

chiar ma binedispuneti astazi, e absolut ok ca sa sucesti stecherele in priza, in functie de cat alcool ai consumat poti califica actiunea ca una foarte consumatoare de resurse, daca nu costa pitaci e o treaba buna :lol::lol::lol:

 

Pe vremea lu Împușcatu aveam un televizor a/n bineînțeles care avea marcat un punct roșu pe ștecher si ziceau in prospect sa-l bagi cu marcajul la faza. De ce oare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In perioada fericita a omenirii din anii 60-70-80, atunci cand mastodontii japonezi si cateva firme teutone faceau legea in HIFI, nici marele maestru mason de rangul 33 Kothea Malineanunovici sau duduia Aglaia Nikita Federova, nu le pasa de sarmele de alimentare, intestine de semnal din platina, sigurante audiofile, stekere si curent haudiofil sau fazare la priza..Ce erau astea? :lol: Sa fim seriosi, atunci lumea buna cotrabaia temeinic prin aprozarele si tejghelele cu discuri (nu se fura de pe eternet), isi clateau ochii pe VU-metrele de la o magaoaie, saratelele, coniacul albanez si pipa pacii treceau frateste din mana in mana, curgea MUZICA, exista VIATA! ;) Amu nimic, din toate astea..

 

La ce "nimic" te referi? Aproape toți pasionații de sârme sunt pasionați de muzica si cotrobăie prin diverse "tejghele cu discuri" , indiferent de format. In schimb multi dintre cei care umbla cu "vintigiu" vopsit nu cred ca rotesc prea multe discuri, iar de cumpărat muzica... Totusi nu generalizez. Macar unul dintre colegii noștri a recunoscut ca asculta mai mult pe youtube, deci nu muzica il mana la lupta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adică atunci nu erau unii care ascultau la Stereospatial sau EI si fumau Carpați si ii înjurau pe "securiștii" care și-au luat Akai 747 din "shop"? :roll:

 


Ba erau si in plus, pe atunci stiau ca Stereospatialul e o troaca pe langa 747, pe cand acum multi sunt convinsi ca troaca din dotare e la fel de tare (sau chiar mai tare in unele cazuri) decat sculele high-end, doar pt ca troaca din dotare a fost facuta in 84 toamna "cand se faceau scule domne', ia uite cate kile are".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am avut bani de scule vintigi dar mi-au adus doi baieti de la o firma din Damaroaia un capac nou pentru DAC, facut din fonta "New Old Stock" (cum nu se mai fabrica acuma). Cica e muma haudiofiliei si absoarbe EMI, RFI, SRI si altele asemenea de nu mai ramane nimic din ele. Si unde pui ca a fost ieftin si garantat original: scrie pe el CANAL APA BUCURESTI! Va asigur ca basii au capatat o greutate nemaiintalnita pana acum iar acutele au un aer mirositor intre note.


Haili ricomendid, cum spun cei de la Stereophile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea lu Împușcatu aveam un televizor a/n bineînțeles care avea marcat un punct roșu pe ștecher si ziceau in prospect sa-l bagi cu marcajul la faza. De ce oare?

 

Nu era din ala cu jocuri ? Am avut si ei doua, un Olt si un Snagov. Daca nu puneai stecherul cum trebuie, nu stateau fixe paletele de la jocuri.


Uite cablu high-tech. Cu unul din asta sau unul de zeci de mii de lei, rezultatul e acelasi. Restul e can-can. Cum zicea cineva pe alt forum, hipstereala ieftina. Nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta. Ca lui iosip i se pare ca fac, nu e o dovada. Ca aparatele de masura inregistreaza diferente infime, nu e o dovada. Si in interiorul aparatelor sint conductori de duzina de la mufe la placile cu piese.


http://http://olx.ro/oferta/cablu-alimentare-laptop-pc-tv-led-monitor-lcd-date-usb-telefon-tableta-ID2A4j1.html#2e4a3685ba;promoted

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta. Ca lui iosip i se pare ca fac, nu e o dovada.
Pai iosiP v-a invitat la un test double-blind (sau ABX, daca doriti) in care sa va demonstreze ca recunoaste cablul de calitate de 8 ori din 10 (stiti care este probabilitatea sa faca asta din intamplare? Vreo 3%) numai ca voi o dati cotita. Nu credeti ca ari fi mai simplu sa participati la test in loc sa veniti cu afirmatii categorice pe forumuri?

