Sari la conținut
HiFi Tech

O imagine fabuloasa


pilgrim

Postări Recomandate

@ Costin: Nu stiu daca sunt chiar asa de priceput. Apreciez oferta insa n-as putea da clar un raspuns acum! Multumesc!

@ Marian: Din pacate, m-a prins pe nepregatite. Am folosit diafragma maxima (f1.4) pentru ca fundalul nu avea prea mare legatura cu subiectul. Iar subiectul m-a tradat, probabil din cauza oboselii. Cam cambrat si cu burta scoasa in fata - de aici si mainile care au iesit soft - daca as fi folosit o diafragma mai mica, campul de profunzime ar fi fost mai mare si fundalul mai clar - ceea ce n-as fi dorit.

@ Shibata: Am folosit un Nikkor AF 85mm f1.4D la diafragma maxima. De obicei il folosesc doar in f1.4... Obisnuiesc sa trag numai cu fixe (cea cu fetita, cea cu unchiul si cea cu peisajul - asta din urma facuta cu un Nikkor AF 35mm f2D sau Nikkor AF-S 105mm f2.8 VR). Peisajul cu naufragiul din Zakynthos a fost trasa pe DX cu Tokina AF 11-16mm f2.8 iar cea de la opera, cea cu A.G. Weinberger si cea cu Gheorghe Ifrim au fost trase cu un Nikkor AF-S 70-200mm f2.8 VRII (care nu este proprietate personala ci a unui prieten bun). Cea cu copilul rom a fost trasa cu un Sigma AF 24mm f1.8EX DG ASP.


P.S. As pune mai multe cadre insa la cele pe orizontala ma obliga sa le micsorez lucru care nu ma incanta deloc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Audiofilii sunt, de regula, oameni pasionati care, pe langa pasiunea de baza, pot avea si alte preocupari cum ar fi fotografia.

 

O pasiune cel putin la fel de costisitoare... as spune. Desigur, discutam de la Hasselblad in sus, nu? :twisted:


LE: scuze, chiar nu m-am putut abtine. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Johndoe


Nikon 85/1.4D este un obiectiv de referinta pentru portret. Recunoscut prin precizie si reproducerea exacta a culorilor. L-am avut si eu. Regret ca l-am dat ...

70 - 200/2.8 VR 2, un alt obiectiv de poveste. Pacat ca este asa de greu ... :D

 

Da, 85-ul nu este numai un obiectiv de referinta pentru portrete ci si un obiectiv de referinta pentru mine. Greu sa-l mai scoti de pe body, odata ce l-ai pus pe el. 70-200mm f2.8 VR2-ul l-am incercat putin pe la opera/teatru si diverse concerte (inclusiv in seara asta la 'aproape' un Phoenix). Sincer tot fixele ma atrag mai mult si tot diafragmele peste 2.8. N-am mai facut de un car de vreme investitii pe partea de foto dar poate voi castiga la loto... Visez la un Nikkor AF 135mm f2.0DC... pana sa-l scoata din fabricatie. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.