Sari la conținut
HiFi Tech

Poze ... ''audiofile''


pilgrim

Postări Recomandate

:roll:
Ce fete au astia :lol:

Nasoale' date='nu au difuzorul de inalte montat cit mai aproape de difuzorul de medii.[/quote']

Evidenta ironia si trimiterea insa eu zic ca e unde trebuie. Tweeterul e un driver de compresie taiat destul de jos. Supertweeterul ribbon lucreaza peste 10kHz, fizic era inposibil de "aliniat" cu driverul. Oricum e acolo pentru "aer"

Ce este fabulos la boxele din imagine, mid-wooferul (8") taiat jos in jur de 150- 200Hz si sus un pic peste 1,5 kHz, practic in zona de maxima sensibilitate a urechii umane, da o coerenta in sunet de invidiat si greu de egalat. Bass-ul e un pic "lesinat" si cam lalait, oricum ce are de facut in zona aia face binisor. Mie mi-a sunat destul de aproape de realitate. (nu chiar cele din imagine insa desing asemanator din epoca). Nicio toba mare, timpan si contrabas nu se "sting" in realitate asa cum redau incinte actuale puternic amortizate si slab eficiente insa cu bass "scurt, contolat" ca sa uzitez de o sintagma sterila. Insa asta e alta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa ramii uimit cum niste boxe mari sau foarte mari pot suna superb intr-o camera de 15m^2, daca stii ce si cum.

Dar gusturile nu se discuta.

Unii gasesc nirvana din niste woofere de 6" in o camera de 40m^2, altii vor 12", 15" sau chiar 18" pe aceeasi suprafata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, am ascultat niste JVC Zero4, la cineva, sunau superb intr-un dormitor de 10-12m^2.

Si niste JBL cu woofer de 15, pe 3 cai, nu stiu modelul exact, intr-o sufragerie identica ca a mea, acelasi tip de bloc.


Minunat sunau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alti japonezi mirati. Astia se uita la scula aia ca la masini staine si se mira cum de e asa de mica si de subtire pe langa sculele lor care sunt mari si cu greutate :lol:

 

O poză celebră B&O şi pe bună dreptate. Sunt atât de mândri de ea încât încă o mai folosesc chiar şi în cataloagele actuale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut "onoarea" sa ascult seria MT (manifold ) de la Ev, singurul sistem complet (incinte+procesare+amplificare crown macrotech) l-am vazut pe Keoke, il avea Edgar Surin.

Superb si plin sunetul, la un SPL enorm dar deloc deranjant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.