Sari la conținut
HiFi Tech

Mariutim

Postări Recomandate

Adam, pe bune, tu chiar crezi ca il vanez pe Cosmin pentru ca are sistem de la Iura?

Pai hai sa iti explic.

MarianS, omul lui Jack, cum spuneti voi, l-a recomandat catre mine pe Cosmin. :idea:

Eu daca aveam ceva cu el nu ar fi avut contul activat imediat.

Eu l-am rugat politicos sa posteze on topic. Nu i-am sters interventia, nu l-am injurat, nu am facut comentarii tendentioase la adresa sistemului, etc.

Serios, va faceti de ras. :P

 

Consider ca atitudinea vis-a-vis de avertisment e cel putin hilara, daca nu exces de zel ne-necesar. Nu am sa mai intervin sub nicio forma, in plus, sincer regret ca am apelat la Marian pentru a apela la randul lui catre tine. Nu cersesc conturi, nu sunt teleghidat pe reguli ultra-stricte in conditiile in care "neregulile" constatate sunt generate de euforia din Vama Veche. Este o atitudine no comment, puteam sa iti raspund ca eu sunt in Bahamas, cu gandul la un cont pe un forum roman audiofil. Atitudinea asta de sus imi declanseaza sentimentul de ignore si nu cred ca este ceva constructiv, de ambele parti.

Singurul motiv pentru care am vrut sa fiu aici este sa ma simt printre oameni care impartasesc acelasi hobby. Daca nu se poate, daca ma limitezi si daca mai aud o singura data o abordare de sus, ma retrag si am incheiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmine, hai sa iti spun eu cum se vad faptele din Cuba.

1. Moderatorul te roaga frumos sa intervii la subiect, nu iti sterge fotografia, nu te ameninta, nimic. Te roaga...

2. Tu, incepi sa comentezi.

3. Moderatorul te roaga din nou sa scrii la subiect.

4. Tu continui sa comentezi.

5. Te voi trece pe lista mea de ignorati si am sa il las pe Brain, Hell, sa te monitorizeze.

Bine ai venit pe forum! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmine, hai sa iti spun eu cum se vad faptele din Cuba.

1. Moderatorul te roaga frumos sa intervii la subiect, nu iti sterge fotografia, nu te ameninta, nimic. Te roaga...

2. Tu, incepi sa comentezi.

3. Moderatorul te roaga din nou sa scrii la subiect.

4. Tu continui sa comentezi.

5. Te voi trece pe lista mea de ignorati si am sa il las pe Brain, Hell, sa te monitorizeze.

Bine ai venit pe forum! ;)

 

Monitorizare?

Din acest moment nu o sa mai scriu nimic, e ridicol aspectul, in plus e pacat sa aloce alte persoane din timpul lor pretios pentru monitorizare. Deja am pierdut prea mult timp cu mizerii, ma asteptam la cu totul altceva, dar m-am lamurit.

Seara buna!

P.S. Poti sterge contul, postarile, doar esti admin, ai toate prerogativele! :mrgreen:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monitorizare?

Din acest moment nu o sa mai scriu nimic

 

Man, nu mai fii și tu acum atât de sensibil, omul ți-a adresat o rugăminte legată de regulament (personal eu NU cred că ai fost pe lângă regulament neapărat, ai postat niște poze cu un dac care se încadrează în subiectul threadului, poate ar fi mers totuși și niște comentarii legate de el, dădea mai bine. Cred că a dat prost că ai postat doar pozele.), las-o așa acum, eu cred că ai multe lucruri interesante de spus (îți cunosc nick-ul de pe alte forumuri) și ar fi chiar păcat să pleci după ce de-abia te-ai înscris.

Pe bune, hai să fim mai destinși.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad niciun motiv pentru care sa platesc un codec in plus care nu aduce o imbunatatire semnificativa fata de formatele existente.

