Sari la conținut
HiFi Tech

Audio high-end, topologii si alte discutii instructive


pilgrim

Postări Recomandate

Eu nu ti-am cerut sa renunuti si nici nu ma bucur. Dar nici trist nu sunt. Nu inteleg de ce oamenii nu sunt lasati sa vorbeasca liber. Cineva trebuie sa-si arate muschii si sa ameninte. Ce-i asta? Ca pe vremea comunismului: ne este frica sa vorbim ca ne aude securitatea. Daca alte discutii nu sunt, sunt discutii off-topic. Ce e asa gresit. Cuiva nu-i place, sa nu citeasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si atentie, energia nu vine prin cablu ci prin exterior (cele doua campuri, electric si magnetic, perpendiculare unul pe altul si reperabile lesne in imediata apropiere a conductorului) Campurile cara energia, nu conductorul. Modul in care geometria campurior e afectata de structura si geometria conductorului e alta discutie. Spre exemplu cablu ecranat determina distorsiune campurilor, forma hexagonala a conductorului rasuceste campurile, geometria cristalului de metal determina sau nu "strangulari" si multe altele.
Pai despre asta vorbeam si eu, si dovedeste clar ca banalul cablu de alimentare chiar are importanta! Da, eu am simplificat pentru ca - asa cum am mai spus - nu toata lumea are cunostinte de teoria campului EM, dar practic afirmatiile noastre nu se contrazic ci se completeaza: daca ai un cablu care nu permite crearea si propagarea libera (nedistorsionata) a campului EM vei avea probleme cu alimentarea, care la randul lor genereaza probleme de sunet.

Prin urmare, textul ca "groasa sa fie, ca restul n-are conteaza" se aplica (poate) la altele, dar nu la cabluri de alimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Phaenius


1. Ideea de a-ti imprumuta tie un cablu este absurda: evident vei pretinde ca nu auzi nicio diferenta (vezi si eroarea logica a demonstrarii inexistentei).


2. Nu cred ca audiofilii seamana cu huliganii, audiofilii au indoieli si incearca sa inteleaga... Se pare inca ca cei ca tine il iau pe "nu" in brate si nici macar nu vor sa participe la teste.


3. De ce un cablu de calitate ar putea sa nu produca diferente intr-un sistem slab? Pentru acelasi motiv pentru care niste cauciucuri de calitate nu vor creste performantele unei Dacii 1300 care merge in trei cilindri dar vor permite unul monopost McLaren sa castige cateva secunde pe tur (asta, ca tot ai venit cu exemplul legat de F1).

 

1. La fel tu vei pretinde ca auzi diferente. Ai spus sa incerc, am fost de acord, acum spui ca voi nega. Unde e logica ta ? Nu doar eu nu simt diferente. Acestea sint resimtite doar de urmatoarele categorii de oameni:


- vanzatorii si producatorii de asemenea cabluri, care au interes sa buzunareasca bietul client naiv

- snobi care nu vor (de frica rejectiei) sa iasa din grupul restrans de grup "select" binecuvantati cu un auz extraterestru si cu o punga fara limita, persoane care se simt superioare plebei de rand

- persoane care aud lucruri care nu exista in realitate. Din pacate, aceste persoane ajung sa-si taie urechi, sa se sinucida, sa umble singuri pe strada bolborosind si asa mai departe


2. Audiofilii nu au nici o indoiala. Nici o clipa nu le va trece prin cap sa testeze orice fantasmagorie. Daca domnul de nu stiu unde, atat de respectat si iubit, produce nus' ce cablu de 100 mii euro, cu siguranta e o inovatie in domeniu. Nu eu iau pe nu in brate, pur si simplu exista doua parti, prima e capacitatea produsului de a produce un impact asupra ascultatorului, iar a doua parte e abilitatea ascultatorului de a putea percepe ce-i livreaza produsul. Audiofilul vede doar prima parte, pentru ca a doua e subinteleasa. El are un auz de pe alta lume, aude iarba crescand, fireste ca poate auzi cele mai imperceptibile schimbari.


3. Exemplul e prost. E dovedit ca un cauciuc bun produce un impact asupra ORICAREI masini (chiar si una care merge in 3 cilindri), lucru usor dovedibil, pe cand acest cablu nu produce NICIO DIFERENTA niciunde. Sigur, poate, atentie "poate" produce impresii pe osciloscoape sau alte aparate de o mare precizie, dar in niciun caz asupra urechii umane. Imi pare rau sa o spun, dar audiofilii sint tot oameni. Au urechi, au creier cu centru auditiv, nu cred ca DNA-ul lor e atat de diferit fata de al muritorilor de rand incat sa produca asemenea mutatii genetice care sa-i doteze cu un asemenea auz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La fel tu vei pretinde ca auzi diferente. Ai spus sa incerc, am fost de acord, acum spui ca voi nega. Unde e logica ta ? Nu doar eu nu simt diferente. Acestea sint resimtite doar de urmatoarele categorii de oameni:
Nu pot "pretinde" ca aud diferente in cazul unui DBT: sau le aud (si atunci exista) sau nu le aud (si atunci s-ar putea sa nu existe).

