Sari la conținut
HiFi Tech

bibi

Postări Recomandate

  • 4 months later...
  • 6 months later...

ghidul începătorului - pick-up


http://www.theaudiobeat.com/vpi_ms/

 

Cu atata bataie de cap si discurile atat de scumpe, de ce sa-ti mai iei pick-up ?


Si bibi, asta nu-i ghidul incepatorului per se. Asta-i ghidul bogatanului. Un incepator se sperie de ce-i acolo. Un incepator isi ia un pick-up cu doza ceramica si amplificator si boxe incluse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la "ghidul incepatorului" si analogic, hai sa ne uitam putin la ceva care, cel putin in momentul de fata, este "finalul" si in digital ( discutia e "cost no object" ):


http://www.msbtech.com/products/dacSelect.php?Page=platinumHome


Ca si curiozitate, masuratori:

Select-90db-Graph.thumb.jpg.7a4a75790dcd76ec3d865b7bcbc4fa23.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce au bagat mufele de input analog in modulul de output ? :shifty:

 

Acelea sunt denumiri generice, lafel de bine modulul de "output" putea sa contina 2xoutput, un set XLR si unul SE. Daca te uiti la structura functionala vei vedea ca ala e modulul ANALOGIC, cu output-uri si eventual INPUT-uri . Multumit?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WTF ????????????????? N-am vazut decat poza deocamdata, n-am citit materialul. Alea-s masuratori reale ?

 

Cei de la MSB asa zic, si nu vad de ce ar minti...Mai mult chiar, daca se citeste materialul, se vede ca nu sunt masuratori de chip-uri in conditii ideale, ci la output-ul device-ului. Cel mov, "best delta-sigma" e Vivaldi de la DCS..


Oricum, merita sa fie citita toata pagina, se discuta tehnic, obiectiv, nu despre uleiuri, raze de luna si suflet....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si bibi, asta nu-i ghidul incepatorului per se. Asta-i ghidul bogatanului. Un incepator se sperie de ce-i acolo. Un incepator isi ia un pick-up cu doza ceramica si amplificator si boxe incluse.

 

M-am mai uitat pe articol și cred că exagerezi. Reglajele respective se aplică și unui pickup care se vinde sh pe audioweb cu 200 lei. O șurubelniță, o balanță sau o nivelă nu sunt un cap de țară. Discuri se găsesc și cu 5 lei, depinde de gusturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, tare rau, m-ai spart!


Banuiesc ca acel aparat miraculos, costa un pic mai mult decit o masina, nu? :thumbdown:


La ce foloseste?


Nu mai usor este un implant direct in cortex, care sa preia wireless informatia direct din inregistrare?!? :yawn:


Cred ca e si mai ieftin...


Stai linistit, placa mea de sunet "audiofila" este mai mult decit necesar unei auditii la sub -110db snr, in banda 10Hz-22050Hz, 2 canale stereo.


Si nu costa cit o masina, e doar 150 euro.

 

S-o folosesti sanatos si sa te bucuri de ea!


Ca sa revenim on-toppic , am precizat de la inceput ca discutam "cost no object", in al doilea rind intrebarea cu "la ce foloseste" este ca si cind ai intreba la ce foloseste cuiva o masina buna scumpa ( un Lamborghini, sa zicem) pe drumurile austriece de exemplu, unde limita de viteza e 130km/h?! In acest context nu ai nevoie de mai mult decit o DACIA 1310 .


Pe de alta parte faci comparatii directe de "scule" audio cu masini, nu le vad rostul. Daca am deja o masina peste 100k, chiar mai multe?! Daca am un Logan si nu vreau mai mult, pentru ca sofatul nu e o pasiune/prioritate pt mine?