Stai să auzi totuși cu urechile tale dacă aduce sau nu o îmbunătățire. Că teorie gratuită pe net e din abundență. Dacă stau să citesc ce zic unii de dsd, de exemplu, ai zice că e cea mai proastă idee audiofilă ever.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit in iad !

Da ce i-am facut bre?

Nu inteleg. Te rog sa imi spui.

Este chiar atat de complicat sa respectam regulamentul?

Comentariile voastre de astazi au fost complet deplasate. De la o atentionare amicala ati pornit un razboi. Inteleg ca sunt niste tensiuni in spatele cortinei, insa va asigur ca eu nu sunt implicat in aceste dispute. Mi se rupe in 14 de interesele voastre.

PS: Acasa am scule cumparate de la Jack, Iura, Viobio, AVStore, AVMall.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cosmin nu a fost off topic , are o sursa computer/dac .

Sorine, eu l-am atentionat ca exista un subiect dedicat fotografiilor cu sistemul de acasa. Acolo a si postat fotografii cu sistemul. Aici subiectul nu sunt fotografiile ci impartasirea experientelor legate de computer audio. Daca in interventia lui exista un comentariu la subiect, o interventie legata de experienta lui cu acest aparat, orice informatie ce ar fi putut ajuta comunitatea, nu comentam.

PS: Am sa sterg toate comentariile pe langa subiect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Am uitat faptul ca nu e clientul patronului acestui forum. :oops: Si prin urmare trebuie sa il descurajam' date=' sa nu scrie ceva de alte brand-uri.[/quote']

 

Defapt nu brandurile sunt problema, ci atitudinile de genul acesta... iar referitor la "patronate", te rog sa incetezi cu aceasta inducere voita in eroare. Stii bine ca forumul nu e condus de nici un dealer. Iar daca totusi vrei s-o spunem pe aia dreapta exista unul singur care isi aloca timp sa contribuie aici, restul vor renume si respect din oficiu. Astept cu mare interes momentP.S. ul cand si altii vor veni cu ceva constructiv pentru membrii acestui forum, insa sunt sceptic ca acest lucru se va intampla.


Incetati odata cu razboiul asta pueril, rezolvati-va problemele si frustrarile in alta parte!

 

100% de acord. Fiind "marul discordiei", chiar si in absenta temporara, va stau la dispozitie, atit ca persoana cit si cu locul potrivit ( "in alta parte" ). Astept MP....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muzica mai asculta cineva....alooo...audiofilii sunt mai mult interesati de cearta decat de audiofilie...fiecare are dreptatea lui...sunet cine mai face?

 

Eu. Ascult muzica vreo 5-6 ore pe zi. Cateodata ma cam satur dar n-am incotro, trebuie sa termin un voiceing de facut. Legat de computer-audio, mai nou m-a surprins combinatia windows10 cu playerul software Aimp, absolut superb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit in iad !

Da ce i-am facut bre?

Nu inteleg. Te rog sa imi spui.

Este chiar atat de complicat sa respectam regulamentul?

Comentariile voastre de astazi au fost complet deplasate. De la o atentionare amicala ati pornit un razboi. Inteleg ca sunt niste tensiuni in spatele cortinei' date=' insa va asigur ca eu nu sunt implicat in aceste dispute. Mi se rupe in 14 de interesele voastre.

PS: Acasa am scule cumparate de la Jack, Iura, Viobio, AVStore, AVMall.[/quote']

 

Dinica, stiu - din auzite - ca esti un om echilibrat. Atitudinea pe care o ai denota fix contrariul. Nu uita ca pozitia de moderator este in primul rand o responsabilitate, nu un privilegiu. O atitudine echilibrata se impune aici. Stilul asta dictatorial nu cred ca este benefic. Inca o data, totul este o interpretare a ta cu privire la clauzele regulamentului. Este interzis cumva conform regulamentului afisat sa atasezi poze la orice postare? Scrie clar in regulament in vreo clauza ca sectiunea X, threadul Y este rezervat exclusiv pentru poze?!