Si asta trecand peste lipsa de logica: "nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta" inseamna ca acestea au fost ascultate in toate sistemele posibile, de catre toti audiofilii/muzicienii/inginerii de sunet existenti si niciunul nu a auzit vreo diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta trecand peste lipsa de logica: "nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta" inseamna ca acestea au fost ascultate in toate sistemele posibile' date=' de catre toti audiofilii/muzicienii/inginerii de sunet existenti si [u']niciunul[/u] nu a auzit vreo diferenta.

 

Acum imi atribui cuvinte pe care nu le-am spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde ne-a invitat iosip ?


Si de cate ori sa-ti spun ca nu o dau cotita ? Vrei sa reiau toate mesajele postate de mine in care sint de acord cu orice test ? Pacat ca administratorii au sters o mare parte din ele.

Ia de-aici:
Phaenius, m-am oferit "cobai" pentru un DBT cu cabluri de alimentare, ca sa vada scepticii ca exista diferente. Se pare insa ca toti s-au recuzat! Daca chiar crezi ca un cablu de alimentare nu aduce diferente in sunet, de ce refuzi sa asculti, sau macar sa participi (ca martor neutru) la un test in care altcineva sa-ti demonstreze ca te inseli?

Pentru ca asta ti-ar distruge credintele bazate pe legea lui Ohm (se pare ca nu ai trecut de acest nivel) sau pe cele privind acuitatea ta auditiva (daca esti semi-surd vorbim discutii)?

Eu unul te (va) invit, asa cum am mai facut-o... voi de ce "o dati cotita"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta trecand peste lipsa de logica: "nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta" inseamna ca acestea au fost ascultate in toate sistemele posibile' date=' de catre toti audiofilii/muzicienii/inginerii de sunet existenti si [u']niciunul[/u] nu a auzit vreo diferenta.

 

Acum imi atribui cuvinte pe care nu le-am spus.

Mai sa fie! Ia de-acilea:
Uite cablu high-tech. Cu unul din asta sau unul de zeci de mii de lei, rezultatul e acelasi. Restul e can-can. Cum zicea cineva pe alt forum, hipstereala ieftina. Nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta. Ca lui iosip i se pare ca fac, nu e o dovada. Ca aparatele de masura inregistreaza diferente infime, nu e o dovada. Si in interiorul aparatelor sint conductori de duzina de la mufe la placile cu piese.
P.S. Invata sa citezi, altfel debitezi aberatii!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde e aberatia ?


Ai spus ca am sustinut asta:


""nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta" inseamna ca acestea au fost ascultate in toate sistemele posibile, de catre toti audiofilii/muzicienii/inginerii de sunet existenti si niciunul nu a auzit vreo diferenta."


Nu am sustinut decat prima parte. Nu si ultima.


Am impresia ca tu nu stii ce inseamna aberatie. Uite aici:


http://dexonline.ro:8080/definitie/abera%C8%9Bie


Si din nou, unde ne-ai invitat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si asta trecand peste lipsa de logica: "nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta" inseamna ca acestea au fost ascultate in toate sistemele posibile, de catre toti audiofilii/muzicienii/inginerii de sunet existenti si niciunul nu a auzit vreo diferenta.
Vezi unde se inchid ghilimelele? Ai vazut acolo "doua puncte"? Deci TU ai spus ca nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta iar EU ti-am raspuns ca afirmatia ta este o aberatie. Acuma, inteleg ca ai probleme cu auzul, cu fizica (tot ce depaseste legile lui Ohm) si cu logica, dar nu-mi imaginam sa ai probleme pana si cu cititul... desi, o mica disexie ar explica multe.


