Sari la conținut
HiFi Tech

bibi

Postări Recomandate

Doar asta nu s-a schimbat. Puteri infime comparativ cu ce avem astazi (se pare ca inflatia s-a manifestat si la wati nu doar la bani :)  ) si trebuie sa remarcam ce masuratori ii interesau pe vremea aceia, clipping si power vs distortions. )

Tehnica a evoluat mult intre timp si azi valorile astea nu mai intereseaza pe nimeni.

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect adevărat , deoarece  performantele reale , pure , necosmetizate , din  spatele măsurătorilor măsluite ,  sunt foarte importante .

Urechea poate fi păcălită uneori  , dar doar pe termen scurt ! 

Departamentul de marketing ( știți voi :) , zis și departamentul de propagandă  )  de la o firmă oarecare ( practic nu contează marca sau producătorul  ) este ușor de prins cu mâța-n sac de către cunoscători ... ai dreq , toti lăudacii de la marketing zici că sunt absolvenți de astronomie , de aia folosesc așa multe cifre după virgulă .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cifrele de dupa virgula se obtin cateodata, nu mereu se minte grosolan dar chiar si atunci povestea este mult mai nuantata, calitatea sunetului nu sta doar in cateva cifre. Mai sunt destui parametri masurabili despre care nu se face vorbire, se omit pe cat posibil, plus stabilitatea circuitelor functie de conditiile variate la care sunt supuse, stabilitate de multe ori precara despre care clientul nu are cunostiinta. Cu toate astea clientul simte la ureche ca ceva nu se leaga, nu-i cum trebuie. Lucrurile bune se fac in timp, cu migala si cu bani. Eu unul n-as arunca la gunoi clasicul in favoare noului. De multe ori noutatile pot avea hibe ascunse, numite bolile copilariei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
La 20.04.2018 la 12:25, Andi a spus:

E interesant ca deja in 1960 aveai de unde alege si, asa cum spune si articolul, domeniul hi-fidelity era deja extrem de competitiv.

Sa nu exageram. Nu se compara sculele de atunci cu cele de acum. Tehnologia a evoluat, chiar si in cadrul acelorasi topologii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Ok, eu unul mă întreb cât timp vor mai rămâne unii cantonați undeva la sfârșitul anilor 90 - începutul anilor 2000 punând osciloscopul pe scule ca să „audă” cum sună....

Eu cred că măsurările ar trebui să iasă complet din repertoriul oricărei recenzii serioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, Andi a spus:

Ok, eu unul mă întreb cât timp vor mai rămâne unii cantonați undeva la sfârșitul anilor 90 - începutul anilor 2000 punând osciloscopul pe scule ca să „audă” cum sună....

Eu cred că măsurările ar trebui să iasă complet din repertoriul oricărei recenzii serioase.

Masuratorile spun doar o parte din poveste. 

In cazul amplificatorului din linkul lui JD exista o problema evidenta. Posibil ca acea unitate sa fi fost defecta, altfel nu imi explic problemele evidente pe care le are. Rareori am vazut electronice Accuphase masurate si tocmai de aceea nu as vrea sa tragem o concluzie pripita de aici. Exemplul lui JD distruge mitul perfectiunii japoneze. ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 7 months later...
Acum 6 minute, johndoe21ro a spus:

Nu de 330000, dar de 130000 am ascultat azi niste boxe la Iura: Sonus Faber Aida. Care sunteti in Bucuresti zilele astea, mergeti la Rosetti, ca mi se pare chiar o ocazie. Nu e vorba de pret, dar nu au nicio legatura cu ce boxe am mai ascultat pana in prezent. Niste timbre, o scena si o dinamica facute parca fara efort. Am fost impresionat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.