Sari la conținut
HiFi Tech

Spotify vs Tidal vs Qobuz - Blind Test


dinica

Postări Recomandate

 

Acum 51 minute, Cosmin a spus:

 Si am gasit si o explicatie: calitatea implementarii etajului analogic de dupa DAC. Chestia cu importanta foarte mare acordata acuratetii datelor extrase de pe disc mi se pare deja o exagerare, pentru ca, daca intr-adevar sunt erori de citire asta inseamna ca nu mai avem aceeasi informatie ca in fisierul original si asta ar trebui sa aiba impact negativ mai departe in sunet. Asta bineinteles daca ai la dispozitie fisierul original si un player digital de fisiere facut cu simt de raspundere, sa poti compara.

 

 

Si s-a facut lumina!

Hell, se pare ca nu suntem singurii care s-au prins.  🙂

Cu siguranta exista erori de scriere. Nu exista un cd fara erori. Minimul, pe alea super-speciale, este undeva la 20. Nu-mi vine sa cred. Ne intoarcem mereu la aceleasi discutii.

Industria streamingului este bine merci pentru ca nu tinteste publicul audiofil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, dinica a spus:

 

Si s-a facut lumina!

Hell, se pare ca nu suntem singurii care s-au prins.  🙂

Cu siguranta exista erori de scriere. Nu exista un cd fara erori. Minimul, pe alea super-speciale, este undeva la 20. Nu-mi vine sa cred. Ne intoarcem mereu la aceleasi discutii.

Industria streamingului este bine merci pentru ca nu tinteste publicul audiofil.

Pai stii de ce ne intoarcem mereu la aceleasi discutii? O sa tot vorbim despre asta pana cand producatorii high-end-isti or sa abordeze la fel de serios playerele de fisiere precum abordeaza playerele de discuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinica si Hell, mai este ceva aici. Daca intr-adevar asa este cum ne-am prins noi, atunci sa facem in continuare urmatorul rationament - si eu unul as propune chiar un test:

Sa utilizam convertorul dintr-un CDP high-end cu tot cu super-etajul analogic de dupa, cum este DP750 al lui Ciprian si sa rulam cateva fisiere master versus inregistrarile de pe discurile CD aferente.

Sa vedem ce rezultat vom obtine.

Adica tot un blind test, scopul fiind Fisier versus Inregistrare pe Disc.

Ce ziceti?

1. Daca descoperirea noastra este corecta si 2. Vom utiliza un transport de fisiere foarte bun, atunci estimez ca nu ar trebui sa fie nicio diferenta dpdv sonic.

 

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, Cosmin a spus:

 

Sa utilizam convertorul dintr-un CDP high-end cu tot cu super-etajul analogic de dupa, cum este DP750 al lui Ciprian si sa rulam cateva fisiere master versus inregistrarile de pe discurile CD aferente.

Sa vedem ce rezultat vom obtine.

 

 

Eu cand am comparat streamer top + dac top contra CD player midrange nici macar nu am introdus in calcul streamingul, suna atunci sigur mai prost decat playat fisiere de pe hard sau de fapt SSD. Partea proasta e ca era in continuare o diferenta mare si fisiere versus CD. Inca o data, asta e experienta mea, corecta sau nu, dar sigur nu e wisful thiking. Wishful thinking pt mine, a fost, (neavand colectie de cd la acel moment) ca o sa ma descurc cu un streamer de top, cum era Aurender N10. N-a mers. Bine, poate si aici mai mergea gadilat streamerul cu cine stie ce cabluri sau conditionatoare, etc. Culmea e ca am incercat si asta, dar ce am incercat oricum nu a redus diferenta fata de CD.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ciprian, eu as prefera sa facem testul propus la mine, cu DP750 al tau si A10 al meu. Restul sistemului e high-end, la fel ca in cazul tau si eu am varful de gama.

Poate sa fie doar intre noi, sau poate sa il “oficializeze” Robert pe revista, pentru mine e mai putin important acest aspect.
 

Si apropo de fisierele utilizate, cred ca putem folosi si rip-uri de SACD. Pentru ca rip-ul de SACD este identic 100% cu ce e pe disc.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DP750 nu mai pleaca de la mine de pe rack, imi pare rau.

Dar putem face test la mine cand vrei, daca crezi ca e concludent folosind Aurenderul tau ca transport. Daca gasim un streamer si mai bun disponibil, chiar si cu acela, dar stiu ca A10 e deja f bun cel putin ca combo streamer+DAC. Putem testa si ca atare si vezi cu ce DAC suna mai bine (presupun ca cu al lui e mai ok, excluzand si interferenta cablului). Facem ce combinatie vrei.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva

Acum 3 minute, ctzzzz a spus:

DP750 nu mai pleaca de la mine de pe rack, imi pare rau.

