Sari la conținut
HiFi Tech

Spotify vs Tidal vs Qobuz - Blind Test


dinica

Postări Recomandate

Acum 26 minute, johndoe21ro a spus:

Personal exclud total streaming-ul de pe Quobuz, Tidal, Spotify, samd din cauza performantelor slabe obtinute astfel

De acord cu tine, la calitate mai e mult de lucrat dar probabil ca peste citiva ani se vor schimba lucrurile. Eu insa nu le exclud pentru ca de multe ori cu ajutorul lor am descoperit multe lucruri interesante si am reascultat cu mare placere muzica pe care nu aveam posibilitatea sa o ascult altfel. mai e si scenariul cu muzica buna si inregistrarea slaba la care chiar nu conteaza daca asculti CD-ul original, fisierul sau serviciul de streaming. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, johndoe21ro a spus:

Sunt intru totul de acord cu cele scrise mai sus. Cum se aude un CD vs fisier playat direct de pe server este discutabil. Aici nu trebuie uitat de detalii care pot face o foarte mare diferenta: cablu USB, cablu ethernet, switch, surse liniare, clock-uri externe, cabluri BNC, software, samd. Personal cred ca CD-ul e sub playatul de pe server atata timp cat exista pasiune si know-how. Avantajul material cred ca atarna iarasi in favoarea playat-ului de pe sever desi bibileala si tweaking-ul micsoreaza ecartul...

Un exemplu de bibileala eficienta (zic eu) care demonstreaza complexitatea problemei:

https://audiophilestyle.com/ca/reviews/dcs-bartok-review-r849/
 

Chiar m-ai facut curios si vreau sa ascult un sistem digital pus la punct cu tot ce trebuie. Sincer, eu m-as bucura sa iti pot da dreptate, ar fi mai simplu si mai putin costisitor si pt mine. La momentul asta sunt reticent nu pentru ca am vreo simpatie pentru CD, ci fiindca toate comparatiile facute de mine mi-au aratat discul fiind superior. Dar, repet, m-as bucura sa nu am eu dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, ctzzzz a spus:

La momentul asta sunt reticent nu pentru ca am vreo simpatie pentru CD, ci fiindca toate comparatiile facute de mine mi-au aratat discul fiind superior. Dar, repet, m-as bucura sa nu am eu dreptate.

Si eu sunt reticent.

Nu am auzit pana acum fisier sa sune mai bine decat un CD. Ma refer la discurile trase cu simt de raspundere.

Sunt destule, din pacate, care suna de ... porc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auziti la ce cd-playere aveti ce mai cautati :), nu stiu ce inseamna pentru voi mai bine decat ce ascultati in acest moment dpdv sursa, insa diferit cu siguranta este. Chiar ma gandeam astazi ce diferenta mare este intre tidal/qobuz si un fisier playat direct de pe discul intern al aurenderului, cel din urma sunand peste.

Editat de adis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, MarianS a spus:

Am uitat sa mentionez sursa, respectiv CD playerul. 

Marian si in cazul tau comparatia este nedreapta. CD-playerul tau avea un pret de lista de 15 mii euro. DAC-ul tau are un  pret de 3500 euro. Comparam mere cu pere.

Daca vreti sa facem o chestie serioasa, haideti sa facem un test blind cd vs fisiere (hard disk sau streaming). Alegem un CD-player si un DAC (cu streamer sau fara) cu performante similare si facem o comparatie corecta.@adis

Acum 16 ore, adis a spus:

 Chiar ma gandeam astazi ce diferenta mare este intre tidal/qobuz si un fisier playat direct de pe discul intern al aurenderului, cel din urma sunand peste.

@adis am aceeasi senzatia ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, dinica a spus:

Marian si in cazul tau comparatia este nedreapta. CD-playerul tau avea un pret de lista de 15 mii euro. DAC-ul tau are un  pret de 3500 euro. Comparam mere cu pere.

Daca vreti sa facem o chestie serioasa, haideti sa facem un test blind cd vs fisiere (hard disk sau streaming). Alegem un CD-player si un DAC (cu streamer sau fara) cu performante similare si facem o comparatie corecta.@adis

@adis am aceeasi senzatia ca tine.

Dacul dotat cu streamer si interfata volum a fost la lista in jur de 6000 ...

Nu ma pasioneaza testele in blind. Ma consider suficient de obiectiv si neinfluentabil sa judec ce aud.

Asta nu inseamna ca trebuie sa oprim aceasta practica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.12.2019 la 17:55, adis a spus:

Chiar ma gandeam astazi ce diferenta mare este intre tidal/qobuz si un fisier playat direct de pe discul intern al aurenderului, cel din urma sunand peste.