 

2. Audiofilii nu au nici o indoiala. Nici o clipa nu le va trece prin cap sa testeze orice fantasmagorie.
Pai culmea este ca audiofilii testeaza, si uneori aud (iar alteori nu aud) schimbari in sunet. Se pare insa cei ca tine refuza sa testeze, fiind siguri ca nu se poate... ca n-are din ce... sau n-are de unde... etc.

 

3. Exemplul e prost. E dovedit ca un cauciuc bun produce un impact asupra ORICAREI masini (chiar si una care merge in 3 cilindri), lucru usor dovedibil, pe cand acest cablu nu produce NICIO DIFERENTA niciunde
Am inteles, cablul nu produce nicio diferenta niciunde. De curiozitate, cum ai ajuns la aceasta concluzie? Ai ascultat mai multe cabluri sau te bazezi pe teorie, si ai aproximat tu cam ce schimbari sunt audibile pentru o persoana normala?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit articole scrise de persoane competente. Tind sa le dau dreptate, la modul cum au fost scrise acele articole, cunoscand lipsa de scrupule ale celor care vand aceste cabluri scumpe si lipsa de argumente valide. Tot sustii sa testez, am spus ca testez dar nu am ce, tu o tii pe a ta. Nu am nevoie sa mananc un ou pentru a vedea ca e stricat, daca miroase ingrozitor.


Crezi ca orice afirmatie e testata practic inainte de a veni cu dovezi teoretice, care sa o sustina, macar in teroie ? Dupa cum am spus, pe noi nimeni nu ne va crede ca sintem mai rapizi decat Hamilton, fara sa ne testeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le acord circumstante atenuante, deoarece imi aduc aminte ca am fost cam la fel. Imi amintesc cate munca de convingere si cata energie s-a consumat ca sa mi se explice ca exista diferente intre cabluri de alimentare si eu tot nu credeam. Mi se parea absurd, imposibil, voodoo, SF. Faceam misto la greu de cei care spuneau ca aud diferente. Pana cand am auzit cu propriile urechi. Doar aia m-a convins.

Din acest motiv, personal nu prea mai incerc sa conving pe nimeni de asta, deoarece din proprie experienta stiu ca este aproape imposibil sa convingi prin explicatii pe cineva. Mai duc discutii pe subiect, dar nu ma agit sa conving.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E plina Romania de indivizi convinsi dinainte sa citeasca/vada/auda/testeze - tara prejudecatilor. Oare ce-or mai cauta pe un forum dedicat auditiei de calitate, greu de inteles.
Pai incearca sa-si verse frustrarile si sa-si justifice neputinta... Sincer, la ce te astepti din partea unora care nu sunt interesati sa auda cu urechile lor, doar pentru ca "stiu" sau "au citit pe internet"? Ce demonstratie mai clara se poate face decat un DBT (desi sunt voci care contesta relevanta acestui mod de testare, dar hai sa jucam dupa regulile lor)? Deci nici atunci cand cineva se ofera sa le demonstreze, in conditiile impuse de catre ei, ca se aud diferente tot nu e bine... asta apropo de deschidere spre dialog si pastrarea unei atmosfere colegiale de interactiune: ei stiu ca nu se poate si au decis sa-i ironizeze pe toti cei care aud diferente. Sa fie oare vreo problema de auz sau prelucrare a informatiei acustice sau pur si simplu faptul ca troacele din dotare (pe care le venereaza de parca ar fi fost proiectate de catre Sfantul Timpanus) nu sunt capabile sa le arate diferentele?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fie oare vreo problema de auz sau prelucrare a informatiei acustice sau pur si simplu faptul ca troacele din dotare (pe care le venereaza de parca ar fi fost proiectate de catre Sfantul Timpanus) nu sunt capabile sa le arate diferentele?