Dar putem face test la mine cand vrei, daca crezi ca e concludent folosind Aurenderul tau ca transport. Daca gasim un streamer si mai bun disponibil, chiar si cu acela, dar stiu ca A10 e deja f bun cel putin ca combo streamer+DAC.

Un streamer mai bun ar fi A30, dar nu avem unul disponibil. Pana si pretul acestuia este in zona de pret a unui CDP high-end.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 minute, Cosmin a spus:

Inca ceva

Un streamer mai bun ar fi A30, dar nu avem unul disponibil. Pana si pretul acestuia este in zona de pret a CDP high-end.

A30 cred ca ar fi un etalon cu greutate. Dar sunt rare si cine le cumpara nu cred ca le scoate din casa, csf ncsf.

Later Edit: ma gandeam de fapt la A100.

Editat de ctzzzz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, ctzzzz a spus:

A30 cred ca ar fi un etalon cu greutate. Dar sunt rare si cine le cumpara nu cred ca le scoate din casa, csf ncsf.

E relativ asta. Fata de A10, A30 are in plus unitate optica pt rip, o alimentare mult mai buna si DAC chip model mai nou. Despre o calitate superioara a etajului analogic de dupa DAC nu ma pot pronunta, pentru ca nu sunt disponibile nici informatii in acest sens si nici nu am ascultat inca A30 vs A10 ca sa ma pronunt dpdv sonic. Eu ma refer aici doar la diferentele mentionate mai sus plus diferenta semnificativa de pret. 🙂

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ctzzzz a spus:

A30 a fost. Cine l-a ascultat zicea(u) ca a sunat fantastic.

Doamne ajuta! Inseamna ca putem discuta de inca un streamer facut cum trebuie. 😆

Anyway, eu zic ca ar putea fi relevant si A10 in acest test, in absenta lui A30.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cosmin a spus:

Dinica si Hell, mai este ceva aici. Daca intr-adevar asa este cum ne-am prins noi, atunci sa facem in continuare urmatorul rationament - si eu unul as propune chiar un test:

Sa utilizam convertorul dintr-un CDP high-end cu tot cu super-etajul analogic de dupa, cum este DP750 al lui Ciprian si sa rulam cateva fisiere master versus inregistrarile de pe discurile CD aferente.

Sa vedem ce rezultat vom obtine.

Adica tot un blind test, scopul fiind Fisier versus Inregistrare pe Disc.

Ce ziceti?

1. Daca descoperirea noastra este corecta si 2. Vom utiliza un transport de fisiere foarte bun, atunci estimez ca nu ar trebui sa fie nicio diferenta dpdv sonic.

 

O sa fie. 24 biti or sa bata 16 biti. Este mai usor sa reconstruiesti unda analogica din 24 de biti. Facem test. Il putem face la Ciprian cand are el chef. Doar ca de data asta il bagam si pe el la testare. 🙂

PS: Dar se va intampla urmatoarea chestie, vor incepe discutiile despre master-uri. Si iar ne intoarcem de unde am plecat. 

PS1: Aurender plus DAC intern DP750 este suficient pentru partea de fisiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, dinica a spus:

Dar se va intampla urmatoarea chestie, vor incepe discutiile despre master-uri. Si iar ne intoarcem de unde am plecat. 

Ca sa eliminam acest lucru, vom utiliza discuri SACD versus rip-uri de SACD - adica fisiere dsf. Ma refer evident la rip-uri ale respectivelor editii de SACD. Spre deosebire de rip-urile de CD, rip-urile de SACD sunt bit-to-bit identice cu ce se afla pe disc.

Ideea nu era sa analizam High-Res vs RedBook, ci daca playing-ul de discuri chiar suna mult mai bine decat playing-ul de fisiere. Adica sa vedem daca este doar un mit ca discul suna mai bine decat fisierul (desi matematic si fizic este logic ca e acelasi lucru).

Apropo, tot blind-test trebuie sa fie.