Eu am testat piese de pe un album Qobuz si fisiere aferente editiei respective de album. Pastrandu-se acelasi format, evident. Diferente nu cred ca au existat, poate doar Placebo.

Dar ma gandesc ca poate am nimerit eu exact aceeasi masterizare cu cea de pe Qobuz! 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, inainte sa vand precedentul streamer, un Node 2i, am ascultat cu un posibil cumparator Qobuz, si era ok. Apoi, doar fiindca cumparatorul a insistat, am zis sa fiu politicos si l-am lasat sa-si playeze de pe un stick, desi eu credeam ca va fi pierdere de timp. Am fost ȘOCAT! Foarte bine s-a auzit playat de pe stickul infipt in portul usb al relativ modestului Node. Acum, dupa ce am luat un Aurender X100S, am incercat sa compar Qobuz cu fisiere playate de pe hardul intern. Nu zic, diferenta exista, dar e minora. Complicate mai sunt caile astea.

La fel ca si Marian, nu cred sa mai incerc teste blind (nici acestea facute in conditii chiar egale si incontestabile, sa recunoastem), si eu zic ca avem suficienta experienta in cat sa putem evalua calitatea audio din diverse surse, mai ales in sistemele pe care ni le cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cosmin a spus:

Eu am testat piese de pe un album Qobuz si fisiere aferente editiei respective de album. Pastrandu-se acelasi format, evident. Diferente nu cred ca au existat, poate doar Placebo.

Dar ma gandesc ca poate am nimerit eu exact aceeasi masterizare cu cea de pe Qobuz! 😆

La tine in sistem, la mine pe n10 cu msb senzatia e un pic alta si nu e placebo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, adis a spus:

La tine in sistem, la mine pe n10 cu msb senzatia e un pic alta si nu e placebo.

1. Am precizat ca era vorba de un singur album.

2. Normal ca la mine in sistem, doar nu la tine

3. Scuze, dar troacele mele nu se compara cu sculele tale - sunt clar inferioare - s-ar putea sa conteze si acest aspect 😆

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, MarianS a spus:

Dacul dotat cu streamer si interfata volum a fost la lista in jur de 6000 ...

Nu ma pasioneaza testele in blind. Ma consider suficient de obiectiv si neinfluentabil sa judec ce aud.

Asta nu inseamna ca trebuie sa oprim aceasta practica.

Tot pe acolo suntem 15 k vs 6 k.

Propunerea de blind test nu iti era adresata. Stiu ca nu crezi in acest gen de teste. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand gluma la o parte acum, asta e motivul pentru care propusesem doua tipuri de teste, mai extinse, acum ceva vreme: streaming vs fisiere locale si player fisiere vs player cd: sa tragem niste concluzii si in aceste directii...

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 minute, dinica a spus:

Tot pe acolo suntem 15 k vs 6 k.

Propunerea de blind test nu iti era adresata. Stiu ca nu crezi in acest gen de teste. 

Dinica, ma bag si eu ca musca-n lapte acum, da’ cum sa fie tot pe acolo 15k vs 6k? Nu prea e deloc, daca ne referim strict dpdv al pretului.

O comparatie mai fair mi s-ar parea de ex intre un cd player integrat de 15k si Aurender A30 de exemplu - care se cam invarte tot in jur de 15k banuiesc. Sau transport cd + DAC si transport fisiere + acelasi DAC, de ex: transport CD Accuphase DP-950 cu DAC Accuphase DC-950 versus transport fisiere Aurender W20se cu acelasi DAC DC-950

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, Cosmin a spus:

Sau transport cd + DAC si transport fisiere + acelasi DAC, de ex: transport CD Accuphase DP-950 cu DAC Accuphase DC-950 versus transport fisiere Aurender WS20se cu acelasi DAC DC-950

Mai nasol e ca nu stim pe nimeni care sa aiba asemenea perle in posesie. Doi, chiar daca am sti, nu cred ca respectivul sta pe forumuri si nici nu se stie daca ne primeste cu plugusorul 😛 Cred ca ar merita sa ne concentram pe ce avem, desigur de comparat setupuri echilibrate ca valoare.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Cosmin a spus:

Dinica, ma bag si eu ca musca-n lapte acum, da’ cum sa fie tot pe acolo 15k vs 6k? Nu prea e deloc, daca ne referim strict dpdv al pretului.

