Sari la conținut
HiFi Tech

O imagine fabuloasa


pilgrim

Postări Recomandate

Acum 40 minute, MarianS a spus:

 Cel mai mult conteaza, dupa mine, alegerea subiectului si incadrarea. 

Doar asta conteaza in prima faza. Restul inseamna doar tehnica,mai performanta sau nu,in functie de destinatia fotografiei.

Am avut o colega de grupa care facea poze cu un Smena. Lucrarea de diploma tot cu ala le-a facut si a avut compozitie faina,doar la portret a lucrat cu al meu.  Sunt doua parti distincte in domeniul fotografic si niciodata un aparat,oricat ar fi de bun sau prost , nu va declansa singur. De aceea,indiferent de tehnica utilizata,fotograful va fi apreciat intotdeauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am renuntat la sistemul Nikon (D300s, multe obiective, blitzuri, etc) in favoarea Sony A6000 cu 16-50 stock si 18-105 f/4. Cel mai des folosesc 16-50, ieftin si bun cu gust de alune, rar mai pun un Sigma ieftin de 50mm f/2.8. Tot sistemul incape intr-o borseta. Am ajuns la concluzia ca este mult mai important sa ai o camera decenta la tine decat sa ai o super camera lasata acasa din cauza ca e grea si mare.

 

O sa incerc sa postez  cate ceva pe aici....

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Olympus Pen cu obiectivul standard, un aparat foarte bun pentru necesitatile mele, totusi asa cum spui citeodata e cam greu de carat prin excursii,  si nici nu se prea descurca in conditii de iluminare redusa, telefonul insa il am permanent cu mine asa ca am optat pentru P20 Pro care nu se face de ris. Acum doi ani am facut niste poze  reusite la Malta Classic Car Collection, cu un P9, nu as fi reusit cu Olympus-ul deoarece era prea putina lumina. Talent sa fie ca poti face poze bune si cu un aparat modest, reciproca insa nu e valabila, poti sa ai cel mai sofisticat aparat daca nu ai har tot degeaba. Bine sa nu credeti ca  sugerez ca eu  sint foarte talentat ca nu e cazul, ma descurc mai bine ca altii si cam atit.

 

https://goo.gl/photos/KzEmno4nrDtHMGYK8

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, din pacate ma cam descurajeaza si pe mine nasolirea pozelor cand le postez pe forum. Am foarte multe poze facute cu Sony R1, dar se pierde mult din calitatea lor atunci cand le postez si nu se mai vede claritatea aceea pt care acest aparat a fost celebru.

Legat de a6000, si eu sunt fan mirrrorless. Sunt foarte multumit de ce reusesc sa fac cu nex-ul (un precursor al lui a6000). Insa obiectivul lui original (18-55) era destul de banal, de asta l-am schimbat cu Takumarul. Singurul impediment e ca, bineinteles, Takumarul nu comunica deloc cu camera, deci manual is the only way.

Editat de Andi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5.jpg.925130a5f7a71747d39be4f9be8b07cc.jpg4.jpg.5c508525828d76250257938b84540d69.jpg3.jpg.7f60e2310cb6ffdc0a0636998d1e43ee.jpg2.jpg.1835ea50f2e685f40c14e6286ae676bd.jpg1.jpg.327e034b678a484833f48001888e27f9.jpg

 

LE: algoritmul de afisare al fotografiilor pe forum este atroce. Nu inteleg ce poate face de strica in halul asta, nu am mai vazut asa ceva. Am facut eu resize la 1000 pixel pe latura lunga si am adus fisierul la sub 200k, teoretic asa ar trebui sa nu mai proceseze nimic in site. Cumva tot reuseste sa le strice....

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, ultimul set postat este cu a6000 18-105 f/4, ca tot ma intrebai de a6000. 

Singurul neajuns la a6000 este ca se murdareste senzorul foarte repede, imi e teama sa il curat...Ah, si lipsa unui sistem de blitz serios, imi e dor de blitzurile Nikon.

Editat de hellrider77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.