Conform logicii tale, ce sens are explorarea universului indepartat, ca oricum nu vom ajunge acolo in viata noastra?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce au bagat mufele de input analog in modulul de output ? :shifty:

 

Acelea sunt denumiri generice' date=' lafel de bine modulul de "output" putea sa contina 2xoutput, un set XLR si unul SE. Daca te uiti la structura functionala vei vedea ca ala e modulul ANALOGIC, cu output-uri si eventual INPUT-uri . Multumit?![/quote']

 

Nu. Nu-l cumpar, pentru ca are mufele de input la output. :lolno:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am lamurit care-i treaba. Primul grafic masoara in domeniul digital,dBFs, deci e zgomot digital. Zgomotul real in analogic este muuuult mai mare. E un zgomot teoretic care nu are relevanta mare in practica.Mai departe in link mai este un grafic cu zgomotul analogic ultrasonic. Asta este ceva mai important si e bine ca e foarte mic. Dar chiar si asta nu are o relevanta covarsitoare. Este un DAC excelent, corect, dar nu este chiar atat de departe de restul plutonului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata, m-am lamurit care-i treaba. Primul grafic masoara in domeniul digital,dBFs, deci e zgomot digital. Zgomotul real in analogic este muuuult mai mare. E un zgomot teoretic care nu are relevanta mare in practica.Mai departe in link mai este un grafic cu zgomotul analogic ultrasonic. Asta este ceva mai important si e bine ca e foarte mic. Dar chiar si asta nu are o relevanta covarsitoare. Este un DAC excelent, corect, dar nu este chiar atat de departe de restul plutonului.

 

Greieras, daca ai vreo nelamurire, intrebare, scri-o te rog in engleza si i-o voi adresa lui Larry de la MSB . Sunt sigur ca iti va raspunde, bineinteles dpdv tehnic. Poti sa-l intrebi daca e zgomot digital, analogic, parapsihologic, etc. Intotdeauna au fost f. transparenti si cu implicare minima de marketing ( pentru care dealtfel au un buget f. redus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce credeai Raimond, ca a scos careva pisica din sac peste noapte?


TEHNOLOGIC, in partea audio analogic (ca toate vocile se capteaza analogic pina la urma, instrumentele reci asemeni), nu poti mai jos de -110-120db.


Restul sint bani de buzunar (decibelii)...


Chestia audio este in momentul de fata tehnologia este ajunsa cam la maxim posibil, orice este sub -130db, nu simte si nu aude ABSOLUT nimeni.


In nicio sala de concerte, in nicio camera anecoica, pe nicio inregistrare analogica sau digitala cu nicio scula si cu nicio ureche.


A pus vre-un coleg un spl metru in camera in care face auditia?


Dar intr-o camera anecoica? :crazy:

 

Noroc ca sunt unii care aud sub 20Hz, chiar 12Hz . Dar de', acolo-i greul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, dincolo de faptul ca uneori te dai eectronist, alta data "simplu DJ", eu am considerat ca pun un link interesant cu o realizare inginereasca. Dupa aceea nu inteleg, fie ca ai fi DJ fie electronist, cum modifici niste realitati biologice, mai ales in ceea ce priveste auzul uman. Daca este acreditat faptul ca auzul uman "exista" intre 20Hz si 20kHz, tu ii extinzi limitele cum iti dicteaza interesul, mai ales in jos, . Ultima data ai statutat 16Hz, alte dati 12 sau chiar mai jos.


Pentru a incheia discutia eu ti-as propune un pact: sa ne ignoram reciproc, avem viziuni f. diferite, chiar daca (conjunctural, in cazul meu cel putin) ne ocupam de sunet. Fara a dispretui nici una din parti, chiar daca un sofer de camion sau un dealer de limuzine se poate spune despre ei ca ( generic, general) au ca ocupatie autovehicule care merg pe sosele, cam aici "drumurile" lor se despart. Pe de alta parte, ca background medical pe care il am, te rog sa nu imi mai tii mie prelegeri despre organul auditiv si fiziologia auzului. Cu atit mai putin despre psihoacustica.


Asa ca, revin, ti-as fi recunoscator daca m-ai ignora, eu promit sa te rasplatesc in acelasi fel!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce va suparati cand amandoi aveti dreptate ? Da, oamenii nu sesizeaza performante atat de rafinate dar asta nu inseamna sa bati pasul pe loc si sa nu incerci sa fii mai bun. Exista un avans tehnic in cazul acestui DAC fata de celelalte din tagma lui, dar mai mult pe partea digitala si filtrare. Partea analogica se supune fizicii ca si ceilalti contructori. Una peste alta este o scula frumoasa de top.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Leco tu acum ce propui....ca Ion Tiriac sa renunte la colectia lui de masini scumpe ? Pe principul ca un Logan e suficient ? :) Haios este ca si Jack gandeste ca tine, abia l-am convins sa scape de Logan, o masina extrem de practica. Totusi, progresul in orice domeniu se face pe baza unor "nebuni frumosi" care imping limitele dincolo de bunul simt. Odata gustata aventura asta nu te mai lasi de ea si fortezi limite din ce in ce mai mult.