P.S. V-am invitat la mine acasa, numai ca amicul (tau) comanr a afirmat ca el nu-si misca posteriorul pentru atata lucru (nu mai citez, cauta singur schimbul de mesaje). Acuma ce-ai vrea, sa-i invit personal pe toti osciloscopistii miortici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tara asta e suficient de mare, nu toti locuim in acelasi oras. Doar nu o sa ne deplasam sute de kilometri.
Si-atunci ce propui? Eu v-am spus ca am auzit diferente in mai multe sisteme (ce-i drept, nu pe trancote), MarianS, bogdanozaurus si igor1234 au afirmat acelasi lucru dar tu o tii langa ca "nimeni nu poate dovedi ca acele cabluri scumpe fac diferenta" (vezi unde-s ghilimelele, ca sa nu mai avem vorbe si discutii). Si asta, bazat pe ce-ai citit tu prin articole in care ai incredere (dar pe care nu le precizezi). Pai uite, eu m-am documentat pe 'net si am citit articole in care scrie ca aparatele vintage dezvolta un fel de mucegai pe circuitul imprimat care este daunator la creier :lol: Ce zici, ne "batem" in lecturi sau punem urechea la ascultat, ca doar despre asta este vorba pana la urma?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IosiP, colegul nostru Phaenius, cunoscut si ca Ion_de_la_Raion, activează pe orice forum, blog, site unde este permis să-ți exprimi "părerea" si deține adevărul absolut in orice domeniu: politica, sport, religie, rețete de Craciun, auto, medicină, etc. si de obicei nu este de acord cu nimic, indiferent de subiect. Deci nu are sens sa continui, pentru ca nu este vorba despre cabluri, nici de vreo "tabara", ci este vorba doar despre trolling profesionist, nu amator ca la noi :mrgreen:


Gabywo, o placa de referință din anii 50, in stare buna, costa cat un container cu " vintigiuri" scoase de nemți pe marginea trotuarului. Sincer, nu cred ca sunt multi " vintigisti" care cumpăra așa ceva.

 

Amu ? :x Multi s-au trezit peste noapte ingineri si oameni de sunet "jenialii" , isi incropesc intr-o bodega o linie de productie, deseneaza pe calculici o cutie, comanda componente si piese de pe tarabele din Shanghai sau Pekin, 3, 4 baieti strang suruburile la cutie, cativa poeti le scriu si le posteaza un review de sta matza in coada, se face un marketing salbatic, spalare de creiere si astfel, produsul "High si End" te va usura de 5000 de euro din tescherea (mai ales ca, bani pe piata nu prea mai estem :cry: ).

 

Aici ai dreptate, cu mențiunea ca prețul e dictat de cerere si oferta. Iar cei ce nu au posibilități de marketing pozeaza in "genii neînțelese" care înjura audiofilii ce dau bani ca prostii ălora ce au avut bani de marketing.

De curiozitate, unde încadrezi produsele Nagra contemporane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IosiP, colegul nostru Phaenius, cunoscut si ca Ion_de_la_Raion, activează pe orice forum, blog, site unde este permis să-ți exprimi "părerea" si deține adevărul absolut in orice domeniu: politica, sport, religie, rețete de Craciun, auto, medicină, etc. si de obicei nu este de acord cu nimic, indiferent de subiect.

 

dânsul este ? been there seen that :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Si.. mai mult respect ptr vintage..printre ele vei gasi o droaie de modele lucrate strasnic, care se joaca cu multe trancote actuale, la preturi sufocante ! Cele mai perverse modele noi sunt astea din liga 500 - 2000 euro "Made by R.P.C) :idea:

 

Gabywo, ai dreptate ca exista scule vintage bune. Totusi de fiecare data se face comparatie intre capete de serie vintage si cine stie ce porcarii actuale. Sculele vintage bune nu erau nici atunci ieftine si nu sunt nici acum, chiar daca sunt la n mana. Si plecand de aici se generalizeaza de obicei cum ca orice mizerie gasita prin subsolurile nemtilor e fantastica. Ideea era sa comparam mere cu mere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar ma binedispuneti astazi' date=' e absolut ok ca sa sucesti stecherele in priza, in functie de cat alcool ai consumat poti califica actiunea ca una foarte consumatoare de resurse, daca nu costa pitaci e o treaba buna :lol::lol::lol:[/quote']

 

Pe vremea lu Împușcatu aveam un televizor a/n bineînțeles care avea marcat un punct roșu pe ștecher si ziceau in prospect sa-l bagi cu marcajul la faza. De ce oare?

 

Din cauza ca tv-ul respectiv era pe "lampi" iar unul din firele cordonului de alimentare era legat direct la sasiul televizorului? Daca da, era doar o recomandare de protectie impotriva electrocutarii si nimic altceva. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.