Sari la conținut
HiFi Tech

Spotify vs Tidal vs Qobuz - Blind Test


dinica

Postări Recomandate

La 18.12.2019 la 8:27, bogdanozaurus a spus:

Am primit o oferta de nerefuzat de la Tidal dupa ce mi-am sters contul. Asa ca l-am reactivat ocazie cu care am constatat ca de fapt datele cardului erau memorate iar mailul de confirmare a stergerii contului disparuse (self destructing email). In fine sint eu mai paranoic.

De data asta mi-am setat contul si pe Pro-Ject Stream Box S2 Ultra si vreau sa va spun ca sunetul este mai bun decit pe PC, pare mai curat mai muzical, nu mai exista acea senzatie de asprime, artificial care m-a deranjat cind ascultam pe PC. Totusi interfata e prea spartana si cautarea e destul de dificila deoarece returneaza multe rezultate ciudate care apar in fruntea listei, probabil prioritate e data de popularitate nu de termenii de cautare, asa ca solutie este sa folosesti PC-ul pentru a gasi ce vrei, apoi punct ochit, punct lovit pe streamer.

Roon + Roon Bridge/Roon ready cam face asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

700$ e cam mult totusi, l-am testat si mi-a placut dar nu l-am luat desi pe atunci era doar 500$. Aveam un iPad vechi pe care nu se putea instala aplicatia de control, daca ar fi mers cred ca faceam un efort dar 500$ plus 1800 iPad-ul era prea mult ca aveam alte prioritati.

Recunosc ca din punct de vedere al calitatii sunetului este exceptional.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 18.12.2019 la 8:27, bogdanozaurus a spus:

Am primit o oferta de nerefuzat de la Tidal dupa ce mi-am sters contul. Asa ca l-am reactivat ocazie cu care am constatat ca de fapt datele cardului erau memorate iar mailul de confirmare a stergerii contului disparuse (self destructing email). In fine sint eu mai paranoic.

Si eu am primit intre timp pe email 5 luni de abonament gratis Tidal si am optat pentru varianta Family Plan HiFi. Nici nu mai retin exact cat am dat, ceva de genul cativa dolari 🙂 

Screenshot 2020-01-03 at 19.42.54.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 55 minute, arcgotic a spus:

Cel mai mult la Spotify imi place engine-ul de recomandari. Il las sa mearga pe Shuffle si e bine...

De acord cu tine, dar, daca lasam inteligenta artificiala sa lucreze mai mult decat cea umana, e posibil candva sa ramana singura care sa mai lucreze 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spotify este cea mai buna varianta de ascultat muzica online pentru mine. In functie de muzica ascultata au niste recomandari fantastice. Daca iubesti muzica si cauti trupe noi, cu Spotify nu ai cum sa dai gres. Pierzi in zona de informatii, insa pierderea nu este atat de mare incat sa iti dispara cheful de muzica. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un fenomen curios, aveam chef de Deep Purple in seara asta si am ales sa ascult Made in Japan pe Tidal. Dupa prima piesa a sarit la a treia cu eroarea pe care o vedeti in poza (Asset not ready for playback). Deoarece exista mai multe variante le-am incercat pe toate dar eroarea a fost aceiasi. Intre timp si-a revenit si Chid in Time poate fi ascultata. Bun inteleg o eroare dar daca  sint mai multe variante "pe bune" cum e posibil sa apara eroarea pe toate ? Voi ati mai intilnit chestia asta ?

DP.jpg

DP2.jpg

Editat de bogdanozaurus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.