Leco, audiofilii au nevoie de electronisti si electronistii au nevoie de oameni care sa doreasca din ce in ce mai mult si sa fie dispusi sa plateasca pentru asta..... Este un nonsens lupta asta sterila. Este o mandrie sa fii mecanicul unui pilot de Formula1 chiar daca stii ca acest sport e inutil.


Sper ca pentru tine Brancusi nu este doar un bolovan de 200kg bine slefuit ... intelegi ideea ? e nevoie si de arta, de poezie.

Editat de Greierasul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te intreb cind ai facut ultima audiometrie?

 

Eu m-am oprit de facut audiometrii de cand, dupa vreo 3-4 toti ORL-istii (cu fel de fel de aparatura, in locuri diferite) au spus ca ei nu urca mai mult de 8 KHz si in jos nu stiu cat era, dar undeva peste 100 Hz oricum. Conform spuselor lor, intre 100 si ceva de Hz si 8000 Hz e un auz normal. I-am injurat in gand si am plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DJ, incerc sa-ti spun pentru ultima data, te afli ( daca nu ti-ai dat seama) pe un forum audiofil, nu pe unul unde se dezbat probleme legate de aparatura profesionala. Din nou, fara a dispretui nici una din parti, esti ca un sofer ( sau comerciant ) de camioane care vine si il trage de mineca pe unul care conduce (sau comercializeaza) Mercedes ( sa zicem), spunindu-i ca la ce-i foloseste demarajul bun sau reprizele, confortul, etc ca oricum nu va cara niciodata 20 tone cum face el cu camionul lui. Asa ca, iti spun elegant (inca) sa te aduni cu cei cu care "vorbesti aceeasi limba" si sa ne lasi pe noi ( audiofilii ) cu limba noastra. Eu daca nu umblu prin cluburi nu spun ca sculele de acolo sunt de cacat pentru ca nu au atribute audiofile. Celor amatori de dans le vin ca o manusa, mie nu


As ruga ( pentru o augmentare mai buna) un moderator sau pe administrator sa-i reitereze aceste lucruri user-ului Djleco. Asa cum eu ( si multi altii) nu intram pe forumurile pro- si cu atit mai putin nu incercam sa-i aducem pe cei de acolo "pe calea cea buna", asa te-as ruga si eu sa procedezi tu in situatia reciproca (* adica cea de fata). Ceea ce faci nu e decit un Jihad ( sau Cruciada, depinde din ce unghi o privesti ) cu tematica "Superman vs Batman" ; in termeni forumistici e trolling

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te intreb cind ai facut ultima audiometrie?

 

Eu m-am oprit de facut audiometrii de cand' date=' dupa vreo 3-4 toti ORL-istii (cu fel de fel de aparatura, in locuri diferite) au spus ca ei nu urca mai mult de 8 KHz si in jos nu stiu cat era, dar undeva peste 100 Hz oricum. Conform spuselor lor, intre 100 si ceva de Hz si 8000 Hz e un auz normal. I-am injurat in gand si am plecat.[/quote']

 

Asa este, dpdv medical aceea e plaja de fecvente care prezinta importanta, atita timp cit e OK nu se considera patologic sau handicap, exceptind eventual anumite ultraspecializari. Dar chiar si in aceste conditii un audiofil cu urechea cultivata poate da o expertiza mai valoroasa decit un necunoscator, sau, si mai rau, un pseudoexpert, chiar daca acestia din urma aud 7-50000Hz ( conform teoriei lui Dj ).


Caracterizarea sunetului dpdv audiofil nu se reduce la un grafic de frecventa, exista MULT mai multi factori care definesc sunetul si calitatea lui. Doar daca ne gindim la caracteristicile dinamice ale acestuia......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.