Daca ai fi avut rabdare, ai fi vazut si ceva "text", cum a precizat un alt coleg.


Si te rog mare atentie la acuzatii. Interesul meu este sa imi iau ceea ce consider eu si nu altcineva. Restul sunt povesti sau afirmatii periculoase chiar.

Aceasta reprezinta o ultima incercare de conciliere. Daca este posibila. Daca nu, te voi ignora complet.

Si nu voi renunta la a scrie. E pacat pentru cei care sunt chiar interesati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Muzica mai asculta cineva....alooo...

Intrebarea corecta era "Scule mai asculta cineva?". Muzica poate asculta oricine. Audiofilii nu pot asculta muzica in orice conditii.

 

Eu. Ascult muzica vreo 5-6 ore pe zi. Cateodata ma cam satur dar n-am incotro, trebuie sa termin un voiceing de facut. Legat de computer-audio, mai nou m-a surprins combinatia windows10 cu playerul software Aimp, absolut superb.

 

Eu am lasat-o mai moale cu computer audio recent. Sunt in faza in care am revenit la clasic. :) cel putin pt o perioada. Mi-am dat seama ca nu pot renunta la clasicul cd player, din motive care imi scapa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am dat seama ca nu pot renunta la clasicul cd player, din motive care imi scapa.

 

Iti dau eu unul, hai doua. Coerență scăzută, lipsa armonicilor, lipsa corp instrumente.


Se poate si in computer audio. Am in teste Aurender n100, este doar transport si nu imi vine sa il dau inapoi. Se pare ca nu dacul este veriga cea mai slabă ci transportul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu dacul este veriga cea mai slabă ci transportul....

Nici acum, dupa atatia ani si zeci de surse schimbate, nu stiu ce anume face un player/DAC, in sensul de ce anume ii da caracterul, care e ingredientul minune. De fiecare data cand cred ca stiu, apare ceva sa imi darame teoria.

Singurul regret e ca nu am avut niciodata o sursa cu adevarat high end, de peste 5000 euro, sa o pot testa macar cateva zile, acasa la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit calitate audiofila pe Tidal.

Test 1 la 1 intre albumul MQA Tidal si albumul cu fisierele similare flac stocate local.

Deocamdata nu sesizez vreo diferenta, ceea ce este o premiera absoluta in streamingul online zic.

Calitatea este exceptionala prin urmare.

Am atasat cateva poze sugestive.


Mai fac teste si cu alte albume, problema este sa gasesc in Tidal exact acelasi album ca cel din local sau viceversa.

IMG_0029.thumb.PNG.86d6f9eb47dc9061d3ba1d48e2fd0d92.PNG

IMG_0030.thumb.PNG.1a58fa2729e5471516e9f27974ab5852.PNG

IMG_0031.thumb.PNG.1e5362fd6640dfe58d7d8671e4836278.PNG

FullSizeRender.thumb.jpg.7db00d64e8fdd00b69ddff58fdbf97a0.jpg

5acfb264b3eeb_FullSizeRender2.thumb.jpg.fccaf4cfd7a36f8708e495e55fdf3257.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, este foarte bun in format MQA, se pare ca exista o mica diferenta: sunetul este putin mai rotund, mai plin, cu o tenta oarecum mai analogica. Excelenta treaba cu noul format! :clap:

Exact asta vreau să aud, păreri concrete, bazate pe teste concrete, că de explicații științifice și teorii din burtă pe net sunt sătul ca de mere pădurețe. Keep up the good work! :thumbup:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


Exact asta vreau să aud, păreri concrete, bazate pe teste concrete, că de explicații științifice și teorii din burtă pe net sunt sătul ca de mere pădurețe. Keep up the good work! :thumbup:

Andi, tu ai vazut linkurile atasate de mine in care este explicat si demonstrat cu argumente tehnice ca noul format este cu pierderi? Din masterul de 24 biti raman 17 biti. Practic este un fel de mp3 cu un algoritm de compresie diferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica locked this topic
  • dinica unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.