Sari la conținut
HiFi Tech

bibi

Postări Recomandate

:) Nu va faceti sperante desarte... nu se schimba nimic, totul ramane la locul sau. Ideea din link tine mai degraba de procesarea muzicii in creier si nu de capabilitatile sistemului auditiv. Daca cititi articolul cu atentie observati ca oamenii care trec dincolo de bariera statuata de fizica sunt de regula muzicieni, sau cei care lucreaza cu muzica in studiouri, etc. Practic cu totii auzim cam la fel de bine sau de prost, dar cei antrenati reusesc sa "vada" mai mult pe baza procesarii sunetelor in creier. Cam aceeasi situatie ca la orbi.


Din fericire marea majoritate a aparatelor, mai ales a celor dedicate de tip audiofil, bine lucrate, nu prezinta slabiciuni in domeniul fazei si a timpului, au banda de lucru mult dincolo de banda audio, iar defazarea la 20khz nu sare la nimeni de 10 grade la 20khz.


Tristetea mare e ca se dovedeste ca aparatele nu prea au slabiciuni, ci doar puterea de intelegere a sunetului tine de antrenamentul ascultatorului, de cum a inteles el sa perceapa sunetele corect sau nu. De fapt la orice auditie vei auzi remarci de tot felul. unuia i se pare ca suna intr-un fel, altuia ca suna invers. Putini sunt oamenii care stiu ce asculta, cum sa asculte, care-i sunetul corect si cum sa proceseze acest sunet pentru a completa cu informatie corecta si acolo unde nu mai aud fizic, a suplini intr-un mod corect si realist limitarile fizice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Practic cu totii auzim cam la fel de bine sau de prost, dar cei antrenati reusesc sa "vada" mai mult pe baza procesarii sunetelor in creier. Cam aceeasi situatie ca la orbi.

Sa fie niste ani de cand spun asta. Sah stie aproape oricine sa joace, insa Bobby Fischer ie doar unul. Cand electronistii vor intelege ca un creier antrenat trece dincolo de barierele masuratorilor atunci o sa fie pace pe pamant. :angel::twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Electronistii ca si audiofilii sunt de o diversitate coplesitoare, mai bine ne-am referi la cei de aici, pana la urma suntem pe forum tocmai pentru ca dorim sa evoluam :) Nimeni nu stie nici macar 10% din realitate...


Da, din perspectiva asta se poate spune corect ca inteligenta umana "vede" dincolo de aparate. Puterea sa de analiza si predictie a evenimentelor ulterioare inseamna mai mult decat concretetea simpla a momentului data de aparate. Aparatele nu pot sa recreeze, mai bine sau mai rau , o scena sonora realista, pe cand un om da. Aparatele fac doar zgomot, muzica o face creierul. Eu zic ca o asociere corecta dintre masuratori si intuitia umana genereaza un profil de audiofil foarte serios. Ambele lumi se pot completa armonios una pe cealalta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa vedem si reversul medaliei, cand creierul se pacaleste, interpratand eronat realitatea. Este foarte important a ne cunoaste modul de functionare al creierului, asa incat sa beneficiem de avantajele analizei profunde pe care o face, dar sa evitam "rateurile" care ne insotesc. http://www.descopera.ro/dnews/14914182-aceasta-fata-infioratoare-a-fost-creata-din-2500-de-obiecte-neinsufletite-ce-este-efectul-vale-stranie-foto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand electronistii vor intelege ca un creier antrenat trece dincolo de barierele masuratorilor atunci o sa fie pace pe pamant. :angel::twisted:

 

disclaimer: nu ma iau dupa masuratori ci dupa ce imi gadila urechea.


bre, una este ce auzim (fizic), una este ce intelegem (sa spunem antrenament, cultura muzicala etc...) si alta este ce transmitem (postari pe forum sau discutii face to face)


greselile de zi cu zi, dpdv personal:


1. in nenumarate discutii, interlocutorii, cu toate ca folosesc aceiasi termeni se refera la alte lucruri. am incercat o data,pe un forum, sa obitin niste definitii despre sunet dark si bright, sa spunem ca a fost funny.


2. fiecare vine cu etalonul lui (educatie, antrenament). e ca si cum la piata clientul vine cu o greutate de 1KG, care are de ex 1100g fata de etalon SI, si se cearta cu vanzatorul care are alt greutate de 1KG, 900g fata de etalon SI. :) si se cearta intre ei ca KG lor e cel adevarat.


3. cireasa de pe tort este ca in majoritatea cazurilor se ignora bias-ul (influentele vizuale sau cognitive) in momentul in care se emite o afirmatie. urmand exemplul de mai sus mai vine si un prieten binevoitor care tine degetul pe taler.


