Sari la conținut
HiFi Tech

Amplificator stereo clasa A - Made in Romania


dinica

Postări Recomandate

Nenea, spui tu despre cine e vorba sa-l putem felicita sau pot deschide o lista de dat cu presupusul?

 Pluralul din "oamenii din spatele...." e indiciu adevarat sau pista falsa ?

Stiu mentalitatea  romanului atins de aripa creatiei, greu cu marketing-ul de acceptat, pentru el e suficient ca a facut ceva, e miez, e belea, o sa dea lumea navala. Niet, multa lume face, putini vand si mai putin cumpara. M-a luminat si pe mine Razvan S. " bai Luciane stii de ce nu cumpara lumea d-astea DIY, pentru ca nu le pot vinde cand vine momentul de upgrade sau plictis sau pur si simplu vrea altceva. As tine galantarul ocupat degeaba. "

Editat de adrianlucian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, adrianlucian a spus:

Nenea, spui tu despre cine e vorba sa-l putem felicita sau pot deschide o lista de dat cu presupusul?

 Pluralul din "oamenii din spatele...." e indiciu adevarat sau pista falsa ?

Stiu mentalitatea  romanului atins de aripa creatiei, greu cu marketing-ul de acceptat, pentru el e suficient ca a facut ceva, e miez, e belea, o sa dea lumea navala. Niet, multa lume face, putini vand si mai putin cumpara. M-a luminat si pe mine Razvan S. " bai Luciane stii de ce nu cumpara lumea d-astea DIY, pentru ca nu le pot vinde cand vine momentul de upgrade sau plictis sau pur si simplu vrea altceva. As tine galantarul ocupat degeaba. "

Am si io o intrebare... cand cumperi de nou sau folosit o scula de redat muzica, care o fi ea.. sursa, dac, amplificator, incinte acustice..... cumperi marca sau cum se aude??

ca de rahatul ala de acustica a camerei in care asculti nici n-am pomenit... cu asta cum faci la revanzare ?? ii vinzi si camera ? poate si cercul de aplaudaci al insignei?

ca DA, neaparat trebe sa aiba insigna pe ea scula. ca de fapt oricum nu auzim muzica ci date tehnice si sa moara dusmanii de ciuda ca n-au insigna ca a ta.

veoricooooooo... unde esti fata???

Editat de tezz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucratura frumoasa, componentele par ok. De electrolitici sunt curios putin.... Oare cati F sunt? Dar....  tot ce conteaza de fapt e... cum se aude?? ne povesteste cineva???

Eu personal nu vreau date tehnice. Niciodata nu cumpar date tehnice ci cum se aude scula!!! Nu fac parte din secta celor cu SINAD... asa ca povestiti cum e sunetul!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te

Acum 1 oră, tezz a spus:

cumperi marca sau cum se aude??

Le cumperi pe amindoua. Asa e cum zice Razvan, daca ai un aparat DIY si vrei sa-l dai greu scapi de el. Poate ca e mai usor daca e Vio sau Greierasul dar pina la urma si ei sint consacrati pe piata locala asa ca ii incadram la branduri. Daca ai insa un aparat produs de o firma faimoasa si care arata si bine, mai cauti niste articole elogioase pe net si pui link-urile in anunt, stabilest un pret tentant si negociabil si gata, ai intins plasa de paianjen, nu mai ramine decit sa stai in mijloc atent, ca incepatorul vine sigur 🙂

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, tezz a spus:

Am si io o intrebare... cand cumperi de nou sau folosit o scula de redat muzica, care o fi ea.. sursa, dac, amplificator, incinte acustice..... cumperi marca sau cum se aude??

 

Sunt multi factori care contribuie la alegere. 

1. Cumperi marca - traditia si anii de experienta ofera un motiv serios. Ai nevoie de o polita de asigurare cand platesti o suma de bani care nu este la indemana oricui.

2. Cumperi sunet - punctul 2 nu exclude punctul 1. Faptul ca Pass  construieste amplificatoare de 40 de ani trebuie sa insemne ceva chiar si cand vorbim de sunet.

3. Cumperi dupa buget - punctul 1 si 2 raman valabile, dar mai apare si varianta unui produs ieftin care sa sune apropiat cu unul scump. In aceasta situatie apare conflinctul prezent - viitor. Daca doresti sa iti faci un upgrade in viitor, ce vei face cu o marca mai putin cunoscuta.

PS: Simt eu ca echipa din spatele acestui amplificator minunat va avea de infruntat o multime de demoni audiofili. Sfatul meu este sa il promoveze intens spre vest. Rockna si Meze asta au facut si uite ca le merge foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.03.2020 la 22:56, tezz a spus:

Am si io o intrebare... cand cumperi de nou sau folosit o scula de redat muzica, care o fi ea.. sursa, dac, amplificator, incinte acustice..... cumperi marca sau cum se aude??

ca de rahatul ala de acustica a camerei in care asculti nici n-am pomenit... cu asta cum faci la revanzare ?? ii vinzi si camera ? poate si cercul de aplaudaci al insignei?

ca DA, neaparat trebe sa aiba insigna pe ea scula. ca de fapt oricum nu auzim muzica ci date tehnice si sa moara dusmanii de ciuda ca n-au insigna ca a ta.

veoricooooooo... unde esti fata???