PS. Si sa testam si A10 pe iesirea analogica, a treia varianta (desi mi-as fi dorit un A30 in acest caz: motive - este peste A10 si in aceeasi gama de pret cu restul de componente ale sistemului). Scopul este sa evidentiem daca playerele de fisiere, fie ele integrate sau separate (sursa + DAC), pot inlocui cu succes un cd/sacd player traditional, din punct de vedere al calitatii sunetului.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 minute, Cosmin a spus:

 Scopul este sa evidentiem daca playerele de fisiere, fie ele integrate sau separate (sursa + DAC), pot inlocui cu succes un cd/sacd player traditional, din punct de vedere al calitatii sunetului.

nici nu am baut cafeaua, ca sa ghicesc in ceasca, dar deja stiu raspunsul :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 9 minute, ctzzzz a spus:

nici nu am baut cafeaua, ca sa ghicesc in ceasca, dar deja stiu raspunsul :)))

Nu fii asa sigur, "norocul" tau e ca nu avem un A30 :)))

Daca la testul precedent, Robert s-a ocupat de selectia fisierelor, de data asta ma ocup eu. 😛

Asa cum am precizat, pentru a fi 100% siguri ca avem exact aceleasi fisiere cu ceea ce se afla pe discuri, vom utiliza rip-uri de SACD, versus editiile pe SACD aferente.

Daca tot vin cu A10, vor fi si cateva surprize in cadrul intalnirii, fara legatura directa cu acest test, ci cu un posibil alt viitor test :))

Deci, hai sa stabilim data si ora, zic. Eu ard de nerabdare sa vedem rezultatele 🙂

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 minute, dinica a spus:

Nu ma bag la un test cu ripuri sacd. Chestia asta o las in seama voastra. Daca va intereseaza o comparatie intre fisiere native high-res vs cd contati si pe mine.

 

Avem si din acelea, nu-i problema. Putem face si un astfel de test, desi nu stiu ce ar trebui sa testam aici de fapt: high-res versus RedBook, sau ce anume?

Scopul testului este de a vedea daca un player cd/sacd poate fi inlocuit cu succes - dpdv al calitatii sonice - de catre un player de fisiere. Si pentru a nu compara mere cu pere, comparam exact acelasi format, in reprezentari diferite: disc vs fisier. Si intrucat acuratetea rip-urilor de CD este intens dezbatuta si disputata, nu prea vad alta solutie decat sa se utilizeze formatul DSD: discuri SACD vs aceeasi varianta sub forma de fisiere DSD.

Sau putem pleca de la premiza ca pe 44,1 Qobuz ar avea si livra fisierele nealterate de la casa de discuri si sa alegem si cateva CD-uri din editii identice cu albumele de pe Qobuz.

Nu stiu altfel cum am putea compara, in asa fel incat sa nu comparam mere cu pere.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa iti zic de ce cred eu ca va fi foarte dificil de organizat un test high-res vs CD. Pentru ca am multe exemple de albume in format 44,1 care suna mult mai bine decat varianta high-res si in acelasi timp multe albume high-res care suna mult mai bine decat editiile de pe CD. Si asta pe acelasi sistem, high-end desigur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai trebuie sa vina Silviu cu pickup-ul lui si testul e complet :), la Iura am ascultat/testat la un moment dat un x100l vs un cdt2 de la audionote cu dac 2 cred, si streamerul nu s-a lasat deloc mai prejos in pofida pretului; mai multe situri/forumuri de profil vorbesc despre matching intre streamer ca transport si dac, posibil asa sa fie, am vazut ca aurenderul merge bine cu msb. Revenind la topic n-as scoate niciunul din cele 3 servicii in fata deoarece la un moment dat mai sunt mici virgule care le diferentiaza si niciunul nu este perfect. Cel putin la piesa finala mi-a placut mai mult varianta qobuz, iar pe parcursul testului am oscilat intre cele 3. Sistemul lui Ciprian e un sistem lucrat, nimic nu este lasat la voia intamplarii, de la partea de alimentare, cabluri, rackuri, camera , pozitie, iar acest lucru a ajutat la departajare pe parcurs. Ar trebui la 2-3 luni repetat 🙂

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceste teste au fost facute de mai multe ori la Jack acum cativa ani. Inclusiv varianta cu DSD. Fisierele high-res au castigat de fiecare data. La ultimul parca participantii au considerat DSD ca fiind putin mai bun. Singura diferenta fata de ce propuneti voi acum este ca  acele teste nu au fost facute in varianta 'blind'. 

Nu inteleg de ce fuge lumea de astfel de teste. Noi aici la HiFi Tech am demonstrat in trei situatii diferite ca un creier antrenat poate sesiza diferentele fie ca vorbim de aparate sau fisiere.

1. Blind test aparate - aparatul cel mai performant a fost votat ca avand cel mai bun sunet

2. Blind test fisiere - MQA, dovedit ca este un format cu pierderi, a pierdut comparatia cu PCM

3. Blind test servicii streaming - Spotify furnizor de fisiere comprimate a iesit ultimul in comparatie cu Qobuz si Tidal

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.