 

Pai chiar te bagi aiurea. Urmareste contextul discutiei cu Marian. Eu spun 3,5 miii euro vs 15 mii. El spune 6 mii vs 15 mii. Eu spun - tot pe acolo suntem cu comparatia. Te-ai prins? 😛

In opinia mea MSB Analog DAC-ul lui Adis este o sursa ce se poate bate cu surse digitale mai scumpe. Are pedigree bun. In universul surselor digitale  podiumul arata cam asa: dCS, EMM Labs si MSB. Nu neaparat in ordinea asta. I-am trecut cum au venit.

Daca tineti neaparat sa fie o sursa Accuphase poate gasim un 560. Asta ca sa fie intr-o zona de pret similara cu MSB-ul. Alegem niste albume trase bine si avem un test. El parca foloseste un transport Aurender. O sa fie totul perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, dinica a spus:

In opinia mea MSB Analog DAC-ul lui Adis este o sursa ce se poate bate cu surse digitale mai scumpe. Are pedigree ...

L-am ascultat de multe ori, inclusiv in sistemul meu. Il consider ca fiind cel mai bun DAC ascultat de mine vreodata.  O referinta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am alta problema nu neaparat cu sistemul :), momentan am niste constrageri de ordin familial/spatiu pe care Marian le cunoaste, Cosmin ideea nu este de a te contrazice sau a te convinge de altceva si departe ideea de a considera sculele tale inferioare, in conditiile in care ai gama de top de la luxman, doar ca pe a10 n-am facut testul asta desi l-am ascultat in mai multe randuri, pe n10 am avut timp sa fac, deci msb analog dac are inputul usb mqa si sursa "separata", partea de usb e actuala si nu mai am ce sa upgradez, @Ciprian  restul sistemului ->  jadis da88 si focal electra 1028, cabluri transparent, in momentul asta am cateva minusuri pe care nu le pot rezolva decat in timp, in ordinea asta camera(care e mica si mobilata dupa sotie..) si boxe.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 44 minute, adis a spus:

Cosmin ideea nu este de a te contrazice sau a te convinge de altceva si departe ideea de a considera sculele tale inferioare, in conditiile in care ai gama de top de la luxman, doar ca pe a10 n-am facut testul asta desi l-am ascultat in mai multe randuri, pe n10 am avut timp sa fac, deci msb analog dac are inputul usb mqa si sursa "separata", partea de usb e actuala si nu mai am ce sa upgradez

Relax, eu glumeam 😆

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si referitor la camera, da, este foarte importanta. O spun tocmai pentru ca in cazul meu asta e singura problema pe care o mai am de rezolvat, dar impactul in sunet este semnificativ. Camera mea este moartea sunetului - pentru ca am rigips peste tot. Din acest motiv orice sistem as aduce, nu va presta la adevaratul potential din cauza camerei.

Editat de Cosmin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 45 minute, bogdanozaurus a spus:

Din pacate camera poate sa devina cea mai scumpa componenta, upgrade de la apartament la vila plus amnajarile interioare cam 585K euro 😭

Sau alungam femeile, facem camera cum vrem..dar si asa e destul de costisitor

Bogdan nu esti deloc pretentios, la suma ai ai sanse sa faci un bloc mai mult decat modest...sau o vila cu 12 camere, asta daca nu cumva esti lautar si ti-o faci doar cu 2 camere la etaj si un living mare la parter, pentru cal si caruta 🙂, cum au niste vecini de langa mine, camera e foarte importanta din pacate este greu sa transormam livingul in studiou de auditii sau in camera de dealer... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am primit o oferta de nerefuzat de la Tidal dupa ce mi-am sters contul. Asa ca l-am reactivat ocazie cu care am constatat ca de fapt datele cardului erau memorate iar mailul de confirmare a stergerii contului disparuse (self destructing email). In fine sint eu mai paranoic.

De data asta mi-am setat contul si pe Pro-Ject Stream Box S2 Ultra si vreau sa va spun ca sunetul este mai bun decit pe PC, pare mai curat mai muzical, nu mai exista acea senzatie de asprime, artificial care m-a deranjat cind ascultam pe PC. Totusi interfata e prea spartana si cautarea e destul de dificila deoarece returneaza multe rezultate ciudate care apar in fruntea listei, probabil prioritate e data de popularitate nu de termenii de cautare, asa ca solutie este sa folosesti PC-ul pentru a gasi ce vrei, apoi punct ochit, punct lovit pe streamer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 de zâmbete maxim sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Acest site foloseste cookie-uri! Prin continuarea navigarii va exprimati acordul asupra folosirii acestora. Citeste Politică Intimitate si Termeni de Utilizare.