4. zgomotul de fond (numarul mare de articole/postari aiurea) ingroapa semnalul (articole/postarile care au cu adevarat ceva de spus)


5. unii posteaza doar ca sa isi confirme o teorie/axioma (din cauza micilor dubii interioare au nevoie de o confirmare exterioara) iar in momentul in care cineva vine cu o afirmatie/demonstratie isi fac un scop din a converti necredinciosul. in mare asta nu ar fi o problema dar inevitabil discutia escaleaza rapid. ce este atat de greu de acceptat ca altii au o alta parere. nu inteleg acest exces de prozelitism. uite aici o noua informatie/parere. vrei sa continuam discutia pe baza acestor noi informatii? bine. doresti sa repeti aceleasi chestii vechi over and over? pa, asta nu mai este dialog.


personal, nu pot accepta o axioma venind de la ori si cine, mai ales ca un blind test (si nu, un blind test corect nu este usor de facut, castig bani din asta si am o idee cu ce se mananca) ar rezolva univoc intreaga situatie.


mai sus, nu ma refer la mica noastra comunitate audiofila provinciala, ci la baietii de la oras care castiga bani frumosi de pe urma emiterii de axiome (din punctul lor de vedere) si vor cu tot dinadinsul sa il bage pe gatul tuturor, nu de altceva dar au un var/matusa care are ceva nou pe stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand electronistii vor intelege ca un creier antrenat trece dincolo de barierele masuratorilor atunci o sa fie pace pe pamant. :angel::twisted:

 

disclaimer: nu ma iau dupa masuratori ci dupa ce imi gadila urechea.


bre' date=' una este ce auzim (fizic), una este ce intelegem (sa spunem antrenament, cultura muzicala etc...) si alta este ce transmitem (postari pe forum sau discutii face to face)


greselile de zi cu zi, dpdv personal:


1. in nenumarate discutii, interlocutorii, cu toate ca folosesc aceiasi termeni se refera la alte lucruri. am incercat o data,pe un forum, sa obitin niste definitii despre sunet dark si bright, sa spunem ca a fost funny.


2. fiecare vine cu etalonul lui (educatie, antrenament). e ca si cum la piata clientul vine cu o greutate de 1KG, care are de ex 1100g fata de etalon SI, si se cearta cu vanzatorul care are alt greutate de 1KG, 900g fata de etalon SI. :) si se cearta intre ei ca KG lor e cel adevarat.


3. cireasa de pe tort este ca in majoritatea cazurilor se ignora bias-ul (influentele vizuale sau cognitive) in momentul in care se emite o afirmatie. urmand exemplul de mai sus mai vine si un prieten binevoitor care tine degetul pe taler.


4. zgomotul de fond (numarul mare de articole/postari aiurea) ingroapa semnalul (articole/postarile care au cu adevarat ceva de spus)


5. unii posteaza doar ca sa isi confirme o teorie/axioma (din cauza micilor dubii interioare au nevoie de o confirmare exterioara) iar in momentul in care cineva vine cu o afirmatie/demonstratie isi fac un scop din a converti necredinciosul. in mare asta nu ar fi o problema dar inevitabil discutia escaleaza rapid. ce este atat de greu de acceptat ca altii au o alta parere. nu inteleg acest exces de prozelitism. uite aici o noua informatie/parere. vrei sa continuam discutia pe baza acestor noi informatii? bine. doresti sa repeti aceleasi chestii vechi over and over? pa, asta nu mai este dialog.


personal, nu pot accepta o axioma venind de la ori si cine, mai ales ca un blind test (si nu, un blind test corect nu este usor de facut, castig bani din asta si am o idee cu ce se mananca) ar rezolva univoc intreaga situatie.


mai sus, nu ma refer la mica noastra comunitate audiofila provinciala, ci la baietii de la oras care castiga bani frumosi de pe urma emiterii de axiome (din punctul lor de vedere) si vor cu tot dinadinsul sa il bage pe gatul tuturor, nu de altceva dar au un var/matusa care are ceva nou pe stoc.[/quote']

 

:thumbup:;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere un mare adevar. Pana la pacea pe pamant, ar putea intre timp sa-si mai nuanteze macar punctul de vedere :lol:

 

Sa fie niste ani de cand spun asta. Sah stie aproape oricine sa joace, insa Bobby Fischer ie doar unul. Cand electronistii vor intelege ca un creier antrenat trece dincolo de barierele masuratorilor atunci o sa fie pace pe pamant. :angel::twisted:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

După părerea mea, un exemplu de eleganţă: Christiaan Punter

http://www.hifi-advice.com/HFA-setup-current-Main-Setup.html


Un exemplu de eleganţă în ceea ce priveşte alegerea sculelor, realizarea review-urilor, aranjamentele, nu are absolut deloc prejudecăţi, combină noul cu vechiul cum nu o fac mulţi. Şi are o grămadă de chestii interesante de relatat. Eu zic că merită citit tot site-ul lui. Omul pare să întoarcă banii cu lopata (parcă îmi aminteşte de Gog, din romanele lui Giovanni Papini) şi are acces la o grămadă de bunătăţi. Cel mai mult îmi place combinaţia asta între nou şi vechi, pe care nu o întâlneşti des. Chiar merită citit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O chestie interesantă pe care o spune:

I felt that the DCS dacs combined with the CEC (CEC TL1x) never sounded more analog. I only sold the CEC TL1x because I found out that an integrated cd player sounds better than a separate transport and dac.

Parcă îmi amintesc că CEC TL1 era considerat de Stereophile cel mai bun transport ever?


http://www.hifi-advice.com/HFA-setup-audiohistory-4.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Cabluri - o abordare inginereasca..."cost no object"


MSB Interconnects

No more guesswork !

Precision Impedance Interconnects

Made by MSB for MSB


As a matched companion to the MSB DACs we take the guesswork out of picking the best cables. They are optimized for time-coherent wave propagation across the audio spectrum. Phase coherency in cables is the equivalent of digital jitter in DACs, causing harshness and confusion due to time smearing. MSB cables do not filter or soften digital errors of the source -- they are neutral and revealing, perfect for any accurate source.


Hear all your music has to offer with all the DAC's precision preserved.

More Detials to come.


http://www.msbtech.com/products/interconnects.php?Page=platinumHome

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.