 

Sau poate aparatele respective nu sunt absolut deloc influentate de cablurile de alimentare. Au o asa avansata tehnologie in etajul de power, incat nici un cablu din lume nu poate schimba nimic, acolo totul este construit perfect.... :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tine de bunul simt.
Corect, dar cu conditia sa il ai... altminteri discutam - parafrazandu-l pe Caragiale - despre lucruri care daca nu este atunci se cheama ca nu exista. Si da, baietii s-au proptit cu capul intr-una din legile lui Ohm (ohm trai si ohm vedea) dar au uitat-o pe cealalta (esti ohm cu mine, cunt ohm cu tine). Ei au bascalia in sange (vienez la tava) si spumega precum pocalul cand li se arata ca dau consistent cu mucozitati in iahnie. Noroc ca nu-mi mai pasa: ii mai suntez pe aici (precum lumanarea la capataiul mortului: ii lumineaza dar fara speranta de a-i destepta) si rastimp ma bucur de muzica, inclusiv de cablurile alea fara folos. Hai sa discutam mai bine intre noi de muzica si placerea auditiilor, ca pana la urma asta ne apropie: scaldatul in troaca aduce strict beneficii porcinelor prezente, iar noua doar eforturi inutile!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai incearca sa-si verse frustrarile si sa-si justifice neputinta... Sincer, la ce te astepti din partea unora care nu sunt interesati sa auda cu urechile lor, doar pentru ca "stiu" sau "au citit pe internet"? Ce demonstratie mai clara se poate face decat un DBT (desi sunt voci care contesta relevanta acestui mod de testare, dar hai sa jucam dupa regulile lor)? Deci nici atunci cand cineva se ofera sa le demonstreze, in conditiile impuse de catre ei, ca se aud diferente tot nu e bine... asta apropo de deschidere spre dialog si pastrarea unei atmosfere colegiale de interactiune: ei stiu ca nu se poate si au decis sa-i ironizeze pe toti cei care aud diferente. Sa fie oare vreo problema de auz sau prelucrare a informatiei acustice sau pur si simplu faptul ca troacele din dotare (pe care le venereaza de parca ar fi fost proiectate de catre Sfantul Timpanus) nu sunt capabile sa le arate diferentele?

 

Asa te vreau, iosipe, arunca cu noroi frate, da-i cu ciomaga, nu faci decat sa-mi confirmi teoria. Audiofilul are doar 2 pozitii. Una in care i se da dreptate si in care zambeste subtire superior, in timp ce interlocutorul sta cu capul plecat si cu un zambet tamp si aer de inferioritate in fata lui. A doua pozitie e asta ta de aici. In care ramane fara argumente valide si atunci incepe sa insulte.


Poftim iosipe, am ascultat la cabluri de zeci de mii de euro si nu am auzit diferente. Acum esti multumit ? Acum ma crezi ? Hai ca am glumit inainte. De fapt le-am testat pe toate. Nu fac nicio diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poftim iosipe' date=' am ascultat la cabluri de zeci de mii de euro si nu am auzit diferente. Acum esti multumit ? Acum ma crezi ? Hai ca am glumit inainte. De fapt le-am testat pe toate. Nu fac nicio diferenta.[/quote']

 

Sunt 3 variante posibile :


- Ai o problema auditiva. Sper ca nu este cazul.

- Sistemele folosite spre testare nu au nici o legatura cu sistemele high end.

- Postezi doar de amuzament ... sa fie si un Gica contra prin preajma.

 

Aici MarianS are mare dreptate .

Pe un sistem cit de cit echilibrat auzi imediat diferenta dintre cabluri de sute de euro , nu mai zic de mii sau zeci de mii de euro .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ar putea sa i se intample curentului produs la borzesti (care vine ostenit atata drum pana la usa cocioabei sau a conacului audiofil) de la o priza amarata si de la un ciot de haur, nici nu mai are timp sa se gandeasca, stie ca va fi consumat indata.

:lol::lol::lol:

La o astfel de intrebare nu se poate raspunde: contine mai multe confuzii si neintelegeri decat manualul de religie (clasa pregatitoare).
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ar putea sa i se intample curentului produs la borzesti (care vine ostenit atata drum pana la usa cocioabei sau a conacului audiofil) de la o priza amarata si de la un ciot de haur, nici nu mai are timp sa se gandeasca, stie ca va fi consumat indata.

:lol::lol::lol:

 

I se va intimpla exact cea ce i se intimpla atletului care dupa ce a alergat pe sosele si strazai termina maratonul pe stadionul plin, ridica bratele si isi savureaza victoria in aclamatiile spectatorilor si iluminat de mii de flash-uri.

Curentul va termina parcusul de sute de kilometrii parcursi prin fire mizerabile in cel mai triumfal mod printr-un cablu de sute de ori mai minunat decit sirmele netrebnice ce l-au chinuit pina atunci pentru a se sacrifica glorios intr-un amplificator de elita.

La tine comanr va fi asemene unei vite dusa intr-o caruta jalnica sa fie casapita de un betivan abrutizat intr-un abator sordid.

De data asta sper ca ai inteles diferenta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.