Sari la conținut
HiFi Tech

Poze ... ''audiofile''


pilgrim

Postări Recomandate

Dintr-un catalog Sony 1973. Se remarcă discul cu Emerson, Lake & Palmer şi multele ţigări din scrumiera multiplă, semn că discul a fost pe repeat :)


SONY_SQ_03.jpgSONY_SQ_03.jpg"><a href=http://s16.postimg.cc/cd023o50l/SONY_SQ_03.jpg' alt='URL>'>


Imaginea mărită aici

http://wegavision.pytalhost.com/Sony/1973-1/SONY_SQ_03.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Hmm...Tannoy Red...de curiozitate am vrut să caut pe ebay cam la ce preţ se vând. Nu am găsit boxele nicăieri, dar tocmai am nimerit pe o licitaţie pe final pentru 2 difuzoare ale boxelor. Chiar acum s-a terminat licitaţia. WTF? Ce e cu preţul ăla?


Untitled2.jpgUntitled2.jpg"><a href=http://s28.postimg.cc/vxmmlnogd/Untitled2.jpg' alt='URL>'>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu, toate Tannoy sunt extrem de laudate si comparate cu cele mai bune boxe de pe planeta , ies de fiecare data cu fruntea sus fiind cele mai muzicale si realiste dar totusi sunt extrem de putini propritari de Tannoy .

De curiozitate pe acest forum are cineva Tannoy ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dealerul Tannoy de la noi nu prea le are cu promovarea produselor, mai exact promovare zero barat (plus ca si-a creat un renume de "nefrecventabil"), de asta probabil nu sunt prea populare la nivel mioritic. Dincolo sunt foarte apreciate, asa cum ai observat si tu castiga detasat de obicei cam toate testele comparative, de la cele mai ieftine la alea care costa cat un apartament (si care sunt si frumoase de pici, nu se prea potrivesc in orice maghernita).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ascultat eu ceva similar cu astea, sau din aceeasi serie si nu aveau nicio treaba cu muzica. Bine, e drept ca nici acest model nu are nicio legatura cu tannoy-urile adevarate.

http://img.canuckaudiomart.com/uploads/large/493878-tannoy_mercury_m2_monitor_speakers.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am detinut Tannoy sensys dc 2 http://www.be-loud.ro/produse/Boxe-interior/Tannoy/Sensys-DC2/


sunau foarte bine , au ajuns la cineva din Bucuresti

mai are un tip din Slobozia care e multumit de ele dar nu mai stiu modelul


si eu cred ca sunt boxe bune dar care nu prea au reclama buna in tara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de cand scumpa noastra patrie ar fi o referinta sau un model de urmat ? :lol: Russia, China, Statele Unite Americane, Japonia, India, UK, Germania - cam astea sunt pietele adevarate unde se cheltuiesc bani multi pe muzica. ;)

In Romania e complicat sa cumperi vreo 2 discuri, ce sa mai vorbesti de lucruri sfinte !?

Sunt si la noi in tara destui audiofili cu sisteme mult mai scumpe decit Tannoy si case pe masura dar totusi nu am auzit de nimeni cu Tannoy .

Suntem pe un forum romanesc si nu ma intereseaza Russia, China, Statele Unite Americane, Japonia, India, UK, Germania etc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Tannoy cele adevarate sunt incepind cu gama Prestige .

 

Cred că Tannoy adevărate sunt toate, ei îşi implementează know-how-ul în toate modelele, de la micile V1 (a se citi cum s-a lucrat la proiectarea lor) până la Kingdom Royal care pot ajunge pe la 75.000 de parai sau ce alte modele de top mai au ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca Tannoy cele adevarate sunt incepind cu gama Prestige .

 

Cred că Tannoy adevărate sunt toate' date=' ei îşi implementează know-how-ul în toate modelele, de la micile V1 (a se citi cum s-a lucrat la proiectarea lor) până la Kingdom Royal care pot ajunge pe la 75.000 de parai sau ce alte modele de top mai au ei.[/quote']

:lol::lol::lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu degeaba, stapanii de la MBL - o referinta in domeniul audio - nici nu au vrut sa auda de Romania

Gaby, uneori tastezi, tastezi, fara sa te gandesti.

Orice brand din lume viseaza sa intre pe o piata virgina. Ce nu cunosti, este faptul ca orice brand nou importat de un dealer in Romania inseamna o investitie. Producatorii de hifi nu iti dau marfa in regim de consignatie. Mai mult decat atat, vrei sa distribui X brand esti conditionat de o comanda minima, iar aceasta este suficient de mare incat sa iti blogheze bani multi pentru o perioada de timp greu de estimat. MBL nu exista in Romania, pentru ca niciun dealer nu a fost convins ca merita sa isi blogheze o suma de bani destul de mare pe o perioada nedeterminata. ;)


PS: Sunt brand-uri importante (nu le numesc aici) care se roaga de dealerii romani sa le distribuie produsele. :P

PS1: Si inca o chestie. Inainte sa-i injurati pe dealeri din diferite motive, sa va ganditi ca oamenii acestea investesc enorm financiar ca noi sa putem asculta, cumpara, un sistem hifi. Totul se face pe riscul dealerului. Daca nu vand produsele, se uita la ele ca la niste bibelouri fara valoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu Robert. Să crezi că MBL "nu vor să audă de România" e chiar pueril. MBL se duc acolo unde găsesc colaborare cu un potenţial dealer. Ca exemplu, au dealer în Bulgaria, dar nu au tocmai în Austria. Nici în Ungaria nu au.

Apropos, pentru cei interesaţi, dacă le daţi un mail cu adresa voastră vă vor trimite un superb catalog absolut gratuit, nu plătiţi nici măcar taxe poştale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si placerea de a asculta la el niste tannoy definition DC10A amplificate de un integrat jeff rowland. Cabluri folosite erau de la mit, din alea de :twisted::evil: 20000 euro cu chestia aia imensa atasata pe ele. Ca sursa folosea un rega rp 8. M-am nimerit la el exact cand instala sistemul..

 

Am ascultat şi eu sistemul respectiv, cu Jean Michel Jarre, Oxygene. Pe mine m-a impresionat, chiar dacă sistemul era dezavantajat clar de amplasare. Mi-a plăcut foarte mult cum a alcătuit Nedelcu întregul ansamblu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.