Mi se pare ca esti obraznic, te spun maica-ti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles eu din toata aceasta experienta audio treburile stau asa. In primul rand plecam de la camera si volumul de ascultare. Camera mica si volum mic, atunci boxe usor se dus si un amp clasa A sau o lampa. Oricum ceva cu maxim 2 tranz pe canal, care sa sune bine la volum mic. Camera mai mare si implicit volum.mai mare atunci trebuie putere. Acum nu stiu cat de corect este, insa din cate stiu amplificatoarele de putere mare 2-300w pe canal, suna mai bine in putere decat la volum mic. Asa ca un amplificator e frumos sa aiba trafuri mari si multi tranz, insa nu e musai sa sune bine pentru ce imi trebuie mie. Am avut de mult.un electrocompaniet eci 1, dual.mono si doar 2 tranz pe canal. Lucra f fierbinte, nu avea putere mare, insa sunetul era cum trebuie, transparent si muzical.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amplificatoarele de putere mare BUNE, in general ofera o mica parte din putere in clasa A, cu un sunet f bun.

Revenind la analiza pozelor se observa ca de pe cablajele finale pleaca cu fire strans torsadate cate doi tz. finali, plasati cate unul pe fiecare radiator pt repartizarea cat mai echilibrata a cadurii disipate, aspect specific si important in cazul claselor A (autentice).

In dreapta spate se observa modului de soft-start, in stanga spate cel de protectie contra DCout si cuplarea intarziata a difuzoarelor.

In centru, intre modulele finale sunt doua module de alimentare stabilizata, probabil pt partea de amplificare in tensiune - cate unul pt fiecare canal.

In extrema dreapta in spate este transformatorul pt telecomanda si volum motorizat, iar inspre fata, intre cele doua baterii de condensatoare (filtrajul principal) sunt inca doua module de alimentare, unul stabilizat - cel cu doua radiatoare aurii si al doilea probabil nestabilizat. Este posibil ca cel nestabilizat sa fie un filtraj (in cascada) pt una din alimentarile stabilizate

In a doua poza, de o parte si de alta a transformatoarelor  se vad bine modulele redresoare cu diodele puse pe radiatoarele negre. Sunt acolo cel putin 3, poate 4 punti (din diode), deci probabil fiecare canal are alimentare total separata, ceea ce inseamna practic o constructie dual mono.

Cablajele din pozele 3 si 4 sunt cele care se regasesc in amplif (90% sigur), diferenta de culoare este probabil din cauza luminii/telefonului.  Cablajele sunt de la etajele finale si de la etajele de alimentare, poate si de la celelalte module regasite in amplif, nu am stat sa le analizez pe toate. 

PS - Daca Dinica mai pune vreo poza, mai putem trage concluzii.

 

Editat de Shambala
  • Like 6
  • Thanks 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce vrei tu  ... daca vrei  ☺️.   Eu as fi pus una cu fata mai degraba decat cea cu cablajele goale.  Dar daca cumva sunt aurite  - nu imi dau seama din cauza luminii si calitatii scazute a imaginii, atunci inteleg de ce ai pus-o.

Eram curios cum arata butonul de volum si, in cazul vreunei inscriptionari pe placa fata, modul si calitatea la care este facuta.   Aspect pur tehnic care "ma doare" personal (adica caut o solutie pt mine, nu ca un comentariu relativ la ampliful in discutie).

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu e al lui Raymond. Am discutat cu producatorul inca pe cand acest amplificator era doar un proiect, ma bucur extrem de mult ca a ajuns sa fie realitate! Daca nu era atat de greu si de departe probabil ca l-as fi dorit si eu cateva zile la mine...

Felicitarile insa sunt la locul lor, e o mare realizare si sunt convins ca suna exceptional!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aerodina lenticulara ...  

Asemanarea cu amplifurile lui Raymond este data de carcasa de la Modushop - cel mai bun producator de carcase [accesibile] din Europa. Doar ca aceasta este 4 sau 5U - are 16,5 sau 21cm inaltime.  Probabil 5U.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-a luat mult ....     😃

Acum na, daca omul s-a semnat pe lucrare,  era un joc (cronometrat ? ) pana observa cineva.

De altfel mai este o semnatura, mult mai mare (SMART). Am fost rugat sa nu comentez despre ele asa ca m-am abtinut.

Editat de Shambala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Finalii multi pot fi controlati perfect de catre prefinali seriosi, uitati-va la amplificatoarele oldschool Crown.

Hai sa nu incercam sa denaturam realitatea si sa fim FAIR PLAY!

Acolo (la crown) nu veti gasi prefinali gen 2SC4793 si 2SA1837, la ei veti gasi prefinali de 125-130W disipatie (sanken 2SA1492 si 2SC 3856) si finali de 250W disipatie (Motorola OEM).

 

Eu personal am testat in triplet deep darlington, sa controlez set de 2-4-6-8 finali pe brat (de 200W), raspunsul armonic a fost identic daca biasul a fost corect calibrat, pentru fiecare situatie in parte

Mie imi place ce vad acolo, felicitari cui l-a lucrat. Stiti bine ca sint un "critic exigent" cind este vorba despre constructii DIY.

As vrea sa-l ascult cindva, cind se poate si sa-i facem o masuratoare armonica, evident totul in spirit constructiv

Poate n-ar strica sa ma reprofilez din domeniul PRO in domeniul asta "de nisa".

Inca o data, felicitari! 💪

Editat de djleco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • dinica featured this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.